Zavrieť

Porady

dodatočné daňové, alebo dobropis?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: Firma fakturovala nájom inej firme s DPH. Obidva subjekty sú platcami DPH. Po uplynutí pol roka sa však dohodli, že zmluvu prerobia na nájom bez DPH. Dôvodom bola fakturovaná cena spolu, ktorá sa tým pádom znížila. Dá sa to spraviť dobropisom, teda, že sa vlastne znížila cena služby, aj keď celková, lebo bez dane zostala tá istá? Alebo sa musia spraviť dodatočné daňové priznania. Resp. ak by bola pôvodná zmluva aj s vyššou cenou bez DPH, mohol by byť spravený dobropis?
Usporiadat
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

super,dakujem krasne.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

este by som sa rada poradila o inom pripade - prisla nam faktura v 02/2011,vystavena 14.1.2011, DD 31.12.2010. V 2011 nauctovat ako 326/321 a v roku 2010 nauctovat ako 502+343/326 a podat dodatocne DP za december 2010?dobre uvazujem?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Neuvažuješ dobre, odpočítanie DPH si uplatníš v období, v ktorom máš daňový doklad, teda vo februári 2011, bez ohľadu na to, že na faktúre je 19 % sadzba DPH z dôvodu, že dátum dodania je 31.12.2010.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Vivi Pozri príspevok
este by som sa rada poradila o inom pripade - prisla nam faktura v 02/2011,vystavena 14.1.2011, DD 31.12.2010. V 2011 nauctovat ako 326/321 a v roku 2010 nauctovat ako 502+343/326 a podat dodatocne DP za december 2010?dobre uvazujem?
Ak to +343 vyškrtneš od 502 a premiestniš - dopíšeš do prvého účtovania k 326, tak budeš mať svoje správne riešenie.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ecuch Pozri príspevok
Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
DDP.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nemôžeme tam použiť:
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

......
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby ???

A ešte pridám, čo som našla na nete:

Zápis z 8. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 5. októbra 2006

K bodu 4

Predložený problém
„Oprava základu dane podľa § 25 zákona pri chybne uvedenej cene na faktúre
§ 25 zákona
- zrušenie a vrátenie plnenia
- zníženie ceny po vzniku DP
- zvýšenie ceny.
Otázkou je, či akékoľvek zníženie ceny po vzniku DP alebo zvýšenie ceny bez ohľadu na dôvod zvýšenia bude posudzované ako oprava základu dane. Problém v praxi, najmä pri zvýšení ceny,a to, v ktorom prípade sa bude z dôvodu zvýšenia ceny podávať :
- dodatočné daňové priznanie za obdobie, kedy bola zdaniteľná transakcia uskutočnená,
- riadne daňové priznanie ako oprava základu dane.

Záver komisie

K uplatňovaniu § 25 zákona o DPH pri chybných faktúrach komisia neprijala jednotný záver.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Keďže ide o daňovú povinnosť, ja som tiež za DDP, keď išlo o pôvodne chybne vyfakturovanú sumu. Naťahovať sa prípadne s DÚ, či to je oprava základu dane alebo nie je, keď sami nemajú v tom jasno - to by asi nebolo nič moc...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
ecuch Pozri príspevok
Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
DDP, ale z toho potom vyplýva, že nemôžeš doúčtovať zvýšenie ceny až v ďalšom mesiaci. Faktúra z dôvodu zvýšenia ceny bude mať rovnaký dátum dodania ako pôvodná faktúra a následne podáš DDP za uvedený mesiac.
0 0
karinka20 karinka20

karinka20 je offline (nepripojený) karinka20

Ahojte poraďáci!

Musím podať DDP k DPH ak som uviedla do riadku 09 DP k DPH za 12/2010 sumu 100 a mala byť v r. 9 suma 50 a v riadku 11 tiež suma 50. Vplyv na výsledok to nemá.
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Akože to nemá vplyv na výsledok? Ak si uviedla celú sumu v r. 9, čo je základ, a v r. 10 si neuviedla nič??? - čo je daň, tak čo si odviedla do ŠR?
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Dobrý deň, v 6/11 sme dodali službu a fakturovali. Dnes prišlia fa späť, že má byť vastavená na inú firmu a objednávku dostaneme od nich. Služba bola dodaná/jednalo sa o školenie/. Vystavím dobropis s dnešným dátumom na základe e-mailu a vystavím novú fa za školenie pre inú firmu- ale s akým dátumom? Dnešným keď som sa dozvedela o skutočnostiach, alebo dátum plnenia 06/11 kedy skutočne školenie prebehlo. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kira Pozri príspevok
Dobrý deň, v 6/11 sme dodali službu a fakturovali. Dnes prišlia fa späť, že má byť vastavená na inú firmu a objednávku dostaneme od nich. Služba bola dodaná/jednalo sa o školenie/. Vystavím dobropis s dnešným dátumom na základe e-mailu a vystavím novú fa za školenie pre inú firmu- ale s akým dátumom? Dnešným keď som sa dozvedela o skutočnostiach, alebo dátum plnenia 06/11 kedy skutočne školenie prebehlo. Ďakujem
Vystornuješ pôvodnú a vystavíš novú s dátumom dodania- dátumom školenia.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Tweety Pozri príspevok
Vystornuješ pôvodnú a vystavíš novú s dátumom dodania- dátumom školenia.
Ďakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, dnes nám prišiel od jednej firmy dobropis na - 2500,- Eur, čiže nám vracajú peniažky. Kde mám ten dobropis zaevidovať a ako ho mám zaúčtovať? Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes nám prišiel od jednej firmy dobropis na - 2500,- Eur, čiže nám vracajú peniažky. Kde mám ten dobropis zaevidovať a ako ho mám zaúčtovať? Vďaka.
prečítaj si iné príspevky k tejto problematike a prípadne doplň informácie.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

KEJKA Pozri príspevok
prečítaj si iné príspevky k tejto problematike a prípadne doplň informácie.
Ja len by som chcela vedieť, či došlý dobropis mám evidovať pri faktúrach, alebo ho mám evidovať zvlášť. A ako ho správne zaúčtovať? Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nepíšeš, aká máš soft, aký máš systém evidencie, či máš na mysli ručnú evidenciu - zápis do nejakej knihy,.....fakt neviem.
je to na tebe, ako a kam dbp. založíš, len aby si ho v prípade potreba našla.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

KEJKA Pozri príspevok
nepíšeš, aká máš soft, aký máš systém evidencie, či máš na mysli ručnú evidenciu - zápis do nejakej knihy,.....fakt neviem.
je to na tebe, ako a kam dbp. založíš, len aby si ho v prípade potreba našla.
Prepáčte, pracujem v Alfe. A ako ho zaúčtujem? Myslím tým došlý dobropis v sume -2500 Eur. Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dotaz treba dať do ALFA, ak máš problém s programom. Ja môžem pri DF určiť, či ide o B-bežnú faktúru, alebo D-dobropis, teda ked dám D-čko, môžem zadať sumy mínusom.
SW MONETA.
zaúčtuješ ako pôvodnú faktúru len mínusom.
0 0
Načítať ďalšie