Zavrieť

Porady

Práca na dohodu - strážnik

Pekný deň prajem.Založila som túto tému,pretože potrebujem zistiť ako to je v skutočnosti.Priateľ pracuje na dohodu o vykonaní práce pod istou, veľmi známou firmou.Vykonáva prácu strážnika.Pracuje každé 2dni po 12h a 2 dni voľno.Mesačne odracuje cca180h,ak je potrebné zastupovať,zastupuje, v tom prípade presiahne mesačne i 200h.Hodinovú mzdu má minimálnu /1,70Eur/ . Stráži dosť veľké objekty(on vraví, že tam straší, nie stráži).Objekt nie je oplotený,nemá ani označenie súkr.pozemku. "Vyfasoval" pištoľ,kaser a baterku.V dohode je uvedené len, odkdedy nastupuje a za koľko.No pred pár dňami si na vrátnici našiel na stole papier, ktorý vraví, že pri každej hodinovej obchôdzke nestačí len objekty prejsť,ale i každý krok fotiť,po 19h nepúšťat nikoho do objektu.Podpísať mu ho však nedali.Pustiť tam však pracovníkov musí, nie je to objekt len firmy, ktorá ho "zamestnáva". Pri porušení spomínaného papiera mu hrozí strhnutie zo mzdy-ktorá je už i tak nízka.Má právo sa odvolať ne nejaký zákon?Šéfuje mu pán, ktorý sa hrá , že je konateľ firmy. Nie je. Je len správca, ktorý zabezpečuje prácu chlapov na stavbách. Všade figuruje len jeho podpis, nie konateľa,ani majiteľa firmy.Pri nástupe na pracovisko sa podpisujú,no výplata je v obálke bez akéhokoľvek potvrdenia, dokonca pri poslednej dostal oveľa menej , než mal.Žiadal o nahliadnutie do papierov,čo mu nebolo umožnené, vraj všetko sedí a ak sa mu neľúbi, môže ísť.No každý mesiac musí podpísať, koľko dostal(teraz to nepodpísal) a podpisuje i odvody do soc.a zr.poisťovne...vraj zaňho odvádzajú peniaze.Môžte niekto poradiť? Čo si o tom myslíte? Ďakujem .
Naposledy upravil Dav : 27.07.10 at 08:27
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Lenka526 Pozri príspevok
Nechcem už do toho moc vrtať, no mám ešte jednu otázku. Môže oznámiť, že končí a žiadať okamžité vyplatenie odmeny.Ok. To by mal tým pádom ukončenú dohodu na danom pracovisku. Čo ak by sa nakoniec rozhodol, že dočasne prijme to ponúkané nové pracovisko? Musí byť spísaná celkom nová zmluva, ktorá bude spĺňať všetky náležitosti,alebo je platná stále dohoda , čo má.? Lebo v nej nie je písané, či vykonáva prácu v jednej z obcí, kde majú oni objekty.Je tam len písané o výkone práce.Pečiatka je firemná, no nepodpísaná.Dokonca ani strážnik, ktorý dal výpoveď min.týždeň,nemal dohodu podpísanú,len opečiatkovanú. To som zistila včera,keď som mu volala.Ak sa dnes nedohodnú, zajtra cestujeme do Trnavy na inšpektorát práce.
Taká Dohoda bez podpisu je vlastne neúplná. Ale aj to, že tam nie je Miesto výkonu práce, aj to je neúplné.
Pokiaľ ho zoberie na to druhé miesto a bude medzi tým prestávka, musí mať druhú Dohodu o pracovnej činnosti - to je len 10 hodín týždenne.

Ale teraz Ti Lenka už nerozumiem vôbec, znovu by išiel do tej istej firmy i keď viete jej praktiky?
1 0
Lenka526 Lenka526

Lenka526 je offline (nepripojený) Lenka526

Milá terezamaria...ani ja sama tomu už nerozumiem.Dohoda nemá podpis,ani špecifikované miesto výkonu.Včera sme sa toho "šéfa" (môjho brata) pýtali,či mu dajú(môjmu priateľovi) novú dohodu,nakoľko sa jedná síce presne o to isté miesto,no v susediacej obci.Tu robil 2dni nočné po 12h a mal 2dni voľno.Tam by mal robiť 1deň dennú a druhý deň nočnú,taktiež po 12h zmennách a dva dni voľno.Nakoľko sa budeme behom mesiaca august sťahovať,nič iné asi neostane,ako to na pár dní prijať.Trvali sme na vyplatení odmeny,ktorá mu prináleží za mesiac júl(cca 300Eur).Bolo povedané,že mu to bude vyplatené k 15.8.(max.do 20.8.) a to, čo odpracuje cez august až k 15.09. My už ale nebudeme ani na Slovensku,tak neviem,ako to budú riešiť.Novú dohodu mu teda nedajú,nakoľko VRAJ je stále platná tá prvá dohoda.Oni že to tak robia a hotovo.Vraj sa jedná o tú istú firmu a miesto výkonu oni nezaraďujú.Mám v tom miš-maš už aj ja sama.Ale veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoje rady.Veľmi nám tým pomáhaš.Ešte raz ďakujem.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Lenka526 Pozri príspevok
Milá terezamaria...ani ja sama tomu už nerozumiem.Dohoda nemá podpis,ani špecifikované miesto výkonu.Včera sme sa toho "šéfa" (môjho brata) pýtali,či mu dajú(môjmu priateľovi) novú dohodu,nakoľko sa jedná síce presne o to isté miesto,no v susediacej obci.Tu robil 2dni nočné po 12h a mal 2dni voľno.Tam by mal robiť 1deň dennú a druhý deň nočnú,taktiež po 12h zmennách a dva dni voľno.Nakoľko sa budeme behom mesiaca august sťahovať,nič iné asi neostane,ako to na pár dní prijať.Trvali sme na vyplatení odmeny,ktorá mu prináleží za mesiac júl(cca 300Eur).Bolo povedané,že mu to bude vyplatené k 15.8.(max.do 20.8.) a to, čo odpracuje cez august až k 15.09. My už ale nebudeme ani na Slovensku,tak neviem,ako to budú riešiť.Novú dohodu mu teda nedajú,nakoľko VRAJ je stále platná tá prvá dohoda.Oni že to tak robia a hotovo.Vraj sa jedná o tú istú firmu a miesto výkonu oni nezaraďujú.Mám v tom miš-maš už aj ja sama.Ale veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoje rady.Veľmi nám tým pomáhaš.Ešte raz ďakujem.
Lenka ja to naprosto všetko chápem, tá Dohoda o vykonaní práce musí mať ešte jednu podobu, teda Tvoj priateľ podpísal ešte jednu, kde si dopísali úplne iný druh práce a úplne inú mzdu. Tie hodiny by teda vôbec nesedeli, keby mal len tú jednu podpísanú.

Ale pokiaľ sa jedná len o krátku dobu, tak to nechajte tak, spravte si účet, tam nech mu pošlú výplatu. Informuj sa, ktorá banka robí za lacné peniaze medzištátny styk, no a potom si tam môžete dávať peniaze aj v zahraničí.

Držím Ti palce, aby Vám všetko vyšlo a v zahraničí aby sa Vám darilo.
0 0
Lenka526 Lenka526

Lenka526 je offline (nepripojený) Lenka526

Podpísal dve, to je pravda, no na chlp sú rovnaké.Vlastne boli tri.Jedna zostala jemu,jedna zostala na vrátnici(tú sme stiahli-máme ju doma) a tretia zostala na firme.Všetky sú rovnaké. Len tam nie je ich podpis.Hodiny nesedia, to je tiež pravda.Dávajú mu každý mesiac odmenu v obálke do ruky.Bez výplatnej pásky.Tú sme ešte ani raz nevideli.Vieme,že sú to "čierne"peniaze.Uvedomujem si, že na dohodu presiahol stanovené hodiny po dvoch odprac.mesiacoch.Ale napísala si to výstižne...jedná sa už len o krátku dobu.Banku zistím.Máme účet v troch bankách,čiže myslím, že v tom problém nebude.Len sa obávame, že firma nebude súhlasiť na poslanie odmeny na účet. To by museli vyúčtovať a neviem si predstaviť,akoby to urobili... No si veľmi milá,že sa venuješ nášmu " prípadu" .Ďakujem ešte raz. Aj my Ti držíme palečky.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Nečítala som všetko čo ďalej píšete, ale to je predsa nepredstaviteľné zamestnávať ľudí na stráženie /či už na dohodu alebo na prac.pomer/, dať im čo i len plynovú pištoľ a nemať licenciu na strážne služby alebo vlastnú ochranu. To by bolo sústo pre inšpektorát práce alebo Prezídium policajného zboru. Ale to zrejme nechcete. Ak skutočne nemajú licenciu na stráženie, tak na mieste Tvojho priateľa by som odtiaľ utekala kade-ľahšie a zmluva by v tomto prípade bola najmenší problém.
Naposledy upravil dušinka : 28.07.10 at 08:28
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať