Zavrieť

Porady

Dávka v nezamestnanosti

Som super baba
Dobrý deň kto mi poradí?? Mám známu ktorá končí k 31,10,2005 no firma jej dala este na mesiac november brigadu na 160 hod za cely mesiac. Chcem vedieť ci má nárok na podporu od 01,11,2005 alebo az od 01,12,2005 Má odpracované 19 rokov cize viem ze na to ma narok len chcem vediet ci sa jej to neskrati ta podpora alebo ci jej bude vyplacana o 01,12,2005 az po 30,05,2006 cize 6 mesiacov Dakujem za rychlu odpoved
<!-- / message -->
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Niekde v podvedomí to mám, že niečo také ako záloha na dávku existuje, alebo existovalo.
Maja, máš pravdu. Je to možné na základe žiadosti vyplácať aj preddavkovo ( § 116, ods. 4 zákona o soc. poistení č.461/2003 Z.z. )
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Maja, máš pravdu. Je to možné na základe žiadosti vyplácať aj preddavkovo ( § 116, ods. 4 zákona o soc. poistení č.461/2003 Z.z. )
No vidíš, že sa mi marilo správne, ešte keby si to ocenil, bolo by to super.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ďakujem za odpoveď.

Jedná sa mi o osobu, ktorá v posledných štyroch rokoch 2 roky pracovala na Slovensku, potom 1,5 roka v Írsku a teraz je nezamestnaná.Osoba požiadala o dávku v nezamestnanosti, Soc.poisťovňa požiadala príslušnú inštitúciu v Írsku o potvrdenie formulára E301-potvrdenie doby, ale doteraz (čo už trvá 2,5 mesiaca) inštitúcia v Írsku nič neposlala.

Je teda možné požiadať na základe § 116 ods. 4 o preddavok? Pani na SP povedala,že preddavok mu nedajú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marek32
Ďakujem za odpoveď.

Jedná sa mi o osobu, ktorá v posledných štyroch rokoch 2 roky pracovala na Slovensku, potom 1,5 roka v Írsku a teraz je nezamestnaná.Osoba požiadala o dávku v nezamestnanosti, Soc.poisťovňa požiadala príslušnú inštitúciu v Írsku o potvrdenie formulára E301-potvrdenie doby, ale doteraz (čo už trvá 2,5 mesiaca) inštitúcia v Írsku nič neposlala.

Je teda možné požiadať na základe § 116 ods. 4 o preddavok? Pani na SP povedala,že preddavok mu nedajú.
Skús napísať žiadosť, uvidíš, či ti ten preddavok dajú alebo nie. Treba to podporiť zlou finančnou situáciou, nedostatkom finančných prostriedkov na bežnú obživu, vyživovaním detí a pod.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Pani ma poslala na úrad práce, aby som žiadal o dávku v hmotnej núdzi.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marek32
Pani ma poslala na úrad práce, aby som žiadal o dávku v hmotnej núdzi.
Napíš žiadosť o preddavok a potom požiadaj o dávku v hmotnej núdzi (tá je ovšem veľmi nízka- na 1 osobu - ak si sám - je to 1560 Sk mesačne ).

Viac pozri link http://www.employment.gov.sk/DIS/dav..._dhn_vyska.htm
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

ajobs
Napíš žiadosť o preddavok a potom požiadaj o dávku v hmotnej núdzi (tá je ovšem veľmi nízka- na 1 osobu - ak si sám - je to 1560 Sk mesačne ).

Viac pozri link http://www.employment.gov.sk/DIS/dav..._dhn_vyska.htm
Napíšem. Ďakujem za odpovede.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Zamestnanec bol od 17.08.2005 - 04.11.2005 PN za desať dní mu bolo vyplatených zamestnávateľom 980 Sk. Neviem či ich do tlačiva uvádzať v odstavci 5 od 17.08. - 04.11. a či do odstavca 6 v r.2005 uviesť aj príjem 980 vyplatený počas PN.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

[QUOTE=Mikolajova]Zamestnanec bol od 17.08.2005 - 04.11.2005 PN za desať dní mu bolo vyplatených zamestnávateľom 980 Sk. Neviem či ich do tlačiva uvádzať v odstavci 5 od 17.08. - 04.11. a či do odstavca 6 v r.2005 uviesť aj príjem 980 vyplatený počas PN.

Prosím Vás nevie náhodou niekto?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=Mikolajova]
Mikolajova
Zamestnanec bol od 17.08.2005 - 04.11.2005 PN za desať dní mu bolo vyplatených zamestnávateľom 980 Sk. Neviem či ich do tlačiva uvádzať v odstavci 5 od 17.08. - 04.11. a či do odstavca 6 v r.2005 uviesť aj príjem 980 vyplatený počas PN.

Prosím Vás nevie náhodou niekto?
Do odstavca 5 sa uvádza iba obdobie práceneschopnosti 17.8.-4.11.2005 a počet kalendárnych dní PN, teda 81 dní.
Do odstavca 6 neuvádzaš príjem 980 Sk za PN, pretože nie je súčasťou vymeriavacieho základu.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Dobrý deň,osoba je v evidencii nezamestnaných od 12/2006. Bola aj v evidencii nezamestaných v období 11/2005-03/2006. Za tieto mesiace bola poskytnutá dávka v nezamestnanosti. Z dôvodu začatia výkonu činnosti zamestnanca v Česku v 03/2006 bola vyradená z evidencie nezamestnaných.
Má takáto osoba nárok na vyplatenie zostávajúcej dávky v nezamestnanosti podľa § 105 ods. 3 zákona 461/2003 (ešte za jeden mesiac) ?
Pani (možno je aj slečna) na sociálnej poisťovni tvrdí že nie, lebo vraj iba vtedy by mal nárok, keby začal výkon činosti zamestnanca v SR. (podľa pani na sociálnej poisťovni: začatie výkonu činnosti zamestnanca v zahraničí -nemožno apikovať § 105 ods.3 resp. ods.4 a takáto osoba nemá nárok na vyplatenie zostávajúcej časti dávky v nezamestnanosti)
Má sociálna poisťovňa pravdu ?
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Neviete mi prosím poradiť ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie som si celkom istá, ale keďže zákon v §4 definuje zamestnanca, a v §7 ods.3 a 4 zamestnávateľa , tak by som povedala, že činnosť zamestnanca sa myslí činnosť zamestnanca pre zamestnávateľa na Slovensku. T.j. nebol vyradený z dôvodu začatia činnosti zamestnancaa nemá nárok na zvyšok dávky. Ale ešte skúsim skonzultovať s kolegyňou (Ebeš), z hľadiska európskeho práva, či tam niečo nie je.
V každom prípade doporučujem dať oficiálnu žiadosť o zvyšok dávky v nezamestnanosti, nech sa SP oficiálne vyjadrí.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ďakujem. Ak by ste niečo zistila,tak dajte prosim vediet.
Marek
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Určite treba dať písomnú žiadosť o poskytnutie dávky. Do úvahy treba vziať nielen naše zákony, ale i koordinačné systémy práva soc.zabezpečenia EÚ.
Doporučujem odvolať sa na článok 67 Nariadenia Rady EHS 1408/71


Článok 67
Úhrn dôb poistenia alebo zamestnania 1. Príslušná inštitúcia členského štátu, ktorého legislatíva podmieňuje nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie práva na dávky dosiahnutím dôb poistenia, zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia alebo zamestnania dosiahnuté ako zamestnaná osoba podľa legislatívy iného štátu tak, akoby boli dobami poistenia dosiahnutými podľa legislatívy, ktorú vykonáva, ale za predpokladu, že doby zamestnania sa počítajú za doby poistenia dosiahnuté podľa tejto legislatívy.
2. Príslušná inštitúcia členského štátu, ktorého legislatíva podmieňuje nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie práva na dávky dosiahnutím dôb zamestnania, zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia alebo zamestnania dosiahnuté ako zamestnaná osoba podľa legislatívy iného štátu tak, akoby boli dobami zamestnania dosiahnutými podľa legislatívy, ktorú vykonáva.
3. S výnimkou prípadov uvedených v článku 71 (1) (a) (ii) a (b) (ii) sa na uplatňovanie ustanovení odsekov 1 a 2 vzťahuje podmienka, že daná osoba naposledy dosiahla:
- v prípade odseku 1 doby poistenia,
- v prípade odseku 2 doby zamestnania,
v súlade s ustanoveniami legislatívy, podľa ktorej sa žiada o dávky.
4. Kde dĺžka doby počas ktorej sa môžu dávky poskytovať, závisí od dĺžky dôb poistenia alebo zamestnania, platia ustanovenia odseku 1 alebo 2, podľa toho, čo je vhodné.




a článok 71 (1) (b) (ii) Nariadenia Rady EHS 1408/71.

(ii) Zamestnaná osoba, iná ako pracovník z pohraničnej oblasti, ktorá je úplne nezamestnaná a ktorá sa dá k dispozícii pre prácu prostredníctvom služieb zamestnanosti na území členského štátu, kde má bydlisko, alebo ktorá sa vráti na toto územie, poberá dávky v súlade s legislatívou tohto štátu tak, akoby tam mala posledné zamestnanie. Inštitúcia miesta bydliska poskytuje tieto dávky na svoju ťarchu. Ak takáto zamestnaná osoba má nárok na dávky na ťarchu príslušnej inštitúcie členského štátu, ktorého legislatíva sa na ňu naposledy vzťahovala, poberá dávky podľa ustanovení článku 69. Poberanie dávok podľa legislatívy štátu, kde má bydlisko, sa prerušuje na každé obdobie, počas ktorého môže nezamestnaná osoba žiadať na základe ustanovení článku 69 dávky na základe legislatívy, ktorá sa na ňu naposledy vzťahovala.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ďakujem, napíšem žiadosť, dám vedieť aké bude vyjadrenie Sociálnej poisťovni.
Marek
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Prosím o posúdenie či vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti podľa zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení zákona 677/2006 Z.z. § 104 ods.2 zamestnanca:

do 30. 9. 2003 prof. vojak /neplatil poistenie v nezamestnanosti
od 1.10.2003 do 30. 9. 2004 TPP na dobu určitú
od 1. 6. 2005 do 31.12.2006 TPP na dobu určitú
/započítané spolu 2 roky 213 dní/
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
uzivatel2 Pozri príspevok
Prosím o posúdenie či vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti podľa zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení zákona 677/2006 Z.z. § 104 ods.2 zamestnanca:

do 30. 9. 2003 prof. vojak /neplatil poistenie v nezamestnanosti
od 1.10.2003 do 30. 9. 2004 TPP na dobu určitú
od 1. 6. 2005 do 31.12.2006 TPP na dobu určitú
/započítané spolu 2 roky 213 dní/
Má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov. Dávka sa vypočíta z príjmov za obdobie 1.6.2005-31.12.2006.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
ajobs Pozri príspevok
Má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov. Dávka sa vypočíta z príjmov za obdobie 1.6.2005-31.12.2006.
Aj ja som toho názoru, ale mám rozhodnutie v ktorom je uvedené, že od ukončenia práce prof. vojaka este neprešli 4 roky, tak nemôžu dávku priznať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
uzivatel2 Pozri príspevok
Aj ja som toho názoru, ale mám rozhodnutie v ktorom je uvedené, že od ukončenia práce prof. vojaka este neprešli 4 roky, tak nemôžu dávku priznať.
Neviem, ako sa posudzuje obdobie výkonu činnosti profesionálneho vojaka. Ak toto obdobie nie je posudzované ako obdobie povinného poistenia v nezamestnanosti ako u zamestnanca, mal by platiť nasledovný § 104,ods. 2 zákona o soc. poistení:

§ 104

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len evidencia nezamestnaných občanov ) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať