Zavrieť

Porady

Prosím o radu - platenie postúpených pohľadávok.

Dobrý deň,

v roku 2004 som čerpal v banke dva spotrebné úvery, ktoré som prestal splácať. Mal som vtedy "na krku" viac záväzkov voči viacerým bankám a nemohlo to skončiť inak ako exekúciou. Exekúcie sú už za mnou a ostali mi ešte tieto dva nedoplatené úvery. Tie boli v roku 2008 postúpené inej spoločnosti, počnúc májom 2009 sú mi vykonávané zrážky zo mzdy. Problém je však v tom, že v liste od nového veriteľa z mája 2009 bola výška oboch úverov 5117€. Do dnešného dňa mi boli vykonané mesačné zrážky v sume 1130€. Keď som požiadal veriteľa o aktuálny zostatok, oznámili mi sumu 5103€.
Ako je to vlastne s úročením pohľadávok? Resp. ako si viem sám vypočítať dobu splatnosti? Na zmluve je uvedená RPMN 11,53%, vo VOP banky je uvedený v prípade omeškania splácania úrok z omeškania + 5% p.a.
Tiež by ma zaujímalo ako sú zaúčtované moje splátky - je to odrátané z istiny, z úrokov alebo z čoho vlastne?

Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    presne z nepresných údajov to vypočítať neviem.
    1. Oznámenie k 31.5.2009? a suma 5117 EUR? je to viac ako rok, ....
    2. Ak bola postúpená v r. 2008, oznámenie malo prísť v r. 2008 a dlžná suma platná ku dňu postúpenia, v takom prípade to sú už dva roky.
    Úročenie je 16,53 %p.a., takže z istiny ti veľa neubudlo.
    Otázka je, že ak denne pripisujú úroky, tak či pripisujú úroky len k istine, alebo počítajú aj úroky z úrokov............
    podľa mňa je to úročené z istiny ale od r.2008 od dátumu postúpenia.
    takže zostatok dlhu je naozaj taký aký je, odhliadnuc od toho ešte môže byť sklz v splátkach - ty si už poslednú splátku započítavaš, ale veriteľ ju možno ešte nemá na účte.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tie informácie sú neúplné. Napr. chýba údaj, či ti nový veriteľ oznámil len výšku istiny a úroky nie, alebo či to bola skutočná výška dlhu včítane úverov.
    pri tej úrokovej sadzbe to vychádza na úroky 590 až 846 EUR ročne äak uvažujem aj tých +5%.
    Predpokladám, že do dlhu sú započítané aj úroky za rok 2008 a tie ti neboli oznámené.
    Prednostne sa ti splátka započítava na úroky a až potom na istinu.

    peckator je offline (nepripojený) peckator

    peckator
    V liste od nového veriteľa mi prišla kópia "Oznámenie o postúpení pohľadávky" a "Výzva na zaplatenie dlžnej sumy" - suma s poznámkou "vrátane príslušenstva a administratívneho poplatku 100Sk". Bolo tam len upozornenie, že predmetná pohľadávka sa denne zvyšuje o zmluvný úrok a úrok z omeškania. Neskor prišla zamestnávateľovi Výzva na výkon zrážok zo mzdy. Žiadny rozpis, čo je istina, čo úroky, len celková výška pohľadávky k určitému dátumu.

    peckator je offline (nepripojený) peckator

    peckator
    Hmm, mám v tom riadny zmätok..
    1. 19.9.2008 - postúpenie pohľadávok
    2. 25.9.2008 - výzva na zaplatenie dlžnej sumy (mimochodom na sumu 7152€, čomu vôbec nerozumiem)
    3. 28.5.2009 - Výzva na výkon zrážok - pohľadávky predstavujú 5117€ (medzi bodom 2. a 3. nedošlo k žiadnej úhrade - preto veľmi neverím ich výpočtom), pričom sa denne zvyšujú o zmluvný úrok a úrok z omeškania - tak je to tam napísané,
    4. 6/09-9/10 - vykonané zrážky zo mzdy v sume celkom 1130€,
    5. k 30.9.2010 - výška pohľadávok 5103€.

    Ale aj tak vďaka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dlžná suma v bode 2 mohla byť včítane príslušenstva
    v bode 3 len istina.
    kto tomu má rozumieť ak nie ty - ked vieš čo si vlastne nezaplatil?
    Výšku si mal reklamovať u veriteľa, ak máš v tom chaos.

    peckator je offline (nepripojený) peckator

    peckator
    Ďakujem, ale chcel som len radu. To, že sa niečo v živote posr...lo, preto nemusím počúvať stále nejaké výčitky. Už som si toho splatil dosť a to nielen v peniazoch. Chcel som len vedieť, či je nejaký predpis ako sa takéto veci úročia. To je celé....

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    peckator Pozri príspevok
    Ďakujem, ale chcel som len radu. To, že sa niečo v živote posr...lo, preto nemusím počúvať stále nejaké výčitky . Už som si toho splatil dosť a to nielen v peniazoch. Chcel som len vedieť, či je nejaký predpis ako sa takéto veci úročia. To je celé....

    Aj keď poradiť neviem, dovolím si povedať, že tu stále hádam nejaké vyčitky nepočúvaš.

    Prosím o radu - platenie postúpených pohľadávok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.