Zavrieť

Porady

stravné lístky

prosím Vás, vie mi niekto poradiť: ak zamestnávateľ nedával zamestnávateľom stravné lístky (prac.doba 8 hod) po akú dobu spätne môže zamestnanec žiadať náhradu?

Ďakujem
Usporiadat
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Ďakujem!...nebola som si zrazu istá.
Neexistuje kolektívna zmluva, ide sa len podľa ZP.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Ak sa môžem zapojiť takou otázkou - zamestnávateľ zabezpečuje obedy v blízkej jedálni, niektorí zamestnanci tieto obedy nechcú a tým pádom obedy nemajú. Má povinnosť im zamestnávateľ zabezpečiť inú formu, resp. gastrolístky? Nemá to upravené v kolektívnej zmluve. Môže mať z toho postih?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lubica3
Ak sa môžem zapojiť takou otázkou - zamestnávateľ zabezpečuje obedy v blízkej jedálni, niektorí zamestnanci tieto obedy nechcú a tým pádom obedy nemajú. Má povinnosť im zamestnávateľ zabezpečiť inú formu, resp. gastrolístky? Nemá to upravené v kolektívnej zmluve. Môže mať z toho postih?
Ak odmietnu chodit na obedy, ktoré im zabezpecil zametnávatel, tak je to len ich problém a osobná vec. Zametnávatel nemusí pre nich zabezpecovat gastrolístky, zákonnú povinnost si uz splnil a zamestnancov nemôze nútit, aby povinne chodili na obedy.

Pre Tweety: okrem kolektívnej zmluvy to môze byt upravené aj vo vnútornom predpise - my máme lístky aj za dovolenku podla pracovného poriadku, pretoze u nás nie sú odbory.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot
Pre Tweety: okrem kolektívnej zmluvy to môze byt upravené aj vo vnútornom predpise - my máme lístky aj za dovolenku podla pracovného poriadku, pretoze u nás nie sú odbory.
Podľa mňa takéto ošetrenie v pracovnom poriadku nezakladá nárok na
stravenku. Ak by to bolo prerokované so zástupcami zamestnancov, tak potom by to bolo OK.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ale ked vo firme neexistuje ani zástupca zamestnancov ani odbory, s kým to potom majú prerokovat? Aj tak to je dobrá vôla zamestnávatela, ze dá zamestnancom takúto výhodu aj bez rokovania so zástupcami zamestnancov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot
Ale ked vo firme neexistuje ani zástupca zamestnancov ani odbory, s kým to potom majú prerokovat? Aj tak to je dobrá vôla zamestnávatela, ze dá zamestnancom takúto výhodu aj bez rokovania so zástupcami zamestnancov.
Súhlasím, že takých zamestnávateľov je ako šafránu a treba si ich chváliť, ale to ešte neznamená, že príspevky na tieto stravenky sú daňovým nákladom.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Tweety
Súhlasím, že takých zamestnávateľov je ako šafránu a treba si ich chváliť, ale to ešte neznamená, že príspevky na tieto stravenky sú daňovým nákladom.
Informovala som sa, že tak ako v kol.zmluve sú strav. počas dovolenky daň. nákladom, tiež aj bez kol. zmluvy sú tiež daň. nákladom! A uznala to aj kontróla DU.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Je tu niekde tabuľka na výšku stravného v SR
napr...8 hod - 80 sk...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

plavčík
Je tu niekde tabuľka na výšku stravného v SR
napr...8 hod - 80 sk...
Píšem: 5-12 hod. 80.-Sk
nad 12-18 hod.122.-Sk
nad 18 hod. 188.-Sk
Doplním, toto stravné nemá nič spoločné so stravenkami. Je to výška diét pri sl.ceste.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Anonymka
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?
O stravenkách sme tu už popísali toho strašne veľa. Odpoveď je jednoduchá, ak to nemáte v kolektívnej zmluve, alebo so zástupcami zamestnancov dohodnuté, tak podľa ZP nie je nárok.
0 0
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

Ak sa dobre pamätám tak pracovný poriadok je platný iba po schválení odborovou organizáciou tak nejak sa to píše v Zákonníku práce
0 0
Roxana Roxana

Roxana je offline (nepripojený) Roxana

Mám podobný problém ako Bazalka. Zamestnanci v autodoprave chodia na pracovné cesty. V mesiaci odrobia asi 3 až 5 dní na pracovisku. Po tieto dni im patria stravné lístky. Za rok je to asi 40 stravných lístkov na zamestnanca. Stravenky zamestnanci nedostali a preto im ich zamestnávateľ chce preplatiť. Moja otázka znie: môže zamestnávateľ namiesto stravného lístka zamestnancovi preplatiť určitú sumu /napr. 44 Sk za jeden stravný lístok / v mzde za december a túto sumu zdaniť. Bude táto suma vstupovať aj do vym. základu pre odvody do zdrav. a soc. poisťovne?
0 0
Katka29 Katka29

Katka29 je offline (nepripojený) Katka29

Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie (stravný lístok) za prácu v sobotu, nedeľu ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny v nadčase (nie v rámci rozpisu pracovných smien). Už o tom bolo diskutované ale odpovede neboli jednoznačné.
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katka29
Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie (stravný lístok) za prácu v sobotu, nedeľu ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny v nadčase (nie v rámci rozpisu pracovných smien). Už o tom bolo diskutované ale odpovede neboli jednoznačné.
Ďakujem.
Odpoveď je jednoznačná, ak odpracuje viac ako 4 hodiny za smenu, tak má nárok na stravný lístok, aj keď to je mimo rozpisu pracovnej smeny.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Anonymka
Je možné, aby zamestnanec dostal stravné lístky aj počas dní, keď nepracuje? - napr.je na dovolenke?
Tu nájdeš siahodlhú diskusiu na túto tému:
http://www.porada.sk/t14900-p5-stravn-lstky.html
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Roxana
Mám podobný problém ako Bazalka. Zamestnanci v autodoprave chodia na pracovné cesty. V mesiaci odrobia asi 3 až 5 dní na pracovisku. Po tieto dni im patria stravné lístky. Za rok je to asi 40 stravných lístkov na zamestnanca. Stravenky zamestnanci nedostali a preto im ich zamestnávateľ chce preplatiť. Moja otázka znie: môže zamestnávateľ namiesto stravného lístka zamestnancovi preplatiť určitú sumu /napr. 44 Sk za jeden stravný lístok / v mzde za december a túto sumu zdaniť. Bude táto suma vstupovať aj do vym. základu pre odvody do zdrav. a soc. poisťovne?
Môže
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Chobot
Odpoveď je jednoznačná, ak odpracuje viac ako 4 hodiny za smenu, tak má nárok na stravný lístok, aj keď to je mimo rozpisu pracovnej smeny.

Po tretíkrat nesúhlasím .Pekný deň.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
VEC:
Stravovanie mimo rozvrhu pracovných zmien - stanovisko<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Povinnosť zamestnávateľa poskytnutie stravy zamestnancovi a nárok zamestnanca na stravu sa v súlade s ustanovením § 152 ods. 3 Zákonníka práce týka zamestnanca, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonával prácu dlhšie ako 4 hodiny. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pracovnou zmenou sa v zmysle § 90 ods. 1 Zákonníka práce rozumie časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pokiaľ zamestnanec s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na pondelok až piatok pracuje v sobotu, ide o prácu nadčas. Za dobu práce nadčas zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi zabezpečiť stravovanie ani v prípade, keby práca nadčas trvala dlhšie ako 4 hodiny. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
S pozdravom <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
JUDr. Mária Buchtová
riaditeľka odboru
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Za PN OCR a dovalenku sa stravné lístky nedávajú
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať