Zavrieť

Porady

Zdanenie dividend

Dobry den,
chcela by som sa opytat, ze ak prijmu zakon o zdanovani dividend s ucinnocstou od roku 2011, tak dividendy vyplatene v roku 2010 budu podliehat danovej povinnosti, alebo nie.

Dakujem
Usporiadat
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

Jakubec Pozri príspevok
Pokial cudzinci nemusia byt zdravotne poisteni je riesenie jednoduche. Treba do sro-cky prijat dalsieho spolocnika a to cudzinca (najlepsie z rodiny) alebo inu osobu, ktora nemusi byt zdravotne poistena a dat jej minimalny podiel na majetku a rozhodovacich pravach. O rozdeleni zisku spolocnosti rozhodnu kazdorocne vsetci podielnici konsenzom tak, ze vacsinu dostane cudzinec (to, ze ten to hned daruje ostatnym nie je dolezite) a nemusi sa teda platit zdravotne poistenie. Pokial by cudzinec prestal spolupracovat, treba to mat "poistene" cez predkupne pravo na jeho podiel (definovat uz pri prizyvani ako noveho spolocnika do sro-cky).
Ale tam si myslim ze bude podstatny zakon krajiny odkial cudzinec je. Pretoze asi by z prijmu z cudziny mal platit odvod vo svojej krajine. Ak teda prijem z dividend sa tam zapocitava.
0 0
tibor133 tibor133

tibor133 je offline (nepripojený) tibor133

podiel na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy)
podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov
Vymeriavacím základom pre dividendy sú príjmy z dividend prevyšujúce 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Pre rok 2011 je táto hranica 0,442 x 744,5 € = 329,06 €. Toto ustanovenie sa týka podielov na zisku, ktorý bol dosiahnutý v účtovnom období po účinnosti zákona. Podiely na zisku za rok 2011 vyplácané v roku 2012 budú zúčtované v ročnom zúčtovaní za rok 2012 v marci 2013 a finančne vyrovnané do konca júna 2013
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

chcem sa spýtať prosím, ak je súbeh zamestnanec a zároveň majiteľ firmy dostane vyplatení zisk za rok 2011 v roku 2012.
ZP z príjmu zo závilej činnosti je odvod 4%
zo zisku 10%. musí sa robiť RZZP v roku 2012 za 2011. ako je s maximálnym vymeriavacím základom? spočítajú sa oba príjmy aj zo závislej činnosti aj zo zisku do maxima? alebo všetko zvlášť a každé jedno samostatne do maxima? ak sa spočítavajú spolu do maxima, tak potom ako % ??? už sa v tom nejak strácam, neviem či je to nočnou hodinou a únavou. vďaka poraďáci
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

Dobrý deň, viem je tu popísané už toho veľa ale akosi mi to nemysli, chcem sa opýtať ako je to so zdanením divident a s ich ďalším zaťažením odvodmi? Sro vykázala zisk, ktorý zdanila. Ak by časť zisku bola vyplatená na dividendach, boli by zaťažené zdanením a odvodmi?
Za každú odpoveď vopred ďakujem....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jana1303 Pozri príspevok
Dobrý deň, viem je tu popísané už toho veľa ale akosi mi to nemysli, chcem sa opýtať ako je to so zdanením divident a s ich ďalším zaťažením odvodmi? Sro vykázala zisk, ktorý zdanila. Ak by časť zisku bola vyplatená na dividendach, boli by zaťažené zdanením a odvodmi?
Za každú odpoveď vopred ďakujem....
Momentalne vyplatene dividendy (podiely na zisku) spolocnikom nie su predmetom dane z prijmov. Nepodliehaju ani odvodom do socialnej poistovne.

Co sa tyka zdravotnej poistone, tak tam sa plati zdravotny odvod z dividend 10% zo zisku dosiahnuteho za rok 2011. Takze ak vyplacate zisk za rok 2010, tak momentalne nepodliehaju tieto dividendy ziadnym odvodom a daniam. Ak budete buduci rok vyplacat dividendy za rok 2011, uz sa bude platit 10% odvod do ZP....

Ale co bude od buduceho roka teraz tazko hovorit, vzhladom k danej situacii, a k tomu ze sa tu na porade niekde nachadza aj navrh na zmenu zakona o dani z prijmov, ktory zavadza zdanovanie dividend, takze tak.

Ak idete vyplacat dividendy zo zisku nejakeho starsieho obdobia, treba specifikovat za ktory rok to je, lebo mohla vtedy platit ina legislativa.

Ak sa mylim prosim opravte ma.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
Momentalne vyplatene dividendy (podiely na zisku) spolocnikom nie su predmetom dane z prijmov. Nepodliehaju ani odvodom do socialnej poistovne.

Co sa tyka zdravotnej poistone, tak tam sa plati zdravotny odvod z dividend 10% zo zisku dosiahnuteho za rok 2011. Takze ak vyplacate zisk za rok 2010, tak momentalne nepodliehaju tieto dividendy ziadnym odvodom a daniam. Ak budete buduci rok vyplacat dividendy za rok 2011, uz sa bude platit 10% odvod do ZP....

Ale co bude od buduceho roka teraz tazko hovorit, vzhladom k danej situacii, a k tomu ze sa tu na porade niekde nachadza aj navrh na zmenu zakona o dani z prijmov, ktory zavadza zdanovanie dividend, takze tak.

Ak idete vyplacat dividendy zo zisku nejakeho starsieho obdobia, treba specifikovat za ktory rok to je, lebo mohla vtedy platit ina legislativa.

Ak sa mylim prosim opravte ma.
nemýliš sa, je to tak...
0 0
Jana1303 Jana1303

Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

...veľmi pekne ďakujem.........
0 0
rebeka7 rebeka7

rebeka7 je offline (nepripojený) rebeka7

Dobry den :-)
vie mi tu uz niekto poradit ako to bude s tantiemami za rok 2011?
- zdanenie bude z celej vyplatenej sumy a predpokladam, ze si budu priznavat sami v danovom priznani
- odvody do ZP z maximalneho VZ a v rocnom zuctovani sami
- odvody do SP z maximalneho VZ a nad ten sa uz nic neodvedie?
Dakujem za odpoved :-)
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

na stránke zdravotnej poisťovne je táto odpoveď na otázku odvodov z dividend

v danom prípade ide o zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. e) – dividendy zákona č. 580/2004 účinného od 01.01.2011. Podľa prechodných a záverečných ustanovení zákona sa povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré začalo po 01.01.2011 – teda prvýkrát sa z dividend bude platiť poistné až v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2012 ( podanom do 31.03.2013 ). Z dividend sa preddavky neplatia tieto príjmy sa zúčtujú až v rámci podaného ročného zúčtovania zdravotného poistenia . Sadzba poistného je 10 % (resp.5%), Povinnosť odvádzať poistné sa vzťahuje len na sumu prevyšujúcu 44,2% priemernej mesačnej mzdy v rozhodujúcom období . Povinnosť platiť odvody má poistenec.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

rebeka7 Pozri príspevok
Dobry den :-)
vie mi tu uz niekto poradit ako to bude s tantiemami za rok 2011?
- zdanenie bude z celej vyplatenej sumy a predpokladam, ze si budu priznavat sami v danovom priznani
- odvody do ZP z maximalneho VZ a v rocnom zuctovani sami
- odvody do SP z maximalneho VZ a nad ten sa uz nic neodvedie?
Dakujem za odpoved :-)
Ak myslíte vyplatený rozdelený čistý zisk za rok 2011 (vypl. v roku 2012) - tzv.dividenda:
- nezdaňuje sa (rozdeľuje sa zisk po zdanení)
- vstupuje do VZ pre ZP - VZ = vyplatený zisk mínus 339,89, sadzba 10%, osoby so zdravotným postihnutím 5%, dividenda vstupuje až do ročného zúčtovania za rok 2012 (za rok, kedy bude vyplatená). ZP za platí najviac z ročného maxima, pričom toto maximum platí pre úhrn všetkých VZ, t.j. spolu s VZ zo zamestnania, zo szčo, z kapitálových a ostatných príjmov a z dividend)
- do SP sa neodvádza nič
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

akým spôsobom budeme oznamovať vyplatené podiely na zisku pre ZP?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mila123 Pozri príspevok
akým spôsobom budeme oznamovať vyplatené podiely na zisku pre ZP?
Nevedia zatial ani na zdravotnej poistovni. Vzdy ma odbiju ..... ved to bude az pre RZZP 2012 (podane v 2013), máme ešte rok na to....

Tipujem to na nejaky vykaz ktory zdravotne poistovne zverejnia zaciatkom 2013
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
Nevedia zatial ani na zdravotnej poistovni. Vzdy ma odbiju ..... ved to bude az pre RZZP 2012 (podane v 2013), máme ešte rok na to....

Tipujem to na nejaky vykaz ktory zdravotne poistovne zverejnia zaciatkom 2013
Ďakujem Zuzana......
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zatiaľ nijako, bude sa to riešiť až v priebehu tohoto roka (pravdepodobne). Termín na oznámenie, ak bude nejaká povinnosť, určite nebude skôr ako 31.3.2013.
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

Volala som asi pred týždňom na infolinku do VšZP a tam mi povedali, že podiel na zisku vstupuje do vymeriavacieho základu vtedy, keď je súčasne príjmom podľa §5. Teda vraj ak nie je tento príjem predmetom dane z príjmu, nezaujíma ani zdravotnú poisťovňu. Pozerala som teda v zákone o dani z príjmu, tam stále platí §3 od.2 písm.c, teda podiel na zisku spoločníkovi s majetkovou účasťou nie je predmetom dane z príjmov. Podľa toho by tieto podiely teda nemali podliehať zdravotnému poisteniu. Desaťkrát som sa tetušky v zdravotnej poisťovni pýtala, či to tak platí teraz po novom, keď podiel vyplatím v roku 2012 povedzme za rok 2011. Vraj áno. Mne sa to ale vôbec nezdá. O RZZP mi nevedela povedať nič a bola vyhýbavá, vraj to ešte nemajú smernicu. Tak už neviem. Som z toho znechutená. Nikto nič nevie a my máme pracovať a radiť klientom ...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

vieš ako na to? ako bude s podielmi na zisku za rok 2011?
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Našla som na stránke Dôvery
Akým spôsobom sa majú prihlásiť do zdravotnej poisťovne konatelia, ktorí dostávajú jednorazovo vyplácané podiely na zisku a dividendy?

Posudzovanie a registrovanie konateľa sa nezmenilo. Konateľ môže byť v zdravotnej poisťovni registrovaný ako:

zamestnanec (ak mu spoločnosť vypláca odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti, t. j. podľa § 5 zákona o dani z príjmov) a platiteľom poistného je jeho zamestnávateľ
dobrovoľne nezamestnaná osoba (ak si konateľ nevypláca v priebehu roka príjem zo závislej činnosti a nie je zúčastnený na zdravotnom poistení z iného dôvodu, napr. zamestnanec v inej spoločnosti, poistenec štátu) a platí si preddavky na poistné sám najmenej v povinnej minimálnej výške
ak si konateľ vyplatí v roku 2012 podiely na zisku dosiahnutého v roku 2011, vykoná ročné zúčtovanie za rok 2012 v roku 2013 (do 31. 3. 2013) a z príjmu z dividend zaplatí jednorazovo poistné na verejné zdravotné poistenie (do 30. 6. 2013). Ročné zúčtovanie vykoná sám ako fyzická osoba, pretože platiteľom poistného z príjmu z dividend je ten, kto dividendy prijíma (t. j. fyzická osoba) a nie ten, kto dividendu vypláca (t. j. právnická osoba). Z príjmov z dividend sa nevypočítava a neplatí preddavok na poistné. Podiely na zisku – dividendy – nie sú predmetom dane (§ 3 ods. 2 písm. c zákona o dani z príjmov).
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ahojte

Prosím Vás ako je to s odvodmi pri vyplatení dividend zo zisku za rok 2011? Dvaja spoločníci. Jeden je FO a druhý spoločník je PO(s.r.o.).
Predpokladám, že pri FO 10% odvod do ZP ktorý sa vysporiada pri ročnom zúčtovaní za rok 2012.
Ako je to u druhom spoločníkovi PO(s.r.o.). Má tiež nejakú povinnosť odviesť zo zisku?
Dakujem
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Kto vie poradiť?
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ahojte

Neviete či sa podlieha nejakým odvodom vyplatená dividenda PO ktorá je spoločníkom v s.r.o. za rok 2011?
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať