Zavrieť

Porady

Vegetariánstvo v 14tich rokoch.

Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Llívia Pozri príspevok
1. Nikde som tu nečítala, že by si v tejto téme vegetariáni robili srandu čímkoľvek z kohokoľvek. Či myslíš, že napr. moje rozhodnutie nejesť mäso, keď sa objavila BSE, bolo zo srandy? Príde ti vtipná ochrana vlastného zdravia?
2. Tento tvoj príspevok si dovolím označiť za blud. Ty si sa po zrelej úvahe rozhodla stravovať tak, ako sa stravuješ? Naštudovala si XYZ množstvo kníh o výžive, odborné články, radila si sa s odborníkmi na výživu, bola si u Bukovského, aby ti odobril práve? Hneď, keby si mala niečo naštudované, tak je ti to na figu, pretože samotní autori kníh/lekári/odborníci na zdravú výživu sa nedokážu zhodnúť na tom, čo človeku prospieva a čo nie, viď. napr. bravčová masť, mlieko a mliečne výrobky. Ale na to tie ich protichodné názory si musela prísť aj sama, ak si niečo v tejto oblasti študovala. Určite je ti jasné, že ani jedenie mäsa nezaručí, že človek bude zdravý a bude mať dostatok všetkých potrebných živín.
Takže, ako som už písala, ani lekári sa nezhodnú na tom, či je vegetariánstvo prospešné, alebo škodlivé, tak ako sa nevedia zhodnúť na XYZ ďalších veciach.
Áno, snažila som sa optimalizovať stravu podľa literatúry a aj internetu. Moje požiadavky boli šport, odolnosť voči stresu, hormonálna rovnováha, dostatok energie. Pomohlo!
Dobrý link všeobecne o zdravom životnom štýle - šport, jedlo, rodina je napr. v angličtine
www.sparkpeople.com
Tam alebo aj na
www.fitday.com
si môžeš hodiť do tabuľky, čo si v konkrétny deň jedla a okrem kalorickej hodnoty sa dozvieš, aj aký máš pomer sacharidov, tukov, bielkovín a niektorých dôležitých zložiek ako sú vitamíny a minerály.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ErinErin Pozri príspevok
Áno, snažila som sa optimalizovať stravu podľa literatúry a aj internetu. Moje požiadavky boli šport, odolnosť voči stresu, hormonálna rovnováha, dostatok energie. Pomohlo!
Dobrý link všeobecne o zdravom životnom štýle - šport, jedlo, rodina je napr. v angličtine
www.sparkpeople.com
Tam alebo aj na
www.fitday.com
si môžeš hodiť do tabuľky, čo si v konkrétny deň jedla a okrem kalorickej hodnoty sa dozvieš, aj aký máš pomer sacharidov, tukov, bielkovín a niektorých dôležitých zložiek ako sú vitamíny a minerály.
Také tabuľky s kalorickou hodnotu sú veľmi zaujímavé - napr. banán má kalorickú hodnotu od 330 kJ/100 g po 430 kJ/100 g (v rôznych tabuľkách) - ďalšia vec, na ktorej sa odborníci nedohodli. Aj hodnoty vitamínov a minerálov sú len približné (orientačné), záleží aj od toho, kde napr. boli rastliny pestované.

Ani to, že sa stravuješ podľa literatúry a internetu ti nezaručí, že máš dostatok všetkých živín. Alebo si dávaš robiť rozbory, ako na tom si?

Včera 10:49 PM
ErinErin
Re: Vegetariánstvo v 14tich rokoch.
Llívia, neberieš to nejak osobne? Snáď nie si tá 14-ročná, čo sa snaží nájsť argumenty za nejedenie mäsa pre rodičov! Neviem-koľký krát ti snáď nebudem opakovať - ako som aj citovala odborné guideliny pre lekárov, že je rozdiel medzi experimentovaním s jedlom u dievčaťa v puberte a skutočným vegetariánstvom!


Neviem, kde žiješ, ale na Slovensku 14-roční pracovať nemôžu (okrem výnimiek uvedených v Zákonníku práce). A už vôbec neviem, kto by zamestnal 14-ročnú ako účtovníčku Mimochodom, ty pracuješ na nejakom bitúnku alebo v nejakom mäsiarstve, keď tu tak propaguješ konzumáciu mäsa?
Áno, niečo beriem osobne, lebo nejem mäso, ale rozhodne si kvôli tomu nemienim nechať páčiť označenia typu porucha stravovania/začiatky anorexie/zlá, nevyvážená strava a pod., ktorými si tu vegetariánov výdatne počastovala.
To, prečo som sa rozhodla nejesť mäso, som už písala. Mala som vtedy menej ako 18 a ani rodičia, ani nikto na svete by ma vtedy nedonútil mäso jesť (a nedonúti ani teraz). Argument som mala a či to niekomu stačí, alebo nie, je jeho problém.

Neviem, po koľkýkrát ti mám napísať, že:
- vegetariánstvo nie je porucha stravovania,
- môžeš citovať od lekárov, čo chceš, keďže sa sami nevedia zjednotiť na názoroch, tak je to nepoužiteľné/neužitočné,
- na rozdiel od teba nikoho nepresviedčam, aby sa stal vegetariánom. Ani mäsožrútov neoznačujem za ľudí trpiacich duševnou poruchou/poruchou stravovania/ohrozujúcich svojich budúcich potomkov/podvyživených/nevzdelaných (v tom zmysle, že si nenaštudovali, ako sa majú stravovať).

Otázka od zadávateľky bola: "Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?"

Odpovede boli:
- NIE - od vegetariánov, ktorým takéto stravovanie prospelo alebo neublížilo, čiže to majú vyskúšané sami na sebe,
- ÁNO - od tých, čo jedia mäso, ale nemajú toto tvrdenie čím podporiť, lebo si to sami na sebe nevyskúšali. To, že pridali odkazy na www stránky nie je argument, lebo dôveryhodnosť týchto stránok a ich obsahu nie je zaručená.

Keďže
1. BOBINO38 ako zadávateľka otázky zrejme svoju otázku vyriešila, lebo sa do tejto debaty nezapája,
2. téma sa zvrháva iným smerom,
3. sa ani odborníci nevedia zhodnúť, nie ešte tak, aby sme sa zhodli mi, laici
klikám na vyriešené.
Naposledy upravil Llívia : 06.10.10 at 08:21
1 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Llívia Pozri príspevok
Nikto tu nikoho na vegetariánstvo nenahovára. To skôr tu je veľký tábor, čo od neho odhovára. Mimochodom, neviem si predstaviť, že ak sa tá dievčina rozhodne mäso nejesť, ako by ju k jeho jedeniu donútili napr. rodičia.
MT: Kedy niekedy človek mäso musí?
ja som nemal na mysli ze nahovara na vegetarianstvo priamo tu. Ale ked si precitas nazory haabsa tak tam urcite vycitas ze obhajuje cisto surovu stravu a mäso zavrhuje. Je to jeho nazor, jeho smer a ja to akceptujem. tak isto akceptujem ked je niekto vegetarian, mäsožravec, plodožravec a co ja viem co. Ja si svoju cestu hladam. Prezil som si rakovinu, mam cukrovku a to je na zvazenie aku stravu mam jest. niekto povie len plody a na druhej strane plody obsahuju tolko cukru ze by ma to moholo zabit. Ja mometálne jem zeleninové salaty bez cestoviny so sirom a kneckenbrot ci ako sa to vola. ja tomu hovorim krekenbreken :-) ale to len kôli vláknine. Do toho si davam biele mäso, podusene a da sa to jest, da sa na to zvyknut. A mäso mi na cukrovku neskodi tak ako ovocie. mäsa môžem zjest kolko chcem ale ovocie len v obmedzenom mnozstve. Ked mam pravdu povedat bojim sa vyskusat surovu strava, teda plody. Chcem este zit a to velmi dlho. mne nestasci 50 ja potrebujem aspon 120 :-) ( hovorim o rokoch)... drzim sa aj rád lekarov ( mam tam kamaratov a zle mi urcite nechcu ) ale nepohrdnem akupunktúrou... No a cuduj sa svete, prave vcera mi znizili davky inzulinu. Kto vie ci to ma na svedomi strava alebo sprtovanie ????
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Odpovede boli:
- NIE - od vegetariánov, ktorým takéto stravovanie prospelo alebo neublížilo, čiže to majú vyskúšané sami na sebe,
- ÁNO - od tých, čo jedia mäso, ale nemajú toto tvrdenie čím podporiť, lebo si to sami na sebe nevyskúšali. To, že pridali odkazy na www stránky nie je argument, lebo dôveryhodnosť týchto stránok a ich obsahu nie je zaručená.

No vidis, a ja som nepovedal ani ano ani nie a pritom jem aj mäso. Nikomu nevyhdzujem na oci že je "mäsožrút alebo zeleninožrút" Každy je to, čo považuje za vhodne. Ale môžem podložene argumentovať vegetarianstvo u deti kedy od smrti vela nechybalo. Je pravda, ze kamarat aj s manzelkou zhodili nejake to kilo navyse co mali ale boli v pohode a zdraví. Lenže takmer doplatili na to ich deti, ktoré skoncili v nemocnici. Takze v mladom veku je potrebne stravovať sa rozumne, ču už vegetariansky alebo "všežrútsky " Povedal by som že je rozumne konzultovať stravovanie s odborníkmi.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pri znižovaní inzullínu ti určite šprtovanie nepomohlo leda že by si šprtal literatúru o strave Asi ti pomohol ten šport, veď na tom sa zhodnú všetci odborníci, že človeku prospieva (v rozumnej miere).
Čo sa týka tých detí - bol ich stav spôsobený len nejedením mäsa? Asi ťažko, určite rodičia vylúčili zo stravy aj iné potraviny. A čo je to "nechýbalo veľa od smrti"?
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Tiež si myslím že vynechali zo stravy nieco dolezite, co vynechat nemali, Kamarátka je na vegetarianskej strave a ona si dokupováva nejake doplnky, ktore jej nahradzaju nieco ale neviem co. Ja som sa nikdy nevypytoval :-))) A v jedno mas velikansku pravdu, šprtovanie urcite nepomoholo, to bol preklep a aj keby nebol, aj tak nepomohlo, nikdy som nebol šprt :-DDD Musim si davat pozor co pisem :-DD
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Erin, teba nenapadlo, ze tej 14 rocnej sa mozno maso zhnusilo? A za to by mali rodicov postihovat? Poznam deti, co od mala maso nejedia avyrastli z nich zdravi ludia.

Moj nazor je - kto maso jest chce, nech ho je a kto nie, nech neje. Kazdy si nasledky svojho stravovania ponesie sam.
A ked sa niekomu maso hnusi, nemozno ho nasilu donutit jest, to uz by hranicilo s tyranim zvernej osoby.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Mrkni príspevky 25 a 37 - aby si vedela, o čom sa diskutuje. Jednou vetou x-tý krát: Je rozdiel medzi vegetariánstvom PO ZRELEJ ÚVAHE a medzi experimentovaním s jedlom, ktorý je ako chorobný proces popísaný v príspevkoch.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Já ti nevím, Karlíku, do ktorej kategórie sa mám zaradiť?
Zrelá úvaha? - Je zrelou úvahou ochrana vlastného zdravia pred chorobami z mäsa (BSE)?
Experimentovanie? - Je experimentovaním to, že keď ošiaľ okolo BSE pominul, začali lepšie kontroly, tak mi už mäso vôbec nechýbalo a ani nechutilo (nie, že by mi predtým nejako extra chutilo, nešalela som kvôli tomu, keď som nemala každú nedeľu pečené kura).
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Llívia, keď ťa nepoznám osobne, tak ťa tu z hľadiska stravovania ťažko ohodnotím a pokiaľ viem, nie je to otázka. To sa už tiež opakujem. Ak na to potrebuješ názory, možno by bolo lepšie založiť novú tému. Alebo to myslíš ako novú otázku do tejto témy?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ErinErin, to bola rečnícka otázka.
A v tvojom príspevku chýba ešte jedna možnosť: máme radi zvířata, proto je nežerem.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Habbs Pozri príspevok
A co tak zobrat do uvahy telesne pachy?Podla toho co jes ,tak pachnes.Zapach svedci o tvojom stavu vnutra.Pachy pochadzaju od proteinov z prebytocne rozkladanych produktov v tvojom tele a z latkovej premeny bielkovin,ktore niesu dostatocne vylucovane.Tato hniloba je produktom rozpadu buniek.Nase telo straca viac nez 100 milionov buniek.
Tento rozpad je narusovany prebytocnymi a zbytocnymi bielkovinamy.Pachy prezradzaju nemocne telo.Väcsina pochadza z hnilobnych proteinov z varenej a pecenej bielkovinovej stravy.Z ryb mäsa,vajec ,mliecnych vyrobkov ,hrachu,sosovice ,fazuli v traviacom trakte.
Tak co ty tu pises za sprostosti.
V jednom grame veproveho mäsa je asi 3 miliony hnilobnych bakterii.V jednom grame ryb asi 120 milionov hnilobnych bakterii.Preto je otrava z ryb prudsia.Kludne si vyskusaj ktore mäso ako rychlo zhnije.A neviem co tu porovnavas varenu zeleninu.Porovnaj si surovu zeleninu a surove mäso.Co z toho bude hnit?Mäso musis uvarit aby malo aku taku vydrz.Zeleninu varit nemusis.Ak by ti to nehnilo v crevach,tak neprdis dennodenne tie smrady,ked uz mam tak napisat.Myslim,ze ty to aj tak nepochopis vzhladom na ten tvoj pomyleny prispevok.

Dalsi tvoj zavadzajuci prispevok s tymi severskymi narodmi.Zober si eskimakov,ti sa zivia iba mäsom a rybami.Dozivaju sa najnizsieho veku s pomedzi vsetkych narodov.Niekto sa tu ohradzal,ze maju najnizsie percento srdcovych chorob.Pravda je asi taka,ze pri ich priemernom veku 27,5 roka srdcove choroby nestihnu mat.
Mala by si viac citat knihy najnovsich studii o zdravi a zdravej vyzive a zistis,ze vsetke choroby pochadzaju z varenej ludom vyrabanej stravy.
Ozaj relevantný a odborný článok ...
http://www.kankan.sk/clanok/zdravie-...iou-masa/17026

Štúdia amerických vedcov, ktorej objektom bola vzorka 50-tisíc laktovegetariánov, priniesla mimoriadne prekvapujúce výsledky.
Pri takejto argumentácií sa zvykne aj prameň udávať ...
No jo "Kankan"...prameň jak bič .

Ozaj , proti čerstvej zelenine a ovociu nič nemám , rád si dám .
0 0
Habbs Habbs

Habbs je offline (nepripojený) Habbs

buchač Pozri príspevok
Ozaj relevantný a odborný článok ...
http://www.kankan.sk/clanok/zdravie-...iou-masa/17026


Pri takejto argumentácií sa zvykne aj prameň udávať ...
No jo "Kankan"...prameň jak bič .

Ozaj , proti čerstvej zelenine a ovociu nič nemám , rád si dám .
Odtial to urcite nemam,ale pisu dobre.Ale ja by som to rozsiril.Mäso ma spojitost s viac chorobami ,nez len rakovinou.Napr.taka reuma.Nikdy sa jej ludia nezbavia pokial neprestanu jest mäso.A ak by ho chceli jest a nemat reumu aj nato je navod.
0 1
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Môj názor je taký že fanatizmus ovláda zdravý rozum. A keď som ja sfanatizhovaným budem sa snažiť sfanatiziovať všetkých okolo a keď sa nedajú, hrrrrrr... pome na nich !!!!! Priemer veku na našej planete u žiadneho národa nie je nižší ako 40 rokov, ( pokial sa nejedná o kamikadze a rôznych dobrovoľných živých bômb, čo je tiež fanatizmus ). Môj tato je mäso, vypije si pivko ale aj iný alkohol, fajči 40 denne a teší sa na jeho vek dobremu zdraviu. A čo sa týka zeleniny, tak len keď musi.... prečo teda ked on nie je plodožrút ešte žije a ja nie a nie dediť ? Prečo môj brat, ktorý ma cukrovku tak isto ako ja si dá aj klobásku, mastný chleba s cobulou a je len na liekoch a ja, ktorý sa zdravo stravujem som na inzulíne, prežil som si rakovinu... Kto ma to ide presviedčať o tom, že keď budem jesť ryby zomriem ako 30 ročný a keď budem jesť len zeleninu či plody tak sa dožijem neuveriteľného veku ??? Prečo by som mal veriť nejakým firmám ktorým záleži na vlastom vačku a nie na ľudoch ? Asi začnem presadzovať " ludia, pôite vodu z dunaja, je to neuveriteľný liek ale nesmiete to prevariť lebo potom to stráca účinky ". Veď sa už preberte, verte zdravému rozumu a skusenostiam. Kto potrebuje k životu mäso, nech ho je a nenahovára vegetariánov aby ho jedli tiež a aj opačne, vegetariáni a plodožravci, neprehovárajte nasilu nikoho, môžete skôr ublížiť než pomôcť. Budte ľudia či ste už mäsožrúti či bylinožrúti alebo ja neviem aký žrúti... Niekomu zaberajú antibiotiká, inému nie a to preto že stavba tela je iná a to sa týka aj stravovania. Ja mám rád život a k môjmu životu patrí aj zhelenina aj mäso. A žiadna osoba, ktorá mala traumatické zažitky z detsva lebo zjedli jej oblúbené kurča mi radosť zo života nepokazí. Skôr sa jej spýtam, ako môže zjesť kaleráb, o ktorý sa starala takmer pol roka a narástol do neuveriteľných rozmerov. Akô môže zjesť ten nádherný plod zo stromu, ktorý musel odolať akémukoľvek počasiu, dokonca aj chemickým postrekom a umelým hnojivám ? Veď je to hriech zahrýznuť do takého plodu !!!
Takže argumenty na argumenty. Všetko sa dá odôvodniť. Takže nevnucujte svoju pravdu, je to pravda vaša....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pre Habbs : prečo sa naši starí rodičia dožívali vysokého veku, nepoznali lekárov a na dedinách konzumovali podstatne viac mäsa (z vlastného dvora) ako dnešní dôchodcovia ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať