Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
martinaj martinaj

martinaj je offline (nepripojený) martinaj

Ak chce niekto hovoriť o spravodlivosti, nemôže u odvodov považovať SZČO za zamestnanca a zamestnávateľa zároveň. Vysvetlím, prečo si to myslím.
Predpokladajme zamestnávateľa A, ktorý má v každom mesiaci nejakú zákazku, na ktorej bude robiť jeden jeho zamestnanec (bezdetný), ďalej predpokladajme mesačne zaokrúhlene:

Celková hodnota zákazky 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Cenu vlastnej práce 1000 eur *
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 2500 eur.
* Hrubá mzda zamestnanca: 740 eur
Odvody zamestnávateľa: 260 eur
Odvody zamestnanca: 99 eur
Odvody spolu: 359 eur
Daň z príjmu: 58 eur

Za rok: odvody spolu: 4308 eur (vymeriavací základ 8800 eur)
Zisk firmy: 30000 eur

Firma A zisk jednoducho zdaní a môže použiť na svoj ďalší rozvoj alebo vyplatenie podielov spoločníkom.

Predpokladajme bezdetnú SZČO B, ktorá sama pracuje na takej istej zákazke s tými istými parametrami, ako je uvedené vyššie.

Celková hodnota 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 3500 eur.

Za rok: zisk 42000 eur
Odpočítateľná položka: 4025
Základ dane: 37975 eur

A teraz, ako docieliť, aby jeho vymeriavací základ pre odvody bol 8800 eur, ako je to v prípade A? Bulharskou konštantou, stropným číslom, či jednoducho skasírujeme za účelom zvýšenia príjmu sociálnej poisťovne toho najľahšie oberaného - človeka, čo sa snaží nežiť na úkor štátu, pretože zamestnanie je pre neho z nejakého dôvodu nevhodné alebo nevýhodné? Za SZČO nestoja žiadne lobistické skupiny, nie je ani strategický zamestnávateľ, ktorý dostane daňové úľavy, je to len malá ryba a tie sa lovia najľahšie.

Neporovnávajte nasilu SZČO, zamestnancov a zamestnávateľov, stanovte radšej pre každú kategóriu férové pravidlá, ktoré im umožnia nielen živoriť a prežiť, ale aj ďalej sa rozvíjať.

P.S. A pokiaľ ide o odvody - ako je možné, že sociálna poisťovňa má toľkých dlžníkov - prečo necháva dlhy rásť? Skutočne všetky firmy nemajú na účte ani cent, aby nemohli svoje záväzky uhradiť?
P.P.S. Dúfam, že si to p. Mihál prečíta...
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Včera som pozeral na TA3 naživo "brífing" Radíčová,Fígeľ.Nepovedala nič konkrétne ,len okolo toho chodila ,ako mačka okolo horúcej kaše.Naznačila niečo v tom zmysle ,že žinostníkov sa to tak moc nedotkne.Naopak asi niečo uberú z výhod aj sro-čkam.Vždy čo si pamätám sa to robilo tak ,že akože unikli vyšli dopredu niečo ,ako neoverené nadhodnotené čísla a potom sa z nich spúšťalo,až sa našiel ,akože kompromis.Nakoniec sa vyhlásilo ,že ste dopadli lepšie, ako udávali pôvodné neoverené správy.Tak budte radi a zaplaťte o niečo viac ,ako najviac.
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

misomiso Pozri príspevok
Viete co mi vadi? Za Fica mi vadilo, ze kazdy podnikatel bol v podstate oznazovany sa grazla a vydieraca. Nie priamo, ale takym skrytym populistickym podtonom, ktorym sa Fico prihovaral k pracujucim "masam". Napriklad recami o Janosikovi.

Teraz si zasa nova vlada zvolila za triedneho nepriatela zivnostnika a drobneho podnikatela. Ved oni aj celkom otvorene prizanavaju, ze tych par Eur, co im vytiahnu z vrecka ziadnu dieru v rozpocne nezaplata, no vraj im ide o "spravodlivost" - teda inymi slovami o to, aby im "klepli po prstoch".

Je mi z toho smutno. Ked sa clovek vrati napr. z Danska, tak duplom. Krajina, kde ma typicka firma, na ktorej stoji ekonomika statu 10 - 20 zamestancov, casto aj menej. Su to high-tech firmy, sidlia v budovach, ktore nerozoznate od RD, v podstate na kazdej piatej parcele je nejaka firma. Platy maju najvyssie z EU, mozno aj vobec na svete. Vsetko tam funguje tak ako ma, vratane zdravotnicta, ktore je povazovane za najvyspelejsie z EU.

Ak my sme pred par rokmi iba pasli ovce, tak nemusime mat ziadne komplexy, aj oni vtedy iba chytali ryby. Vsetky problemy, ktore trapia nas trapili rovnako aj ich, ak nie viec, napr. alkoholizmus. So vsetkym sa vedeli v podstate vyrovnat. Nespoliehali ze ich spasi nejaka KIA z Korey, zamerali sa na vzdelanost a nehadzali polena pod nohy drobnemu podnikaniu.
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Jano24 Pozri príspevok
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
alebo je to tým, že je jedno ktorá sviňa je pri válove... Robiť niečo treba aby sa rozpočet (válov) naplnil. Aj keby bol vládu zostavil Fico, peniaze čo chýbajú by niekde vyrobiť musel. A čistky na ministerstvách moc peňazí neušetria. Prepustia polovicu upratovačiek, ale štatisticky vykážu len o koľko znížili počet zamestnancov... Naozaj radikálny rez v šetrení neurobia ani títo. Zatiaľ sa vždy v tejto republike šetrilo len tým spôsobom, že sa nejako zvýšilo daňové zaťaženie aby bolo na zvýšené výdavky.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
jar88 Pozri príspevok
...Navýšiť DPH môže najviac o 1%, to znamená z 19 na 20% a aj to je na hrane, lebo veľa ľudí bude podľa možností nakupovať vonku....
toto možné navýšenie z akého tvojho prepočtu vychádza? Aj okolité krajiny zvyšujú (plánujú zvýšiť) DPH, takže nevidím tlaky na nákup vonku. Okrem toho kurz € dotoho má tiež čo povedať...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jano24 Pozri príspevok
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
Lebo živnostníkov má každý v krku . Asi by nás mali označiť napr.hviezdou , aby bolo hneď jasné , že kto je živnostník- podvodník .Označenie by mali vydávať hneď so živnostenským listom.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... takže tu to máme. Strana 20 v Hospodárskych novinách. Píše sa tam aj o tom, že si ani odvody na zdravotné či sociálne nebude takýto živnostník odrátať zo základu dane ... je to v poriadku, ak sú zo zákona povinné?... či ak to bude v inom zákone, tak to bude v poriadku? Je to opäť nejaká kačica ... či? Alebo budú všetky tieto odvody dobrovoľné...? ( vopred sa ospravedlňujem, ak ste sa aj na túto tému už bavili ... ale akosi som to nepostrehla ... ).
1 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

jazva Pozri príspevok
Spravodlive by bolo aby vsetci z dosiahnuteho prijmu platili odpovedajuce odvody. Ak platia zamestnanci potom aj zivnostnici. Je samozrejme, ze zivnostnikom sa to nepaci. Komu by sa pacilo zarabat menej?
hm..."slovenský naturel"... veď každý zamestnanec si to môže skúsiť... byť "chvíľu" len SZČO.... a potom porovnávať neporovnateľné....
prajem pekný deň
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

promont maja Pozri príspevok
... takže tu to máme. Strana 20 v Hospodárskych novinách. Píše sa tam aj o tom, že si ani odvody na zdravotné či sociálne nebude takýto živnostník odrátať zo základu dane ... je to v poriadku, ak sú zo zákona povinné?... či ak to bude v inom zákone, tak to bude v poriadku? Je to opäť nejaká kačica ... či? Alebo budú všetky tieto odvody dobrovoľné...? ( vopred sa ospravedlňujem, ak ste sa aj na túto tému už bavili ... ale akosi som to nepostrehla ... ).
MAji. Asi je to o tom, že tí, čo majú paušálne výdavky si nebudú môcť zahrnúť odvody do daňových výdavkov, pretože budú súčasťou 40%. Asi.

SZČO, kt. uplatňuje skutočné výdavky, mali by byť daňovým výdavkom. Takáto SZČO môže zamestnávať i 100 ľudí. A zamestnancom vstupujú taktiež do ZD.

Ja to takto chápem. Ide o SZČO: par. 6/1, (ano) a 6/10 (nie)
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

great.zv Pozri príspevok
hm..."slovenský naturel"... veď každý zamestnanec si to môže skúsiť... byť "chvíľu" len SZČO.... a potom porovnávať neporovnateľné....
prajem pekný deň
Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

korela Pozri príspevok
Od začiatku augusta sa zbierajú podpisy pre novú ľavicovú stranu.
Nie som si isty, ci by som chcem zakladat lavicovu stranu. Lavicova nutne musi byt populisticka, inak to nejde. Ak by som zalozil stranu, urcite by to bola prva strana v dejinach Slovenska, ktora by zlepsila podnikatelske prostredie tak, aby sa o seba mohol uspesne starat kazdy, kto vie a chce robit.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jano24 Pozri príspevok
Všimnite si že Fico po voľbách kritizoval túto vladu, ale ak sa chystá zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie teda hlavne jeho "triednemu nepriateľovi" SZČO, živnostníkom drobným podnikateľom, tak je ticho.
Prečo myslíte? Nekričí ako strany vládnej koalicie pred voľbami sľubovali že, budú chrániť strednú vrstvu... Nuž predsa takto by to nedokázal ani on, a pritom sa to uberá presne tým smerom čo on si v duchu želá...Teda sa to uberá jeho Smerom...
Ale ved to je samozrejme, kazdej vlade by vyhovovalo, ak by danove a odvodove zatazenie bolo niekde na urovni 90%. To by sa potom super safarilo, rozkradalo, rozdavali predvolebne darceky...

Lenze nie kazda si trufne toto zaviest. Je jasne, ze penazi v statnej kase je malo, no tito su uplne bezradni a chcu zbierat peniaze tam, kde to bude ekonomike vyrazne skodit.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
toto možné navýšenie z akého tvojho prepočtu vychádza? Aj okolité krajiny zvyšujú (plánujú zvýšiť) DPH, takže nevidím tlaky na nákup vonku. Okrem toho kurz € dotoho má tiež čo povedať...
No ja neviem, ci je tam velky priestor. Ked Fico znizil o par % spotrebnu dan na naftu, tak sa hovorilo, ze ako je to super, ze ludia a kamiony opat zacali tankovat aj u nas. Lenze teraz som isiel cez Rakusko, a nafta je tam vsade lacnejsia ako u nas, bio dokonca pod euro so vsetkymi danami, tak neviem, ci to neznizili malo, ci stale u nas tankuju.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

Nandrolon Pozri príspevok
Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...
tak toto tvrdenie som si "dovolila" práve preto, že mám "vyskúšané" oboje .... ale z niektorých príspevkov(zamestnacov?) mám pocit, že Zitka5 má pravdu, citujem:lebo živnostníkov má každý v krku . Asi by nás mali označiť napr.hviezdou , aby bolo hneď jasné , že kto je živnostník- podvodník. Označenie by mali vydávať hneď so živnostenským listom...

mi sme účtovníci to znamená celoročný príjem-ak sme si zohnali klientelu, ale zamyslel sa niekto zo zamestnacov - čo taký "živnostník-zamestnanec" (nový pracovno-právny vzťah?.. z donútenia), ktorý je limitovaný sezónnymi prácami... ako "zimuje", bez práce - bez príjmu, odkiaľ má mať na toľko diskutované odvody?... ver, poznám ich vo svojom okolí dosť..
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

A čo takto zaplatiť odvody všetci rovnako či to je robotník ktorý zarobí povedzme 500 eur hrubej mzdy a páni poslanci alebo ministri zase povedme z 3500 euro hrubej mzdy. Nemuseli by si lámať hlavy s nejakým stropom na odvody, či má byť 3 násobok alebo 5 násobok. Prečo robotník musí zaplatiť z celej mzdy a oni len zo stropu ktorý je ďaleko nižší ako ich príjem. A hneď by bola diera v rozpočte menšia.
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

a dali mu priestor sa vyjadriť? A k čomu, keď na druhý deň dementujú čo predtým vyhlásili? Nič ešte nie je definitívne. Každopádne zabudnime na predvolebné sľuby. Máme čo sme chceli.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Nandrolon Pozri príspevok
Toto tvrdenie je kontraproduktívne, nakoľko aj každý SZČO si to môže skúsiť.... byť "chvíľu" len zamestnanec... a potom porovnávať neporovnateľné...
Myslím, že takto to neplatí.
"Byť chvíľu len SZČO" vyžaduje trošku viac odvahy než naopak. A preto to ani všetci nevyskúšajú. Byť "len" zamestnanec máme v sebe zakorenené. To, že sa o nás niekto postará, je pre nás akosi prijateľnejšie. Samozrejme nechcem teraz hovoriť o tom, aká je to vlastne dnes istota - mať zamestnanie. Všetci to dobre vieme...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Ivana 1511 Pozri príspevok
A čo takto zaplatiť odvody všetci rovnako či to je robotník ktorý zarobí povedzme 500 eur hrubej mzdy a páni poslanci alebo ministri zase povedme z 3500 euro hrubej mzdy. Nemuseli by si lámať hlavy s nejakým stropom na odvody, či má byť 3 násobok alebo 5 násobok. Prečo robotník musí zaplatiť z celej mzdy a oni len zo stropu ktorý je ďaleko nižší ako ich príjem. A hneď by bola diera v rozpočte menšia.
no neviem... ale ak by som kartu obrátil, nárok na socialne dávky a pod... všetko má svoj strop. A keď je maximum ktoré môžem dostať, prečo by nemalo byť maximum ktoré mi môžu zobrať?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Položím konrétnu otázku.
Prečo teda vy čo ste SZČO a stále hovoríte aké má zamestnanec výhody sa nestanete zamestnancami??
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Súhlasím, že môže byť aj maximum ktoré mi môžu zobrať, ale prečo je tak nízko pod platom poslancov a ministrov? Veď keď zarobím 500 eur, musím zaplatiť z 500 a poslanci majú platy vysoko nad stropom a tam predsa nezaplatia zo svojho príjmu celého ako ja.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať