Zavrieť

Porady

Vecné bremeno vs. trvalý pobyt

Dobrý deň,
potrebujem poradiť s nasledovným problémom :

Pred piatimi rokmi sme kúpili nehnuteľnosť. Jedná sa o väčší dom, ku ktorému je napojený starší gazdovský dom.
V kúpnopredajnej zmluve bolo zriadené vecné bremeno v prospech bývalej majiteľky. Táto obýva starú časť gazdovského domu.
Vecné bremeno je v prospech menovenaj na celú časť nehnuteľnosti, uvedomujeme si, že už v kúpnopredajnej zmluve mala byť vytýčená časť domu, ktorú má právo užívať.
V podstate máme dva samostatné vchody, neexistujú dôvody pre trenice z hľadiska médií, pretože nie je napojená na našu elektrinu a plyn, vodomery máme dva, kde jej vieme odpočítať vlastnú spotrebu vody. Dotyčná pani sa obvykle v tejto časti domu už ani nezdržiava, chodí tu len raz mesačne pre dôchodok, netušíme kde je.
Od minulého roka sa však neustále po nej zháňajú rôzni ľudia, ktorí tvrdia, že im dlží peniaze. Pravdepodobne sa jedná o nebankovky.
Obávame sa teraz toho, že jedného dňa sa u nás zjaví nejaký exekútor a dostaneme sa do problémov pre jej dlhy, pretože ako vieme, exekútor nerieši v momente spisovania hnuteľných vecí, čo komu patrí. To znamená, že by nastalo vyviňovanie súdnou cestou a práve pred tým sa chceme uchrániť.

Moja otázka znie :
Môžme zrušiť trvalý pobyt osobe oprávnenej z vecného bremena?

Prosím o odpovede k téme. Nerada by som, aby sa tu rozoberali otázky, prečo dotyčná nemá na LV vytýčené a vymedzené presne vecné bremeno.
Jednoducho ma zaujíma či sa dá trv.pobyt zrušiť alebo nie a ak áno, konkrétnu odvolávku zákona.
Ak sa trvalý pobyt zrušiť nedá, ako sa chrániť pred exekútorom v prípade potreby.
Bude dostatočné na vchodové dvere obydlia, ktoré táto pani obýva dať menovku s jej menom a priezviskom a takto sa obhajovať prípadne pred exekútorom?

Ďakujem za Vaše rady, s úctou Vendula.
Usporiadat
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

no podla listu vlastnictva byva v celom dome ... a list vlastnictva je verejna listina, ktora sa vzdy povazuje za spravnu a pravdivu pokym nie je dokazany opak a tento opak sa urcite nepreukazuje niekoho vyjadrenim..podla teba ked niekto povie ze to co je na LV neplati tak ma pravdu ??
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

keď má dom len jedno popisné číslo nevieš v LV vyčleniť ku ktorej časti má vzťah... ani exekútor nemôže porušovať práva tretej osoby (čiže nezúčastnenej). A keby si mal v nejakej samostatnej časti domu podnájomníka... resp. väčší dom, kde je niekoľko samostatných bytových jednotiek... myslíš že exekútor má právo preliezť všetko?
P.S. Mám pocit že to čo rozoberáme je už len mlátenie prázdnej slamy...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

mám taký dotaz... čo by robil exekútor v byte/dome dlžníka, ktorého nie je dlžník vlastníkom??? (jasné jasné spisoval majetok...), avšak neviem si predstaviť ako by taký exekútor spísal a následne predával majetok povinného... resp. videl niekto už exekútora predávať nepotrebné ale hodnotné veci z domácnosti, na to aby uspokojil pohľadávku veriteľa??? má taký exekútor na svojej www stránke takú rubriku, že napredaj??? napr. ja exekútor Jožko Mrkvička predávam 1ks plazma TV, 1 ks miksér, a tri bonsaje... cena dohodou
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

Flinstone Pozri príspevok
keď má dom len jedno popisné číslo nevieš v LV vyčleniť ku ktorej časti má vzťah... ani exekútor nemôže porušovať práva tretej osoby (čiže nezúčastnenej). A keby si mal v nejakej samostatnej časti domu podnájomníka... resp. väčší dom, kde je niekoľko samostatných bytových jednotiek... myslíš že exekútor má právo preliezť všetko?
P.S. Mám pocit že to čo rozoberáme je už len mlátenie prázdnej slamy...
joooooooj .... to vsetko dopodrobna musim vysvetlit?? ... sucastou katastralneho operatu je aj zbierka listin, ktorá obsahuje najma pisomne vyhotovenia zmluv, v tomto pripade zmluvu o zriadeni dozivotneho uzivania domu v prospech doticnej osoby(vecne bremeno in personam ).. v tejto zmluve je presne urcene na aku cast nehnutelnosti sa vecne bremeno vztahuje a tak nemozu vzniknut pochybnosti o tom aku cast bytu resp. domu opravneny z vecneho bremena ma pravo uzivat, takze ked je v zmluve zatazena cela nehnutelnost tak plati ze celu nehnutelnost uziva a exekutor sa nebude riadit vyhlasenim 3. osoby,ked zmluva urcuje inak. uz dohody medzi nimi ze ci uziva jednu izbu alebo dva su z pravneho hladiska irelevantne ..samozrejme ze exekutor nie je blbec a ked uvidi ze fakt niektore casti dotycna neuziva a ani tam nema svoj majetok tak ten majetok nespise..ale ked sa mu zda ze jej majetok sa nachadza v celom dome tak ho spise a je na 3. osobe ci si uplatni zalobou vylucenie veci z exekucie - to je to co tu vsetci vravia ze nema narok na vec tretej osoby .... p.s. keby mohol exekutor len to co tu vacsina pise, tak by sa ho tak vsetci nebali jak sa ho boja
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

Ice dive Pozri príspevok
mám taký dotaz... čo by robil exekútor v byte/dome dlžníka, ktorého nie je dlžník vlastníkom??? (jasné jasné spisoval majetok...), avšak neviem si predstaviť ako by taký exekútor spísal a následne predával majetok povinného... resp. videl niekto už exekútora predávať nepotrebné ale hodnotné veci z domácnosti, na to aby uspokojil pohľadávku veriteľa??? má taký exekútor na svojej www stránke takú rubriku, že napredaj??? napr. ja exekútor Jožko Mrkvička predávam 1ks plazma TV, 1 ks miksér, a tri bonsaje... cena dohodou
cely postup je v zakone
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

scar
tak nemozu vzniknut pochybnosti o tom aku cast bytu resp. domu opravneny z vecneho bremena ma pravo uzivat, takze ked je v zmluve zatazena cela nehnutelnost tak plati ze celu nehnutelnost uziva
Užívať - teda používať pre svoju potrebu, ale NEVLASTNÍ, teda to nie je jeho majetkom!
A okrem toho, ešte stále je tu čl.21 ústavy a ten je vždy vyšší ako nejaký exekučný titul - ústava je najvyššou formou práv, povinností - teda je to najvyšší zákon, nadradený všetkým ostatným (okrem tých z EU ).
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

misoft Pozri príspevok
Užívať - teda používať pre svoju potrebu, ale NEVLASTNÍ, teda to nie je jeho majetkom!
A okrem toho, ešte stále je tu čl.21 ústavy a ten je vždy vyšší ako nejaký exekučný titul - ústava je najvyššou formou práv, povinností - teda je to najvyšší zákon, nadradený všetkým ostatným (okrem tých z EU ).
ano ..ale my tu hovorim o hnutelnych veciach ktore sa maju zexekuovat a nie o nehnutelnosti ktoru uziva chapes ?? bo tu pleties 2 veci ... a ta druha veta .... treba si lepsie precitat ustavu a hned to tam najdes
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

scar: aby sme sa rozumeli - ja, ako majiteľ nemusím vpustiť do žiadnej časti svojho majetku (nehnuteľného) žiadneho exekútora, teda on nemôže nič spisovať. Na vstup do nehnuteľnosti, alebo súkromný pozemok sú zákonne vymedzené podmienky a exekúcia medzi ne (zdá sa mi) nepatrí.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Práva a povinnosti exekútora pri exekúcii

Exekútor má najmä právo požiadať o súčinnosť oprávneného, povinného, príslušné orgány a inštitúcie. Exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na splnenie povinnosti, ktorú mu ukladá rozhodnutie, a na vyhlásenie o svojom majetku.

Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup.

Zvýraznila som zámerne posledný odstavec.
Ak by sa exekútor domáhal spisovania hnuteľného majetku v mieste trvalého bydliska povinného, pričom povinný nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani túto neobýva, pochybujem, že by majiteľ tejto nehnuteľnosti exekútora dobrovoľne vpustil do svojho obydlia, ak s povinným nemá nič spoločné.
Predpokladám, že by v tejto veci musel rozhodovať súd, kde by nezainteresované tretie osoby mali možnosť dokazovania čo je ich osobným majetkom.

Len ťažko si predstavujem situáciu, že mi pri mojích dverách zaklope exekútor v jasne označenom svojou menovkou obydlí a začne spisovať hnuteľný majetok bez môjho súhlasu. To už by som považovala za vážne obmedzenie mojej slobody a môjho majetku.
Určite by som v takom prípade exekútora odkázala na časť nehnuteľnosti označenú menovkou, kde sa zdržiava oprávnený z vecného bremena.


Ale to je len môj názor laika.
Možno by tu naozaj bodol názor praktika, ktorý sa v tejto problematike pohybuje.
Nie je predsa možné, aby exekútori mali nekonečné práva bez priahliadnutia na to, že v takýchto situáciách sa nachádzajú aj tretie osoby, na ktoré zákon určite pamätal z vylúčenia a ochrany pri exekučnom postupe.
1 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

misoft Pozri príspevok
scar: aby sme sa rozumeli - ja, ako majiteľ nemusím vpustiť do žiadnej časti svojho majetku (nehnuteľného) žiadneho exekútora, teda on nemôže nič spisovať. Na vstup do nehnuteľnosti, alebo súkromný pozemok sú zákonne vymedzené podmienky a exekúcia medzi ne (zdá sa mi) nepatrí.
takze ked bude moj majetok v exekucii tak svoje 4 bmw-cka a motorovy cln dam kamosovi do garaze alebo na jeho pozemok a je vsetko vybavene
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

danushka Pozri príspevok
Práva a povinnosti exekútora pri exekúcii

Exekútor má najmä právo požiadať o súčinnosť oprávneného, povinného, príslušné orgány a inštitúcie. Exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na splnenie povinnosti, ktorú mu ukladá rozhodnutie, a na vyhlásenie o svojom majetku.

Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup.

Zvýraznila som zámerne posledný odstavec.
Ak by sa exekútor domáhal spisovania hnuteľného majetku v mieste trvalého bydliska povinného, pričom povinný nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani túto neobýva, pochybujem, že by majiteľ tejto nehnuteľnosti exekútora dobrovoľne vpustil do svojho obydlia, ak s povinným nemá nič spoločné.
Predpokladám, že by v tejto veci musel rozhodovať súd, kde by nezainteresované tretie osoby mali možnosť dokazovania čo je ich osobným majetkom.

Len ťažko si predstavujem situáciu, že mi pri mojích dverách zaklope exekútor v jasne označenom svojou menovkou obydlí a začne spisovať hnuteľný majetok bez môjho súhlasu. To už by som považovala za vážne obmedzenie mojej slobody a môjho majetku.
Určite by som v takom prípade exekútora odkázala na časť nehnuteľnosti označenú menovkou, kde sa zdržiava oprávnený z vecného bremena.


Ale to je len môj názor laika.
Možno by tu naozaj bodol názor praktika, ktorý sa v tejto problematike pohybuje.
Nie je predsa možné, aby exekútori mali nekonečné práva bez priahliadnutia na to, že v takýchto situáciách sa nachádzajú aj tretie osoby, na ktoré zákon určite pamätal z vylúčenia a ochrany pri exekučnom postupe.
ano presne tak.. bude sa dokazovat ale on ten majetok spise, bez toho by nemohla ist vec pred sud ..a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

scar Pozri príspevok
ano presne tak.. bude sa dokazovat ale on ten majetok spise, bez toho by nemohla ist vec pred sud ..a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene
A čo v prípade, že nedovolím exekútorovi vstúpiť ku mne.
Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?

Ak je riadne označená časť, kde býva oprávnený z vecného bremena a riadne označená moja časť, nevidím dôvod na vpustenie exekútora...

A trošku poopravím vetu-

a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene[/QUOTE]

na

povinný ma spoločné trvalé bydlisko s treťou osobou, kotá je vlastníkom nehnuteľnosti...a to je dosť podstatný rozdiel...
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

danushka Pozri príspevok
A čo v prípade, že nedovolím exekútorovi vstúpiť ku mne.
Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?

Ak je riadne označená časť, kde býva oprávnený z vecného bremena a riadne označená moja časť, nevidím dôvod na vpustenie exekútora...

A trošku poopravím vetu-

a vstupi do obydlia pretoze 3.osoba ma spolocne s povinnym cely dom na zaklade zmluvy o vecnom bremene
na

povinný ma spoločné trvalé bydlisko s treťou osobou, kotá je vlastníkom nehnuteľnosti...a to je dosť podstatný rozdiel...[/QUOTE]
ano zo zakona je opravneny vstupit.. presne na to som sa pytal pred rokom exekutora..on povedal ze staci ked mu opravneny povie ze tam by sa mohol nachcadzat majetok povinneho a idem tam
a ta druha veta to je nova otazka?? lebo v povodnej otazke spomina ze ma vecne bremeno..ale v podstate to je jedno...musi byt podozrenie ze na tom mieste sa povinny zdrziaval.
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

a ked mu nedovolis tak si vynuti vstup nasilim..chodi zvycajne s policiou..az nasledne mozes zalobou vymahat svoju vec spat ..popr. podat tresne oznamenie aj na exekutora... ale ked ti zaklope na dvere a ma v ruke papiere ze tu s anachcadzal povinny tak nemas sancu... si zober priklad ze keby si bola v exekucii tak rychlo pobehas vsetkych svojich znamych a nechas si u nich svoje sperky atd.. a tympadom ti nic nebudu exekuovat.. velmi jednoduche by to bolo
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

a otazka : Súd povolí vstup do mojej nehnuteľnosti v takom prípade spisovať hnuteľný majetok exekútorovi bez toho, aby najskôr vypočul mňa?
urcite da najprv opravnenie exekutorovi bez vypocutia..pretoze ak by tak urobil tak by mohlo dojst k zamreniu exekucie(priklad..vypocuje ta ..a zistis ze sud trva na prehliadke..tak utekas domov a vsetky veci rychlo zakopes ) ide o to ze ty neveis kedy exkeutor pride
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nemyslím, že exekútor chodí zvyčajne s políciou. A pokiaľ je jasne označený samostatný vchod dvoch obydlí menovkami...

Ale to je skôr otázka na človeka z praxe, počkáme si, určite sa tu niekto znalejší zatúla. Naozaj ma to zaujíma.
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

staci logicky uvazovat... alebo dobre citat zakon.. alebo ak verite viac internetu ako zakonu tak prosim ..lebo laickych a naivnych nazorov tu bolo az-az odkaz v drhuhom prispevku bo mi nechce pridat

Ano, exekutor může vstoupit do jakéhokoli bytu, pokud má podezření, že se v bytě nacházejí věci povinného - tedy dlužníka.
0 0
scar scar

scar je offline (nepripojený) scar

Exekutor smí zabavit všechny věci, o nichž se domnívá, že patří dlužníkovi. Může proto vstoupit kamkoliv, kde by dlužník mohl mít své věci. „Rozhodující je pro nás místo trvalého bydliště, dlužníkovo jméno na zvonku nebo když mu na danou adresu chodí pošta. Potvrdit, že dlužník byt obývá, mohou také sousedé,“ upřesňuje soudní exekutor Tomáš Vrána.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Otázka laika: Neexistuje niečo ako dohoda (spísaná napr. u notára), čo by autorke otázky pomohlo, keby reálne zaklopal exekútor kvôli pani s krycím menom Vecné Bremeno? Niečo, kde by bolo menované, čo je majetkom tej pani alebo dohoda o užívaní konkrétnej časti domu?

Alebo nech im tá pani daruje všetok hnuteľný majetok s právom doživotného užívania?
Naposledy upravil ErinErin : 03.09.10 at 19:35
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať