Zavrieť

Porady

Založenie s.r.o. - predmety podnikania

Vie niekto, aký je presný vzťah medzi predmetmi podnikania, ktoré sa uvádzajú v zakladateľskej listine (resp. spoločenskej zmluve), v žiadosti o vydanie zivnostenského listu a v návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra? Musia sa na všetkých troch predmety podnikania zhodovať?
Momentálne totiž zakladám spoločnost s ručením obmedzeným a ide mi o vyriešenie nejasností, ktoré v tejto súvisloti vznikli. Uvediem jeden konkrétny príklad.

Spoločnosť sa bude (okrem iného) zaoberať vývojom a poskytovaním vlastného softvéru a predajom cudzieho softvéru. V tejto súvislosti som plánoval uviesť (na všetkých troch listinách) predmet podnikania "vývoj a poskytovanie softvéru". Pri konzultácii s pracovníčkou Odboru živnostenského podnikania som sa dozvedel, že taký predmet podnikania si zapísať nemôžem, pretože softvér sa tvorí na základe Autorského zákona a živnosť sa na tento druh činnosti nevybavuje. Predmet podnikania sme teda preformulovali na "poskytovanie softvéru - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom". Tento predmet som zapísal do žiadosti o vydanie ŽL.
  1. Je potrebné rovnakým spôsobom upraviť aj zakladateľskú listinu a návrh na zápis spoločnosti do OR?
  2. Môže na zakladateľskej listine a v návrhu na zápis spoločnosti figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že na živnostenskom liste nie je?
  3. Prípadne tretia možnosť: môže na návrhu na zápis spoločnosti do OR figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že v zakladateľskej listine a na žiadosti o vydanie ŽL nie je?
Za prípadné rady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja len toľko, že zatiaľ som sa nestretla pri porovnávaní spol. zmluvy, ŽL a výpisom OR s rozdielmi. Ak som sa stretla, tak to bola chyba. Dokonca platili pokutu za to, že mali niečo v ŽL a nie v OR, resp. naopak. A OR nezapíše., ak spol. zmluva a návrh na zápis do OR nie sú v zhode. Toľko z praxe.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    praetor
    1. Je potrebné rovnakým spôsobom upraviť aj zakladateľskú listinu a návrh na zápis spoločnosti do OR?
    2. Môže na zakladateľskej listine a v návrhu na zápis spoločnosti figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že na živnostenskom liste nie je?
    3. Prípadne tretia možnosť: môže na návrhu na zápis spoločnosti do OR figurovať predmet "vývoj a poskytovanie softvéru" aj napriek tomu, že v zakladateľskej listine a na žiadosti o vydanie ŽL nie je?
    Je potrebné, aby návrh na zápis spoločnosti do OR zodpovedal vydanému ŽL. Znenie žiadosti v tomto smere nie je podstatné,ale malo by byť zhodné so ŽL, aby nevznikala pochybnosť. Odbor živn. podnikania spoločnosti v zmysle návrhu proste "našiel" najbližší názov predmetu činnosti zo zákona, resp. svojho zoznamu.
    Súd by nemal (všetci sme ale chybujúci ) zapísať do predmetu činnosti znenie iné než to, ktoré schválil živn. odbor.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Súhlasím so Strelcom a dodávam, že registrový súd NEZAPÍŠE iný predmet podnikania do OR, ako je uvedený v živnostenskom liste.

    Nataša je offline (nepripojený) Nataša

    usilovná pracovníčka Nataša
    už som z toho domotaná.
    ak má živnostník v ŽL ako predmet podnikania "montáž sadrokartónu", tak je normálne, že si nakúpený materiál dá do nákladov a potom ho spolu s prácou vyfakturuje, nie?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Nataša
    už som z toho domotaná.
    ak má živnostník v ŽL ako predmet podnikania "montáž sadrokartónu", tak je normálne, že si nakúpený materiál dá do nákladov a potom ho spolu s prácou vyfakturuje, nie?
    Samozrejme, uvažuješ správne.

    Založenie s.r.o. - predmety podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.