Zavrieť

Porady

ŠEI - kompetencie

Prosím o pomoc v orientovaní sa. Mám pred sebou protokol o kontrole zo strany ŠEI. Je v ňom stanovené že sa ukladá sankcia vlastníkovi bytu lebo nemal vymenený podružný merač na vodu. Merač nebol vymenený z dôvodu nevedomosti že sa v dome predmetné TZ menia. Samozrejme že akonáhle sa to vlastníci bytu dozvedeli dali si predmetné meradlo vymeniť certifikovanou firmou. Ale ja si nie istá či má právomoc ŠEI uložiť sankciu vlastníkovi bytu? Veď predsa legislatíva ukladá možnosť ísť až do trojnásobku priemernej spotreby ale má to byť prejednané zhromaždením vlastníkov a má to byť uložené uznesením na základe rozhodnutia vlastníkov ale ŠEI??? Hmm... vlastníkovi ostali oči pre plač??? Smutná realita SVB.. najlepšia forma správy majetku ale na čele s predsedom ktorý má v záujme len niekomu ublížiť, uškodiť je to katastrofa pre všetkých vlastníkov. Smutná realita. Prosím o vyjadrenie sa. Ďakujem.
P.S. Koeficient fakturačného meradla k podružný meradlám nedosiahol hodnotu 1,00 ... to mňa osobne irituje lebo vlastne vlastník zaplatí bez opodstatnenia nárokovania a peniaze pôjdu "správcovi" na mandátnu zmluvu!!!
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Julian Pozri príspevok
V mojom príspevku som použil termín "sankcia" - trojnásobok resp. jeden a pol násobok. Nedá sa však povedať, že je to absolútna sankcia-pokuta pretože od toho treba odrátať skutočnú spotrebu "vinníka".

Bol tu jeden prípad, že byt bol neobývaný, spotreba TUV minimálna. Nebol odpísaný vodomer, ani nahlásený. Takže jeho neabsolútna sankcia, pokuta, trest bol riadne vysoký. Ale ak v byte býva viac osôb, prípadne sú v byte kúpele, ten trest je minimálny a možno odmena. Ak si vie vypočítať priemer a zistí, že jeho spotreba presahuje trojnásobok, Načo nahlasovať stav TUV?

Myslím si, že výšky týchto "sankcii" sú logické.

Poviem, že logický vychádzajú s nejakého Slovenského globálu. Ale každý dom má svoje spotreby a svojich vlastníkov, ktorí rozhodujú.

-Ak by bol pri spotrebe TÚV napr. jeden a pol násobok tak by nebol žiaden problém spotrebovať aj dvojnásobok TÚV v byte oproti priemernej spotrebe v dome. A mohlo by sa to oplatiť nedovoliť odpočet stavu meradiel.

A máš to tu! Ak vidíš spotrebu celého domu a aj podiely jednotlivých bytov, vieš. Ak to vidia všetci, tiež vedia. Zvyčajne sa povie, že sú to osobné údaje a všetci nevedia nič. Komusi to je v prospech, isto nie domu ako celku.

- Pri spotrebe tepla- ÚK, pokiaľ sa dodržiava vykurovacia krívka a rozpočítanie nákladov bude akceptovať isté odporúčania, je to obdobne.
Čo sa týka teplej vody, vidíš ju ako odteká do odpadu. A koľko jej pretieklo na vodomery.

Čo sa týka tepla, tú vodu nevidíš pretekať, vykurovací systém sú spojené, tlakové a uzavreté nádoby. Teplo tiež nevidíš, ale cítiš. Tak sa merá na povrchu radiátora, bez vodomeru. A potom treba počítať podľa dohodnutých pravidiel. Ten 1,5 násobok priemeru je výsmech, tím, ktorí odoberajú teplo efektívne.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
V pripade TUV je to myslim dostatocna sankcia, pretoze napriklad zatial sa v nasom bytovom dome nepodarilo mat nikomu taku vysoku spotrebu teplej vody, ako je sankcia. U tepla je to inak, ak niekto pochopi princip sankcie 1, 5 nasobku, tak si dovoli teplotny luxus v byte a zaplati vzdy menej, ako je najvyssia legalna spotreba tepla. Je to naprosty nezmysel a nie sankcia. Pri merani spotreby tepla v kWh je to bijuce do oci.
Najag, k tomuto netreba traktát. Treba mať údaje, štatistiku spotrieb, analýzu a výsledok je naprostý nezmysel, 1,5 násobok nie je sankcia, ale výhoda pre toho kto s teplom plytvá. Je výhodnejšie preňho nedať odpísať stavy prístrojov pomerového merania. Neprerobí!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mňa by zaujímalo ako by ŠEI chcela toto riešiť, keby nebola pustená do bytu.
Podľa mňa by to mal zaplatiť správca, (aj ostatné škody ktoré vzniknú týmto spôsobom) pretože ho má SVB na to aby mu všetko riešil, aspoň predpokladám takúto dohodu.


Tu je niešo o ŠEI http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=sk
Naposledy upravil Orim : 13.10.10 at 01:58
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
V pripade TUV je to myslim dostatocna sankcia, pretoze napriklad zatial sa v nasom bytovom dome nepodarilo mat nikomu taku vysoku spotrebu teplej vody, ako je sankcia. U tepla je to inak, ak niekto pochopi princip sankcie 1, 5 nasobku, tak si dovoli teplotny luxus v byte a zaplati vzdy menej, ako je najvyssia legalna spotreba tepla. Je to naprosty nezmysel a nie sankcia. Pri merani spotreby tepla v kWh je to bijuce do oci.
Pri pomerovom meraní a konečnom vyjadrení v euro je to tiež.

Trochu faktov za rok 2009:

Rozdelením nákladov podľa m2 by mal byt uhradiť 358 €.

Pri pomerovom meraní nameral 7 059 jednotiek. Priemer na jeho byt je 3 790 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek by mal uhradiť 718 €.

Po prepočítaní koeficientom výkonu radiátorov je jeho počet jednotiek 9 046. Priemer na jeho byt je 2 884 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek by mal uhradiť 1 208 €.

Po prepočítaní koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti je jeho počet jednotiek 7 856. Priemer na jeho byt je 2 729 jednotiek.

Podľa takéhoto stavu jednotiek a rozdelením 30 % nákladov podľa m2 by mal uhradiť 892 €.

Ak by si nedal odpísať pomerové merače dostane sankciu, pokutu, bude potrestaný 1,5 násobkom priemeru na jeho byt, to je 358 x 1,5 = 537 €.

Keď si ich odpočíta od 892 -537 = 355 €.

Je pravdou, že zaplatil by pokutu 179 €. Ale je pravdou, že by 355 € na tom získal.

Ak sa k svojej potrebe tepla bude stavať aj v budúcich rokoch, má dôvod si dávať odpisovať pomerové meranie? Nie!!! Čím viac ostatní budú šetriť, tým viac tepla on získa zadarmo a so súhlasom ostatných. No nemusí to tak byť, rozhodujú ostatní, nie on.

V tom sú tie vyhlášky 630/2005 a 358/2009 spravodlivé, dávajú možnosť vlastníkom rozhodnúť sa. No ich rozhodnutie nemusí byť spravodlivé. Ani nebude! Teplo, energia a náklady za teplo sa v bytovom dome nedajú spravodlivo rozdeliť, len objektívne.

Vieš, sú veci v ktorých sme za jedno, či chceme, alebo nechceme, Nie je to závisle od nás.
Naposledy upravil sito : 13.10.10 at 08:03
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
Najag, k tomuto netreba traktát. Treba mať údaje, štatistiku spotrieb, analýzu a výsledok je naprostý nezmysel, 1,5 násobok nie je sankcia, ale výhoda pre toho kto s teplom plytvá. Je výhodnejšie preňho nedať odpísať stavy prístrojov pomerového merania. Neprerobí!
Som rad, ze tvrdis to, co tvrdim ja sam. Samozrejme na zaklade analyzy udajov. Len jedna malickost, v mojich udajoch spotreby tepla v bytoch, nie su straty tepla na rozvode vykurovania a spotreba tepla v spolocnych priestoroch, ktora sa u PRVN neda oddelit. Cim sa stava u PRVN vysledok nakladov na teplo neprehladny a dost neobjektivny.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

[QUOTE=Orim;1533049]Mňa by zaujímalo ako by ŠEI chcela toto riešiť, keby nebola pustená do bytu. Podľa mňa by to mal zaplatiť správca, (aj ostatné škody ktoré vzniknú týmto spôsobom) pretože ho má SVB na to aby mu všetko riešil, aspoň predpokladám takúto dohodu./QUOTE]

ŠEI nema pravo vstupit do bytu. Zakon im to neumoznuje a nie je ani diovod vstupu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Som rad, ze tvrdis to, co tvrdim ja sam. Samozrejme na zaklade analyzy udajov. Len jedna malickost, v mojich udajoch spotreby tepla v bytoch, nie su straty tepla na rozvode vykurovania a spotreba tepla v spolocnych priestoroch, ktora sa u PRVN neda oddelit. Cim sa stava u PRVN vysledok nakladov na teplo neprehladny a dost neobjektivny.
Vieš, ona vždy rozhodne o veľkých veciach maličkosť. Ale, každý svoje perie chváli. Záleží na druhej strane, aké, čo si vyberie. Vy ste si vybrali svoj spôsob merania, my svoj. Hovoriť o objektivite? Ťažko. V dome je nepravdepodobne mať dva druhy merania tepla v bytoch a porovnať ich. Porovnávať rovnaké meranie v rovnakých domoch? To by sa zdalo možné. Ale bude rovnaký výsledok? Nie! Nie sú v nich rovnakí vlastníci.

Čo nám je najsamnajlepšie, presnejšie meranie, keď nám niekto nariadi, že 60 % nákladov sa rozdelí podľa m2, nezávisle na nameraných hodnotách. U teba kWh u nás kusov. Je to hlúposť, verím, že ty nepovieš nie.
Naposledy upravil sito : 14.10.10 at 00:39
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

sito Pozri príspevok
Čo nám je najsamnajlepšie, presnejšie meranie, keď nám niekto nariadi, že 60 % nákladov sa rozdelí podľa m2, nezávisle na nameraných hodnotách. U teba kWh u nás kusov. Je to hlúposť, verím, že ty nepovieš nie.
V ziadnom pripade. Pomer pre rozdelenie nakladov na teplo 10/90. Najspravodlivejsi sposob pre nas. Su to nase peniaze a nasa vola. A objektivnost ? Uz z principu merania tepla je samozrejme najobjektivnejsie meranie fyzikalnej veliciny vo fyzikalnej jednotke. Ak hovorime o merani, ako merani. A nie o pomerovom rozdelovani vykurovacich nakladov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať