Zavrieť

Porady

mozem byt vyhodeny z domu?ake mam prava

Dobry den mam 23 rokov. B&vam s matkou v spolocnom dome. Kedze matka si svoj zivot ide zariadit po svojom rozhodla sa ma vystvat z domu. Zobrala mi rozne osobne veci a naposledy mi ukradla pocitac a vsetky cenne veci v hodnote spolu 300eur.Volal som policiu ale pred nimi sa pravdaze nepriznala takze tento problem ostal neriesitelny. PO novom mi oznamila ze pokial jej neprispejem financne do domacnosti do par dni tak ma vyhodi. Bohuzial nedokazem si najst pracu momentalne a nemam ziadne financne prostriedky na odchod z domu. Pomaly doma nemam ani co jest a zobrala mi este i periny. Chcel by som touto cestou poradit ci ma moze ak nemam 25 a pracu len tak vyhodit z domu, kedze nemam kde ist. A co robit v pripade ze tak urobi. SPravne mam na spolocnom dome podiel kedze mi otec zomrel. Taktiez ma chce odhlasit z trvaleho pobytu je toto tiez mozne bez mojho suhlasu? za rady vam velmi pekne dakujem. milan
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
opýtam sa protiotázkou ? Je matka povinná živiť 23 ročného zdravého syna ?
JE ...!!!!

Ale funguje to aj opačne ...!!!

Vyživovaciu povinnosť majú:
 obaja rodičia,
 osvojiteľ vo vzťahu k osvojencovi (rovnaký vzťah ako rodič – dieťa);
jeden rodič, ak dieťa druhého rodiča nemá (zomrel)
 predkovia, ak dieťa nemá rodičov alebo tí nie sú schopní zabezpečiť jeho výživu vôbec alebo len sčasti (vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými)
 subjektom vyživovacej povinnosti nie je manžel rodiča dieťaťa, aj keď žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a má povinnosť pomáhať pri jeho výchove
VP vzniká
 odo dňa narodenia dieťaťa, k osvojenému dieťaťu dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o osvojení (v prípade určenia otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, VP vzniká dňom narodenia, nie dňom určenia otcovstva!!!)
 priamo zo zákona – súdne rozhodnutie o výživnom má len deklaratórny účinok
VP nie je časovo obmedzená – trvá dovtedy, kým sa dieťa nie je schopné samo živiť, to znam. kým študuje, rodič má VP bez ohľadu na to, či ide o ZŠ, SŠ, VŠ; dosiahnutie plnoletosti je bezpredmetné, má význam len z procesného hľadiska – ak je dieťa plnoleté, možno konanie o určenie VP začať len na jeho návrh; súdne rozhodnutie o VP nestráca účinnosť dovŕšením plnoletosti; ak VP zanikla môže sa znova obnoviť - ak dieťa stratilo schopnosť sa samé živiť (napr. pracovalo a potom sa rozhodlo ísť na VŠ)
VP zaniká:
 smrťou oprávneného alebo povinného, neprechádza na dedičov
 úspešným zapretím otcovstva
 zaniká právoplatnosťou rozhodnutia súdu o osvojení maloletého dieťaťa (prechádza na osvojiteľov), ak dôjde k zrušeniu osvojenia, obnovuje sa VP pôvodných rodičov
 okamihom, keď je dieťa schopné samo sa živiť
 uzavretím manželstva – VP medzi manželmi predchádza VP medzi rodičmi a deťmi

Vyživovacia povinnosť detí voči rodičom
Oprávnený subjekt: rodič(ia), nemusia žiť spolu, posudzujú sa osobitne.
Povinný subjekt: dieťa, ak je detí viac, povinnosť má každé z nich; schopnosti, možnosti a majetkové pomery každého dieťaťa sa posudzujú osobitne a zároveň vo vzťahu k schopnostiam, možnostiam a majetkovým pomerom ostatných detí.
Určená dohodou dieťa – rodič (nemusí byť schválená súdom),ak si dieťa neplní dobrovoľne, na návrh rozhodne súd. VP detí k rodičom je subsiadiárna vo vzťahu k VP medzi manželmi.
Predpoklady VP:
 dieťa je schopné samo sa živiť (maloleté alebo plnoleté) a
 rodič jeho pomoc potrebuje - nemá dostatočný zdroj príjmu, z ktorého by mohol uspokojovať svoje potreby (nemá príjem z práce, nevznikol mu nárok na dôchodok alebo je dôchodok vzhľadom na osobitné potreby taký nízky, že neumožňuje uspokojovanie potrieb)
 potreba rodičov sa posudzuje aj z morálneho hľadiska – priznanie výživného nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi (napr. rodičovi, ktorý si v minulosti sám neplnil svoju VP, zanedbával alebo zneužíval svoje rodič. práva a povinnosti, nárok na výživné od detí asi priznaný nebude)
Kritériá určenia rozsahu VP:
 odôvodnené potreby rodiča
 schopnosti, možnosti a majetkové pomery dieťaťa, pričom rozsah VP sa u každého dieťaťa určí osobitne, a v pomere k schop., možnostiam a maj. pomerom ostatných detí
 za plnenie VP sa považuje aj osobná starostlivosť o rodiča (napr. ak je rodič imobilný a potrebuje zvýšenú osobnú starostlivosť)
Rozsah VP je určený ako primeraná výživa (nielen výživa ako taká, ale aj napr. bývanie, kultúrne potreby...). Výživné, ktoré dieťa poskytovalo rodičovi, nemôže byť po smrti zahrnuté do pasív dedičstva
VP zaniká, ak pominie stav odkázanosti rodiča; oprávnený rodič uzavrie manželstvo (vznikne vzájomná VP medzi manželmi, ktorá má prednosť pred VP rodičov a detí; smrťou oprávneného alebo povinného; povinné dieťa stratí schopnosť alebo možnosť poskytovať výživné alebo sa zmenia jeho majetkové pomery
http://www.obcianskaporadna.sk/docs/...%20dietatu.doc
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Laco-monter Pozri príspevok
Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.

Šak nerieš ...

Machizmus trochu podpor ...argumentuj ...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Laco-monter Pozri príspevok
Som presvedčený,že diskusia by sa uberala celkom iným smerom ak by sa jednalo o problém dcéra-matka.

je to trochu na škodu, že osadenstvo v diskusiach na tomto portáli je jednoznačne prefeminizované.

No vieš Laci v čom je tvoj problém v tvojej duchaplnej poznámke?....že s dcérami málokedy takéto starosti bývajú. Nuž feminizmus nefeminizmus, ale je to tak. Ale prosím nerozoberajme to ďalej, chlapec už dostal odpovede a od matiek...takže kľud.
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

buchač Pozri príspevok
JE ...!!!!

Ale funguje to aj opačne ...!!!


http://www.obcianskaporadna.sk/docs/...%20dietatu.doc
áno matka je povinná starať sa, ak mladý študuje resp. má štatút študenta, avšak ak študuje diaľkovo tak jej táto povinnosť odpadá, nakoľko ani štát dané dieťa nepovažuje za človeka, ktorý nie je schopný sa živiť sám...
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ramzi Pozri príspevok
Dobry den mam 23 rokov. B&vam s matkou v spolocnom dome. Kedze matka si svoj zivot ide zariadit po svojom rozhodla sa ma vystvat z domu. Zobrala mi rozne osobne veci a naposledy mi ukradla pocitac a vsetky cenne veci v hodnote spolu 300eur.Volal som policiu ale pred nimi sa pravdaze nepriznala takze tento problem ostal neriesitelny. PO novom mi oznamila ze pokial jej neprispejem financne do domacnosti do par dni tak ma vyhodi. Bohuzial nedokazem si najst pracu momentalne a nemam ziadne financne prostriedky na odchod z domu. Pomaly doma nemam ani co jest a zobrala mi este i periny. Chcel by som touto cestou poradit ci ma moze ak nemam 25 a pracu len tak vyhodit z domu, kedze nemam kde ist. A co robit v pripade ze tak urobi. SPravne mam na spolocnom dome podiel kedze mi otec zomrel. Taktiez ma chce odhlasit z trvaleho pobytu je toto tiez mozne bez mojho suhlasu? za rady vam velmi pekne dakujem. milan
Zo života má každý práva a povinnosti! Zo zákona, tiež! Nebuď jež. Že by si ty mal len práva??? aj to je právo zo života. Môžeš!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať