Zavrieť

Porady

kompenzácia?

1:kompenzácia zvýšených výdavkov na hygienu a opotrebenie šatstva-má na to nárok aj človek ktorý používa fr.barlu? 2:má človek s cukrovkou liečenou medikamentmy nárok na diétne stravovanie? za odpovede vďaka
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Podľa zákona č. 447/2008 Z.z. § 14 ods. 9 platí, že
„Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia za podmienok ustanovených v prílohe č. 7.“

Príloha č. 7
k zákonu č.447/2008 Z. z.



Zoznam
chronických stavov, pri ktorých dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v dôsledku ťažkých porúch mobility bez používania technicky náročných pomôcok a zoznam technicky náročných pomôcok, ktorých používaním dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia


I. Zoznam chronických stavov, pri ktorých dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v dôsledku ťažkých porúch mobility bez používania technicky náročných pomôcok

a) ťažké spastické obrny a chabé obrny dolných končatín,
b) mozgové, mozočkové a miešne dysfunkcie podmieňujúce ťažké poruchy chôdze,
c) stavy so stuhnutím kolenného kĺbu alebo bedrového kĺbu trvalého charakteru bez možnosti ovplyvnenia tohto stavu ďalšou liečbou,
d) úplná slepota oboch očí,
e) praktická slepota oboch očí.


II. Zoznam technicky náročných pomôcok, ktorých používaním dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia

a) elektrické vozíky,
b) mechanické vozíky,
c) kočíky,
d) chodúľky,
e) kraulery,
f) ortézy z tuhých materiálov (dlahy, výstuže, pružiny)
1. ortézy krku, trupu, bedra a lumbálnej oblasti,
2. ortézy horných končatín okrem ortéz prstov a ruky, ktoré nemajú uchytenie na predlaktí,
3. ortézy dolných končatín okrem ortéz prstov a nohy, ktoré nemajú uchytenie na predkolení,
g) protézy
1. protézy horných končatín okrem protéz prstov a ruky, ktoré nemajú uchytenie tuhou objímkou na predlaktí,
2. protézy dolných končatín okrem protéz chodidla, ktoré sú kompenzované výplňou a ortopedickou obuvou a nemajú uchytenie tuhou objímkou na predkolení.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Presla som si cely zakon 488, no neviem najst moznosti kompenzacie pri tazkej depresii.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Presla som si cely zakon 488, no neviem najst moznosti kompenzacie pri tazkej depresii.
Kompenzácie rieši zákon č.447/20 Z.z. Pri ťažkej depresii by sa mohol priznať príspevok na opatrovanie.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dana 22 Pozri príspevok
Kompenzácie rieši zákon č.447/20 Z.z. Pri ťažkej depresii by sa mohol priznať príspevok na opatrovanie.
Ano, tem zakon som presla, no ta osoba nie je doma na ID, ma len ZTP s touto diagnozou, posudena na ID nebola este, pracuje.
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Alaya a o akú kompenzáciu by si mala záujem? Pri ťažkej depresii kompenzácie nie sú. Alebo si nejak obmedzovaná, okrem nechuti, abúlii, k aktivite?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Ano, tem zakon som presla, no ta osoba nie je doma na ID, ma len ZTP s touto diagnozou, posudena na ID nebola este, pracuje.
Ak ešte nie je ID a dokáže pracovať, tak jej stav nevyžaduje zvýšenú odkázanosť na pomoc inej osoby a podľa uvedeného zákona jej neprináleží kompenzcia úopatrovanie, asistencia/.
No ak je uznaná za osobu zťp , tak má nárok na preuaz ZŤP a z neho plynúce výhody. Prípadne aj Parkovací preukaz, ak by jej priznali individuálnu prepravu podľa § 14 ods.6, písm. c. Potom možno aj príspevok na benzin ale aj na auto.
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Obávam sa, že s diagnózou ťažkej depresie okrem preukazu ZŤp sa kompenzácie nedočká aj keď pracuje. 5ažká depresia neobmedzuje človeka v pohybe, ale vo vôli. Dani prepác, ale kam by sme dospeli, ak by ťažkej depresii dávali parkovací preukaz? Veď nohy má zdravé. Aj tak mám taký dojem, že na Slovensku má už značku každé druhé-tretie auto.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem Vam za odpovede, nejedna sa o mna, ale o osobu z mojho okolia, ktorej na UP povedali, ze si ma sama najst, na co ma narok. Preto som sa tu pytala.Pristup kancelarskych pracovnikov je u nas uzasny.
Co sa tyka parkovacieho preukazu- moja naj priatelka je slabozraka, ma velmi malo zo zraku a parkovaci p.nema. Takze to nie je spravodlive, ked niekto, kto nosi palicku pod pazuchou ma auto oznacene a vyuziva aj parkovacie miesto.
Ja chvalabohu, ziadnu kompenzaciu nepotrebujem.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Dakujem Vam za odpovede, nejedna sa o mna, ale o osobu z mojho okolia, ktorej na UP povedali, ze si ma sama najst, na co ma narok. Preto som sa tu pytala.Pristup kancelarskych pracovnikov je u nas uzasny.
Co sa tyka parkovacieho preukazu- moja naj priatelka je slabozraka, ma velmi malo zo zraku a parkovaci p.nema. Takze to nie je spravodlive, ked niekto, kto nosi palicku pod pazuchou ma auto oznacene a vyuziva aj parkovacie miesto.
Ja chvalabohu, ziadnu kompenzaciu nepotrebujem.
Je potrebné použiť argumenty zo zákona.
Nárok na individuálnu prepravu má aj osoba zťp, ak spĺňa podmienku:
§ 14 ods. 6, písm. c – citujem:
„ zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.“

Nárok na kompenzácie má osoba zťp podľa § 15 ods.1, ak má v Komplexnom posudku aj písm. f – citujem:
„vyjadrenie, či fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo či má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí a“

Nárok na parkovací preukaz má osoba znevýhodnená v oblasti mobility a orientácie, podľa § 15 ods. 3, ak má v Komplexnom posudku uvedené:
a) mieru funkčnej poruchy,
b) vyjadrenie, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím,
c) vyjadrenie, či fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom a
d) termín opätovného posúdenia zdravotného stavu, ak ho určí posudkový lekár.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať