Zavrieť

Porady

údržba bytového domu

Dobrý deň,

dovoľujem si Vás veľmi pekne požiadať o radu. Zateká mi z dažďových zvodov do obývačky. Mám mokrú omietku a začína plesnieť. Chcem sa opýtať, či je zákonom alebo iným predpisom určená pravidelná údržba týchto zvodov správcom alebo sa čaká, kedy sa upchajú a potom sa to rieši tým, že musím mať súhlas vlastníkov bytov na schôdzi, či mi vôbec odsúhlasia, aby som nemala mokrú stenu v byte? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď vopred.
Usporiadat
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

zanetka68 Pozri príspevok
Nie, zatečená je obývačka, ktorá vystupuje fasádou a za jej stenou je dažďový zvod, je ešte k tomu na druhej strane bytu. V spálni zatváram kúrenie iba na noc.
Ten sused je komflikťák. Fyzicky napadol susedku tiež na poschodí, pretože si dala k svojmu bytu botník. Musel ju zachraňovať syn. Jej byt je na druhej strane chodby, týmto priestorom chodby naviac on ani neprechádza k svojmu bytu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale to máš úplne zbytočné, len si vyháňaš korunky. Hlavicu si nastav tak aby si mala vždy v miestnosti 18 °C. Hlavica pustí, zavrie, pustí, zavrie teplo na požadovanú teplotu v miestnosti, ako v chladničke.
1 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

No vidíš, a potom príde sused, že jemu je zima. :-))))))
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale to nech si už prikúri sám na 22 °C. Pozri prílohu uvedeného zákona.


http://www.spotrebiteliask.sk/ener/files/v152.pdf
1 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

zanetka68 Pozri príspevok
Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem obom. Dnes je schôdza, myslím si, že to bude zážitok. Nečakala som, že sa diskusia takto rozvinie. Veľmi mi to pomôže. Som zvedavá na výsledok. Mám totiž suseda, ktorý chodí na každú schôdzu, a ten už ma fyzicky napadol a pomenoval "škaredá stará p...", pretože nekúrim podľa jeho predstáv a preto on na mňa dopláca. Susedov si nevyberáme. Dnes si vezmem ochranku. :-) Ešte raz ďakujem. Ste milí.
Zanetka68, tak ako ste schôdzovali? Odsúhlasili vlastníci opravu?
(Potrebovala si ochranku? )
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Llívia Pozri príspevok
Ak máš foťák, nafoť si mokrú stenu a ukáž to ostatným vlastníkom ako dôkaz, príp. ich pozvi aj na osobnú obhliadku. Keď sa budú zdráhať schváliť opravu, tak im oznám, že pri spôsobenej škode si budeš vymáhať jej náhradu. Ak aj tak opravu neschvália, alebo schvália, ale oprava sa (ne)bude konať nekonečne dlho, pošli písomne predsedovi SVB/správcovi (podľa toho, čo máte) výzvu na odstránenie havárie, ktorá poškodzuje tvoj majetok.
Tak toto je dobra myšlienka, že sa nafoti a ukaže na schôdzi aj ostatným ... máme asi podobný problém, ale niektorí nájomcovia nesúhlasia s hradením z FOÚ zateplenie v byte poškodených ... no a ak by sa to dialo aj vo vedľajšom vchode tak je zrejmé, že je to problém celého domu nie len lokal .... a bude potrebná investícia na strechu ...
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Ahoj Lívia, tak po hodine schôdze sa to schválilo, uf. Postihnutých bytov je podstatne viac, preto aj tá schôdza. Uľavilo sa mi. Budú sa meniť zvody za širšie, pretože vraj dažďová voda nestíhala odtiecť. Ochranku som nepotrebovala, pretože už ho všetci poznajú vrátane zástupkyne správcu :-) . Ďakujem za opýtanie. :-) Ale aj tak som bola z toho psychicky vyčerpaná, pretože som sa dozvedela o ďalších závažných problémoch.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Gratulujem, že ste sa tak rýchlo dohodli.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Matias.S Pozri príspevok
Tak toto je dobra myšlienka, že sa nafoti a ukaže na schôdzi aj ostatným ... máme asi podobný problém, ale niektorí nájomcovia nesúhlasia s hradením z FOÚ zateplenie v byte poškodených ... no a ak by sa to dialo aj vo vedľajšom vchode tak je zrejmé, že je to problém celého domu nie len lokal .... a bude potrebná investícia na strechu ...
Asi narážaš na tento tvoj príspevok v inej téme: "V našom bytovom dome 2 vchody 32 bytov je pretrvávajúci problém so zatekaním presnejšie plesnením stien a stropu bytov na 8 poschodí podľa mojich informácií v jednom vchode"

Ak je tá pleseň kvôli zatekaniu strechy, treba opraviť strechu.
Ak je pleseň kvôli tenkým múrom, tak asi nič nezmôžete. My sme tiež nič nezmohli: v našom byte tiež plesnivejú steny, najviac v dvoch izbách zo severnej strany + v kuchyni (to je SZ strana + jedna stena je od schdišťa). Nikto iný na bytovke pleseň nemá. Mama navrhla, aby sa táto severná stena zateplila, lenže susedia ju obvinili v zmysle toho, že chce niečo len a len pre seba (pod nami je neobývaný = nevykurovaný/temperovaný byt, pod ním sú pivnice na úrovni terénu). A boli sme v ... Ani keby sa o zateplení "našej" steny rozhodovalo na schôdzi, nás by prehlasovali, tak to ani na súd nemôžeme dať, lebo nepreukážeme, že škoda = pleseň a jej dôsledky (zničené veci, nutnosť pleseň odstraňovať špeciálnymi príprvkami, nutnosť častejšie čistiť napadnuté veci..., ohrozenie zdravia) sú zapríčinené výlučne tým, že stena nie je zateplená.
Ešte k tomu zatepľovaniu len horných bytov: predseda SVB bol raz na prednáške o zatepľovaní a bolo mu povedané, že zatepliť stenu len jedného bytu má zmysel iba vtedy, ak zateplenie bude siahať aspoň do polovice spodného bytu (či aj nad, to si už nepamätám).
Určite je však rozumné všetko si fotiť, lebo je to dôkaz. Možno sa týmto dôkazom dajú presvedčiť niektorí z ďalších vlastníkov a získate potrebnú väčšinu na schválenie buď zateplenia, alebo opravy strechy. Ak aj tú opravu neschvália a niečo sa v bytoch poškodí, tak je to zase dôkaz pre vymáhanie škody + k tomu by sa šiklo mať nejaký písomný záznam buď zo schôdze, kde to bolo prejednávané, alebo že bol na to správca upozornený a vyzvaný na odstránenie závady.
S ľuďmi je to vždy ťažké. Pokiaľ oni nemajú problém (1. kategória), tak je im jedno, že problémy majú ostatní (2. kategória). Z pohľadu prvej kategórie si druhá kategória chce niečo uchmatnúť len pre vlastné blaho. Ale keď sa objaví problém v prvej kategórii, tak vyskakujú po plafón.
Naposledy upravil Llívia : 15.10.10 at 09:38
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Llívia Pozri príspevok
Asi narážaš na tento tvoj príspevok v inej téme: "V našom bytovom dome 2 vchody 32 bytov je pretrvávajúci problém so zatekaním presnejšie plesnením stien a stropu bytov na 8 poschodí podľa mojich informácií v jednom vchode"

Ak je tá pleseň kvôli zatekaniu strechy, treba opraviť strechu.
Ak je pleseň kvôli tenkým múrom, tak asi nič nezmôžete. My sme tiež nič nezmohli: v našom byte tiež plesnivejú steny, najviac v dvoch izbách zo severnej strany + v kuchyni (to je SZ strana + jedna stena je od schdišťa). Nikto iný na bytovke pleseň nemá. Mama navrhla, aby sa táto severná stena zateplila, lenže susedia ju obvinili v zmysle toho, že chce niečo len a len pre seba (pod nami je neobývaný = nevykurovaný/temperovaný byt, pod ním sú pivnice na úrovni terénu). A boli sme v ... Ani keby sa o zateplení "našej" steny rozhodovalo na schôdzi, nás by prehlasovali, tak to ani na súd nemôžeme dať, lebo nepreukážeme, že škoda = pleseň a jej dôsledky (zničené veci, nutnosť pleseň odstraňovať špeciálnymi príprvkami, nutnosť častejšie čistiť napadnuté veci..., ohrozenie zdravia) sú zapríčinené výlučne tým, že stena nie je zateplená.
Ešte k tomu zatepľovaniu len horných bytov: predseda SVB bol raz na prednáške o zatepľovaní a bolo mu povedané, že zatepliť stenu len jedného bytu má zmysel iba vtedy, ak zateplenie bude siahať aspoň do polovice spodného bytu (či aj nad, to si už nepamätám).
Určite je však rozumné všetko si fotiť, lebo je to dôkaz. Možno sa týmto dôkazom dajú presvedčiť niektorí z ďalších vlastníkov a získate potrebnú väčšinu na schválenie buď zateplenia, alebo opravy strechy. Ak aj tú opravu neschvália a niečo sa v bytoch poškodí, tak je to zase dôkaz pre vymáhanie škody + k tomu by sa šiklo mať nejaký písomný záznam buď zo schôdze, kde to bolo prejednávané, alebo že bol na to správca upozornený a vyzvaný na odstránenie závady.
S ľuďmi je to vždy ťažké. Pokiaľ oni nemajú problém (1. kategória), tak je im jedno, že problémy majú ostatní (2. kategória). Z pohľadu prvej kategórie si druhá kategória chce niečo uchmatnúť len pre vlastné blaho. Ale keď sa objaví problém v prvej kategórii, tak vyskakujú po plafón.
Momentálne som v situácii medzi kategóriou 1. a 2. ako zástupca vlastníkov .... ale nakoľko sme 2 vchody a tam nemám spätnú väzbu, nakoľko majú svojho zástupcu (pre nájomníkov) .... takže komunikujú priamo s družstvom ... iba na základe stretnutia s ním som sa dozvedel, že majú obdobný problém .... čo však nemôžem ani potvrdiť ani vyvrátiť .... tak si ho chcem pozvať na schôdzu nech je konečne jasno pre celý dom ... a máme urobené termovízne meranie, kde je v závere povedané, že bude potrerbné opraviť strechu, pretože vznikajú úniky tepla, čo môže byť príčinou týchto stavov ... avšak jednoznačne nebola určená príčina (pravddepodobne bude potrebný iný posudok) .... no myslím, že to budeme vedieť až po schôdzi ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Držím palce, aby schôdza dobre dopadla - aby ľudia mali ochotu pochopiť problém, riešiť ho a hlavne vyriešiť ho.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať