Zavrieť

Porady

ani inšpektorát práce nič nedosiahol

ahojte! Poraďte mi prosím ako dalej postupovať v mojom probléme. v novembri roku 2009 som dostala od bývalého zamestnávateľa výpoved s dohodou. Dôvod bol nedostatok práce. Už vtedy bol nie jednému zamestnancovi dlžný výplaty za 2 mesiace. V januári som majiteľa vyzvala písomne s udaním doby na zaplatenie dlhu. Odpoved som nedostala. Po mesiaci som sa poradila s právnikom, odporučil ma na inšpektorát práce. Ten vykonal kontrolu vo firme. Odpoved som písomne obdržal, firma porušila 5, alebo 6 paragrafov zákonníka práce. V ich odpovedi je presne udané ktoré. Okrem toho mi napísali, že firma je povinná do desiatich dní vyplatit dlh. Prešlo pol roka, a doteraz tie peniaze nemám. mám sa obrátit so sťažnosťou na inšpektorát práce? Alebo ako teraz ďalej? Jedná sa o sumu cca 700 eur. Bojim sa toho, že ked sa začnem súdiť, vyjde ma to viac. A momentálne som vo finančnej tiesni, takže na to nemám. ešte chcem dodať, že spomínaná firma doteraz funguje, aj ked len s pár zamestnancami. Telefon majiteľ nezdvíha, sekretárka ho vyhovára na momentálnu neprítomnosť, atd. Ďakujem pekne za rady
Naposledy upravil fijalka66 : 09.07.10 at 15:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No moja mama,
    tiež svojho času mala šťastie na takého "p.podnikateľa" čo neplatil. Tak po skončení PP dala návrh na súd, a požiadala o odpustenie poplatkov, nakoľko bola bez zamestnania.
    Súd jej vyhovel, vyhrala ale peniaze nevymohla - bo p. podnikateľ skončil s podnikaním.
    U firmy, kt. ako tak ešte funguje sa to ešte dá si myslím. Napr. exekútorom po vyhratom súde, alebo požiadať o platobný rozkaz.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    fijalka66 Pozri príspevok
    ...Bojim sa toho, že ked sa začnem súdiť, vyjde ma to viac. A momentálne som vo finančnej tiesni, takže na to nemám. ešte chcem dodať, že spomínaná firma doteraz funguje, aj ked len s pár zamestnancami. Telefon majiteľ nezdvíha, sekretárka ho vyhovára na momentálnu neprítomnosť, atd. Ďakujem pekne za rady
    Skús Centrum právnej pomoci http://www.legalaid.sk/kontakty

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Inšpektorát práce nemá právomoc nariadiť býv. zamestnávateľovi niečo urobiť.Môže skontrolovať, nariadiť nápravu do určitého dna pod hrozbou pokuty.
    Zostáva Ti jedine obrátiť sa na súd.

    ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

    ErinErin
    Je mi ľúto, že máte problémy so zamestnávateľom. Ako laik si myslím, že ak sa na súde preukáže, že ste v práve, súdne trovy i vaše náklady by mala hradiť protistrana. Druhá vec je, že protistrana ako právnická osoba môže dovtedy skrachovať (čo majiteľom nebráni otvoriť si novú kvázi tú istú firmu) a neviem, ako to v takom prípade bude nielen s dlhom výplaty ale aj so spomínaným súdom a trovami... Snáď sa tu vyjadria odborníci.

    ani inšpektorát práce nič nedosiahol

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.