Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú
prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

D R U H Á H L A V A
ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné
práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné
a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej
republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk,
vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny
pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok,
rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať
, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať .


D r u h ý o d d i e l
Základné ľudské práva a slobody
Čl. 19
(1) Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej
cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

P i a t y o d d i e l
Hospodárske, sociálne a kultúrne práva
Čl. 36
Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné
podmienky.
Podmienky máme také , aké si ich vytvoríme
Zákon im zabezpečuje najmä

a) právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im
umožnila dôstojnú životnú úroveň,
Právo na odmenu nám zmarí druhotná platobná neschopnosť , z dôvoduktorej zostane platobne neschopný aj sám podnikateľ s dosť krutým dôsledkom
b) ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii
v zamestnaní,
Diskriminácia v podnikaní, lobovanie a klientelizmus
c) ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci, - ochrana podnikateľa bez zamestnancov je taká akú si ju vytvorí.Ak nedodrží zákonné povinnosti , je často krát pokutovaný
d) najvyššiu prípustnú dĺžku pracovného času, - to neplatí pre podnikateľov , musí pracovať sviatok,piatok,sobota,nedeľa
e) primeraný odpočinok po práci, - neprichádza do úvahy
f) najkratšiu prípustnú dĺžku platenej dovolenky na zotavenie,- podnikateľ bez zamestnancov ak počas dovolenky zatvorí firmu , nezarába, ale to platí aj pre zamestnávateľov počas dovolenky , ak majú napr. celozávodnú
g) právo na kolektívne vyjednávanie.- žiadne, len držať hubu a krok a platiť


Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
6 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vierka , teraz s ktorým príspevkom nesúhlasíš? Ja som doplnila vedľa práv zamestnancov, ktoré im zaručuje ústava , ako to je u podnikateľov.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Nesuhlasim, nakolko sa mi to zda mimo temy, Zitka napisala, ze zamestnancov chrani USTAVA SR, ale kto chrani drobných živnostníkov- jednotlivcov, ktorí sú vlastne na úrovni zamestnanca, ale odvody maju vyssie a ako napisala v Ustave sa na takychto ludi nepamätá, co by sa podla mna malo.

Zitka ten prispevok patri k vyssie uvedenemu prispevku len neviem ako to dat tam, vzdy mi to skoci k Tvojmu.Jednoznacne s Tebou suhlasim
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

To máš tak, keď je stále pred zákonom niekto rovný a niekto rovnejší ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual Pozri príspevok
To máš tak, keď je stále pred zákonom niekto rovný a niekto rovnejší ...
Od začiatku možnosti podnikania , boli podnikatelia diskriminovaní .
Napríklad :
- v domácnosti som platila za elektrinu ( nepamätám si to presne ) 1 Sk , ale .....ak som podnikala v RD som tú elektrinu platila 4,60 Sk. Detto plyn .

Platím daň z príjmu , daň z pridanej hodnoty , odvody , pokuty, penále , Daň z MV , daň z nehnuteľnosti .

Ak niekto podniká v rodinnom dome a preto že vytvára niečo pre tento štát , tak platím daň z nehnuteľnosti 900 Euro , kde ak by človek v tom istom priestore býval , tak platí napr.50 euro .

Ešte dopíšem : Ak chcem vymáhať od neplatiča cez exekútora svoje peniaze , tak štát mi nedáva právnu ochranu žiadnu , kedy povinný sa vyhýba a ten čo vymáha , musí ešte ťažko "zařvať "aby zaplatil exekútorovi za to , že chcel po ňom nejakú službu .Celkom kľudne sa môže stať , že ak nemá niekto na zaplatenie exekútora , tak ešte on sám bez svojho zavinenia sa do exekúcie môže dostať .
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja stále čakám, že mi niekto napíše a vysvetlí , ako nás chráni ústava a kde nás ústavou zaraďujú .Možno som niečo v tej Ústave prehliadla . Alebo, že by sme boli len odpadom spoločnosti ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zita5 Pozri príspevok
Ja stále čakám, že mi niekto napíše a vysvetlí , ako nás chráni ústava a kde nás ústavou zaraďujú .Možno som niečo v tej Ústave prehliadla . Alebo, že by sme boli len odpadom spoločnosti ?
Keď to, čo si napísala, budeme analyzovať, tak podľa toho, čo je v ústave napísané, naozaj ústava zaručuje každému bez rozdielu len základné práva a slobody. Tieto sa podľa 2 oddielu ústavy zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
V 5 oddieli sa už nepíše o základných ľudských právach, ale o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Podľa článku 36 v tomto oddieli má isté práva zamestnanec, a tieto mu musí zaručiť zamestnávateľ. Takže naozaj platí to, čo si napísala v texte, tí, ktorí nie sú zamestnancami, majú len také podmienky, aké si sami vytvoria. Aspoň ja tomu tak rozumiem.
Naposledy upravil Kvaka : 26.08.10 at 06:55 Dôvod: preklep
8 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Zita5 Pozri príspevok
Dovolím si citovať :

Ú S T A V A
S L O V E N S K E J Republiky

Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
Tak tu ti musím odporovať, lebo v ústave máme zakotvené všetky práva.

Máme aj článok 59 ústavy
1...Dane a poplatky sú štátne a miestne.
2...Dane a poplatky možno ukladať zákonom, alebo na základe zákona.
Dane a poplatky (žiadne odvody ústava neumožňuje)

Máme aj čl.55
1...Hospodárstvo SR sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. (podstatné je trhová ekonomika)

Máme aj čl.51
2...Podmienky a rozsah obmedzenia základných práv a slobôd a rozsah povinností v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu ustanoví zákon.
(inak platí, že máme všetky práva neobmedzené a rozsah našich povinností je dodržiavať zákon a platiť dane a poplatky. Nič viac platiť nemusíme, ani odvody)

Máme aj čl.40

kde sa píše: Každý má právo na ochranu zdravia.
---Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
(máme právo na poistenie sa, ale nie povinnosť sa poistiť) Všimnite si, ako šikovne v zákone o ZP zmenia slobodného občana, na povinného poistenca.

článok 39 ústavy, jasne píše
4 (1) Občania majú právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa.

(2) Každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.

(3) Podrobnosti o právach podľa odsekov 1 a 2 ustanoví zákon.

sú to povinnosti štátu (má to platiť z daní)

Máme aj čl.35 ústavy
(1) Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.

(2) Zákon môže ustanoviť podmienky a obmedzenia výkonu určitých povolaní alebo činností.

(3) Občania majú právo na prácu. Štát v primeranom rozsahu hmotne zabezpečuje občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu toto právo vykonávať. Podmienky ustanoví zákon.

toto sú tiež povinnosti štátu a má ich platiť zo svojho (to znamená z daní)

Máme aj čl.20 ústavy
1...Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.
(to znamená že súkromný, štátny a aj osobný má rovnaké postavenie)

Máme tu aj čl.13 ústavy
(1) Povinnosti možno ukladať
a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach
a pri zachovaní základných práv a slobôd,

b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo
c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.

(2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.

(3) Zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú ustanovené podmienky.

(4) Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Takéto obmedzenia sa môžu použiť len na ustanovený cieľ.


A nakoniec tu máme aj článok č. 12 ústavy SR.
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

(3) Každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti. Zakazuje sa akékoľvek ovplyvňovanie tohto rozhodovania a všetky spôsoby nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu.

(4) Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.
3 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Ja len dufam ze tato vlada najde rozumny sposob , co sa tyka platenia odvodov . Ja som zamestnanec a muz je SZCO , svoje peniaze mam ako tak iste.... , ale stalo sa ze muz doniesol domov peniaze raz za tri mesiace . Nikto nam nepoveddal vsak pockame nemusite zaplatit hned , leasing, elektrinu ,najomne ..... ale moj muz si plno uvedomuje co je byt SZCO zvolil si to sam . Preto je zbytocne si myslim porovnavat SZCO a zamestnancov. Odvody by mali byt nastavene tak , aby kazda skupina vedela aj statu pomoct napriklad na dochodok mojej babky musia cca az 4 SZCO zaplatit odvody aj ked s minima , aby mala dochodok . Nie kazdy vie byt zamestnacom a nie kazdy vie byt SZCO . Platit sa musi taky je zakon , len dufam ze to bude s rozumom.
PS . som hrda ze moj muz je Szco nie kazdy to vie

Pekny den prajem .
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Sem by som len doplnila, ze ano kazdy moze podnikat, ale otazka znela, ze zamestnanci maju ustavou zarucene prava, ale zivnostnik i ked je vlastne zamestnancom sam sebe, plati vyssie odvody a to si myslim, ze uz nie je rovnopravnost a drobny zivnostnik uz v ustave nema bezpecne konkretne nic ako zamestnanec, su tam len vseobecne ustanovenia, ktore je mozne si vysvetlit kazdy po svojom , a ako to v tomto state chodi, kto ma peniaze ma moc.
Zitka pise o vymozitelnosti prava - pohladavok, ak drobny živnostnik nema peniaze na exekutora tak co ma zabezpecene? Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
3 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Divide et impera !

/ mimo tému /

Už to tu odznelo viackrát, ale nejak sa stratilo v tej veľkej kope príspevkov...
Novej vládnej garnitúre sa úspešne podarilo rozdeliť produktívnu časť spoločnosti na drobné skupiny a naštvať ich proti sebe. A medzi tým mnohým z NAS unikla podstata - je úplne jedno, či ste zamestnanec, či ste živnostník, či ste majiteľ malej sro-čky – MY vytvárame hodnoty v tomto štáte, MY prinášame peniaze do štátneho rozpočtu. MY by sme mali rozhodovať ako nakladať s tými hodnotami čo boli NAMI vytvorené ...

Okrem NAS, kto ešte v štáte zostáva - spotrebitelia:
- chudáci dôchodcovia, ktorí kvôli svojej materiálnej chudobe volia toho politika kto im sľúbi vianočne príspevky,
- neprispôsobiví občania, ktorí vždy parazitovali a ani nechcú žiadnu zmenu
- zamestnanci štátnej spravy, ktorí z obáv prísť o teple miesto vždy budú držať hubu a podporovať vládu, bez ohľadu na politické strany a osobnosti
- poberatelia a budúci poberatelia výsluhových dôchodkov
- politici , poslanci, ministri – všetci čo sa dostali ku štátnemu korytu...

Toto nie je úplný zoznam kategórií občanov ktorých MY, produktívna časť spoločnosti, všetci spolu kŕmime, prostredníctvom daní, odvodov, pokút, poplatkov atd. Do kopy je ich strašne veľa. V žiadnom prípade nechcem nikoho uraziť. Je vec cti zabezpečiť dôstojný život na dôchodku rodičom a prarodičom. Ale čo sa týka iných kategórii spoluobčanov, to už nie je také jednoznačne...

A teraz nastala situácia, keď peniazi čo sme MY im darovali je malo. Nestačí na všetkých. Aspoň nás o tom aktívne presviedčajú. Čo v takom prípade hovorí zdravý rozum ? Preveriť ako sa NAŠE peniaze využívajú, a prerozdeliť ich podľa priorít. Ale napriek tomu, naša vládna garnitúra, vrátane autorov novodobých daňovo-odvodových reforiem, sa NAS snaží presvedčiť že MY im dávame malo. A aby im to prešlo jednoduchšie, oni sa snažia jednotlive produktívne podskupiny naštvať proti sebe. A ako si to všímam na PORADE, ide im to celkom dobre...

A čo tak sa pozrieť na celú situáciu z opačnej stany – najprv znížiť štátne výdavky na úroveň príjmov? Na čom ušetriť ? A čo tak anulovať platy poslancom a nechať poslanectvo ako spoločensko – prospešnú činnosť? A čo tak znížiť platy ministrom na úroveň priemernej mzdy ? Ak sa to niekomu z poslancov alebo ministrov nepáči, nech ide podnikať. Sú to utopické návrhy, ale nie viac radikálne ako tie čo nám teraz ponúka nová vláda... Tak prečo MY sa tu navzájom obviňujeme kto prispieva viac, kto menej, namiesto toho aby sme sa spolu pozreli ako sa s našimi peniazmi narába. Veď v skutočnosti MY si tých všetkých štátnych darmožráčov dlhé roky platíme, aby oni nám slúžili. Možno aspoň skúsime prehodnotiť aké služby od nich potrebujeme a na čom môžeme ušetriť, skôr ako sa na tu nehoráznu cenu poskladáme ?

Inač, kto z NAS si objednal daňovo-odvodovú reformu, o ktorej sa tu toľko debatuje ?
vynikajúci príspevok, len škoda,že zapadne prachom, viď červeno vyznačené - toto sme my - typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží .....
stačí však málo /spísať petíciu v tomto znení, zozbierať podpisy aby mohlo byť vyhlásené referendum /v čom sme horší od sulíka,aby sme to nedokázali? / .....
Naposledy upravil hanelie : 26.08.10 at 07:51
9 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

hanelie Pozri príspevok
vynikajúci príspevok, len škoda,že zapadne prachom, viď červeno vyznačené - toto sme my - typické správanie slovenského národa - ponadávať si a strpieť koľko sa mu naloží .....
stačí však málo /spísať petíciu v tomto znení, zozbierať podpisy aby mohlo byť vyhlásené referendum /v čom sme horší od sulíka,aby sme to nedokázali? / .....
Tak práve v tom červenom nemá pravdu.
S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia.
MY máme právo rozhodovať o svojich peniazoch, nie o verejných.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
S tým čo raz odovzdáme do verejných rozpočtov, majú právo a povinnosť nakladať naši volení zástupcovia.
a podľa teba s nimi nakladajú hospodárne?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

hanelie Pozri príspevok
a podľa teba s nimi nakladajú hospodárne?
To som nenapísal.
Napísal som len to, že majú právo nakladať a dokonca aj určovať, čo je podľa nich hospodárne a čo nie. Ale len to verejné, nie naše súkromné.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

VieraPopluharova Pozri príspevok
Sem by som len doplnila, ze ano kazdy moze podnikat, ale otazka znela, ze zamestnanci maju ustavou zarucene prava, ale zivnostnik i ked je vlastne zamestnancom sam sebe, plati vyssie odvody a to si myslim, ze uz nie je rovnopravnost a drobny zivnostnik uz v ustave nema bezpecne konkretne nic ako zamestnanec, su tam len vseobecne ustanovenia, ktore je mozne si vysvetlit kazdy po svojom , a ako to v tomto state chodi, kto ma peniaze ma moc.
Zitka pise o vymozitelnosti prava - pohladavok, ak drobny živnostnik nema peniaze na exekutora tak co ma zabezpecene? Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
V ústave je všetko napísané jasne a jednoznačne.
Nič, čo je zapísané v ústave nie je možné vykladať tak, ako koho napadne. Dúfam, že každý by mal rozumieť písanému textu. To že naše právne vedomie je na úrovni nevoľníka, je náš problém.
(na táčkach neskúšate lietať)
Ma ustavou zabezpecene svoje peniaze? /svoju mzdu za odvedenu pracu/? Nie.
Máš to zakotvené v ústave a veľmi jasne. Stačí čítať.
Naposledy upravil jar88 : 26.08.10 at 10:13
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Kvaka Pozri príspevok
Majka, je to navrhnuté tak, ako píšeš, v návrhu novely zákona je § 138 ods. 2 určený vymeriavací základ takto:
"(2) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, nezníženého o poistné na verejné zdravotné poistenie, o poistné na sociálne poistenie a o príspevky na starobné dôchodkové sporenie, a koeficientu 1,352. Pomerná časť je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac rozhodujúceho obdobia. Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, ak ďalej nie je ustanovené inak."
Kto chce, môže si ten návrh pozrieť, pripnem ho, aj s dôvodovou správou, ak mi to pôjde.
Už o tom hovorila aj Betka ( príspevok č. 510) a toto je presne to, čo som potrebovala vedieť ... vďaka.

... no dovolila som si to celé dať na papier či zosumarizovať ( príloha) ... a ak to bude tak, že výdavky na odvody nebudú daňovouznateľnými výdavkami pre prípad "použitia" 30% paušálnych výdavkov... tak potom tie akože výhody ( daňová evidencia a pod.) ... sú úplne nasmiech ... pretože navrhované 30% paušálne výdavky sú menšie ako samotné odvody + daň ( ak porovnávame živnostníka a zamestnanca) ... či? ( nehovoriac o ďalších veciach ... napr. živnostník potrebuje nejaké to náradie = zamestnanec si ho nemusí kupovať ... = má celý rad ďalších výdavkov, ktoré už zamestnanec nemá ...)
Naposledy upravil promont maja : 26.08.10 at 12:16
7 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Zita5 Pozri príspevok
Dovolím si citovať :

Moja otázka :
Akú ochranu dáva štát podnikateľom? Nenapísala som zámerne živnostníkom.Ja som sa v tej ústave nenašla ako podnikateľ.

Zamestnancom je ochrana daná ešte aj v Ústave SR.
Ešte raz sa vrátim k tej ústave a pokúsim sa poukázať na to, ako zle ju čítame.
Treba ju čítať s vedomím si svojich prirodzených práv a povinností. Čítať ju ako slobodný človek a nie ako socialistický nevoľník.

Dám príklad na povolení demonštrácie.
Veľa ľudí si myslí, že verejné zhromaždenie musí byť povolené a ak ho nikto nepovolil, môže ho polícia rozohnať. Je to omyl, lebo ústava nám zaručuje slobodu zhromažďovania.
Článok 28. ústavy SR
ods.1.Právo pokojne sa zhromažďovať sa zaručuje. Botka, žiadne podmienky, žiadne kategórie, proste nič. Jednoducho právo ľudí.
ods. 2 Podmienky výkonu tohto práva ustanoví zákon v prípadoch zhromažďovania na verejných miestach, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti, majetku alebo pre bezpečnosť štátu.
Podmienky v odstavci 2 pokračujú vetou: Zhromaždenie sa nesmie podmieňovať povolením orgánu verejnej správy.

Žiadne povolovanie nie je potrebné.
V inom článku ústavy takáto veta nieje, lebo vždy platí, že sa ľudia s právami priamo narodia. Nikto im žiadne práva nedáva. Oni ich jednoducho majú. Štát tie práva len chráni a garantuje ich uplatnenie.
-----------------------------------------------------------------------
Ak niekto zvolá zhromaždenie a neohlási to štátnemu orgánu (nepožiada o povolenie) , nekoná protizákonné zhromaždenie, on si len nesplnil povinnosť, za ktorú by ho mal postihnúť zákon. Napríklad pokutou.
-----------------------------------------------------------------------
Druhý príklad je referendum a či má zákonodárnu moc.
Nechápem, ako môže niekto polemizovať nad článkom ústavy, keď raz v ňom stojí čierne na bielom:
Piata hlava,
Zákonodárna moc.
Prvý oddiel,
Národná rada Slovenskej republiky.
článok 72
Národná rada je jediným ústavodarným a zákonodárnym orgánom Slovenskej republiky
.
Ak je raz niekto vydaný za jediného, znamená to, že druhý nieje a bodka.
-----------------------------------------------------------------------
Nechápem, ako si niekto môže vyhlásenie výsledkov referenda v ZZ rovnako ako zákon, vykladať za zákon. Alebo dokonca, že to referendum ukladá poslancom nejakú povinnosť. (Poslanci sú slobodní a aj to je v ústave)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jar88 Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k tej ústave a pokúsim sa poukázať na to, ako zle ju čítame.
Treba ju čítať s vedomím si svojich prirodzených práv a povinností. Čítať ju ako slobodný človek a nie ako socialistický nevoľník.
Chceš tým povedať , že nesprávne ústavu čítam ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

promont maja Pozri príspevok
... takže v prílohe prikladám opravenú tabuľku.
je tam chyba v poslednej tabuľke: Hr.príjem 1352 mínus odvody 444 mínus daň 108,78 = 799,22 čistý príjem živnostníka. V stĺpci H15 máš druhý krát odpočítanú daň.
1 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Môžem jednu otázku?Aký si myslíte ma vplyv ústava s návrhovanými zmenami, ktoré chystá vláda na SZČO?Podľa mňa žiadny. Alebo ma taký vplyv, ako je vplyv semafóra na zajaca...
Sú to iba teoretické jalové reči...Reálne budú konkretné prijaté zákony ktoré trebars nadobudnú účinnosť od 1.1.2011.
PS: Aj blbý zákon , je zákon...To že vláda prijme zákon, ktorý trebars bude rapídne zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie SZČO , to nemá nič spoločne s ústavou. Tak sa bude jednoducho postupovať.Zbytočne mrhate energiou na nepodstatné veci.
Naposledy upravil Jano24 : 26.08.10 at 12:39
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať