Zavrieť

Porady

Kábel cez susedov pozemok

pekne ranko,ahojte vsetci ! prosim o radu,co robit v mojej "blbej situacii"...
skusim to zhrnut co najjednoduhsie. byvam v dome mojich zosnulych starych rodicov,ktori toho casu nemali zaujem o UPC,teda im kable nezaviedli.ked som sem prisla byvat s byvalym manzelom,potrebovali sme internet a tak sme sa dohodli s upc a susedmi o jednu parcelu dalej o kopani,ulozeni kabla atd. to je v poriadku.tito susedia su fajn a nerobia problemy.no sused,ktoreho opustena zahrada je medzi nasim pozemkom a tym kde je kabel zakopany,pozadoval za to,ze nas kabel vedie cez jeho plot,nejaku odmenu. no a tu vznikol problem. moj podareny exmanzel mu slubil celu parcelu niekolkokrat do roka pokosit,co splnil len prvy rok.potom ma podviedol a nechal s babatkom samu,opustil nas,odstahoval sa.neviem ani s kym a kde teraz zije. nema kto pokosit,porast je uz tak vysoky,ze strunovou kosackou to nejde a ja neviem rucne kosit ani peniaze nemam nazvys aby mi to dakto urobil..zahrad.firma. sused ten kabel chce odstranit,ze sa nekona kosenie,nedodrziava dohoda..ale dohoda nebola somnou,bola s exom,ktory tu nebyva .pritom sused chodi na svoj pozemok tak raz do roka. pytam sa preto,ci ma narok mi ten upc kabel odrezat,nebudem mat tv,ani internet a som viazana este min.2roky zmluvou. co mam teraz robit? prosim,poradte mi.sused sa somnou odmieta bavit,len pozaduje pokosit,neni s nim rec. co ak mi odreze ten kabel,ma na to pravo? dakujem za kazdu radu. suzi
Naposledy upravil arizona : 12.07.10 at 06:51
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No neviem upozornila by som suseda, že ak poškodí kábel spoločnosti UPC tak poruší zákon a to § 245 Trestného zákona
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/
Poškodzovanie cudzej veci

§ 245



(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
On Vám nemôže svojvoľne kábel preseknúť, lebo by Vám tým spôsobil škodu a bol by povinný Vám ju uhradiť. Resp. pokojne to spraviť môže, ale tým zasiahne do Vášho práva a budete ho môcť žalovať.
Ľudia si myslia, že ak je niečo na ich pozemku, môžu si robiť čo chcú, ale svojpomoc, resp. branie spravodlivosti do vlastných rúk nie je riešením.
Čo sa týka toho kosenia, skús poprosiť toho fajn suseda, či by ti nepomohol.
4 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem,upozornim ho. takze nema pravo ten kabel odrezat. je to vlastne majetok upc. odpisem si tie body zo zakonnika,hodim mu to do schranky. diky este raz a pekny den
suzi
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ak som správne pochopila, potrebuješ aby susedov pozemok bol pokosený. Pokiaľ ten dom po starých rodičoch je situovaný na dedine, mohlo by sa Ti podariť nájsť niekoho, kto POTREBUJE pokosenú trávu alebo seno ako krmivo pre svoje hospodárske zvieratá a vďačne ten pozemok pokosí, ak si bude môcť vziať pokosenú trávu.
1 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahoj,uz som sa tu naokolo popytala dost ludi,ale nikto nepride kosit rucne no a stroj uz tak vysoku burinu nezvladne. suseda som odkazala na exa,nech si svoje obchody riesia spolu.mna aj vtedy vynechali,tak nech ma vynechaju aj teraz.len som sa bala...viete,potrebujem net,velmi by mi to skomplikovalo zivot,kebyze pridem o pripojenie
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Tak zadarmo ti asi nikto nepride kosit, Zavisi to aj od toho, aky je ten pozemok velky, ktory treba pokosit.
Ono to zas nieje neriesitelny problem. Pises, ze nevies kosit .... drzala si niekedy v ruke kosu ? Asi nie, preto pises, ze nevies kosit. Pozicaj si kosu a skus to sama, mozno sa niekto zlutuje, ked ta uvidi
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

Chemická kosa neprichádza v úvahu? Postrek vyjde lacnejšie ako to dať niekomu pokosiť. Keď tam chodí pár razy do roka, hlavne že tam nebude kvitnúť zelina. Poznám prípad keď dali 8 ár pozemok pokosiť firme a odstrániť sem tam krovie - cena 280.-€ (nezdanených), a odstránené zostalo na pozemku.

ešte prídavok, možno nový kábel bude lacnejší a výhoda trvalá, nebolo by výhodnejšie prípojku preložiť pred susedov pozemok, miesto pred pozemkom a ulicou už nie je jeho
Naposledy upravil viktorviktor : 12.07.10 at 12:21
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak sa nemýlim, povinnosťou strpieť prípojky je iba v prípade verejného záujmu, čiže sused s tým vôbec nemusel súhlasiť a je akýmsi nepísaným pravidlom, že sa nejakým spôsobom dohodne akýsi revanš - pokosenie buriny je rozhodne maličkosť / treba skúsiť - vezmeš osličku, nabrúsiš kosu a kosíš či s veľkou, či s malou kosou
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Najlepšia kosačka = OVCE!
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Hm , slováci majú nejaké tie porekadlá , príslovia ....dosť je ich , na každú skutočnosť , realitu dňa sa nájde

Jedno z nich je aj :

Aký požičaj , taký vráť ...

na ktoré by som potom dodal

Padla kosa na kameň ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

suzika1979 Pozri príspevok
pekne ranko,ahojte vsetci ! prosim o radu,co robit v mojej "blbej situacii"...
skusim to zhrnut co najjednoduhsie. byvam v dome mojich zosnulych starych rodicov,ktori toho casu nemali zaujem o UPC,teda im kable nezaviedli.ked som sem prisla byvat s byvalym manzelom,potrebovali sme internet a tak sme sa dohodli s upc a susedmi o jednu parcelu dalej o kopani,ulozeni kabla atd. to je v poriadku.tito susedia su fajn a nerobia problemy.no sused,ktoreho opustena zahrada je medzi nasim pozemkom a tym kde je kabel zakopany,pozadoval za to,ze nas kabel vedie cez jeho plot,nejaku odmenu. no a tu vznikol problem. moj podareny exmanzel mu slubil celu parcelu niekolkokrat do roka pokosit,co splnil len prvy rok.potom ma podviedol a nechal s babatkom samu,opustil nas,odstahoval sa.neviem ani s kym a kde teraz zije. nema kto pokosit,porast je uz tak vysoky,ze strunovou kosackou to nejde a ja neviem rucne kosit ani peniaze nemam nazvys aby mi to dakto urobil..zahrad.firma. sused ten kabel chce odstranit,ze sa nekona kosenie,nedodrziava dohoda..ale dohoda nebola somnou,bola s exom,ktory tu nebyva .pritom sused chodi na svoj pozemok tak raz do roka. pytam sa preto,ci ma narok mi ten upc kabel odrezat,nebudem mat tv,ani internet a som viazana este min.2roky zmluvou. co mam teraz robit? prosim,poradte mi.sused sa somnou odmieta bavit,len pozaduje pokosit,neni s nim rec. co ak mi odreze ten kabel,ma na to pravo? dakujem za kazdu radu. suzi
Vidím, že mnohí sa zapodievajú radami, ako pokosiť... ale podstata problému akosik unikla.

Xanti ti síce dala nejaké názory, ale ja s tým veľmi nesúhlasím. Teda nie že by neboli pravdivé, ale na tvoju situáciu nie sú veľmi aplikovateľné.

Ty máš vedené káble cez jeho pozemok. Z uvedeného som usúdil, že nemáš žiadnu písomnú dohodu o tom, že tie káble cez ten pozemok môžu ísť, preto si myslím, že je jeho právo (právo vlastníka) nestrpieť nič cudzie na jeho pozemku a môže ti tie káble zo svojho pozemku odstrániť. Neviem, ako sú cez jeho pozemok vedené (či nad zemou, pri zemi, alebo zakopané v zemi), ale tebe by tiež asi vadilo, keby si susedia cez tvoj pozemok bez tvojho súhlasu ponaťahovali rôzne káble - telefónne, niekto by si natiahol hadicu k susedovi a pod. A navyše - myslím, že tá prípojka nepatrí spoločnosti UPC, ich majetok je po prípojný bod. DO prípojného bodu bude pripojenie vo vlastníctve koncového užívateľa. UPC by do zeme nezakopali svoj majetok bez súhlasu vlastníka pozemku.

Najistejšie je mať zriadené vecné bremeno, ktoré je zapísané v liste vlastníctva. A to asi tiež nemáš. Asi by si sa mala dohodnúť s tým vlastníkom, čo ďalej - či ti umožní mať tam tie káble za nejakú odplatu alebo bude trvať na svojom.

Môžeš dať aj návrh na súd, aby príkazom dal zriadiť to vecné bremeno. V návrhu uvedieš, že jedinou možnosťou pre teba je viesť tie káble cez jeho pozemok.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja by som sa skusila dohodnut na inej forme odplaty, ak nie je moznost vedenia kabla inym sposobom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

suzika1979 Pozri príspevok
no sused,ktoreho opustena zahrada je medzi nasim pozemkom a tym kde je kabel zakopany,pozadoval za to,ze nas kabel vedie cez jeho plot,nejaku odmenu.
Chobot Pozri príspevok
Xanti ti síce dala nejaké názory, ale ja s tým veľmi nesúhlasím. Teda nie že by neboli pravdivé, ale na tvoju situáciu nie sú veľmi aplikovateľné. Nesúhlasím, aj ked je kábel zadávateľkyn a sused ho presekne cielene, dá sa aplikovať ten § čo som dala vo svojom príspevku, lebo poškodil cudziu vec.

Ty máš vedené káble cez jeho pozemok.Píše cez jeho plot asi by som u "dobrých susedov" urobila stlp, u seba další a viedla kábel zo stlpa na stlp, aby nebolo dotknuté právo suseda, ktorému sa kábel ťahá po plote.
Z uvedeného som usúdil, že nemáš žiadnu písomnú dohodu o tom, že tie káble cez ten pozemok môžu ísť, preto si myslím, že je jeho právo (právo vlastníka) nestrpieť nič cudzie na jeho pozemku a môže ti tie káble zo svojho pozemku odstrániť. Neviem, ako sú cez jeho pozemok vedené (či nad zemou, pri zemi, alebo zakopané v zemi), ale tebe by tiež asi vadilo, keby si susedia cez tvoj pozemok bez tvojho súhlasu ponaťahovali rôzne káble - telefónne, niekto by si natiahol hadicu k susedovi a pod. A navyše - myslím, že tá prípojka nepatrí spoločnosti UPC, ich majetok je po prípojný bod. DO prípojného bodu bude pripojenie vo vlastníctve koncového užívateľa. UPC by do zeme nezakopali svoj majetok bez súhlasu vlastníka pozemku.

Najistejšie je mať zriadené vecné bremeno, ktoré je zapísané v liste vlastníctva. A to asi tiež nemáš. Asi by si sa mala dohodnúť s tým vlastníkom, čo ďalej - či ti umožní mať tam tie káble za nejakú odplatu alebo bude trvať na svojom. Súhlasím, ale nie je trošku neadekvátna cena, kábel na plote a niekoľko krát do roka pokosiť záhradu? Za akú dlhú dobu? Koľko rokov? Na doživotie?

Môžeš dať aj návrh na súd, aby príkazom dal zriadiť to vecné bremeno. V návrhu uvedieš, že jedinou možnosťou pre teba je viesť tie káble cez jeho pozemok.Súhlasím
Ja som vo svojom príspevku riešila hlavne obranu voči susedovi ak by chcel kábel preseknúť. Nakoľko mám skúsenosti s podobným "vychcaným" susedom, tak nás sami policajti upozornili, že ani len kladku nesmieme precviknúť aby sme sa dostali na svoj pozemok, lebo mu spôsobíme škodu, a môže nás poťahovať sused po súdoch, vyriešili sme to ináč a sused zaplatil ešte pokutu.

A zvyčajne stačí, citát zákona aby si človek premyslel, či bude poškodzovať cudzí majetok.
Naposledy upravil Xanti : 12.07.10 at 15:03
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

pripojím sa k buchačovi, hlavou múr neprerazíš, tak radšej pokos, a keď aj rozbiješ tak to bude dlho dlho bolieť
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
Hm , slováci majú nejaké tie porekadlá , príslovia ....dosť je ich , na každú skutočnosť , realitu dňa sa nájde

Jedno z nich je aj :

Aký požičaj , taký vráť ...

na ktoré by som potom dodal

Padla kosa na kameň ...
viktorviktor Pozri príspevok
pripojím sa k buchačovi, hlavou múr neprerazíš, tak radšej pokos, a keď aj rozbiješ tak to bude dlho dlho bolieť
I tak sa dá ....

Ale ja som skôr na mysli mal to , že raz , niekedy , možno aj dotyčný sused bude potrebovať nejakú láskavosť ...

A vtedy by prišli na rad tie moje porekadlá a ich aplikácia v praxi ...

Je síce pravda , že najprv je potrebné argumentovať , dôvodiť ...dohodnúť sa s jedincom .
No ak niekto trvá na svojom , tak potom / ak by došlo náhodou k vyššie uvedenému / by som sa asi " odvďačil " rovnakým metrom a " láskavosťou "...
Veď o tom to je ..." miluj blížneho svojho " ...a " kto do Teba kameňom , tak Ty do neho devinou "....
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

buchač: trochu by som výrok "..a " kto do Teba kameňom , tak Ty do neho devinou " poopravil: "..a " kto do Teba kameňom , tak Ty do neho chlebom, ale päťdňovým. "

0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Ako v každom tak aj v tomto vzťahu je tu stret dvoch, zákonom chránených záujmov.
Prvým je záujem vlastníka pozemku na výkone vlastníckych práv, držať, užívať, požívať plody a úžitky a nakladať s predmetom vlastníctva. Avšak to všetko v medziach zákona.
Druhým je právo oprávneného držiteľa na právnu ochranu držby.

Predpokladám, že kábel je v zemi. Neviem si predstaviť, ako by na prípadnom pojednávaní vlastník pozemku obhájil to, že mu zakopaný kábel bránil v užívaní pozemku.

V § 127 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník je vyjadrená zásada, podľa ktorej právo jedného končí tam, kde začína právo druhého.

Súhlasím s Chobotom.
Nie je košér, že ste s vlastníkom pozemku nespísali dohodu o vecnom bremene.
Nemôžem však súhlasiť s tým, že má právo odstrániť kábel svojvoľne.

A znova súhlasím s Chobotom, buď zriaďte vecné bremeno zmluvou, alebo dajte návrh na súd a budete krytá.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

viktorviktor Pozri príspevok
Chemická kosa neprichádza v úvahu? Postrek vyjde lacnejšie ako to dať niekomu pokosiť. Keď tam chodí pár razy do roka, hlavne že tam nebude kvitnúť zelina. Poznám prípad keď dali 8 ár pozemok pokosiť firme a odstrániť sem tam krovie - cena 280.-€ (nezdanených), a odstránené zostalo na pozemku.

ešte prídavok, možno nový kábel bude lacnejší a výhoda trvalá, nebolo by výhodnejšie prípojku preložiť pred susedov pozemok, miesto pred pozemkom a ulicou už nie je jeho
Postrek nie kyselina sírová a po jeho aplikácii na prerastené buriny neostane holá zem.plus je potrebný postrekovač takých 20 kg si asi ešte nevláčil, nehnevaj sa ale si trepol.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Xanti Pozri príspevok
No neviem upozornila by som suseda, že ak poškodí kábel spoločnosti UPC tak poruší zákon a to § 245 Trestného zákona
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/
trochu pochybujem, že by konaním vznikla aspoň taká škoda, aby sa na uvedené konanie vzťahovalo citované ustanovenie Trestného zákona. Pri tomto konaní by musela vzniknúť škoda aspoň 266,-€ podľa ustanovenia §125 ods. 1 TZ.

§ 125 (1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
škodu v tomto prípade je možné skôr riešiť cez občana ako cez trest....a keď škoda nebude dostatočná, pôjde o priestupok....v konečnom dôsledku, nemá na svojvoľné preseknutie kábla právo, podľa mňa...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať