Zavrieť

Porady

Odchodné

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na nevyplatení odchodného pri výpovedi dohodou podľa paragrafu 63 ods 1 písmeno b. v prípade , že si to žiada zamestnanec !
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katy a R Pozri príspevok
takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať
Tiež si myslím, že má nárok.

O odchodné nemusí žiadať, vyplýva priamo zo zákona. Ale dobré je pripomenúť sa .... a by na to nezabudli...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Chobot Pozri príspevok
Tiež si myslím, že má nárok.

O odchodné nemusí žiadať, vyplýva priamo zo zákona. Ale dobré je pripomenúť sa .... a by na to nezabudli...
No ja si nemyslím, že si odporujem. V obidvoch prípadoch dá odchodné ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval, keď prvýkrát skončil pracovný pomer po nadobudnutí nároku na dôchodok, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Môže si neskôr nájsť prácu, ktorú keď ukončí, už nemá nárok požiadať o odstupné. Bude to už len ďalšie, ale nie prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kvaka Pozri príspevok
No ja si nemyslím, že si odporujem. V obidvoch prípadoch dá odchodné ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval, keď prvýkrát skončil pracovný pomer po nadobudnutí nároku na dôchodok, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Môže si neskôr nájsť prácu, ktorú keď ukončí, už nemá nárok požiadať o odstupné. Bude to už len ďalšie, ale nie prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.
Lenže v tomto príklade nárok nadobudol v čase, kedy nebol v pracovnom pomere. U tarého zamestnávateľa nemal nárok, pretože dôchodok mu priznali až po skončení PP, teda počas doby, kedy bol evidovaný na úrade práce.

Nový PP mu vznikol už po priznaní nároku, teda pracovať začínal ako dôchodca. A keď končil tento PP, bolo to prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.

Katy a R Pozri príspevok
takže taký príklad uvediem:
Ak zamestnanec (v preddôchodkovom veku) dostane výpoveď ... eviduje sa na UPSVaR ... prácu si nenájde .. tak sa rozhodne, že požiada o predčasný dôchodok. A trebárs o pol roka na to sa mu "pritrafí" práca na dobu určitú - rok. Doplním aj časovo - pol roka v evidencii, pol roka poberateľ PD a potom ten nový PP.
Mal by po skončení tohto PP nárok na odchodné. (u predchádzajúceho zamestnávateľa samozrejme nedostal).
A ešte .. o odchodné sa musí požiadať
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.

V čom si nerozumieme, neviem, možno ma zle čítaš, aj keď každý máme na to svoj názor, trvám na tom, že v tých dvoch príspevkoch, čo si citoval, si neodporujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kvaka Pozri príspevok
No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ.

V čom si nerozumieme, neviem, možno ma zle čítaš, aj keď každý máme na to svoj názor, trvám na tom, že v tých dvoch príspevkoch, čo si citoval, si neodporujem.
V príspevku, čo písala Katy a R v čase, keď mu vznikol nárok na dôchodok, nebol nikde zamestnancom. Bol evidovaný na úrade práce. Čiže v čase, keď požiadal o odchodné, nemal zamestnávateľa. A napísala si, že má aj tak nárok na odchodné u zamestnávateľa, u ktorého sa zamestnal po tom, čo mu vznikol nárok na dôchodok.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
čerstvá odpoveď z pracovno právneho oddelenia inšpektorátu práce:

dôchodca nastupujúci do PP, ktorý už poberá dôchodok nemá nárok na odchodné po ukončení tohto PP, hoci inde mu /napr. evidencia úpsvar/ ho nevyplatili
Naposledy upravil hanelie : 11.10.10 at 10:47
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No tak inak. Ja ti to dám do textu.
Kvaka Pozri príspevok
No však som súhlasila s príspevkom Katy a R, a vôbec v tom nevidím problém, ani rozpor s tým, čo som napísala k príspevku veroniky: Zamestnancovi, ktorý požiada o odchodné pred skončením pracovného pomeru, patrí odchodné, ale kto je zamestnanec? Teda kto mu vyplatí odchodné? Zamestnávateľ, ktorý ho zamestnával, keď požiadal o odchodné, ale muselo to byť prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, teda nemôže to byť iný zamestnávateľ ako ten, u ktorého požiadal o odchodné.

Chobot Pozri príspevok
V príspevku, čo písala Katy a R v čase, keď mu vznikol nárok na dôchodok, nebol nikde zamestnancom. Bol evidovaný na úrade práce. Čiže v čase, keď požiadal o odchodné, nie o odchodné, o dôchodok požiadal nemal zamestnávateľa. Nemal, súhlasím. A napísala si, že má aj tak nárok na odchodné u zamestnávateľa, u ktorého sa zamestnal po tom, čo mu vznikol nárok na dôchodok. Áno, súhlasím, lebo nárok na dôchodok nenadobudol u predchádzajúceho zamestnávateľa, ani bezprostredne po výpovedi, ale až po dlhšej evidencii na úrade práce, a tento zamestnávateľ bol prvým zamestnávateľom od ktorého mal právo požiadať o odstupné.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

hanelie Pozri príspevok
čerstvá odpoveď z pracovno právneho oddelenia inšpektorátu práce:

dôchodca nastupujúci do PP, ktorý už poberá dôchodok nemá nárok na odchodné po ukončení tohto PP, hoci inde mu /napr. evidencia úpsvar/ ho nevyplatili
Hanelie, a dá sa hovoriť o úrade práce ako o zamestnávateľovi, ktorý mohol odchodné vyplatiť? Asi nie, tak to čo je v tej zátvorke je asi nad rámec zákona. To, že si nárok na odchodné nemôže presúvať z predchádzajúceho zamestnania na to ďalšie, to som si aj ja tak vysvetlila. Ale v prípade, že sa rozhodol požiadať o dôchodok počas evidencie na úrade práce a nie bezprostredne po skončení predchádzajúceho zamestnania, tak by mohol mať nárok na odchodné od prvého zamestnávateľa po nadobudnutí nároku na dôchodok.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ale v prípade, že sa rozhodol požiadať o dôchodok počas evidencie na úrade práce a nie bezprostredne po skončení predchádzajúceho zamestnania, tak by mohol mať nárok na odchodné od prvého zamestnávateľa po nadobudnutí nároku na dôchodok.
niet dôvodu na rôzne projekcie - úplne zrozumiteľne - nárok na odchodné vzniká len osobe, ktorá je práve v PP, požiada o dôchodok počas tohto PP a potom z akéhokoľvek dôvodu ukončí PP
/ btw - definícia odchodného je klasifikovaná ako odmena zamestnávateľa za /dlhoročnú/ prácu v podniku/firme ap./
4 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hanelie Pozri príspevok
niet dôvodu na rôzne projekcie - úplne zrozumiteľne - nárok na odchodné vzniká len osobe, ktorá je práve v PP, požiada o dôchodok počas tohto PP a potom z akéhokoľvek dôvodu ukončí PP
/ btw - definícia odchodného je klasifikovaná ako odmena zamestnávateľa za /dlhoročnú/ prácu v podniku/firme ap./
Tak toto je logické vysvetlenie.

Asi s tým súhlasím.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň. Prosila by som vás o radu... Na odchodné vzniká nárok zamestnancovi pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na dôchodok... Naša zamestnankyňa ide požiadať k 30.11 o predčasný dôchodok a k tomuto dátumu aj skončí PP... Má nárok na odchodné,keďže skončí PP a ešte nie je dôchodkyňa, respektíve rozhodnutie o dôchodku ešte nebude mať ? A keby požiadala trebárs k 30.11. o dôchodok a naďalej by pracovala ešte 2 týždne ( lebo aj nad tým uvažuje ) a v čase keď bude končiť pracovný pomer ešte nebude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku,ale v podstate k tomuto dátumu mu jej ho neskôr priznajú...vtedy jej môžem vyplatiť keď oň požiada ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale ešte som sa s odchodným v mojej praxi nestretla...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosila by som vás o radu... Na odchodné vzniká nárok zamestnancovi pri prvom skončení pp po nadobudnutí nároku na dôchodok... Naša zamestnankyňa ide požiadať k 30.11 o predčasný dôchodok a k tomuto dátumu aj skončí PP... Má nárok na odchodné,keďže skončí PP a ešte nie je dôchodkyňa, respektíve rozhodnutie o dôchodku ešte nebude mať ? A keby požiadala trebárs k 30.11. o dôchodok a naďalej by pracovala ešte 2 týždne ( lebo aj nad tým uvažuje ) a v čase keď bude končiť pracovný pomer ešte nebude mať rozhodnutie o priznaní dôchodku,ale v podstate k tomuto dátumu mu jej ho neskôr priznajú...vtedy jej môžem vyplatiť keď oň požiada ? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale ešte som sa s odchodným v mojej praxi nestretla...
Na odchodné má nárok zamestnanec pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok, alebo ak o dôchodok požiada bezprostredne po ukončení PP. Ty jej ho však môžeš vyplatiť až po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku. Čiže Ti ho predloží a Ty jej ho vyplatíš či už počas trvania PP, alebo po ukončení PP.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Čiže ak by aj požiadala k 30.11. o predčasný dôchodok ,k tomuto dátumu by ukončila PP,tak jej ho nevyplatím,lebo kým nemám rozhodnutie, nemôžem. Ak by mi však doniesla rozhodnutie napr. v januári 2011 a požiadala o odchodné, vyplatím jej ho ...Ale platí to aj vtedy, aj keď ukončí PP pomer k tomu dátumu, keď aj požiada o dôchodok ? Lebo to nebude prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na dôchodok,lebo to bude v ten istý deň... Zle to chápem ? Začínam mať v tom guľáš ...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

petacuckova Pozri príspevok
Čiže ak by aj požiadala k 30.11. o predčasný dôchodok ,k tomuto dátumu by ukončila PP,tak jej ho nevyplatím,lebo kým nemám rozhodnutie, nemôžem. Ak by mi však doniesla rozhodnutie napr. v januári 2011 a požiadala o odchodné, vyplatím jej ho ...Nemusí žiadať-predloží Rozhodnutie a Ty jej ho vyplatíš.Ale platí to aj vtedy, aj keď ukončí PP pomer k tomu dátumu, keď aj požiada o dôchodok ? ÁnoLebo to nebude prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku na dôchodok,lebo to bude v ten istý deň... Zle to chápem ? Začínam mať v tom guľáš ...
Príklad: PP skončí k 30.11.2010 a o dôchodok požiada od 30.11.2010. Patrí jej odchodné po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Katka 50 ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď... Prajem pekný deň...
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Dobrý deň. Už som tu prednedávnom riešila zamestnankyňu a teraz už mám od nej presné informácie. K 15.12.2010 končí dohodou pracovný pomer a ide do predčasného dôchodku. Mňa by zaujímalo, keď jej budem robiť výplatu za december v januári, či jej nemôžem vyplatiť odchodné, aj keď ešte nebudem mať rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku, ale určite mi ho donesie hneď po obdržaní... ide mi o to, že ak som dobre postrehla,budúci rok sa z odchodného budú platiť aj odvody do ZP a SP a na školení nám spomínali, že ak by trebárs doniesol rozhodnutie budúci rok v marci, tak v tom prípade by bolo nutné ho rozpopčítať na mesiace a urobiť opravné mesačné výkazy ( aj keď si to v pravdupovediac neviem predstaviť ).... Proste by som sa chcela všetkému tomuto vyhnúť :-)... Ďakujem za odpoved...
Naposledy upravil petacuckova : 24.11.10 at 06:33
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Vie mi niekto prosím vás poradiť ? Ďakujem...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

petacuckova Pozri príspevok
Dobrý deň. Už som tu prednedávnom riešila zamestnankyňu a teraz už mám od nej presné informácie. K 15.12.2010 končí dohodou pracovný pomer a ide do predčasného dôchodku. Mňa by zaujímalo, keď jej budem robiť výplatu za december v januári, či jej nemôžem vyplatiť odchodné, aj keď ešte nebudem mať rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku, ale určite mi ho donesie hneď po obdržaní... ide mi o to, že ak som dobre postrehla,budúci rok sa z odchodného budú platiť aj odvody do ZP a SP a na školení nám spomínali, že ak by trebárs doniesol rozhodnutie budúci rok v marci, tak v tom prípade by bolo nutné ho rozpopčítať na mesiace a urobiť opravné mesačné výkazy ( aj keď si to v pravdupovediac neviem predstaviť ).... Proste by som sa chcela všetkému tomuto vyhnúť :-)... Ďakujem za odpoved...
Odchodné môžeš vyplatiť až po predložení Rozhodnutia o priznaní dôchodku-veď pri predčasnom je aj možnosť, že jej ho nemusia priznať.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Ona už bola na sociálke dopredu si zisťovať, takže priznať jej ho priznajú... ďakujem za odpoveď. A ešte jedna podotázka, ak by mi ho doniesla trebárs vo februári aký priemer použijem pri výpočte odchodného ? - priemer posledný platný z decembra, alebo vypočítam za 4Q/2010 a použijem ten...keďže už u nás nebude pracovať ?
0 0
eva24 eva24

eva24 je offline (nepripojený) eva24

Chcem sa opýtať, zákon o verejnom záujme a vyplatení odchodného, zamestanec mal od 1.1.2010 určený tarifný plat podal žiadosť o prvý odchod do dôchodku k 31.07.2010, v mesiaci 07/2010 sa mu zmenil tarifný plat zobrali mu osobný príplatok, ktorý tarifný plat použijem na výpočet odchodného?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať