Zavrieť

Porady

nežijuci vlastnik pody

type type

type je offline (nepripojený) type

Objavili sme pozemky na ktorych je napisany jediny vlastnik a to otcov stryko,ktory ale žil a zomrel v Amerike koncom 50tich rokov,pozemky sa nachadzaju v SR,jedna sa o ornu podu a trvale travnate pozemky cca 9 ha.Na prislušnom katasri je jedinym vlastnikom stale on jediny( meno,priezvisko,SR) Akym sposobom sa možme dostat k tymto pozemkom?Nemame jeho umrtny list,alebo ine doklady.Poprosim Vas o radu,dakujem každemu
Usporiadat
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Napíšem iný postup:
1. Ak strýko mal deti
a) skontaktovať ich, vysvetliť im situáciu, či by zadávateľovi témy podpísali súhlas s vydržaním
b) ak áno, poslať im mailom toto vyhlásenie, oni ho podpíšu, pošlú na SK
c) s vyjadrením zájdu na príslušný obecný úrad, povedia, že vlastníci s tým súhlasia, obecný úrad im dá vyjadrenie
d) idú za notárom, uvedú mu, prečo sa cítia ako vlastníci (podotýkam, je to ich vyhlásenie, notár nemá právo skúmať pravdivosť a nazodpovedá za to, či sú skutočnosti vo vyhlásení pravdivé)
e) notár osvedčí ich vyhlásenia a na základe tejto notárskej zápisnice sa zapíše ich vlastnícke právo

2. Ak strýko nemal deti
a) skontaktovať právnych nástupcov (zákon nevyžaduje viacerých, stačí jeden - napr. otec zadávateľa témy), vysvetliť mu situáciu, či by zadávateľovi témy podpísal súhlas s vydržaním
b) ak áno, dať mu vyhlásenie, on ho podpíše (podpíšu)
c) s vyjadrením zájdu na príslušný obecný úrad, povedia, že vlastníci s tým súhlasia, obecný úrad im dá vyjadrenie
d) idú za notárom, uvedú mu, prečo sa cítia ako vlastníci (podotýkam, je to ich vyhlásenie, notár nemá právo skúmať pravdivosť a nazodpovedá za to, či sú skutočnosti vo vyhlásení pravdivé)
e) notár osvedčí ich vyhlásenia a na základe tejto notárskej zápisnice sa zapíše ich vlastnícke právo

3. Podajú návrh na dodatočné dedičské konanie v obvode súdu, kde sa pozemky nachádzajú, kde musia uvisesť VŠETKÝCH dedičov
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Je tu jeden velky zasadny problem. A to ze tvoje riesenie sa klasifikuje platnym Trestnym zakonom (zakon cislo 300/2005 Z.z.) v paragrafe 221 ako PODVOD. Je celkom jednoznacne ze nie su dobromyselni v tom ze by boli vlastnikmi pozemku, nakolko im je skutocny vlastnik znamy (hoc je mrtvy). A teda ak to urobia podla takehoto postupu tak je len otazkou casu kedy ich nejaky zavistlivy sused bonzne a oni skoncia za mrezami na velmi vela rokov. Pamataj si, ze aj etika prispevkov na porada.sk jednoznacne zakazje davat niekomu navod na protipravne konanie. A to co si napisal, hoc je to mozno prakticke, je navod na spachanie trestneho cinu.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Všade tvrdím, že musí byť dobromyseľný, že tam musí byť impulz (hoci aj jedna veta od strýka), že im to necháva. Bez dobromyseľnosti to nejde. Avšak v prípade pochybností - pozri § 130 OZ
§ 130

(1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

EDIT: A úplne najčistejší spôsob je č. 3 - dodatočné dedičské konanie
Naposledy upravil doktor23 : 05.10.10 at 15:29
0 0
type type

type je offline (nepripojený) type

profesional Pozri príspevok
Predpokladam, kedze je ten clovek bol rodina, ze niekto z rodiny bude mat jeho adresu za zivota. Nasledne treba urobit nasledovne kroky:

Na Secretary of State prislusneho statu v USA kde zil poziadat o vydanie umrtneho listu (vo vacsine pripadov je to mozne aj telefonisky, cez internet, pisomne).

Nasledne na zaklade umrtneho listu treba zistit County (nieco ako nas okres) kde umrel. Na sud prislusjeho County (okresu) treba podat ziadost o informaciu ci prebelo po tomto zomrelom dedicske konanie. Ak ano, tak treba ziadat z archivu dokument ktory to potvrdzuje. Taketo konanie v USA mohlo zbehnut len ak mal americke obcianstvo. Opatovne konanie o dedictve sice nie je mozne, avsak je mozne nasledne v USA podat urcovaciu zalobu. Tam sud rozhodne o novom majitelovi novonajdeneho majetku ako by tento zdedili povodne opravneni dedicia a ak niekto z nich tiez uz medzicasom zomrel, sud nastoli taky pravny stav aky by bol po vsetkych dedeniach.

Nasledne je mozne s osobami ktore ziskaju takyto nehnutelny majetok uzatvorit kupnu zmluvu.

Aby to cele spravne zaevidoval slovensky kataster, tak k umrtnemu listu ako aj k rozsudku sudu musia byt vydane apostilacne dolozky (vydava prislusy Secretary of State).
Ak predavajuci budu kupnu zmluvu podpisovat v USA, tak ich podpisy musia byt notarsky uverene a tiez musia byt prilozene apostilacne dolozky. Samozrejme vsetky dokumenty musia byt uradne prelozene do slovenciny.
Vraciam sa k tejto teme lebo som zistil podstatne veci, v roku 1965 prebehlo dedicske konanie s verdiktom takym ze vsetok majetok po porucitelovi zdedi ceskoslovensky stat z dovodu lebo porucitel nema ziadnych pribuznych a zomrel slobodny,bezdetny a nezanechal zavet a surodenci su mrtvy..Toto vyjadrenie mam z kopie o ktoru som poziadal na prislusnom sude kde sa pozemky nachadzaju.Zaujima ma ci sa da este nieco stym robit kedze neboli do dedenia zahrnuti pribuzny po prastrykovych surodencoch)tretia skupina dedenia zahrna synovcov a netere az po roku 1982)
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

type Pozri príspevok
Objavili sme pozemky na ktorych je napisany jediny vlastnik a to otcov stryko,ktory ale žil a zomrel v Amerike koncom 50tich rokov,pozemky sa nachadzaju v SR,jedna sa o ornu podu a trvale travnate pozemky cca 9 ha.Na prislušnom katasri je jedinym vlastnikom stale on jediny( meno,priezvisko,SR) Akym sposobom sa možme dostat k tymto pozemkom?Nemame jeho umrtny list,alebo ine doklady.Poprosim Vas o radu,dakujem každemu
Načo máš druhú tému o tom istom.

Hádam sa len kvôlivá tomu nezmenia zákony o dedení .
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

ascari Pozri príspevok
Nijaký zákon nepadol,
treba preštudovať
§ 63 písm. zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti

avšak
samotný fakt, že nejakú vec užívam 10 rokov mi ešte nedáva nárok na vydržanie. Tá 10ročná lehota je len jednou z podmienok a povedal by som že najmenej nepodstatnou
. Dôležité je preukázať ako (legálne) som tú vec nadobudol, tj. napríklad nejaká kúpna, darovacia, zmluva ktorá nebola na katastri zapísaná. (kedže nie vždy bolo povinné zmluvy zapisovať do katastra).

(napr. ja pracujem za jedným písacím stolom a počítačom už 10 rokov a chcem si ich zobrať domov lebo si myslím že sú už moje ale kedže som ich legálne nenadobudol -zamestnávateľ mi ich nedaroval, nepredal, tak vydržaním ich nadobudnúť nemôžem, hoci 10ročná vydržacia lehota je splnená.)

- to isté platí aj v prípade toho strýka v amerike, pokiaľ tie pozemky pred odchodom do ameriky zanechal bratovi tak "dobromyselnosť držby" je potrebné nejako preukázať. (listiny, svedectvá atd...)
Na hnuteľné veci netreba 10 rokov
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať