Zavrieť

Porady

plesne, ale nie na stenách

Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach, na papučkách, ktoré boli len tak položené na stolíku (všetko sme zatiaľ neprehliadli). Dokonca aj na kočíku, ktorý sme mali v izbe poskladaný a nebol používaný asi mesiac. Je to taká sivá pleseň, skôr to vyzerá ako zaprášené. Mám podozrenie, že sa objavila cca pred mesiacom, lebo dovtedy sme s takýmto niečim nemali problém. Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

berryB Pozri príspevok
Ahojte, máme doma problém. Objavili sa nám doma plesne, ale nie na stenách. Teda už aj tam boli, ale po troche a stíhame ich likvidovať. Teraz sa nám však objavili na rôznych miestach - pod posteľou (máme posteľ s úložným priestorom a tam už je tiež), pod skriňami (to som cítila podľa zápachu), ale aj v skriniach, napríklad na turistických vakoch, košíku, na jedných letných topánkach..
Asi to bolo v čase, keď sme ešte veľmi nekúrili, ale vonku bolo dosť vlhko. Avšak divné je, že je takmer po celom dome. Poradíte, čo s tým?????? A viete niekto, čo to vlastne môže byť - teda aký druh alebo čo? Niektoré veci som už oprala v save, ale ono je to asi ozaj všade, tak či sa máme vysťahovať a dom zaliať savom, alebo čo?
Pleseň v skriniach, na úložnom priestore postelí, pod kobercom (aj vyzrážaná voda pod kobercom) sme mali aj u nás. Myslím si, že je to kvôli tomu, že sused pod nami nekúri, príp. len temperuje na nejaký 12 stupňov. Do tých 2 miestností, ktorých sa to týka, ideme urobiť zateplenú podlahu, tak dúfam, že to pomôže.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

berryB Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ráno som si už polovicu rád prečítala, tak pokračujeme v odstraňovaní plesní, niečo vyhadzujeme (aspoň sa KONEČNE zbavíme niektorých haraburdov, ktoré sme ozaj len prekladali) a zvyšok umývame alebo namáčame vo vode so savom. Pýtali ste sa, kde vlastne bývame - bývame v dome. Dom je úplne pôvodne z roku 1850, ale prerábaný asi 10 rokov predtým, ako sme sa sem nasťahovali. Majitelia ho skôr využívali ako chatu, chodili sem tak cca 2-krát do roka. Dom je z dvoch strán zateplený. Tento rok sme nerobili žiadne úpravy, ale minulý rok sme dávali dve plastové okná (dom má 5 okien, už len jedno je pôvodné) a aj dvere. Dnes som bola aj vo firme, ktorá nám robila plávajúcu podlahu, lebo sa nám približne pred tým mesiacom trochu zvlnila, napriek tomu, že už bola robená minulý rok a samozrejme tam spravili aj dilatačnú škáru. Majiteľka (moja známa) hovorila, že tento rok bola naozaj nadmerná vlhkosť. Za 25 rokov, čo bývajú vo svojom dome, nikdy necítila v pivnici takú vlhkosť, ako tento rok, takže asi na tom niečo bude. Volala som aj so sestrou, ktorá mala podobný problém ako my rok po nasťahovaní sa do staršieho domu - všetko im plesnelo - aj tak, ako nám, ale aj steny. No a tiež sa popasovali s tým a nemajú problém a teraz si kúpili - mimochodom veľmi kvalitný - odvlhčovač, aby to poistili. Tiež som sa už pýtala aj na nejaký merač vlhkosti, ešte niečo pohľadám na internete. Inak ono to poznať, že tie plesne už nepostupujú. Keď vznikali, tak som to normálne cítila pri vchode do domu, len som ich nehľadala, kde sa množia. Ešte raz ďakujem za všetky rady .
Inak dobre účinné na plieseň je SAVO (proti plísním). Stačí nastriekať plesnivú škvrnu a to pleseň nielen zabije, ale aj vybieli. Mali sme na stene za nočným stolíkom, nastriekali sme a stena zostala zase biela. Netrebalo nič čistiť alebo škrabať. Na určitý čas to zabránilo tvorbe novej plesne.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Inak dobre účinné na plieseň je SAVO (proti plísním). Stačí nastriekať plesnivú škvrnu a to pleseň nielen zabije, ale aj vybieli. Mali sme na stene za nočným stolíkom, nastriekali sme a stena zostala zase biela. Netrebalo nič čistiť alebo škrabať. Na určitý čas to zabránilo tvorbe novej plesne.
V TV som videla vyjadrenie, že Savo pleseň len vybieli, ale nezabije. A pokiaľ je nutné striekať ho na stenu vo väčšom množstve, tak steká a tie "stečence" je niekedy vidieť (podľa farby maľovky).
(Pleseň sa nemá škrabať, lebo pri škrabaní sa do vzduchu dostávajú spóry. Má sa zotierať na mokro.)
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

berryB Pozri príspevok
no, pred dvoma rokmi sme kupovali posteľ aj s matracmi za vyše 30 000, takže vyhadzovať ju nebudem...inak samotné drevo vraj oveľa horšie chytá pleseň, ako drevotrieska. Žiaľ, aj tak drahá posteľ je z drevotriesky
Berry, ja nie som lachtikár, že vyhadzujem sem-vyhadzujem tam...ale sú situácie, kedy zvážim, či si pokafrem zdravie na úkor finančnej straty. Tiež som si kúpila topánky, aj keď nie za 30000 a keď ma sústavne otlačili a nevedela som to riešiť, tak som ich vyhodila. Je podľa mňa lepšie oželieť materiálnu stratu , ako riešiť dôsledok na poškodenom zdraví, čo považujem ja osobne za oveľa väčšiu stratu-dnes aj výrazne finančnú
Ja vám prajem, aby ste to poriešili s čo najmenšou stratou, vždy bude rozhodnutie na vás, ja som radila na základe svojich vedomostí a skúseností.
Likvidácie plesne=likvidácie napadnutých vecí, tak ako tu už odznelo ani Savo nelikviduje iba bráni ďalšiemu šíreniu, ak sa nevyrieši podstata, teda problém, prečo je v dome vlhko.
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Dom z roku 1850, zatepleny, plastove okna. Velmi zla kombinacia. Toto je hlavna pricina plesnivenia. Dom nemoze dychat.Je hermeticky uzavrety a neodvadza vlhkost. Naviac velmi vlhky rok. Pri rekonstrukcii tak stareho domu sa najprv treba poradit s pamiatkarmi, az nasledne rekonstruovat. Moderne postupy stavby nie su vhodne u starych domov.

Pokym sa nevyriesi postup stavby, jedina pomoc je odvhlcovanie, vetranie a dosledne kurenie, az prekurenie.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
čo s tým majú pamiatkári?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
220870 Pozri príspevok
čo s tým majú pamiatkári?
N to by si sa čudoval čo s tým majú? Ak je to starobylá budova niekde v centre, tak musíš mať vypracovaný projekt, ktorý ti musia pamiatkáro odobriť, inak ti nedajú povolenie na stavebné úpravy,rekonštrukcie,opravy...musíš mať dokonalý projekt, kde nenarušíš pôvodný charakter stavby (pri starobylých domoch a pri pamiatkach nemôže tento jediný dom vyzerať úplne ako nová stavba, musí zapadať do spleti starobylých stavieb). My sme to tiež riešili, ked sme chceli vo firme rekonštruovať a zateplovať. stálo to kopec času navyše, lebo čo schváli jeden, neschváli druhý a pod.(stavebný úrad sa vyhovorí na pamiatkárov a už si v kolobehu o nervy).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

katarina.j, zatepľovali ste firmu zvnútra?
0 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

No a je to tu . Vlhkomer uvádza cca 50% vlhkosť a kúrime na 21 stupňov. čo mi z toho ale vyplýva? Čo znamená, že rosný bod je tých cca 12 stupňov? Asi teda budeme viac kúriť, alebo kúpime odvlhčovač...to ešte podumáme, resp. som zvedavá na Vaše rady

@chobot - savo proti plesniam používame najčastejšie, ale tiež obyčajné savo. Teraz som kúpila nejaký nový prípravok, tak uvidíme...

@Lívia - pleseň nikdy neoškrabávam, ale zotieram navlhko minimálne tou vodou so savom

@ubka - tá pleseň sa nechytila na všetky materiály a zdá sa, že ten matrac je dosť kvalitný, dáky s aloe vera či čo. Keď odstránime ten úložný priestor z postele (u nás je to komplikované na takúto vec sa chytať pri drobcovi a keď tam teraz spí, tak to určite robiť nebudeme), tak to ešte prekontrolujeme. No a keď už by som náhodou zistila, že sa do toho matraca tá pleseň chytila, tak by som sa pokúsila ju dáko zlikvidovať nejakými tými prostriedkami. No a zdá sa, že na ten základ postele sa to nechytá, ale ten spodok je len tenká lepenka a do toho sa to asi ľahko usalašilo

@bupi - ten dom dal rekonštruovať predošlý majiteľ, s ktorým nie sme v kontakte, takže tam už nič s pamiatkármi nenarobíme. No a som si toho vedomá, že sme v tom kritickom období málo vetrali (dlhé roky som bývala v starom dobrom činžiaku, kde sa nič nedialo, keď sa tri dni neotvorili okná...niežeby som nevetrala vôbec, ale určite nie tak vo veľkom, ako by to teraz bolo potrebné)
0 0
patotn patotn

patotn je offline (nepripojený) patotn

nam pred styrmi rokmi zateplovali kralikaren.pred zateplenim bola jedna izba stale zavreta a vetralo sa v nej cez zimu a na jar iba rano ked sa na par minut otvorilo okno.
pocas leta ked prestalo palit slnko sa otvorilo okno a pred vychodom slnka sa zavrelo.
v izbe nebolo citit ziadny smrad vlhkost stuchlinu vydychany
vzduch.

ked sa kralikaren zateplila polystyrenom tak nastali problemy,musi sa ovela castejsie vetrat,v noci sa niekedy zobudim a vetram lebo citim stuchlinu
a tazky vzduch.nastastie plesen sa nerobi.ale je vidiet ze vdaka polystyrenu prestala stavba dychat a treba omnoho viac vetrat
ako predtym.
a to sa nemenili okna ale ostali stare drevene.
u kamarata ktory menil aj okna za plastove je citit riadnu stuchlinu a stale musi mat trochu otvorene okno aby sa menil vzduch.
takze u tvojho domu to bude fakt zavinene ako ti pisal bupi
nevhodnym zateplenim.najlepsie by to bolo strhnut a uviest do povodneho stavu a nechat iba plastove okna.najhorsie je ze tie postupy na vysusanie nemusia zlikvidovat plesen iba ju utlmia a budete dychat spory sice v mensom mnozstve ako teraz ale predsa to nie je dobre pre zdravie najma alergikov deti a ludi s oslabenou imunitou.
1 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

chcem sa spýtať, či mi viete niekto poradiť, čo teraz: relatívna vlhkosť vzduchu u nás je okolo tých 60% (pohybuje sa od cca 55 do 65). Kúrime na 21 stupňov (konštantne deň-noc). Čo máme teda teraz urobiť? Je to dobré? Alebo máme vysúšať? Našla som na jednej stránke takú tabuľku, kde je prerátané, pri akej teplote je ten rosný bod, myslím, že by nemal byť vo vnútri, ale veľmi tomu nerozumiem...
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Ak by ste mali moznost, bolo by najlepsie sa prestahovat, kym sa stavba neda do poriadku. Skutocne je takyto priestor velmi nebezpecny hlavne pre male dieta a starych ludi. Vacsie riziko je prave v zime. Okrem alergie hrozia aj zapaly pluc a ine vlekle ochorenia.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Rosný bod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relevantná vlhkosť vzduchu dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia.
Vzduch za určitej teploty môže obsahovať iba určité množstvo vodných pár. Čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. Ak sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať. Podmienkou je ale prítomnosť kondenzačných jadier.
Rosný bod sa dá považovať za iné vyjadrenie absolútnej vlhkosti vzduchu.
[upraviť] Príklad

Keď sa sprchujete, v kúpeľni stúpa teplota a vzdušná vlhkosť. Ak vlhkosť vzduchu dosiahne rosný bod, začne voda kondenzovať na zrkadle, ktorého teplota je nižšia ako teplota vzduchu (teplota zrkadla je nižšia ako hodnota rosného bodu). Ak sa po chvíli zrkadlo zahreje na teplotu okolia, alebo častejšie až sa vlhkosť zníži/rozptýli, zrazenie vodnej pary sa stratí (voda sa odparí).


Samozrejme je na Vás, ako poriešite napadnuté veci a verím, že uprednostníte zdravie pred zachovaním materiálnych vecí v rámci Vašich možností.
To že vykurujete na 21 st. je dobre, ale potrebujete predovšetkým poriešiť vetranie-vzduchotechniku a možno aj odvodniť okolie domu a odviesť drenážou .Určite je teraz ročné obdobie, ktoré vám sťaží riešenie danej situácie. Držím palce
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
katarina.j Pozri príspevok
N to by si sa čudoval čo s tým majú? Ak je to starobylá budova niekde v centre, tak musíš mať vypracovaný projekt, ktorý ti musia pamiatkáro odobriť, inak ti nedajú povolenie na stavebné úpravy,rekonštrukcie,opravy...musíš mať dokonalý projekt, kde nenarušíš pôvodný charakter stavby (pri starobylých domoch a pri pamiatkach nemôže tento jediný dom vyzerať úplne ako nová stavba, musí zapadať do spleti starobylých stavieb). My sme to tiež riešili, ked sme chceli vo firme rekonštruovať a zateplovať. stálo to kopec času navyše, lebo čo schváli jeden, neschváli druhý a pod.(stavebný úrad sa vyhovorí na pamiatkárov a už si v kolobehu o nervy).
Ja som stavbár viem čo sú to pamiatkári ale neviem čo majú spoločné s odstraňovaním vlhkosti v domoch a bytoch.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
berryB Pozri príspevok
chcem sa spýtať, či mi viete niekto poradiť, čo teraz: relatívna vlhkosť vzduchu u nás je okolo tých 60% (pohybuje sa od cca 55 do 65). Kúrime na 21 stupňov (konštantne deň-noc). Čo máme teda teraz urobiť? Je to dobré? Alebo máme vysúšať? Našla som na jednej stránke takú tabuľku, kde je prerátané, pri akej teplote je ten rosný bod, myslím, že by nemal byť vo vnútri, ale veľmi tomu nerozumiem...
Zateplenie ani výmena okien nie sú primárny problém ktorý spôsobil vlhnutie a plesnivenie vo vašom byte.Príčina je niekde inde .Treba ju hľadať v nekvalitných vodorovných izoláciach podláh , náteroch maľbách stien a stropov.Podľa toho ako ste to opísali som si 100% istý.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

220870 Pozri príspevok
Zateplenie ani výmena okien nie sú primárny problém ktorý spôsobil vlhnutie a plesnivenie vo vašom byte.Príčina je niekde inde .Treba ju hľadať v nekvalitných vodorovných izoláciach podláh , náteroch maľbách stien a stropov.Podľa toho ako ste to opísali som si 100% istý.
Mohol by si napísať niečo bližšie k tomu, ako ovplyvňuje/spôsobuje vlhkosť v dome to zvýraznené?
Naposledy upravil Llívia : 17.10.10 at 19:00
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pokiaľ nemáte odizolované podlahy hydroizoláciou tak vám do domu zospodu neustále preniká množstvo vlhkosti.Na starých domoch sa múry a podlahové betóny neizolovali proti vlhkosti.To môže byť veľký problém pri výmene okien a zateplení fasády.Ak je to činžiak tak vlkosť peniká všetkými špárami a netesnosťami v konštrukcii domu medzi jednotlivými bytmi.
Steny sa kedysi maľovali čistým vápnom .Za komančov boli v obľube rôzne farby na báze vápna (hlinky),teraz je to takmer čistá chémia.Trúfnem si tvrdiť ,že obrovské zlo tu narobil Primalex zo svojimi farbami.Už to konečne krachuje tak dúfam ,že čoskoro zmizne z trhu.Pokúsim sa to zjednodušene vysvetliť.Maľovky.Prvá vrstva vápno ,vodu pekne nasaje ,ale aj veľmi rýchlo sa jej zbavuje ,buď ju odovzdá ďalej do steny ,alebo sa spätne odparí do priestoru, keď poklesne vlhkosť v miestnosti.Druhá vrstva .Na to sa dávala 40 rokov hlinka s tou tiež nebývaju problémy je to "väčšinou" prírodný produkt s organickými prímesami.Síce nebola oteruvzdorná, ale NESALA do seba toľko vody čo bola schopná odovzdať preč toto je veľmi dôležité.Potom sa to namaľovalo primalexom , ktorý sa chová ako cukor je extrémne nasiakavý na vodu doslova zo vzduchu vysaje všetko čo v ňom je.Pritom nieje schopný túto vodu vráťiť do priestoru,drží ju v sebe ako ten cukor.A v tom je celý ten problém,navyše sa pod ním nachádza pre vodu trochu horšie priechodná hlinka.Je to, ako keby ste mali na stene netiahnutú fóliu a natretú cukrom.Navyše do tých hliniek sa prídávalo kadečo ,aby tak nepúšťali farbu.Rôzne fermeže,lepidlá .... aby sa ľahšie šmýkala a nedrala maliarska štetka atd....
Naschvál som to trochu prehnal použil som extrémne porovnania ,len preto ,aby to bolo jasné a zrozumiteľné.Nie ,že ma tu za to budete naťahovať ,ako harmoniku.....Viac by pmohlo ,ak by ste pridali pár fotiek .

Pri jednej rekonštrukcii bytu v NR na ul . Mostnej ,tehlové činžiaky som zažil doslova šok.Pod vrstvou vrchného náteru farby sa nachádzala čierna stena .Majiteľ mal kompletne celú chodbu pri vstupe do bytu absolútne čiernu,bola to plieseň.A nevedel o nej.Pritom to bol problém len tejto jednej miestnosti v ostatných to nebolo.Prišlo sa na to náhodou keď elektrikári presekávali ryhu na kábel.Plieseň pritom neprerážala na povrch a nebola ani pod ďalšími vrstvami maľoviek,bolo ich tam neúrekom.
Naposledy upravil 220870 : 17.10.10 at 19:36
4 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

220.. suhlasim s tymi natermi, mam len jednu poznamku. Dom z roku 1850 nemal ako povodny betonovu podlahu, detto vodorovnu izolaciu. Koli tomu nemal problem s odvadzanim vlhkosti.
Akonalhle do toho vstupila betonova podlaha,naspodku urcite s hlinou, naviac zateplenie nepriedusnym polystyrenom a nepriedusnymi plastakmi, su plesne na svete.

P.S. Mas tip na naterove farby na baze vapna bez chemie? Zaujima ma napriklad aj pridavanie pigmentov...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Jupol,Esmal,určite ich je viac neviem si spomenúť na mená(už mi to nemyslí idem spať,mám horúčku a chrípku).Na vine nie sú plastové okná ani zateplenie.Ak bolo príčinou toto tak by plesniveli kompletne úplne všetky zateplené domy.Keďže sa tak nedeje je to jasný signál že chyba je niekde inde.Nieje to univerzálne.Chodím po stavbách a vidím ako sú poniektoré domy katastrofálne postavené.Z pigmentov je u mňa top fa HET.Nie som maliar ani ja v tomto nemám celkom jasno.
3 0
berryB berryB

berryB je offline (nepripojený) berryB

@220870 vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď. No spomínala som, že dom je úplne pôvodne z 1850, ale rekonštruovaný - no do akej miery, to neviem, je dosť možné, že sa búrali aj celé steny. Na jar som sadila do záhrady stromček a vykopala som asi pol kúpeľne (kvádre, kachličky...). Sused spomínal, že je za domom navozený bordel z domu a asi toho bude aj celkom dosť, lebo o niečo ďalej som pôvodne chcela dať záhradku a tiež tam bolo takéto "podložie". No a keď sme dom kupovali, tak majiteľ hovoril, že vraj dával dáku dvojitú izoláciu proti vlhkosti zospodu (ale asi nie pod celý dom), vraj sa o tom radil aj s nejakými odborníkmi, kto vie... Ono je to tu dosť vlhké, veľa spodnej vody. Sused keď staval dom, tak mal v 2 metroch vodu. Takže možno keby tá izolácia nebola, tak máme vlhkosť nie 60, ale 80%, neviem. No a s tými nátermi, ehm, no tuším sme dávali Primalex . No a fotky? Neviem, či môžem už vkladať, ale však sa môžete prísť mrknúť - bývam v TO okrese, rodená Žochárka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať