Zavrieť

Porady

Rozpocet+hypo+materska

Dobry den,

dnes sme s priatelkou kusok pocitali. Chceme kupit pozemok a stavat v BA.
Mali sme vyhlidanuty pozemok (kde sa nachadza len elektrina a studna, asfaltova cesta), ale uz sa predal, ale hladame dalej. Vo svete hypotek nam povedali, ze pri platoch ja (900E + priatleka 800E + dalsie cashovky ktore su mesacne od 100 do 1000E) pri hypo na 30 rokov mozme ist do 130.000... my nechceme brat max a asi by nam padla vhod moznost uveru 114.000E, pri urokovej sadzbe 4.5 a splatka by bola cca 570E.

Ak by sme kupili pozemok do 50.000E (pocitame s tym, ze tam musi byt elektrina, voda, asfaltova cesta), zvysok by sme pouzili na stavbu domu.
Sme nakloneni nizskoenergetickemu domu. Mame 2 moznosti, bud JK Slovakia rastuci dom, moznost 3oj izboveho domceka za 70.000 (hruba stavba) alebo zvazujeme Realdom, konkretne 2 projekty: Eko dom 3 (na kluc za 67.000E, 4or izbovy, 89m2) alebo projekt Malinovo (mozno kombinacia tychto dvoch).

Su tu este dalsie vydavky:
studna, oplotenie, posuvna brana, cisticka...

Momentalne vieme dat dokopy 5000E + stavebne sporenie okolo 16.500, moja poistka v 2016 = 4600E...

AK zacneme teraz sporit na matersku, 250 mesacne do marca 2011, vtedy by sme xceli kupit pozemok a zacat stavat a v DEC 2011 si zelame naplanovat prve baby tak kym priatelka pojde na MD by sem mali mat nasporenych 5500E (plus prvy polrok 70%platu a zvysok MD to je kolko dnes? 160E?).

S tymto vsetkym co sme napisali sa nevieme rozhodnut, ktoru firmu si vybrat a ci vobec budeme schopni splacat hypo na 30 rokov, postavit dom a aby priatelka mohla ist v maji 2011 na MD.

Dakujem za nazory, rady a postrehy.
Usporiadat
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Sebavedomie Ti teda nechýba, životné skúsenosti zrejme áno...
Nie všetko sa dá naplánovať - všetci dúfame, že budeme šťastne a dlho žiť, no niekoho postretnú aj udalosti, s ktorými vôbec nepočítal /ako Ty a Tvoja priateľka/:
napr. strata zamestnania alebo neúspech v podnikaní /jedného alebo nebodaj oboch/, choroba, úraz, dopravná nehoda, nie jedno dieťa, ale možno aj dve alebo tri naraz a nie práve v r. 2011 podľa Vášho plánu, rozpad vzťahu, prírodná katastrofa /koľko domov s hypotékou i bez nej zničila posledná povodeň/...

Jedno múdre slovenské príslovie hovorí: "Každý nech sa prikrýva takou perinou, na akú má".
Prečo musíš stavať práve v Bratislave? Nedá sa niekde v blízkosti, kde sú pozemky cenovo dostupnejšie? Predpokladám, že máš drahé a silné auto, takže dochádzka by nebola problém.
Dom chceš zrejme stavať na kľúč - nie svojpomocne ani s pomocou rodiny - to je tiež veľká opora, ak ju máš a podporuje Ťa. Nespomínaš Vašu mesačnú réžiu. Koľko ste schopní ubrať z nej, ak stúpnu výdavky na dieťa a jeho matka bude na MD? Si si istý, že to utiahneš sám? A čo ak sa stane niečo s poisťovňou a peniazmi, s ktorými počítaš v r. 2016? Ja som napr. zažila pád banky, ktorú ako jedinú podržal štát a 2 roky bola v nútenej správe, mnohé iné bankové domy neprežili... A pamätám si tie zúfalé davy ľudí, ktorí ráno stáli pred ňou a nemohli sa domôcť svojich úspor, s ktorými počítali.

PS: Mám manžela, dve zdravé deti /t.j. absolvované dve MD/, zatiaľ zdravie i prácu a na krku hypotéku, ktorú splácame už 6-ty rok, takže na rozdiel od Teba viem, o čom to je.
Na Tvojom mieste by som ubrala trošku plyn...
Želám Vám, aby Vám život vyšiel podľa Vašich predstáv - a ak nie, aby ste to dokázali ustáť.
Naposledy upravil Oliwa : 05.08.10 at 11:35
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

nase pozitivne/negativne skusenosti Ta mozu/nemusia odradit, rozhodnutie je na Tebe,
uz vela ludi uplietlo z ..... bic a vela ludom z velkeho bohatstva nezostalo nic

keby stale myslime negativne, nic nedosiahneme.
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

Neviem kde som to čítal, ale výška splátok by nemala presiahnuť tušim 20 percent vašich príjmov...aby ti ostal život kvalitný ako pred pôžičkou... 20 percent na splátky, 10 percent odložiť a myslím si, že 70 percent platu na živobitie je dostatočné...ale je to môj názor
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

day Pozri príspevok
nase pozitivne/negativne skusenosti Ta mozu/nemusia odradit, rozhodnutie je na Tebe,
uz vela ludi uplietlo z ..... bic a vela ludom z velkeho bohatstva nezostalo nic

keby stale myslime negativne, nic nedosiahneme.
Neviem, či to bola reakcia na môj príspevok. Ak áno, chcela by som len upresniť: nechcela som, aby vyznel katastroficky - nie som pesimista /keďže som dostala tu na Porade vyše 200 zábavných bodov /, ale realista určite.
Chcela som len poukázať, čo všetko sa môže v živote prihodiť - a to by stačila len jedna neplánovaná udalosť, s ktorou sa nepočítalo - a už by nič nešlo podľa plánov.

Len na doplnenie - tiež zo života:
1. kolegyňa založila kvôli úveru vlastnú strechu nad hlavou, len aby jej syn mohol dostavať štandardný katalógový dom na pozemku veľkosti vreckovky /ako to v inej téme výstižne nazval iný poraďák/ v jednom zo satelitných mestečiek pri BA - tuším Malinovo, Kvetoslavovo alebo nejaké iné -ovo.
A to si veľa vecí na stavbe urobili sami. Dnes je synova manželka na MD s dieťaťom, a to si ešte aj drevo do krbu nosia od rodičov ... A keď sa brali, zarábali vraj slušne /on správca počítačovej siete, ona tlmočníčka pre zahr. firmy/.

2. kolegyňa prišla o prácu - dostala výpoveď a včera som jej podávala ruku na rozlúčku... Mala so sebou 4-ročného syna a doma má tínedžera - ťažkých 15 r. Na krku rozvod s manželom, ktorý kvôli kariére a cestám do Bruselu prebýval často v Bratislave. Až tak často, že sa zabudol vrátiť k rodine...
A to mám v živej pamäti, ako sa pred piatimi rokmi tešila na leteckú dovolenku k moru, keďže konečne dostavali dom a plánovali ďalšie dieťa /to, ktoré má dnes 4 roky/. Dom stojí, dieťa sa podarilo, manželstvo nie... Čo bude s ich hypotékou, netuším...

Inak, čerstvé info o tom, ako prebieha stavba na kľúč a o čom to celé je nájdeš v príspevku od petosc "Tak a začínam stavať".
A to prosím pekne, nestavia v BA a len za pozemok dal, ako píše, 2 melóny.
Naposledy upravil Oliwa : 04.08.10 at 17:17
2 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Oliwa reakcia nebola na Tvoj prispevok,
reakcia bola na "ako bezi zivot"

k bodu 2., dufam, ze hypoteka je na manzela a tarcha na hypoteke je na rodicovsky dom tiez manzela
a ked ma casto cestu do Bruselu tak treba pekne vyzivne
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

K hypotéke treba prirátať aj inkaso, ktoré si dom bude vyžadovať + bežné mesačné výdavky ako telefón, poistky, PHM.......a to ešte treba aj jesť
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

TGMF Pozri príspevok
bjuty smis, ak pohladas da sa najst... a mozes aj zjednavat aj to je dovolene. ja nazvyknme platit len preto, ked niekto pyta 50k tak zaplatim 50k.

ved uvidime co to nakoniec bude.

Brano, dakujem za comment. Byt je asi krajne riesenie.
Uvidime.

ciners, prva veta hovori za vsetko, sme toho nazoru, that we would like take the leap of faith...

570E plus to co nasetrime...
Zaridenie sme este nepocitali, ale na spotrebice mame uz spocitane...

Otazka:
Ked dostaneme hypo povedzme 130k a na pozemok a stavbu domu spotrebujeme 114k, mozeme zvysok pozuit zvysok ako zalohu pocas materskej, alebo hypo je len na pozemok a stavbu?

Dakujem.

TGMF, ako som pochopil, máš teraz "holý zadok" (bez urážky) a z úveru 130 K EUR chceš kúpiť v BA pozemok aj postaviť dom na kľúč. No, odvaha ti nechýba.

Ja tiež túžim po RD. Teraz mám byt v hodnote 120 tisíc EUR, k tomu by som dokázal nazbierať ešte 30 tisíc, úverom už nie som zaťažený, a keď som hľadal možnosti, stále mi to bolo málo. V BA nič, len nejaké staré barabizne na rekonštrukciu. V okrajových dedinách alebo na okraji BA som mal 2 tipy:

- v rovinke jeden 4 izbák (dom č. 16 za 148 000). Keď som to ale videl na vlastné oči, tak som to musel zrušiť - ten dom bol na pozemku 200 m2, nemal pivnicu ani garáž, jedna odkladacia miestnosť 1m2. Z terajšieho 4 izbového bytu s pivnicou a garážou by som sa tam nevošiel. Za takú cenu nechcem RD.

- vo Vrakuni za cca. 150 tisíc EUR - pozemok síce trochu väčší, ale opäť len vreckovka, navyše tu bol problém, že to je len hrubá stavba, takže to bude pýtať ďalšie investície. A tá lokalita - je to asi 1000 m od pristávacej dráhy letiska, a hoci v BA je to tak 1 lietadlo za hodinu (ak preháňam), aj tak...

Takže kúpiť pozemok v BA a postaviť na ňom dom na kľúč za 130 tisíc EUR s tým, že nemáš žiadne vlastné peniaze a len budeš splácať hypoúver - jedine že by si bol kúzelník...

Keby si mal 100 litrov cash, tak môžeš mať takéto plány. Ja som už stratil ružové okuliare. Bez toho, aby mi spadlo do lona ďalších aspoň 50 tisíc EUR rodinný dom mať nebudem.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

day Pozri príspevok
Oliwa reakcia nebola na Tvoj prispevok,
reakcia bola na "ako bezi zivot"

k bodu 2., dufam, ze hypoteka je na manzela a tarcha na hypoteke je na rodicovsky dom tiez manzela
a ked ma casto cestu do Bruselu tak treba pekne vyzivne
O.K.

Ale to sú dva rôzne príbehy dvoch kolegýň.
Prvá má dospelého syna a založila svoj dom.
Druhá má dvoch neplnoletých synov a už teraz kupuje oblečenie v sekáči, a to ešte nie je ani rozvedená...
Nenapadlo ma, že by tieto dva odlišné "hypopríbehy" mohol niekto takto spojiť... Myslela som, že som to napísala jasne.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Chobot Pozri príspevok
Bez toho, aby mi spadlo do lona ďalších aspoň 50 tisíc EUR rodinný dom mať nebudem.
Ked ti spadnu, tak daj vediet. Postavim sa hned vedla, snad padne aj na mna
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ked som robil v projekcii a robili sme v BA vselijake tie parky a aj radove domy, ci aj mensie bytovky, tak sme mali take heslo: ked nebudem 2 mesiace nic jest, zarobim si na to, aby som sa mohol v tom dome poriadne vysr.t. Meter stvorcovy stal od 70000SKK vyssie(to bolo akurat to WC-ko). A moc nezlacnelo, zlacneli stare byty, inak je to stale ako to slusne povedat...nie je to pre normalnych ludi.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

ciners Pozri príspevok
Ked ti spadnu, tak daj vediet. Postavim sa hned vedla, snad padne aj na mna
Skús tú Vrakuňu, čo spomínal Chobot. A čakaj na lietadlo...
Len aby skôr neletel nejaký vták...
Naposledy upravil Oliwa : 04.08.10 at 17:23
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

oliw napisala si to zrozumitelne, ja som odpovedal, len na Tvoj druhy priklad,
predpokladam, ze aj manzel Tvojej kolegyne ma rodicov.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

O.K. Detaily nepoznám, no čo viem, hypotéku "nadobudli" počas manželstva a BSM zrušené určite nebolo. A jeho rodičia? Navštevuje ich s "novou" partnerkou a svojimi deťmi - v princípe niečo také ako Puškárová...
zatiaľ čo jeho manželka sa trápi, rapídne schudla, 4 mesiace nemohla poriadne jesť a spať a bola nútená vyhľadať odbornú pomoc, aby to ustála... zrútil sa jej svet, ktorý mala tak perfektne naplánovaný /asi ako TGMF/ a pre ktorý žila.
Lenže s tým sa vo "svete hypoték" nepočíta...
Naposledy upravil Oliwa : 05.08.10 at 09:19
0 0
vankusik29 vankusik29

vankusik29 je offline (nepripojený) vankusik29

Uzivatel, ktory zalozil tuto temu, mal v prvom rade uviest, ze ako ziju s priatelkou teraz. Ci nahodou neziju kazdy u svojich rodicov a su iba frajeri.
Keby sa osamostatnili a mali uzivit byt a seba, tak by videl ake su priblizne mesacne naklady, poistky, necakane nedoplatky, vypadok zo zamestnania pre chorobu atd atd, to sa tu ani vsetko neda vymenovat. (poplatky za kablovku, internet, telefony, poistky na auto, benzin, cistiace prostreidky, prach na pranie...bezne veci, ktore mu teraz asi zabezpecuje mamina.
Este ked napisal, ze pomimo zarobia nejaky cash, no neviem ci jeho priatelka bude vladat popri materskej este zarobit nejaky cash. Byt na materskej je 24h pracovny uvazok. A to co dostane po 28 tyzdnoch ako matersku tak to je akurat tak asi aby dieta prezilo ten mesiac. Mam kamosku, ktora si od muza musela vypytovat peniaze, aby mohla vonku svojmu synovi kupit zmrzlinu alebo cukrovu vatu.
Prajem uzivatelov vela stastia v zivote, mozno vyhra sportku.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vankusik29 Pozri príspevok
Mam kamosku, ktora si od muza musela vypytovat peniaze, aby mohla vonku svojmu synovi kupit zmrzlinu alebo cukrovu vatu.
Toto som nepochopil...a jeho syn to nie je?
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

viem o takych vztahoch, ale aku to ma zivotnost
0 0
Pidgey Pidgey

Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

Štastný človek :)
skor by som to pochopil tak ze iba zvyraznila "vysku" rodicovskeho prispevku, ktory ledva pokryva potreby dieta/mesiac. napr ja mam s manzelkou spolocny ucet, mame dve karty, ale ked je manzelka s malym, a nechodi k bankomatu, tak ak niekam ide von s malym, tak si "vypyta" peniaze odo mna....(ak nemame doma v supliku )
celkovo ale s prispevkom vankusik29 suhlasim. K teme hypo-sami mame hypoteku, na nizsiu sumu, s nizsou splatkou (1/2), a ta splatka tvori asi tak 1/3 celkovych vydajov domacnosti bez stravy (byvame v byte).
0 0
vankusik29 vankusik29

vankusik29 je offline (nepripojený) vankusik29

V podstate som chcela zvyraznit vysku rodicovskeho prispevku. Ak TGMF pocita s materskou ako s peniazmi, ktore by mu nejako ulahcili setrenie na hypo alebo uz na cokolvek, tak nech radsej to dieta nemaju. Tie jeho vypocty mi naozaj pripadaju jak vyplod nejakeho studenta prveho rocnika ekonomickej fakulty, ktory prisiel od maminy na internat, ktory mu platia rodicia.
Vlastne nechcem tu nikoho podcenovat, ale toto sa im naozaj nemoze podarit. Keby to tak fungovalo, ako to vyratal, jak by sme sa mali vsetci dobre.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

A paneláky by zívali prázdnotou, lebo našetriť na dom by bola malina...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

[QUOTE=TGMF;1470534]bjuty smis, ak pohladas da sa najst...
ved uvidime co to nakoniec bude
Potom daj vedieť. Nielen v BA nezoženieš pozemok pod 20 000 €...

Zaridenie sme este nepocitali, ale na spotrebice mame uz spocitane...

Tak to ma teda podržte! Dúfam, že nemáš na mysli kuchynské spotrebiče - napr. takú skriňovú americkú chladničku samozrejme z nerezu, ak už uvažujete o tej americkej hypotéke.... Ty vieš, aké budú ceny v r. 2011 /ak Tvoj dom bude vtedy vôbec stáť/? Tak čo robíš potom tu na Porade, utekaj na ministerstvo financií alebo hospodárstva...
A že si nezabudol na kotol, komín, kúrenie, vodu, elektrinu... a na kolky a poplatky s tým súvisiace - od kúpy projektu, vydania stavebného povolenia, cez revízne správy a kolaudačné rozhodnutie až po také banálne inkaso... Á propos, aká je teraz Vaša mesačná réžia? A koľko si počítal, že to bude v dome s hypotékou?


Otazka:
Ked dostaneme hypo povedzme 130k a na pozemok a stavbu domu spotrebujeme 114k, mozeme zvysok pozuit zvysok ako zalohu pocas materskej, alebo hypo je len na pozemok a stavbu?

To si ako myslel? Použiť ako zálohu na splátky? Alebo chceš z hypotéky nebodaj kupovať plienky??? Skús položiť túto otázku v tom svete hypoték, čo Vám tam povedia... Mimochodom, koľko si počítal na detskú výbavičku? Myslíš, že je to zanedbateľná položka? Jedine, ak by ste mali po kom "dediť"..., a ak by to samozrejme vyhovovalo Vášmu naturelu. Chlapče, chlapče, to snáď nemyslíš vážne... Nič ma do toho nie je, ale Ty asi nemáš veľa rokov, resp. skúseností... Nič v zlom, ale ak začneš stavať, určite dospeješ... Dúfam, že nie k názoru, že ste sa do tej stavby nemali púšťať. Preto aj tu prezentované názory ber ako stretnutie s realitou. Sám si o ne žiadal...
Naposledy upravil Oliwa : 05.08.10 at 19:20
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať