Zavrieť

Porady

Paušálna daň

Dobrý podvečer, nie som zrovna odborník, tak sa pýtam:

Existuje pre jednoduché účtovníctvo pre rok 2005 ešte paušálna daň?

Ďakujem

M.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Natka
Mám trv.prac.pomer a popri ňom sprostredkujem II. pilier. Ak som to dobre pochopila, to čo som si zarobila za sprostredkovanie napr. 50 000,- Sk si paušálne zdaním, t.j. 50 000 - 25%(12 500) t.j.37 500,- Sk a to zdaním 19%, čo mi vyjde daň za sprostr.činnosť 7 125,- Sk? A mohla by som si ešte od tých 37 500,- Sk odpočítať aj životné poistenie vo výške 12 000,- Sk? To by bolo 25 500,- Sk a daň z toho 4 845,- Sk (už sa na to lepšie pozerá
Natka - "paušálne zdaním" je nesprávny výraz - jedná sa o výdaje uplatnené percentom z príjmov /podľa paragrafu 6 ods. 10 ZoDP/.
Keďže máš trvalý pracovný pomer - tvoje DP by mohlo vyzerať "nasledovne":
ČZD z §-u 5 /závislá činnosť/ - preukážeš potvrdením od zamest.
+ ČZD z §-u 6 /sprostredkovateľ/ - príjem - 25% výdaje
= ZD
ZD
- nezdaniteľná časť /87936/
- životka / 12000 - samozrejme za predpokladu, že spĺňa "literu" zákona/

[hore] ZD x 19%


daň
- zaplatené preddavky /zrazené a odvedené zamestnávaeľom/ = daň na úhradu
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Ďakujem, ešte musím naštudovať "literu" zákona o životnom poistení.
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Manual
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000=362000x19%= 68780,- = daň z príjmu.
Pekný deň želám...
Mám dotaz k úhradám pistného do SP a ZP. Nemá sa tých 80 000 pripočítať a z toho potom zaplatiť daň? Aké položky-odpočitateľné si môže uplatniť živnostník? /nezdaniteľnú časť vo výske 87 936,--, životná poistka 12 000,-- Sk, DDP, a čo manželka a deti/????? Ak som mal živnosť od 1.1.2005 musel som platiť poistné do SP a ZP?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

andreaS
Adra: ja to robim takymto takto:

pocas roka si odkladaju mozne potvrdenky a potom mu urobim dve verzie danoveho priznania, jedno klasicky cez blocky a druhe cez pausalne vydavky a ktore mu vyjde lepsie, tak take mu odovzdam a vysvetlim preco. Niekedy vyjde lepsie cez blocky a niekedy cez pausalnu dan. A osobna spotreba nejde do nakladov, len do vydavkov. A este, ze ak sa robi danove priznanie cez blocky tak sa vedie klasicky uctovnictvo a ak cez pausalne vydavky, tak sa vedie len zaznamova povinnost - eviduje si vystavene faktury a ich uhrady plus spominane zaplatene fondy.
Andrejka, len nesmieš zabudnúť, že ak chceš preskakovať z účtovníctva na paušálne výdavky a opačne , že budeš musieť zvýšiť základ dane za rok , ktorý predchádza zmene o pohľadávky a záväzky, ktoré síce neboli uhradené , ale sa uvedeného roka týkali.
O prechode účtovníctva na paušálne výdavky a opačne hovorí § 17 ods. 8 a 10 .
0 0
ozon ozon

ozon je offline (nepripojený) ozon

Manual
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000=362000x19%= 68780,- = daň z príjmu.
Pekný deň želám...

A kde sa podela odpoc.poloz.na danovnika...
0 0
maca79 maca79

maca79 je offline (nepripojený) maca79

a neodpočítava sa tam aj suma na daňovníka?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Veď už sa opakujete - jasne, že sa dáva odpočet aj na daňovníka.
362000 - 87936 - odpočet na manžela/lku - 12000 /napr.DDP/ = základ pre daň
0 0
bejby bejby

bejby je offline (nepripojený) bejby

Prosím prosím niekoho múdreho o radu:
Som SZČO, nie živnostníčka, a ani nepodnikám,bývam v SR, pracujem v Nemecku na zmluvu (umelecká činnosť), honorár mám vyplácaný netto na ruku,moje cesty nepresiahnu 183 dní v roku,moja otázka je, či si môžem uplatňovať cestovné náhrady + vreckové a toto odrátať z honoráru? Napríklad som tam 5 dní, čiže od honoráru si môžem odrátať 63 euro (45 Euro stravné+18 Euro vreckové)krát 5 dní? Ak áno, musím k DP pripojiť zmluvu s Nemeckou agentúrou plus cesťák? Musím si na toto viesť JU?
V roku 2004 som v DP odrátala iba 25% paušálne výdavky,zo zvyšku som zaplatila daň,ale teraz neviem čo môžem odrátať za rok 2005 vie mi niekto poradiť?
Ďakujem srdečne.
0 0
bejby bejby

bejby je offline (nepripojený) bejby

Prepáčte, asi som to dala do nesprávnej témy, ale v podstate ide tiež o paušálnu daň (s prižmúrením oboch očí. Ešte raz sa ospravedlňujem.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Muška
Andrejka, len nesmieš zabudnúť, že ak chceš preskakovať z účtovníctva na paušálne výdavky a opačne , že budeš musieť zvýšiť základ dane za rok , ktorý predchádza zmene o pohľadávky a záväzky, ktoré síce neboli uhradené , ale sa uvedeného roka týkali.
O prechode účtovníctva na paušálne výdavky a opačne hovorí § 17 ods. 8 a 10 .
Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou,1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Kedze som uz toto robila, tak to plati iba v pripade, ak prechadzas z klasickeho uctovnictva (vydavky) na pausalny sposob, ale nie naopak.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ini
§ 17 odst. 10 znie
Daňovník , ktorý zmeni spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 odst. 10 ,alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

tzn., nebol účtovnou jednotkou = mal paušálne výdavky.

Takže platí to aj opačne. V roku v ktorom použije paušálne výdavky - musí priznať aj neuhradené pohľadávky - ak v ďalšom roku prechádza na účtovníctvo.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Muška mne ti to nie je celkom jasné, čo treba TERAZ urobiť, ak som zistila, že paušálne výdavky sú pre mňa lepšie v roku 2005, pričom v roku 2004 som viedla účtovníctvo a zostala mi tam nezaplatená pohľadávka vo výške 31.000,-

Môžeš mi objasniť postup,čo robiť teraz?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ivka,
v roku 2004 si mala priznať 31000,- /aj keď bola neuhradená pohľadávka/, ale taktiež si si mohla uplatniť aj záväzky, ktoré sa týkali roku 2004, ale si ich uhradila až v roku 2005 /poistné, mzdy, telefon, nájom....atd/.
A samozrejme ak v roku 2005 budeš mať paušálne výdavky, tak pohľadávku z roku 2004 - uhradenú v roku 2005 už nepriznávaš nakoľko si ju priznala v roku 2004.

Odporúčam Ti urobiť dodatočné DP za roku 2004, nakoľko si určite uviedla vo výkazoch neuhradenú pohľadávku a DÚ bude jasné, ak podáš DP za rok 2005 /ako paušálne výdavky/, že to nemáš OK.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Dakujem Muška, ale čo potom s daňou ktorá sa bude vzťahovať na ten príjem? Daňový úrad mi predpokladám vyrubí poplatky za neskorý odvod...
Podotýkam,že záväzok mi tam žiaden neostal.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Doteraz som si myslela, že je mi jasný postup uplatňovania paušálnych výdavkov. Len sa mi naskytol problém: ako sa postupuje v prípade, že daňovník dostal dotáciu od ÚP? Môže si uplatniť výdavky %? A čo dotácia? Prosím poraďte, ako postupovať v tomto prípade. Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ivab
Dakujem Muška, ale čo potom s daňou ktorá sa bude vzťahovať na ten príjem? Daňový úrad mi predpokladám vyrubí poplatky za neskorý odvod...
Podotýkam,že záväzok mi tam žiaden neostal.
Ak sa Ti viac oplatia paušálne výdavky pre rok 2005, tak:
Urob si čím skôr nové DP za rok 2004 - uhraď daň - čo je asi 5890,--Sk , no a očakávaj penále za oneskorenú úhradu dane, čo bude asi 1000,- Sk.
Ale radšej sa poinformuj na DÚ - koľko budú sankčné úroky
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Muska, dik za radu, len by ma zaujimalo, ci je potrebne vzdy podavat DP, ked mi napr. zostala iba jedna otvorena pohladavka ku koncu roka, ktora bola hned v januari uhradena. Mam totiz taky blby pocit, ze ja som tu pohladavku zahrnula az do dalsieho roka , ale este ma tento rok caka taka situacia, ked budem prechadzat z pausalnych vydavkov na bezne uctovnictvo, tak aby som to nepobabrala.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ini,
§ 17 odst. 10 Ťa nepustí, musíš sa podľa neho riadiť.
0 0
sunburn sunburn

sunburn je offline (nepripojený) sunburn

Manual
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000=362000x19%= 68780,- = daň z príjmu.
Pekný deň želám...
A kde je odpočítaná suma ktorá sa nezdanuje?Je to okolo 12x6500 Sk.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sunburn,
Už tu Manual písal, že zabudol:
čiže
600000 - príjem
- 150000 - 25 % paušál
- 88000 - uhradené poistné v roku
- 87936 - odpočítateľná položku
a výsledok sa zdaní
Naposledy upravil Muška : 12.01.06 at 12:51
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať