Zavrieť

Porady

Príspevok za opatrovanie /z UPSV/

Zdravím všetkých poraďákov,

dneska mi prišiel nový výmer z UPaSV, že mi príspevok za opatrovanie znižujú zo 66 eur na 24,99eura.Starám sa o ZTP otca, ktorý má 86 rokov, prekonal 3 mozg.príhody, je ochrnutý na pravú stranu...nebudem to všetko rozvádzať,mám len otázočku,či sa v blízkej budúcnosti nechystá úprava toho slávneho opatrovateľského príspevku. Ako náhle dvíhajú dôchodky, o toľko sa kráti opat.príspevok.Nemá niekto s týmto skúsenosť. Aj som si dnes poplakala,lebo takto zdegradovať ťažkú prácu so starými ľudmi môžu iba na Slovensku.To máme svojich rodičov dať do ústavov a odísť opatrovať starkých do Rakúska, lebo aj ja potrebujem žiť.Mám tri deti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    MartaSk Pozri príspevok
    Zdravím všetkých poraďákov,

    dneska mi prišiel nový výmer z UPaSV, že mi príspevok za opatrovanie znižujú zo 66 eur na 24,99eura.Starám sa o ZTP otca, ktorý má 86 rokov, prekonal 3 mozg.príhody, je ochrnutý na pravú stranu...nebudem to všetko rozvádzať,mám len otázočku,či sa v blízkej budúcnosti nechystá úprava toho slávneho opatrovateľského príspevku. Ako náhle dvíhajú dôchodky, o toľko sa kráti opat.príspevok.Nemá niekto s týmto skúsenosť. Aj som si dnes poplakala,lebo takto zdegradovať ťažkú prácu so starými ľudmi môžu iba na Slovensku.To máme svojich rodičov dať do ústavov a odísť opatrovať starkých do Rakúska, lebo aj ja potrebujem žiť.Mám tri deti.
    Nepríjemné, je to, že od 01.07.2010 PP za opatrovanie bude znižovať o ± 30 Eur, ak dôchodok opatrovaného prevýši sumu 1,3 ŽM. Príčinou toho je skutočnosť, že dôchodky sa zvyšovali o 3,5 % a životné minimum šlo hore o 20 centov.
    Dúfajme,že nová vláda čoskoro pripraví novelu zákona č.447/2008 Z.z a upraví výšku príspevku na výšku, ktorá bude zodpovedať dôstojnému oceeniu práce opatrovateľov.

    MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

    MartaSk
    Dana 22 Pozri príspevok
    Nepríjemné, je to, že od 01.07.2010 PP za opatrovanie bude znižovať o ± 30 Eur, ak dôchodok opatrovaného prevýši sumu 1,3 ŽM. Príčinou toho je skutočnosť, že dôchodky sa zvyšovali o 3,5 % a životné minimum šlo hore o 20 centov.
    Dúfajme,že nová vláda čoskoro pripraví novelu zákona č.447/2008 Z.z a upraví výšku príspevku na výšku, ktorá bude zodpovedať dôstojnému oceeniu práce opatrovateľov.
    Zdravím,
    myslím, že sa nič nezmení, som na opatrovacom príspevku 9 rokov a odkedy dotoho povŕtal Kaník a znížil hranicu živ.minima z 1,6 na 1,3 ŽM ide to dole vodou.Z 55OO,.Sk som zišla na 24,90eura. Priala by som Kaníkovi , aby takto živoril.Ale jemu sa to nemôže stať je zase v parlamente,ide mi žlč prasknúť.On by svojich rodičov určite dal do ústavu.Už devať rokov neviem čo je dovolenka,alebo marodka,furt v jednom kole.
    Ale ďakujem aspoň za takúto podporu,verte,dobre mi padne a viem,že takýchto ľudí ako ja je veľa.

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    MartaSk Pozri príspevok
    Zdravím,
    myslím, že sa nič nezmení, som na opatrovacom príspevku 9 rokov a odkedy dotoho povŕtal Kaník a znížil hranicu živ.minima z 1,6 na 1,3 ŽM ide to dole vodou.Z 55OO,.Sk som zišla na 24,90eura. Priala by som Kaníkovi , aby takto živoril.Ale jemu sa to nemôže stať je zase v parlamente,ide mi žlč prasknúť.On by svojich rodičov určite dal do ústavu.Už devať rokov neviem čo je dovolenka,alebo marodka,furt v jednom kole.
    Ale ďakujem aspoň za takúto podporu,verte,dobre mi padne a viem,že takýchto ľudí ako ja je veľa.
    Mnohí nevedia, že podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách § 54 majú opatrovatelia nárok na osobné voľno 30 dní v roku a opatrovanie má v tom čase zabezpečiť obec formou odľahčovacej služby. Teréna opatrovateľka by mala poskytnúť opatrovanie najmenej 12 hodín denne.
    No neviem či to už v niektorej obci alebo meste funguje?

    MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

    MartaSk
    Dana 22 Pozri príspevok
    Mnohí nevedia, že podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách § 54 majú opatrovatelia nárok na osobné voľno 30 dní v roku a opatrovanie má v tom čase zabezpečiť obec formou odľahčovacej služby. Teréna opatrovateľka by mala poskytnúť opatrovanie najmenej 12 hodín denne.
    No neviem či to už v niektorej obci alebo meste funguje?

    Dneska som sa to dovedela z novín Sme, kde je rosoberaný problém s opatrovateľským, nie som jediná, ktorá takto dopadla, na Úrad vlády sa zhromaždujú listy nespokojných opatrovateľou,dokonca jedná pani má len 13 eur
    a niekto je na O.Pritom štát stojí jeden ZTP v ústve 680 eur mesačne.

    Na margo tej "dovolenky"- ono je to ťažko nechať a ísť niekde, ten človek plače, je na teba nafiksovný, pýta sa ťa dokola či musíš ísť.A u nás v dedine nieto peňazí nanič. Už ich počujem ako hovoria,šak sedíš doma, kde sa chceš ešte trepať,len sa staraj je to tvoj otec.
    Ahojte všetci!Vidím,že nie len ja mám tento problém,ale snád ja som pochodila najhoršie...prišiel mi nový výmer a znížili mi príspevok za opatrovanie zo 74eur na 1,16eur mesačne-smiešne ...neviem ako z toho vyžijem s dvomi malými deťmi!!!Opatrujem mamu po ťažkej mozgovej príhode s ťažkým ľavostranným ochrnutím,mama sa nevie obliecť,absolútne sa o seba starať,iba ak sa sama naje s tým,že pred nu položím tanier...na úrade práce mi bolo povedané,že mám príspevok vrátiť a zaevidovať sa na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie-ale ako??kto sa potom bude starať o moju mamu ak nastúpim do práce?Či ju mám nechať doma samú napospas života??Momentálne ešte poberám 5 mesiacov rodičovský príspevok,ale čo bude potom??Je mi fatk do plaču a absolútne neviem čo bude dalej....poradte!!
    ..a s tou dovolenko súhlasím s Martou,ked sa raz za 2-3mesiace dostanem von z dediny na celý den,som celá šťastná,že konečne žijem!!A to sa vraciam domov vždy s m yšlienkou,s čím ma mama čaká-obvykle s plačom a výčitkami prečo som bola tak dlho...Okrem toho mm 2 malé deti,kt.tiež trppia,lebo u nás neni to ,že deme na ihrisko,ale na nákup do hypermarketu-rýchlo nakúpiť,max.hodinku sa pohrať a šup domov... Mamu opatrujem od svojich 22-rokov ,takže celá mladosť mi prešla na toto a nakoniec mi dajú smiešnych 1,16eur mesačne...

    MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

    MartaSk
    hajnulienka Pozri príspevok
    ..a s tou dovolenko súhlasím s Martou,ked sa raz za 2-3mesiace dostanem von z dediny na celý den,som celá šťastná,že konečne žijem!!A to sa vraciam domov vždy s m yšlienkou,s čím ma mama čaká-obvykle s plačom a výčitkami prečo som bola tak dlho...Okrem toho mm 2 malé deti,kt.tiež trppia,lebo u nás neni to ,že deme na ihrisko,ale na nákup do hypermarketu-rýchlo nakúpiť,max.hodinku sa pohrať a šup domov... Mamu opatrujem od svojich 22-rokov ,takže celá mladosť mi prešla na toto a nakoniec mi dajú smiešnych 1,16eur mesačne...
    Hajnulienka, Vy ste moja spriaznená dušicka, ktorá vie o čom to je. Všetko Vám verím, lebo to isté prežívam a pokladám to všetko za obrovskú krivdu. Ste na tom ešte horšie ako ja, ale mne na UPSVaR povedali ešte ohurúcejšiu správu, že keď padnem na nulu , vtedy ma vzradia ako opatrovateľku a tým pádom za mňa nebudú platiť odvody do ZP ani do SP. Mne už 5 rokov do SP , teda na dôchodok chýba, lebo do dôchodku sa to začalo počítať až od augusta r.2006. Tiež mi hovorili o úrade práce, že za mňa budú platiť aspon zdravotku,ale kde dám 86-ročného otca, to mi nik nevie poradiť. Starám sa o neho 9 rokov a na 10 -ty ... Chcela som písať p.Mihálovi, ale podľa mojich iformácií listy asi ostávajú v šuplíku, nik nereaguje . Vyjadrenie, že sa to bude riešiť v priebehu 4-ročného vládnutia, keď lľudia majú popri ťažkej práci s ŤZP
    ešte aj existenčne problémy, je veľmi smutné a veľmi arogantné.

    Príspevok za opatrovanie /z UPSV/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.