Zavrieť

Porady

Navrhované zmeny zákona o sociálnom poistení

Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Téma o pripravovaných zmenách zákona o sociálnom poistení je už založená na porade Aktuality, nie všetci však máme na túto stránku prístup. Preto si dovolím založiť túto tému samostatne aj na tejto stránke porady z dôvodu, aby sa k navrhovaným zmenám tohto dôležitého zákona vyjadrili aj členovia porady, ktorí nie sú predplatiteľmi draka.

Prikladám samostatne text návrhu zákona ako aj dôvodovú správu.
Naposledy upravil Dav : 03.10.10 at 14:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Posielam pripomienku.


Takto :
Ods.1 - RO je minulý rok, ak ďalej nie je uvedené inak :
ods.2a) - ak nem. poistenie vzniklo minulý rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods. 2b) - ak poistenie vzniklo tento rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods.3 - ak pred vznikom PN bol poistený menej ako 31 dní, RO je minulý rok - to je trochu divné znenie, ale nie je napísané že odkedy sa počíta tých 31 dní (teda aj 10 rokov dozadu) - čiže zrejme bola poistená viac ako 31 dní, teda ods. 3 sa na ňu nevzťahuje.
T.j. v ods.2-3 nie je v tomto prípade stanovené inak, t.j. platí ods.1 - RO je minulý rok - keďže príjem nemala, použije sa pravdepodobný DVZ (tak ako doteraz).
Inak celá tá podmienka 31 dní, aj keď rozumiem prečo tam je, je (tak ako je v návrhu) nedomyslená a bude robiť predovšetkým SP značné problémy a trúfam si povedať aj súdne spory alebo aspoň odvolania voči rozhodnutiu o dávke. Na MPSVaR si to čiastočne uvedomujú, ale neviem ako to dopadne.
Pozerám na tie odseky v § 54 a stále si myslím, že podmienku 31 dní (alebo 90 dní, ak sa to zmení), bude treba v novele presnejšie špecifikovať, takto môže mať viac výkladov.V akom období má trvať nemocenské poistenie menej ako 31(90) dní alebo najmenej 31(90) dní? Už som to tu niekde aj v inej téme písala. Ja ten odsek 3 v § 54 čítam vo vzťahu k odsekom 1 a 2b) a k zrušenému písm. c) v odseku 2 a vychádza mi to, že je to náhrada za vypustené písmeno c). Teda odsek 3 by znamenal, že sa myslí poistenie menej ako 31 dní v tom roku, v ktorom vznikne nárok na dávku. Špekulujem: Byť poistený menej ako 31 dní je aj nula dní? To by však nebol poistený.
V §57 je upravený odsek 2 druhá veta [/B] Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 3 nemali vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Podľa dôvodovej správy k úpravám § 54 a § 57 ods. 2 sa zmena navrhuje preto, aby pri existencii poistného pomeru kratšieho ako 31 dní, (zrejme pred vznikom nároku na dávku) rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu bol predchádzajúci kalendárny rok, a to bez ohľadu na to, či v rozhodujúcom období trvalo nemocenské poistenie nepretržite. Ak v rozhodujúcom období poistenec nemal vymeriavací základ, nemocenské, ošetrovné a materské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka, ja si myslím, že ten §54 je celkom zle postavený (po novele) a myslím si že z toho budú len problémy. Konkréne toto som aj konzultovala súkromne na MPSVaR a obajsnili sme si to v čom sú a aké sú a budú problémy, ale ako to nakoniec dopadne neviem. Nechcem sa ďalej k §54 vyjadrovať, lebo ja by som bola najradšej keby sa to zatiaľ vrátilo do pôvodného stavu, kým sa nenájde iný, lepší spôsob ako zamedziť "zneužívaniu". Má sa budúci rok chystať veľká novela zákona o SP, tak nech sa to rieši až potom. Keďže toto je malá novela, tak tá veľká bude asi naozaj veľká.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Kvaka, ja si myslím, že ten §54 je celkom zle postavený (po novele) a myslím si že z toho budú len problémy. Konkréne toto som aj konzultovala súkromne na MPSVaR a obajsnili sme si to v čom sú a aké sú a budú problémy, ale ako to nakoniec dopadne neviem. Nechcem sa ďalej k §54 vyjadrovať, lebo ja by som bola najradšej keby sa to zatiaľ vrátilo do pôvodného stavu, kým sa nenájde iný, lepší spôsob ako zamedziť "zneužívaniu". Má sa budúci rok chystať veľká novela zákona o SP, tak nech sa to rieši až potom. Keďže toto je malá novela, tak tá veľká bude asi naozaj veľká.
Aj ja mám ten názor, aby sa to ponechalo zatiaľ tak. Načo stresovať terajšie budúce mamičky, veď kto im vie teraz dať výklad novely so zárukou?

Vieme určite len to, že rozhodujúce obdobie je vždy predchádzajúci kalendárny rok, ak nie je ustanovené inak.
Inak je ustanovené vtedy, ak poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku a v roku, kedy vznikol nárok na dávku.
V navrhnutom znení v § 54 odseky 2 aj 3 nie sú jednoznačné.
Vychádzam z predpokladu, že novelou, ak to malo byť látanie diery v zákone, sa mala na účely určenia rozhodujúceho obdobia na výpočet dávky ustanoviť dĺžka trvania posledného (nového) poistenia , na aspoň 31 (90) dní, či už poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku alebo v danom roku.
Ide len o to, ako chápať, či tá určená dĺžka poistenia má byť splnená v príslušnom roku, alebo pred čerpaním dávky.
Ak pred čerpaním dávky, tak v prípade podľa ods. 2 písm. a) by sa dala ovplyvniť výška dávky vznikom nového poistenia v poslednom mesiaci roka roka s maximálnym VZ, potom splniť podmienku 30 (90) dní aj s minimálnym VZ a začať čerpať dávku z maxima.
Takto by sa dali nájsť rôzne výklady aj v prípade vzniku dávky v roku vzniku poistenia (platí prepoklad splnenia podmienky 30 (90) dní poistenia do konca roku alebo pred dávkou?).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Je možné, že ochranná lehota pre tehotné sa predĺži (info z workshopu 5.11.) a §50 písm. b) sa zo zákona vyhodí.
Janka, aj ty si tam bola? nesedela si tak niekde bližšie ku dverám?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno, sedela.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Janka Motyčková,
dakujem za odpoved, resp. asi odpovede. ( Predpokladám, to čo je citované v prísp. 62 od kvaka, je odpoved na moju otázku prísp. 58 k uplateneniu nároku na nem.dávku po RD. Ja bohužial vidím na mojom PC len príspevky v tejto téme do č.58 a potom od 61. Mám nejaké problémy bud s počítačom našim starým 10ročným alebo zatial to vyzerá, že len s pripájaním na poradou. Preto sa minimálne na porade zapájam. Ukazuje mi stále staré príspevky, ak už nejakú stranu otvorím atd. Aj túto stranu predpokladám že neskôr uvidím len s mojou odpovedou ako poslednou )
Som si neuvedomila tie všetky súvislosti s prerušením poistenia v prípade RD. Tiež si myslím, že budú s týmto značné problémy v praxi. Ešte raz dakujem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Kvaka Pozri príspevok
Áno, po dovŕšení dôchodkového veku to už bude platiť, že sa mu zvyšuje, ak bude pracovať bez poberania dôchodku. Ale ak mu bol priznaný predčasný dôchodok napr. v roku 2006, a dovŕši dôchodkový vek až v roku 2012, krátili mu pri výpočte dôchodku až 36%, ale teraz bude ešte dva roky bez predčasného dôchodku a kde mu tých 12% za tieto dva roky poistenia bez poberania dôchodku pridajú? Podľa čoho? Takto by nový zákon spôsoboval retroaktivitu.
Kvaka, ja si myslým, že § 293bt ods. 3 zavádza do zákona retroaktivitu, ktorá poškodí tých ktorých sa bude týkať.
Zatiaľ som nenašla v návrhu žiadnu kompenzáciu za skonfiškované predčasné dôchodky.

A § 67 ods. 4 zavádza zase do zákona diskrimináciu nietorých novodobých zamestnancov.
Myslím tým konateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí nepoberali a nebudú poberať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Ani jeden z tých, ktorým vznikne nárok, nebude môcť začať poberať budúci rok predčasný starobný dôchodok, lebo od 1.1.2011 sa aj oni zo zákona stanú povinne dôchodkovo poistenými zamestnancami.
No a tí spoločníci a konatelia, ktorí poberali predčasný dôchodok už pred 31.12.2011 31.12.2010 o neho po 1.3.2011 1.1.2011 retroaktívne podľa § 67 ods. 5 prídu a nebudú ho môcť poberať, kým budú vedení v OR ako spoločníci a konatelia. Že nemali a nebudú mať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti tvorcom návrhu v tomto prípade nevadí.
Naposledy upravil Katija : 13.11.10 at 10:23 Dôvod: Oprava chýb
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Posielam pripomienku ohľadom §67 ods.4 a 5 a spoločníkov a pod. (dôchodkovo poistení bez príjmu).
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katija Pozri príspevok
Kvaka, ja si myslým, že § 293bt ods. 3 zavádza do zákona retroaktivitu, ktorá poškodí tých ktorých sa bude týkať.
Zatiaľ som nenašla v návrhu žiadnu kompenzáciu za skonfiškované predčasné dôchodky.

A § 67 ods. 4 zavádza zase do zákona diskrimináciu nietorých novodobých zamestnancov.
Myslím tým konateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí nepoberali a nebudú poberať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Ani jeden z tých, ktorým vznikne nárok, nebude môcť začať poberať budúci rok predčasný starobný dôchodok, lebo od 1.1.2011 sa aj oni zo zákona stanú povinne dôchodkovo poistenými zamestnancami.
No a tí spoločníci a konatelia, ktorí poberali predčasný dôchodok už pred 31.12.2011 o neho po 1.3.2011 retroaktívne prídu a nebudú ho môcť poberať, kým budú vedení v OR ako spoločníci a konatelia. Že nemali a nebudú mať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti tvorcom návrhu v tomto prípade nevadí.
Katija, toto som nesledovala, ale máš pravdu, ak by spoločníci a konatelia nemali príjem, bola by to diskriminácia, ak budú povinne dôchodkovo poistení. Podľa mňa sa to v novele nedomyslelo nielen s § 54, ale aj s tými predčasnými dôchodkami.
Nie som znalá zákona o sociálnom poistení v takom rozsahu, ako mnohí poraďáci tu, ktorí radia aj v iných obdobných témach vysoko fundovane tým, ktorí to potrebujú, najmä mamičkám, nezamestnaným, dobrovoľne poisteným. Mala som však pripomienku k predčasným dôchodkom, ale téma bola otvorená na Drakovi, kde ja prístup nemám. Tak som si dovolila otvoriť tému aj ja, s malou dušičkou, aby som pomohla aj tým, čo nemajú prístup na Draka. Teší ma, keď tu prispejete niečím, čo pomôže objasniť čokoľvek v novele.
3 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prajem pekný deň, nie som na §, ale dlhšie študujem návrh zákona o SP, konkrétne zmeny v podpore v nezamestnanosti pre matky, ktoré boli na RD a zamestnávateľ im dal po ukončení RD výpoveď. Vie mi niekto, prosím objasniť, o aké zmeny sa jedná? Priateľke totiž zamestnávateľ povedal, že asi nebude mať pre ňu miesto po návrate z RD. Pracuje v TPP od roku 1992, medzitým bola na dvoch MD a teraz začiatkom decembra končí RD a nastupuje do práce - zatiaľ ... Musí si však ešte vyčerpať riadnu dovolenku, ktorá jej zostala spred nástupu na MD. Je to cca 35 prac. dní, takže fyzicky sa do zamestnania vráti niekedy v januári 2011. Chce si platiť z maxim. VZ, aby získala maximálnu podporu, ak by ju zamestnávateľ prepustil, nevie však, či si má začať platiť ešte počas rodič.dovolenky, alebo po ukončení RD /to by si platila rozdiel medzi max.VZ a VZ z čerpanej dovolenky?/, alebo kedy si má začať platiť?
V novele je niečo o najmenej 31 dňoch, neviem však, ako by to bolo najlepšie pre ňu, aby získala maxim. podporu - ak sa ešte v tejto veci niečo robiť dá ...
Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak si tú dovolenku naozaj bude čerpať, stačí sa jej pripoistiť počas čerpania dovolenky.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Áno, dovolenku si začína čerpať ihneď po ukončení rodič.dovolenky, potom sa zamestnávateľ rozhodne, ako s ňou "naloží".Rozumiem tomu tak, že má začať s platením od prvého dňa čerpania riadnej dovolenky tých 35 dní, tzn. rozdiel medzi max. VZ a HM za dovolenku deleno počet dní 35 a z tohto 2 %?
A čo v prípade, ak ju zamestnávateľ nechá pracovať a po dvoch mesiacoch jej povie, že jej dáva výpoveď? Koľko si má platiť, aby v budúcnosti mohla mať max. podporu? Ďakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Tak pridávam odkaz na uznesenie výboru pre sociálne veci k návrhu novely zákona o sociálnom poistení v NRSR, pozrite si navrhované zmeny v novele
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&MasterID=3422
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Máme tam upresnený § 54, nové poistenie musí byť 90 dní pre dňom vzniku dávky, takže ak to prejde, je to už jednoznačné. Poštudujte, napíšte názor:
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ale je tu aj nový odsek 6 a 7 v novonavrhovanom § 54:

(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Kvaka Pozri príspevok
Ale je tu aj nový odsek 6 a 7 v novonavrhovanom § 54:

(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. čiže szčo a DNPO ... v podstate bez zmien..

Ale neviem si poradiť - zamestnanec .. po dvoch rokoch nezamestnanosti (bez poistenia) sa napr v júni zamestná .. a napr 15.8. ochorie ...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

saskia26 Pozri príspevok
Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona
.. nemiešaj zamestnanca s DNPO
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

saskia26 Pozri príspevok
Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona
Podmienka 26 týždňov poistenia u DNP zaniká.

Zamestnanec aj DNP = rovnaké podmienky 31 (90) od poslednej zmeny.
U DNP sa navyše sleduje doba nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - 270 dní zostáva.
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

veronikasad Pozri príspevok
Podmienka 26 týždňov poistenia u DNP zaniká.

Zamestnanec aj DNP = rovnaké podmienky 31 (90) od poslednej zmeny.
U DNP sa navyše sleduje doba nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - 270 dní zostáva.
Podľa tohto nie - 26 týždňov zostáva:

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať