Zavrieť

Porady

Platba u zubara

Za co platime odvody do zdravotneho poistenia, ked stale za nieco doplacame? Tuto otazku si kladiem pre seba, ale odpoved neviem.
No teraz sa chcem spytat, ci je spravne ked pri preventivnej prehliadke mi zubar zacne odstranovat zubny kamen a po 2 minutach si vypyta 7 eur. Je to zmluvny lekar. Kolko mu este doplati za tento ukon stat?
Vraj to nie je sucast preventivnej, lebo to bolo odstranovane ultrazvukom. / ani som to nepostrehla , lebo neviem, ako je to ultrazvukom/
Nemal sa najprv pacienta opytat, ci mu to ma robit? Alebo ponuknut inu moznost odstranenia, ktora je zahrnuta v preventivke?
Zda sa mi to nehorazne, a to vraj budeme este viac doplacat aj za ine vysetrenia.
Vdaka za reakcie a vase skusenosti s podobnym pripadom.
Usporiadat
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

30 rokov v medicíne ma naučilo pokore.Doteraz si len platila.Problém so zdravotným poistením je ale ten,že drvivá väčšina ľudí v určitej etape života vyberie všetko,čo do zdravotníctva kedy vrazila,aj s urokami.Ale naozaj máš pravdu,že sme,resp.som
A želám Ti,aby si celý život len platila a nemusela nič vziať naspať.A ver mi,že to je uplne skvelé prianie.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mne platiť nevadí. Ale chcem za to niečo dostať aj naspäť a ZADARMO, nielen platiť a platiť a platiť, potom ma trafí meteorit, bude ámen a nebude už žiadne "MOŽNO" ani "VAČŠINA".
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
... A je veľmi nespravodlivé, že ja zaplatím na zdrav. poistení viac, ako ten, čo má dieťa, dve, ...., zaplatí málo alebo vôbec nič, dostane zdravotnú starostlivosť vo väčšej hodnote ako ja....
zdravotné poistenie je asi jediná oblasť, v ktorej dokážem strpieť aj takúto nespravodlivosť (život bez chorôb a utrpenia za takúto nespravodlivosť podľa mňa stojí); prečítaj si ešte raz, čo napísala BXLmiami:

BXLmiami Pozri príspevok
...sa nepokryje ani liečba všetkých čo sú v teme onkologické ochorenia. Aj im prispievaš. Tak ako všetci prispeju Tebe, ak nedajBoh budeš raz do tej témy patriť.
... len tak naokraj - len adjuvatná liečba (lieky a kontrolné vyšetrenia) stoja ročne 3-4 tisíc € - ak by si pacient v mladosti mohol predplatiť napr. dvojnásobným poistným, aby v budúcnosti nedostal takéto choroby, veľa ľudí by si to urobilo.

Llívia Pozri príspevok
...Dúfam, že tí tam hore urobia zmeny v systéme....
a aké zmeny ? napr. zdravotníctvo na americký spôsob - kde väčšina obyvateľstva nemá (lebo si nemôže dovoliť) zdravotné poistenie? Ja si z takého systému neprosím...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stefan2005 Pozri príspevok
zdravotné poistenie je asi jediná oblasť, v ktorej dokážem strpieť aj takúto nespravodlivosť (život bez chorôb a utrpenia za takúto nespravodlivosť podľa mňa stojí); prečítaj si ešte raz, čo napísala BXLmiami:


... len tak naokraj - len adjuvatná liečba (lieky a kontrolné vyšetrenia) stoja ročne 3-4 tisíc € - ak by si pacient v mladosti mohol predplatiť napr. dvojnásobným poistným, aby v budúcnosti nedostal takéto choroby, veľa ľudí by si to urobilo.
Mňa nezaujíma, že nejaké adjuvatná liečba stojí 3-4 tisíc EUR ročne. Ale zaujíma ma, prečo si musím doplácať toľké peniaze, keď platím zdravotné poistenie, čerpám z neho minimum a už vôbec z neho nečerpám ročne nejaké 3-4 tisícky?!!!! Určite platím na zdrav. poistenie viac, ako tých 100 EUR, ktoré som zaplatila u zubára. Prečo by mi to nemohla uhradiť/preplatiť zdrav. poisťovňa, keď odo mňa zinkasovala viac?! Predpokladám, že rátať vieš, takže ti je jasné, že keď sa z mojich príspevkov na zdravotné poistenie odrátajú úhrady za preventívne prehliadky, tak ten rozdiel nedostanem naspäť v žiadnej podobe (nedostanem žiaden bonus, nič naviac), ale dostanú ho iní ľudia na úhradu ich liečby. Keď sa začalo diskutovať o zmenách v zdravotnom poistení, tak sa objavil návrh, že tí, čo nečerpajú, resp. čerpajú zo zdravotného poistenia málo, tak by mohli dostať ako "odmenu" napr. vitamíny. Ak toto prejde, tak tie vitamíny odporúčam tým, čo takúto blbosť schvália, použiť ako čípky.

Stefan2005 Pozri príspevok
a aké zmeny ? napr. zdravotníctvo na americký spôsob - kde väčšina obyvateľstva nemá (lebo si nemôže dovoliť) zdravotné poistenie? Ja si z takého systému neprosím...
Prosím si snáď takú zmenu ja? To je tvoj nápad, nie môj. Vieš, keby si nevytrhával z kontextu len to, čo sa ti hodí, tak som dala aj vysvetlenie, ako si tú zmenu predstavujem:
Llívia Pozri príspevok
... Dúfam, že tí tam hore urobia zmeny v systéme a dúfam, že to bude aj taká zmena, že ak zo "svojich" peňazí, čo som vrazila do zdrav. poistenia a nevyčerpala, mi poisťovňa zaplatí to, čo som si musela zaplatiť z vlastného, napr. aj toho zubára.
Je veľa ľudí, ktorí sú na tom rovnako - platia a nedostávajú nič, práve naopak, ešte si musia doplatiť. Potom to so zdravotným poistením vyzerá tak, ako to vyzerá. Tuším to bol p. Mihál, ktorý sa vyjadril, že 80 % SZČO platí zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu + k tomu sú zamestnanci, ktorí dostávajú časť mzdy "na čierno/na ruku", čiže žiadne odvody, a vyhovuje im to.Vôbec sa im nečudujem, keďže:
- na jednej strane: ak by viac platili, aj tak nedostanú viac/väčšiu/lepšiu/nadštandardnú zdrav. starostlivosť oproti tým, čo platia menej,
- na druhej strane: načo by platili viac, keď majú za málo peňazí veľa muziky, t.j. málo zaplatia, ale zdravotnú starostlivosť dostanú rovnakú ako ten, čo platí oveľa viac.
Mimochodom, s tým zdrav. poistením v USA si vedľa - nemá ho okolo 50 mil. obyvateľov a už sa pokúšali o zmenu - boli návrhy, aby boli všetci ľudia povinne postení (asi to neprešlo).

Edit:
Stefan2005 Pozri príspevok
...zdravotníctvo na americký spôsob - kde väčšina obyvateľstva nemá (lebo si nemôže dovoliť) zdravotné poistenie? ...
V tomto článku z 3/2009 sa hovorí o 15 % obyvateľov USA bez ZP: http://www.i-health.sk/sk/zdravotnic...ictva/usa.html
Počet obyvateľov v r. 2008 - približne 304 mil. http://www.skrz.sk/usa-geografia-a-f...112-3-0-sk.htm
15 % z 304 mil. je 45,6 mil.
Nabudúce, skôr, ako niečo napíšeš, skús si overiť fakty.
Naposledy upravil Llívia : 19.11.10 at 23:37
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Llívia Pozri príspevok


Mňa nezaujíma, že nejaké adjuvatná liečba stojí 3-4 tisíc EUR ročne. Ale zaujíma ma, prečo si musím doplácať toľké peniaze, keď platím zdravotné poistenie, čerpám z neho minimum a už v..............................kolo 50 mil. obyvateľov a už sa pokúšali o zmenu - boli návrhy, aby boli všetci ľudia povinne postení (asi to neprešlo).
Ja len podotknem, ze vsetko, aj zdravotnictvo alebo zdravotne poistenie je len obchod. Kamarat enbol u lekara skoro 40 rokov a ked ochodrel hned pytali peniaze za nemocnicu. Kde sa podeli jeho peniaze ? a u zubara plati tak isto. Poistovne jednoducho z klientov ziju a stavaju si nové a financne nárocne budovy, zariaduju drahym nabytkom, je to z penazi poistenca. Preto si musis priplacat a niekedy aj vsetko hradit. A ked más vseobecnu, je to nie moc výhodna poistovna... ale to len preto ze maju vsetky deti a dôchodcov co sukromne poistovne odmietaju. Sukromne chcu len zaraba a nie byt v strate ako vseobena. Tam prameni ta nespravodlivost, nestaci malo ale chcu mat vsetko a hned. Potom sa stane ze si sporis cely zivot na dôchodok a nakonieco ho nedostanes lebo z tvojho sporenia si zariadili kancelarie. A ked uz si na dôchodok nejake peniazteky naspris v nejakom pilieri tak ti ho zrusia, vraj v tvojom zaujme. Meni sa to po kazdych volbach s nastupom inej vlady a s tym nic nenarobime ( asi ), musime drzat len hubu a krok. A co sa tyka zubarov, nejak sa osamostatnuju a distancuju od poistovni, olchvilku si budeme vsetko hradit sami, kazdy zakrok. Podla mna je hlupost preventivna prehliadka u zubara, prave to im hradi poistovna tak preto je to povinne. Kazdy sa ma starat o svoje zdravie podla svojho svedomia a ked preventivku chce, nech si ju da spravit a ked nechce, nech neskôr trpi ale preco je povinna ?!...
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

je to trocha mimo temy ,ale :

Odporucite mi niekto dobreho zubara v BA?

Dik.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Chodím k zubárovi a on nestíha v práci, tak si zamestnal ešte zubárku. Dnes som bola objednaná na ošetrenie , ale riešili sme nakoniec iný bolestivý zub. Zobrala ma zubárka a zaplatila som 49 EUR?? Nejak veľa?? V kresle som si vytrpela asi 1,5 hod. PPD je pečiatka doktorky, nie doktora. Muž sa so mnou vadil, že prečo som to zaplatila?? Pýtala som sa sestričky, že prečo až toľko., však na prehliadky chodím.Jej odpoveď vybrali sme vám nervy zo zuba , čistili a plnili 3 kanáliky. A vraj poisťovňa prepláca čiastočne len za 2kanalíky a ten tretí som si musela celý zaplatiť .Kde sa mám informovať o správnosti účtovania?? Asi ísť osobne sa popýtať na VSZP , ale jedna pani mi povedala, aby som účtenku poslala na oddelenie kontroly do VUC??? Nemáte skúsenosť?? Ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zdenka175 Pozri príspevok
Chodím k zubárovi a on nestíha v práci, tak si zamestnal ešte zubárku. Dnes som bola objednaná na ošetrenie , ale riešili sme nakoniec iný bolestivý zub. Zobrala ma zubárka a zaplatila som 49 EUR?? Nejak veľa?? V kresle som si vytrpela asi 1,5 hod. PPD je pečiatka doktorky, nie doktora. Muž sa so mnou vadil, že prečo som to zaplatila?? Pýtala som sa sestričky, že prečo až toľko., však na prehliadky chodím.Jej odpoveď vybrali sme vám nervy zo zuba , čistili a plnili 3 kanáliky. A vraj poisťovňa prepláca čiastočne len za 2kanalíky a ten tretí som si musela celý zaplatiť .Kde sa mám informovať o správnosti účtovania?? Asi ísť osobne sa popýtať na VSZP , ale jedna pani mi povedala, aby som účtenku poslala na oddelenie kontroly do VUC??? Nemáte skúsenosť?? Ďakujem
Správnosť účtovania myslíš výšku platby? Nikde, lekár si sám stanoví ceny, ktoré má mať v ordinácii tak, aby pacienti vedeli, koľko ktorý úkon stojí (veľa lekárov tento cenník nemá). Neviem, či je to povinnosť, alebo len na samotnom lekárovi, ale aj pred ošetrením by mal pacienta informovať, čo mu bude robiť a koľko bude za to platiť.
Máš právo vedieť, komu, koľko a za čo tvoja zdravotná poisťovňa uhradila. Poisťovňa ti poskytne výpis z tvojho "účtu". Dá sa to aj elektronicky.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Llívia Pozri príspevok
Správnosť účtovania myslíš výšku platby? Nikde, lekár si sám stanoví ceny, ktoré má mať v ordinácii tak, aby pacienti vedeli, koľko ktorý úkon stojí (veľa lekárov tento cenník nemá). Neviem, či je to povinnosť, alebo len na samotnom lekárovi, ale aj pred ošetrením by mal pacienta informovať, čo mu bude robiť a koľko bude za to platiť.
Máš právo vedieť, komu, koľko a za čo tvoja zdravotná poisťovňa uhradila. Poisťovňa ti poskytne výpis z tvojho "účtu". Dá sa to aj elektronicky.
No cenník má pred dverami ale pred robotou nepovedala žiadnu variantu, žiadnu sumu, až keď skončia ..... Ešte mi rozpísala 1X AO 6uer, 1xV42 16eur, 1xV02 9eur, 1xV41 18 = 49eur
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Niečo podobné píše aj môj zubár na príjmové doklady - s tým rozdielom, že cenník nemá nikde vyvesený. A tiež mi vopred nepovie, koľko to bude stáť.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ked on to podľa mna väčšinou dopredu nevie.Ved ako má vidieť čo je pod sklovinou a čo naozaj bude treba riešiť.Rentgeny to nikdy neukážu celkom presne.A keby aj,tak čo-povie mám tu tri kanáliky a jeden stojí toľko a toľko tak mám to zatvoriť alebo nie...alebo vyberem Vám nerv z boľavého zuba,alebo ho nechám lebo je to drahé...no neviem.Ked to začne robiť tak to jednoducho musí dokončiť tak ako sa to ukazuje a s takým materiálom aký je treba ,inak riskuje že Vás bude mať na tretí deň s reklamáciou nazad.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pri niektorých úkonoch to vie dopredu (napr. moje nepríjemné prekvapenie v podobe 40 EUR za čistenie zubov - nepovedal mi, že to nie je také čistenie, ktoré prepláca poisťovňa, ani to, že mi pri tom bude zuby aj bieliť.)
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pred chvíľou som sa vrátila od zubárky. Potrebovala som zablombovať zadný zub poriadne veľkou plombou, takže je to tá ošklivá, amalgámová. Keďže som občas nahliadla do tejto témy, bola som strašne zvedavá, koľko budem platiť. Platila som 6 € a ešte mi na druhej strane úst lekárka vyrovnala nejakú štrbinu v zube. Keď tu čítam cenu 20 € za plombu, tak rozmýšľam, či mi lekárka tú plombu nejako neošudila. Ako ju poznám, skôr nie a jednoducho mám šťastie na zubárku. Takže dávam na známosť, že nie všetci zubári sú vydriduchovia a som rada, že sa mi o chrup stará práve táto normálna lekárka.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Ja som platil za plombovanie zuba 5 EUR. Petra, tebe asi museli utrieť za 1 Euro rúž.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pikoška Pozri príspevok
Ja som platil za plombovanie zuba 5 EUR. Petra, tebe asi museli utrieť za 1 Euro rúž.
Môj milý Pikoška, asi máš pravdu. A jediné šťastie, že nenosíš žiadnu ozdobu tváre. Keby si mal piercing na pere bolo by plombovanie za tú dvacku.
0 1
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Takú zubárku by som chcela aj ja, čo by si zobrala za plombu iba 6 eur. Ja som za amalgánovu doplácala 16, a ešte to bolo aj cez poit'ovňu. Ked' mi robí bielu, tak je to od 20 hore. Synovi som doplácala za bielu 33, a to má školskú zubárku.
Naposledy upravil evaj63 : 29.01.11 at 20:41 Dôvod: preklep
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

evaj63 Pozri príspevok
Takú zubárku by som chcela aj ja, čo by si zobrala za plombu iba 6 eur. Ja som za amalgánovu doplácala 16, a ešte to bolo aj cez poit'ovňu. Ked' mi robí bielu, tak je to od 20 hore. Synovi som doplácala za bielu 33, a to má školskú zubárku.
Tak to teda verím. Možno som si ju zaslúžila. Ale vážne. V marci idem vymeniť jednu plombu na prednom zube, tak som zvedavá za koľko bude biela. Dám vedieť, aby bolo zrejmé, že nie je zubár ako zubár a ani ceny nemusia byť horibilné. Trochu poznám tú pani zubárku a nezdá sa, žeby trela biedu.

Práve rozmýšľam, či za tých 20 € vám tam nedávajú porcelánové plomby.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak čítam tu tieto príspevky ... môj syn chodí v poslednej dobe k zubárke "ako do tanečnej" (samozrejme - aj sám si môže za to môže) ... Ale už to nadobúda poriadne rozmery" - keď to tak zrátam... zakaždým je tá suma za ošetrenie okolo 16 eur (má zmluvu s poisťovňou). Minulý piatok 16,60 .. v nedeľu ráno pil kávu - a plomba vypadla. V pondelok vyreklamoval - bez doplatku opravila. Tento piatok ďalší zub - 16,60..
K nejakému poriadnejšiemu zubárovi sa je ťažko dostať ....
Peťka - berie tvoja zubárka nových pacientov .. možno by to mal aj s cestou výhodnejšie .. a kvalitnejšie ..
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Virtuálne určite, prakticky neviem. Posledných pár rokov som k nej chodila len na preventívu a raz za tri - štyri roky mi preplombuje ten zadný zub, kde plomba je veľká a nevydrží dlhšie.
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Dobry den. No platby u zubara -to je v dnešnej dobe hrozne kolko sa doplaca,,,My tak isto platime od 12 do 20 eur a niekedy aj viac.. a to je jedno či je preventivna alebo nieje,či idu synovia alebo my rodičia..ale chcela by som sa opytat kto ma skusenosti s korunkami. Ma 4 korunky,chce mi ich doktorka davat dole,lebo mala by som si davat mostik ,len teda sa chcem opytat či to boli ked mi bude davat tie povodne dole...už mam tej bolesti fakt dost tak ma napadlo kto ma stym skusenosti budem rada ak napiše..diik.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať