Zavrieť

Porady

Dôchodcovia nebudú robiť ?

Za Dzurindu chceli zrušiť minimálnu mzdu.Aj teraz neni minimálna a aj normálna bohvie aká.Zoberme si,chlap si nájde robotu za min.mzdu a bude dochádzať 30 km,oplatí sa mu chodiť do roboty?Tak na to miesto nastúpi dôchodca z regionu,blízko roboty.Je rozdiel medzi dôchodcom sudcom alebo poslancom v parlamenta a podobne,a robotníkom.Právo na prácu má každý.A to že poberá dôchodok? No ak budú dôchodky ,a nie žobračenky,tak sa budú snažiť zamestnať,to nevidia tí vo vláde,nemajú v rodinách ľudí chudákov?A je rozdiel,dôchodok napríklad 10000 sk a robota 10000sk,alebo dôchodok 25000 sk a robota 25000sk.Tu je nepor a najväčšia krivda solidárnosti.Mám skúsenosť takú,robím ako dôchodca na stroji za 12000 sk,zaučovali sa traja mldí okolo 22 roční,vzdali to.Zamestnávateľ je asi rád,že tam makám ja.Pravičiari,to chce rozmýšľať,unás sa veľa zle narozhodovalo.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Myslím, že bude dobré počkať si na konečné rozhodnutie našej vlády a parlamentu. Každý deň sa dozvedáme niečo iné.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kvaka Pozri príspevok
Máš síce pravdu, ale či by tam bol on alebo niekto iný, vždy to ide z peňazí obce, alebo inej verejnej inštitúcie, ak tá pracovná pozícia je potrebná. A odvody do sociálnej poisťovne rovnako platí aj zamestnanec, zrejme celých 18%. Takže ak má 50 rokov, prečo by tú prácu nemohol vykonávať aj vo verejnej službe? On si zo zdravotných dôvodov nezarobil na plný dôchodok, má ho len za 19 rokov. Možno mal radšej zobrať ten invalidný dôchodok, ale aj ten by išiel zo silového rezortu, to by už bolo potom inak? Štátne peniaze na dôchodok sú aké? Starobný dôchodok je z odvodov tých, čo pracujú a odvádzajú a výsluhový zrejme z odvodov tých silových, ale ktovie, ako to v skutočnosti je?
Áno, ale nebude tam dôchodca, ktorému štát zo štátnych zdrojov vypláca dôchodok. Môže tam robiť, pokiaľ nebude mať dôchodok - žiadny. A môže byť aj dôchodca vo veku 80 rokov, len nesmie poberať dôchodok. Všetky peniaze na dôchodky sú zo štátmych zdrojov a je jedno či zo soc.poisťovne alebo zo silového rezortu. Nemáš pravdu, že starobné dôchodky sa vyplácajú priamo z odvodov pracujúcich. Tieto odvody sa najprv premenia na štátne peniaze. Štát sleduje príjmy a výdavky soc.poisťovne. Keď nemá dosť finančných prostriedkov, dotuje ju štát zo svojho rozpočtu. Kasa soc.poisťovne v súčasnosti je úplne prázdna, preto sa robia opatrenia.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ak len za seba poviem a tých , čo už poberáme výsluhy ...hm , tak to sme za vodou ...
Ale ľutujem tých , ktorí sú v aktívnej službe ...mládi v prdely a do dúchodu ďaleko ...
Ak sa zmenia pravidlá hry , to už len bude hromadný útek z uniforiem ...

Colníci... na tých sa môžem ...oné ...nech len chytajú pašerákov cigariet ...
Vojaci ...hm , buď sú na misiách , alebo pri kalamitách pomáhajú ...tá druhá varianta je aspoň pre našincov lepšia ...
Hasiči ...čo dodať ???...nie dodal k otázke , ale pridal by som chlapcom , pridal na platoch ...
Policajti ...???...v dnešnej dobe dosť ožehavá téma ...zvlášť po akcii v Devínskej ...
Aj o tej viem viac , ako celá Porada ...

Jedno je ale isté ...ak by u polície nastal zvýšený odchod do civilu , nemyslím tým kancelárske krysy , tak len jedno asi už len dodám ...
Doteraz som len na určité miesta a v určité hodiny mal so sebou kvér ...potom by som už nie jeden , ale dve nosil ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

wagner Pozri príspevok
Áno, ale nebude tam dôchodca, ktorému štát zo štátnych zdrojov vypláca dôchodok. odvody premenené na štátne zdrojeMôže tam robiť, pokiaľ nebude mať dôchodok - žiadny. A môže byť aj dôchodca vo veku 80 rokov, len nesmie poberať dôchodok. Všetky peniaze na dôchodky sú zo štátmych zdrojov a je jedno či zo soc.poisťovne alebo zo silového rezortu. Nemáš pravdu, že starobné dôchodky sa vyplácajú priamo z odvodov pracujúcich. Tieto odvody sa najprv premenia na štátne peniaze. Štát sleduje príjmy a výdavky soc.poisťovne. Keď nemá dosť finančných prostriedkov, dotuje ju štát zo svojho rozpočtu. Kasa soc.poisťovne v súčasnosti je úplne prázdna, preto sa robia opatrenia.
Wagner, veď ja som na 100% za to, aby v štátnej sfére nerobili poberatelia dôchodkov, akýchkoľvek. Alebo mzda alebo dôchodok. Som aj proti poberaniu výsluhových dôchodkov a súbehu akejkoľvek práce, nielen vo verejnom a štátnom sektore. Nie je správne, aby nejaký 40 ročný zdravý mladý muž poberal výsluhovú dávku a zároveň aj pracoval, nech sa mu akákoľvek dávka pozastaví po dobu práce, tu išlo skôr o výnimku z ukončenia služobného pomeru zo zdravotných dôvodov, som myslela, že by sa mohli posudzovať miernejšie. Čo sa týka odvodov a ich premeny v štátne peniaze, no neviem, vždy sú to len a len rôzne odvody, poistné na dôchodkové poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, ktoré sú príjmom sociálnej poisťovne. Nemám vedomosť, že by ich štát v súčasnosti dotoval, zatiaľ sa hľadali zdroje kade tade, presúvali sa medzi jednotlivými fondami, ale s dotáciami priamo z rozpočtu sa podľa informácií z tlače ešte len v budúcnosti uvažuje. Jedine na vykrytie deficitu v dôsledku chýbajúcich 9% odvodov sa používajú štátne aktíva, ale to je o inom. Pracujúci dôchodca platí a platil aj doteraz 18%.
Hľadala som nejaké argumenty, našla som niečo z decembra 2009:
Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) boli za deväť mesiacov tohto roka oproti rozpočtovým predpokladom nižšie takmer o 290 mil. eur, keď ku koncu septembra dosiahli 3,8 mld. eur. Príjmy poisťovne zahŕňajú aj 504,5 mil. eur zo štátnych finančných aktív na krytie deficitu v dôsledku zavedenia druhého dôchodkového piliera. Výdavky poisťovne v rovnakom období pritom predstavovali takmer 4,24 mld. eur. Oproti plánom ide o nárast o 145,1 mil. eur. Sociálna poisťovňa tak za deväť mesiacov tohto roka znížila svoj prebytok z minulého roka takmer o 430 mil. eur na 346,5 mil. eur.
Určite je to teraz horšie, ako v decembri, ale zatiaľ sa kryje len deficit spôsobený II. pilierom.
Na doplnenie, našla som aj toto
http://ekonomika.sme.sk/c/5435146/no...poistovnu.html
Naposledy upravil Kvaka : 15.09.10 at 13:48 Dôvod: doplnenie
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka, kde si zobrala 18% odvodov u dôchodcov ? (výsluhoví platia iné % ?)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dôchodkové poistenie je predsa rovnaké všade, 18% spolu nie? Pokiaľ som pracovala ja, platila som spolu so zamestnávateľom 18%, nebola som v druhom pilieri, všetko išlo do I. piliera.Ak sa mýlim, tak pardón.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

18 % je starobné poistenie - nejako som sa nevedela dopočítať. Hladala som čiastku 18 %, ktorú plati zamestnanec.
Pod pojem dôchodkové poistenie sa zahrňa aj invalidné poistenie a príspevky do ostatných fondov (ak by si si ho chcela platiť ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba).
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

ani niektoré bohatšie krajiny nemajú umožnené súbeh dochôdkov a mzdy,niekto bude poberat ako 35 ročný vysluhový dôchodok/pričom si krasne privyrobí a pritom iný pôjde od 65,ak sa dožije-dalej mladý pokončili školy a sú bez roboty a prijmov a treba im do života zarobit a dost ,ak si chcú založit rodinu,alebo sa osamostatnit-myslim že je to spravodlive riešenie/ono by chcelo ešte rozširit ten zakáz súbehu/,ved kto chce môže pracovat,len nebude počas tohto obdobia poberat dôchodok a neskôr sa mu za dané obdobie zvýši
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Veronika, samozrejme som pod dôchodkovým poistením, kedže sa bavíme o starobných dôchodkoch, myslela starobné dôchodkové poistenie. Mám to zafixované 9% do SP, 9% do II. piliera.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

OK, ja robím aj mzdy, tak to členenie mám zafixované trochu inak ...
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Hríbov plný košisko :-) A toľko ľudí som tam ete nevidel a každý niesol minimálne plny kôš. Aspoň niekde sa darí. Niečo sm začul a neviem ako si to mam vysvetliť. Žeby by učitelia nemohli pracovať keď sú na dôchodku ? alebo pre tých čo už sú v dôchodku to neplatí ale pre tých čo pôjdu ano ?
0 0
DarRoz DarRoz

DarRoz je offline (nepripojený) DarRoz

Zrejme (?) to zle chápem:
Opakovane sa zdôrazňuje, že zákon nebude retrospektívny. Ja tomu teda rozumiem takto: Kto ku dňu účinnosti zákona (apropo: Od kedy sa plánuje účinnosť?) bude mať súbeh dôchodku a TPP, nič sa na tom nezmení: nikto ho nemôže prepustiť z práce, ani mu odobrať dôchodok.
Iba tí, čo po účinnosti zákona nadobudnú dôchodkový vek sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či zostanú pracovať, alebo odídu do dôchodku.
Alebo sa mýlim? Obávam sa, že nie.
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
No keby to bolo tkato, že mi nevezmu výsluhový dôchodok tak moje modlidby boli vyslišane :-)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

DarRoz Pozri príspevok
Zrejme (?) to zle chápem:
Opakovane sa zdôrazňuje, že zákon nebude retrospektívny. Ja tomu teda rozumiem takto: Kto ku dňu účinnosti zákona (apropo: Od kedy sa plánuje účinnosť?) bude mať súbeh dôchodku a TPP, nič sa na tom nezmení: nikto ho nemôže prepustiť z práce, ani mu odobrať dôchodok.
Iba tí, čo po účinnosti zákona nadobudnú dôchodkový vek sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či zostanú pracovať, alebo odídu do dôchodku.
Alebo sa mýlim? Obávam sa, že nie.
Asi to chápeš zle. To, že zákon nebude platiť spätne ešte neznamená, že niektorí dôchodcovia budú môcť robiť a niektorí nie. Od účinnosti zákona sa bude musieť každý dôchodca rozhodnúť či chce pracovať alebo brať dôchodok. A je jedno či ako dôchodca pracuješ niekoľko rokov alebo budeš nový dôchodca. Platí pre všetkých rovnako. Keby som mala starobný dôchodok, ani by som do zamestnania nešla, tak je dobre doma. Ráno vstaneš a máš zarobené.
2 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Aj ja to takto chapem. Som sice uz na dochodku, ale este trochu pracujem. Uvidis, ze ked budes doma nastalo, aj tebe to neda, aby si nejaku aktivitu nevyvijala.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kvaka Pozri príspevok
Čítala som všetky príspevky, viem, že odmietol invalidný dôchodok, lebo bol veľmi nízky, to je pochopiteľné, určite nevedel, čo ho čaká. Ale skutočnosť je taká, že odišiel zo zdravotných dôvodov. A to je iné, ako keby bol odišiel zdravý. Kto z chorých na rakovinu pozná svoju budúcnosť? Naozaj by som toto posudzovala odlišne. Prečo by nemohol pracovať vo verejnej službe, ak inde prácu nezoženie kvôli zdravotnému stavu?
Keby bral invalidný dôchodok, tak by mohol zostať pracovať vo verejnej službe. Podľa informácií, ktoré sa nám podsúvajú, tak by sa to týkalo starobných, predčasných starobných a výsluhových dôchodkov. Nie invalidných.
2 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

durisovad Pozri príspevok
Aj ja to takto chapem. Som sice uz na dochodku, ale este trochu pracujem. Uvidis, ze ked budes doma nastalo, aj tebe to neda, aby si nejaku aktivitu nevyvijala.
Asi nie, maximálne by som si vybavila živnosť. Pokiaľ by sa mi chcelo naháňať za kšeftami. Momentálne som tiež doma. Len ešte nemám starobný dôchodok - predĺžili nám odchod do dôchodku. Musím naň čakať ešte takmer štyri roky.Ja mám aktivity na záhrade, s kvetmi, zaváranie a tak.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ivantt Pozri príspevok
No keby to bolo tkato, že mi nevezmu výsluhový dôchodok tak moje modlidby boli vyslišane :-)
Neboj sa , Tvoje motlidby boli vyslyšané ...nevezmú...nedá sa totižto vziať ...a ani upraviť nejak smerom dole ...veď porozmýšľaj ...

Tvoj
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

wagner Pozri príspevok
Keby bral invalidný dôchodok, tak by mohol zostať pracovať vo verejnej službe. Podľa informácií, ktoré sa nám podsúvajú, tak by sa to týkalo starobných, predčasných starobných a výsluhových dôchodkov. Nie invalidných.
No teraz si spomínam, že som niekde čítala, že sa to bude týkať výsluhových dôchodkov len tých, čo vstupia do služby po nadobudnutí účinnosti zákona, je to tak?
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Kvaka Pozri príspevok
No teraz si spomínam, že som niekde čítala, že sa to bude týkať výsluhových dôchodkov len tých, čo vstupia do služby po nadobudnutí účinnosti zákona, je to tak?
Na odpoveď o tomto si musíš počkať, pokiaľ nebude stanovený presný verdikt.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať