Zavrieť

Porady

Združenie fyzických osôb-zmluva

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Želám všetkým poraďákom, ktorí dnes pracujú príjemný deň.

Chcem Vás poprosiť, nemáte niekto Zmluvu o združení fyzických osôb, živnostníkov, ktorí začínajú podnikať a chcú uzatvoriť zmluvu o združení, hľadám vzor, na ktorý by som sa mohla "napichnúť" a od ktorého by sa dalo odraziť ďalej. Nejde o Občianske združenie, ale o združenie dvoch SZČO.
Účtovanie som už kukla v archíve, je to tak, ako som predpokladala, len ma hnevá, že sa bude musieť pre dve SZČO viesť účtovníctvo trojmo. A ešte niečo, dúfam, že môžem účtovať v PÚ.
Ďakujem vopred za každú slamku, ktorú mi podáte.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Susan
Vidim, ze sa tu vela popisalo o zdruzeni. Nakolko ma caka tiez zalozenie zdruzenia dvoch SZCO, potrebovala by som vediet postup ako na to od zaciatku:
1. SZCO uz maju zivnostensky list a kazda z nich uz vykonava cinnost od roku 2004. To je asi prvy krok.
2. Mala by som napisat zmluvu o zdruzeni a tam dohodnut postup fungovania! Zacinaju od 1.11.2005.
Tuto zmluvu o zdruzeni MUSIM PREDLOZIT na DU spolu so zivnostenskymi listami?
3. Kazda SZCO uz plati do zdravotnej a socialnej poistovne pod uz pridelenym variabilnym symbolom. Co sa tu bude menit? Je potrebne sa u tychto poistovni znovu zaregistrovat a pridelia im novy variabilny symbol na uhrady? V akej vyske budu platit odvody? O UVEDENYCH ODVODOCH SOM SA NIKDE NEDOCITALA:-(((
4. Od 1.1. si kazda SZCO vedie svoje uctovnictvo. Vznikom zdruzenia, t.j. od 1.11. si budu viest spolocne uctovnictvo a za predchadzajuce mesiace si kazda SZCO pripocita svoje prijmy a vydavky?

Urcite sa mi vybavia este nejake otazky, na ktore netusim odpovede. Dovolila by som si poprosit poradakov o pomoc, za ktoru dakujem.
1/ čo sa týka ŽL - nezabudni , aby mali totožné podnikateľské činnosti
2/ Zmluva o združení - nezabudni všetko spísať v zmluve ako napr. delenie príjmov a výdavkov , vklad do združenia , či už finančný alebo majetku / stroje , auto atď./ Treba poveriť menovite jedného člena ,ktorý bude viesť na svoje meno účto a s tým spojené OF,DF DP DPH , pracovné zmluvy atď .
3/ čo sa týka odvodov - platia a platiť budú tak ako doteraz . Zmena sa bude robiť od 1.7.2006 podľa ich podaného DP za rok 2005 . Netreba chodiť na ZP a SP . IČ im zostáva také ako im pridelili .
4/ Peňažný denník za združenie budeš viesť len jeden , s tým , že k 31.12.2005 im prerozdelíš ich podiel na P a V a oni si to zaúčtujú k sebe do denníka a z toho následne budú vychádzať pri zhotovení svojho DP za rok 2005 .

Já by som ešte pripomenula , môžu si v banke otvoriť bežný účet na toho člena , ktorý je poverený vedením účtovnej evidencie s tým , že budú mať na tomto zriadenom účte všetci podpisové právo a teda aj manipuláciu s účtom.
Tento účet treba tiež podchytiť v Zmluve o združení respekt. jej dodatku . Tieto dodatky budeš k zmluve robiť bežne , a to v prípade nutnosti pri nejakej zmene alebo zakúpení majetku resp. niečoho čo , sa týka združenia .
Je dobré pri vyhotovení pečiatky pre toto združenie - vyhotoviť tiež dodatok k zmluve , v ktorom prevedieš otlačok používaných pečiatok a každý člen toto podpíše .

Samozrejme nech nezabudnú spraviť oznámenie na DÚ/ každý jednotlivo / a uviesť - nahlásiť meno člena , ktorý je poverený vedením účta a taktiež zriadenia nového bankového spojenia . K tomu prilož Zmluvu o združení .

Zatiaľ len toľko .
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Dakujem Zitka za rychlu odpoved, len nerozumiem poslednej vete a to ze maju urobit jednotlivo oznamenie na DU! To kazda z ucastnicok zdruzenia ma podat na DU oznamenie, ze si vytvorili zdruzenie a prilozit zmluvu? Nieco v tom zmysle, ze sa ucastnicky dohodli na vytvoreni zdruzenia pocnuc dnom.... a v pripade otvorenia uctu (asi si nebudu otvarat ucet, lebo maju male trzby - jedna sa o cukraren) oznamit cislo uctu a povereneho ucastnika vedenim uctu? Prepac, same otazniky, ale prvykrat som sa stretla s uctovanim zdruzenia. Dakujem krasne za odpoved.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Susan
Dakujem Zitka za rychlu odpoved, len nerozumiem poslednej vete a to ze maju urobit jednotlivo oznamenie na DU!
To kazda z ucastnicok zdruzenia ma podat na DU oznamenie, ze si vytvorili zdruzenie a prilozit zmluvu? Nieco v tom zmysle, ze sa ucastnicky dohodli na vytvoreni zdruzenia pocnuc dnom....
a v pripade otvorenia uctu (asi si nebudu otvarat ucet, lebo maju male trzby - jedna sa o cukraren) oznamit cislo uctu a povereneho ucastnika vedenim uctu? Prepac, same otazniky, ale prvykrat som sa stretla s uctovanim zdruzenia. Dakujem krasne za odpoved.
Napíšete oznámenie na DÚ : napr.

Vec: O z n á m e n i e .

Týmto oznamujem DÚ v ........... že na základe uzatvorenia Zmluvy o združení dňom ......................budú spoločne dosahovať príjmy a výdavky tieto podnikateľské subjekty :

Janka ................., sídlo .................. IČO ..........IČ .......................Č.ŽR

a

Zuzka ................, sídlo .................... IČO ..........IČ .....................Č.ŽR

Delenie príjmov a výdavkov je zmluvne dohodnuté v podiele ......... % .
Vedením účtovníctva je zmluvou poverený člen ....................., sídlo .........., IČO........ IČ ......... Č.ŽR ..............





Uvedené dávama na vedomie ..................

Podpis

Príloha : 1 x Zmluva o združení



- oznámenie asi v tomto duchu ,/ môžete si vytvoriť podľa osobitnej predstavy/ aj s prílohou odovzdá každá svojej správkyni na DÚ resp.na podateľnu .
- ešte by som chcela upozorniť , ak je jeden zo SZČO platcom DPH , tak sa musí zaregistrovať aj ten druhý člen a v hore uvedenom príklade oznámenia sa uvádza aj to śpolu s prideleným IČ DPH .
- nie je povinosťou otvoriť bankový účet , ale môžu . Písala som , že v prípade otvorenia takéhoto účtu , treba nahlásiť aj číslo BÚ .

Ešte by som Ti poradila , Zmluvu o združení podpísať a podpisy overiť u notára .Stojí to za to .

Nakoniec ak si dobre preštuduješ predchádzajúce príspevky , je tam všetko super popísané .
Naposledy upravil Zita5 : 04.11.05 at 09:41
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Este raz Ti Zitka dakujem za kazdu odpoved a radu. Ten notar je dobra vec. Asi to tak aj urobime. Pekny den zelam.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Susan
Vidim, ze sa tu vela popisalo o zdruzeni. Nakolko ma caka tiez zalozenie zdruzenia dvoch SZCO, potrebovala by som vediet postup ako na to od zaciatku:
1. SZCO uz maju zivnostensky list a kazda z nich uz vykonava cinnost od roku 2004. To je asi prvy krok.
2. Mala by som napisat zmluvu o zdruzeni a tam dohodnut postup fungovania! Zacinaju od 1.11.2005.
Tuto zmluvu o zdruzeni MUSIM PREDLOZIT na DU spolu so zivnostenskymi listami?
3. Kazda SZCO uz plati do zdravotnej a socialnej poistovne pod uz pridelenym variabilnym symbolom. Co sa tu bude menit? Je potrebne sa u tychto poistovni znovu zaregistrovat a pridelia im novy variabilny symbol na uhrady? V akej vyske budu platit odvody? O UVEDENYCH ODVODOCH SOM SA NIKDE NEDOCITALA:-(((
4. Od 1.1. si kazda SZCO vedie svoje uctovnictvo. Vznikom zdruzenia, t.j. od 1.11. si budu viest spolocne uctovnictvo a za predchadzajuce mesiace si kazda SZCO pripocita svoje prijmy a vydavky?

Urcite sa mi vybavia este nejake otazky, na ktore netusim odpovede. Dovolila by som si poprosit poradakov o pomoc, za ktoru dakujem.
Prečítaj si aj ostatné príspevky v tejto téme, a možno zmeníš (alebo tí, čo chcú založiť združenie zmenia) názor v prospech s.r.o. Je to efektívnejšia a právne výhodnejšia forma podnikania.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajobs
Prečítaj si aj ostatné príspevky v tejto téme, a možno zmeníš (alebo tí, čo chcú založiť združenie zmenia) názor v prospech s.r.o. Je to efektívnejšia a právne výhodnejšia forma podnikania.

ajobs , nechcem týmto ovplyvňovať osobný názor niektorého člena PORADY . Môj osobný názor na združenie je nasledovný , ale podotýkam , že to píšem len v dobrom :

- pokiaľ sa nájdu skutočne dobrí a čestní ľudia , čo by chceli formou združenia podnikať a neprevádzajú žiadne podvody medzi sebou , tak im to želám a nech im to vyjde . Združenie tak ako s.r.o. má svoje výhody , ale aj nevýhody . Pokiaľ sa členovia dohodnú , klobúk dolu .

- pokiaľ sa v združení účtuje a všetko eviduje tak , ako si to zákony vyžadujú a nerobia sa prechmaty , všetok majetok spoločne nadobudnutý sa eviduje , tak tu nehrozí nič .

Veď nakoniec dá sa vybieliť aj s.r.o. - nie je nikde písané že nie , aj s.r.o. znesie machinácie a ešte väčšie , akoby sa zdalo .

- ak sa rozhodnem podnikať so zámerom , že chcem podvádzať , tak to budem robiť či budem FO alebo PO . Nezáväzne od toho či budem mať právnu ochranu , alebo nie , alebo či budem právny subjekt , alebo nie .

To znamená , že všetko záleží od dohôd a vzájomého vzťahu medzi osobami , ktoré sa rozhodnú spolu podnikať .

Vyjadrenie píšem z dôvodu toho , že ako SZČO v združení pracujem od roku 1993 a dokonca v dvoch združeniach a zatiaľ sa nám darí a sme ako jedna veľká rodina . Už sme prežili aj daňovú kontrolu aj výstup člena združenia aj úver a nie v malej výške , kde sme ručili všetci a všetko ide OK aj naďaľej . Pevne tomu verím , že je viacej takých partií , ale verím i tomu , že sú aj problematické vzťahy medzi SZČO , ktoré podnikajú na základe zmluvy o združení .

Ale ...... mala som možnosť byť v s.r.o. takej , kde nás konateľ podvádzal a znevažoval a dnes sedí v lochu a s.r.o dopláca na jeho podvody a dlžoby .

Takže toľko moje vyjadrenie k Združeniu medzi SZČO , pretože ma veľa krát trápi názor na takúto formu podnikania . To treba doopravdy skúsiť a zažiť .
Naposledy upravil Zita5 : 04.11.05 at 13:32
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Veľa záleží od človeka, účtujem aj združenie FO, aj sro. Ale lepšie vzťahy sú v združení ako v sro. Ale to záleží hlavne od ľudí. Všetko má svoje plus aj mínus.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Súhlasím s vami, dievčatá, že je to na Slovensku najmä o ľuďoch a o vzťahoch, vôbec som nechcel znevažovať združenie ako formu podnikania, iba som jednému z diskutujúcich, ktorý začína, odporúčal, aby si prečítal niečo aj o iných možnostiach pôsobenia v podnikaní, a potom aby sa slobodne rozhodol.

Takže všetko dobré želám v podnikaní v rámci združenia.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak by sa niekomu chcelo v krátkosti / to sa asi ani nebude dať, ale aspoň v náznaku/. Manžel má zabehnuté potraviny a má aj pomerne veľký majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Manželka bola najskôr spolupracujúca osoba, teraz už má ŽL a mesačne manželovi vystaví faktúru, pritom stále pracujú spolu. Chceli by od nového roku urobiť združenie FO. Je to možné s tým, že on má zásoby tovaru, zamestnancov atď, manželka vloží len svoju chuť do práce a v zmluve budú mať obaja podiel 50 %? HIM by zrejme odpisoval len on, záväzky z roku 2005 bude mať v nákladoch len on a tržby od 1.1.2006 aj došlé faktúry od 1.1. by už išli napoly? Zásoby tovaru sú v hodnote cca 1 mil. korún.Chce sa niekomu do toho? VEDÚ JEDNODUCHÉ ÚČTO.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

nechce sa Vám pridať k tomu akýkoľvek názor?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
hmotný a nehmotný majetok odpisuje ten z účastníkov združenia, ktorý má k majetku vlastnícke právo (právo užívania pri nehmotnom majetku – softvéroch). Vzájomné vysporiadanie medzi účastníkmi združenia z dôvodu poskytnutia rôznych majetkových hodnôt združeniu na spoločné užívanie je záležitosťou ich vzájomnej dohody.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Prečítala som si túto tému a veľmi ma zaujala, môžem mať pár otázočiek?

1) dve kamarátky (budú SZČO) si chcú otvoriť svadobný salón, asi bude pre nich najlepšie to združenie alebo môžu v ňom fungovať každá osve?

2) združenie nemusí byť platca DPH?

3) k tomu povereniu za účto: účto im budem asi robiť ja, ale v združení nebudem, môže byť teda poverená jedná z nich, ja im všetko okolo účta spravím, ona to len podpíše, môže to tak fungovať?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaP
Prečítala som si túto tému a veľmi ma zaujala, môžem mať pár otázočiek?

1) dve kamarátky (budú SZČO) si chcú otvoriť svadobný salón, asi bude pre nich najlepšie to združenie alebo môžu v ňom fungovať každá osve?

2) združenie nemusí byť platca DPH?

3) k tomu povereniu za účto: účto im budem asi robiť ja, ale v združení nebudem, môže byť teda poverená jedná z nich, ja im všetko okolo účta spravím, ona to len podpíše, môže to tak fungovať?

1/ Pokiaľ uzavrú zmluvu o združení , tak nemôžu fungovať každá osve . Jedine , že by každá mala svoj svadobný salón .

2/ Združenie nie je právny subjekt . Platcom DPH združenie nie je . Iba ak by bola platcom jedna zo SZČO , tým pádom sa povinne musí stať plátcom DPH aj druhá SZČO . Pozri zákon o dani z pridanej hodnoty § 4 ods.1,2

3/ Ty im kľudne môžeš robiť účto , za služby im budeš fakturovať , nie je to ovplyvnené tým , že nie si členkou združenia . Účto sa bude viesť na poverenú osobu .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ďakujem!!!!
0 0
dedea dedea

dedea je offline (nepripojený) dedea

abel
Ak by sa niekomu chcelo v krátkosti / to sa asi ani nebude dať, ale aspoň v náznaku/. Manžel má zabehnuté potraviny a má aj pomerne veľký majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Manželka bola najskôr spolupracujúca osoba, teraz už má ŽL a mesačne manželovi vystaví faktúru, pritom stále pracujú spolu. Chceli by od nového roku urobiť združenie FO. Je to možné s tým, že on má zásoby tovaru, zamestnancov atď, manželka vloží len svoju chuť do práce a v zmluve budú mať obaja podiel 50 %? HIM by zrejme odpisoval len on, záväzky z roku 2005 bude mať v nákladoch len on a tržby od 1.1.2006 aj došlé faktúry od 1.1. by už išli napoly? Zásoby tovaru sú v hodnote cca 1 mil. korún.Chce sa niekomu do toho? VEDÚ JEDNODUCHÉ ÚČTO.
Mám podobný prípad..poprosím kto má skúsenosť, poraďte. Ďakujem
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Milá "Lenkak" aj ja budem mať taký problém - dve FO (obidvaja platcovia DHP - 1.mesačný, 2.kvartálny), chcú založiť združenie. Majú aj HIM - spätný leasing má jeden z nich - musí sa asi prepísať na toho - na koho bude účto v združení.
Budem mať ešte určite veľa otázok - a už si mi toľko krát pomohla - môžem sa ešte obracať na Teba? Inak prajem všetko najlepšie do nového roka veľa zdravia a pohody...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Môžeš sa pýtať, obaja platcovia budú musieť byť mesačnými - aspoň v NZ určite. Prajem málo problémov.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Pripájam tiež jednu podotázku čo sa týka zmluvy o združení.
Pôvodná zmluva bola o pomere výdavkov - príjmov 50 : 50.
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:

výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.

Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Janca
Pripájam tiež jednu podotázku čo sa týka zmluvy o združení.
Pôvodná zmluva bola o pomere výdavkov - príjmov 50 : 50.
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:

výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.

Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??
Dodatky k zmluve o združení nepodliehajú oznamovacej povinnosti DU. K daňovému priznaniu DP/FO priložia účastníci združenia kópiu dodatku pre zdokladovanie na základe čoho sa rozdelili príjmy, výdavky združenia.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Dik, ešte by ma zaujímalo, kto sa stretol s takým delením výdavkov a príjmov ako som uviedla. Je to O.K.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať