Zavrieť

Porady

Urbar - co s s urbarom, ktory nepresiel v restitucii?

Dobry den poradaci :-)
kedze vzdy tu dostaneme dobre rady a inspiracie, obraciam sa aj tentokrat na Vas s otazkou, s ktorou si nevieme radit. Som Monika, priatelka mino.k, pisem pod jeho nickom, lebo je zbytocne zakladat si vlastne konto :-)
...takze k problemu:
umrela mi babka, prebiehalo dedicske konanie a kedze bolo velmi komplikovane a notarka vedela este menej ako my, tak sme zacali patrat po katastr. urade sami. Jednalo sa konkretne o urbarske majetky, ktore boli za komunizmu zhabane povodnym vlastnikom, povodny vlastnik bol moj stary otec. Kedze v socializme sa toto dedit nedalo, tak ked stary otec somrel v 79 roku, samozrejme tento majetok sa neprededoval, nakolko bol v majetku druzstva.
V roku 1997 okresný úrad vydal rozhodnutie, ze schvaluje dohodu o vydani nehnutelnosti pre urbarsku spolocnost. To znamena, ze vsetci povodni vlastnici zalozili spolocenstvo a tieto pozemky v ramci restitucii ziadali spat.
A tu je ten problem!
Z povodnej pkv na ktorej bolo povodne cca 50 parciel vyziadali na vratenie ani nie polovicu! Je k tomu notarska zapisnica. O tomto celom sme my vobec nevedeli, az ked zomrela babka a zacali sme sa pri dedicstve zaujimat, tak vyslo najavo, ze za vlastnicu je tam vpisana moja teta, ktora sa nejakym podvodom vyhlasila za vlastnicku! Toto sme ale vyriesili u pravnika a ten neopravneny podiel nam vratila darovacou zmluvou.
Avsak velka cast urbaru a pasienkov mojich predkov zostala nadalej v druzstve, a dokonca na tychto parcelach je uz zalozne pravo v prospech soc. poistovne a par parciel sa vraj uz predalo v drazbe!!
Prosim, viete mi niekto poradit, ci sa este da nejakym sposobom dostat k majetku mojich predkov? Mrzi ma to, vobec nechapem ako to vsetko spisali pred rokmi, ze je to takto zle urobene a neviem, ci je este sanca ziskat spat to, co nam patrilo!
Vopred dakujem za kazdu radu.
Monika
Usporiadat
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

branislavp Pozri príspevok
mino, včera večer som pozerala fokus, dosť som sa dozvedela o reštitučných nárokoch. Tieto si oprávnení mohli uplatniť v I. prípade do 31.12.1992, v druhom prípade to ešte umožňoval zákon z roku 2003, ktorým sa tento právny úkon mohol uplatniť ešte do r. 2004. Právne rady poskytovala i právnička z pozemkového úradu, veľmi dobre vysvetlila kompetencie obvodných pozemkových úradov a kompetencie SPF.
Ak si oprávnený neuplatnil reštitučný nárok, t.j. neuplatnil si to v týchto termínoch a dotknutý má vedomosť, že jeho nehnuteľnosť je vo vlastníctve už niekoho iného, reštitúcia neprichádza do úvahy, právnik doporučuje dožadovať sa vlastníckeho práva cestou súdu formou určovacej žaloby. Keˇčlovek v tom nevie konať, doporučuje k tomu advokáta. Z toho vyplýva, že to čo patrí skutočnému vlastníkovi, musí za to poriadne zacvakať. A reštitúcia je v pase, po termíne.
Dakujem, pozrela som si to v archive, nieco pomohlo, alemusime to aj tak dat pozriet pravnikovi, aby ten posudil, ci sa oplati domahat sa urcovacou zalobou na sude svojich prav, alebo to uz nechat tak...ale aj tak je to nespravodlive, ten cas podla mna vobec nemal byt obmedzeny, urcite kopa ludi o svojich majetkoch po predkoch vobec nevie a zistia to podobne ako my az po smrti svojich blizkych... a ked je raz nieco moje, tak je moje a nemal by niekto urcovat, do kedy sa mam k tomu prihlasit...
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

mino.k Pozri príspevok
Dakujem, pozrela som si to v archive, nieco pomohlo, alemusime to aj tak dat pozriet pravnikovi, aby ten posudil, ci sa oplati domahat sa urcovacou zalobou na sude svojich prav, alebo to uz nechat tak...ale aj tak je to nespravodlive, ten cas podla mna vobec nemal byt obmedzeny, urcite kopa ludi o svojich majetkoch po predkoch vobec nevie a zistia to podobne ako my az po smrti svojich blizkych... a ked je raz nieco moje, tak je moje a nemal by niekto urcovat, do kedy sa mam k tomu prihlasit...
Súhlasím s Tvojim názorom, pretože zákonom stanovené termíny nech sa to týka záležitostí v reštitúcii, v ROEPe, atď sú šibeničné a často nesplniteľné, sú v neprospech pre oprávnených po svojich predkoch. Pretože v zákone sa opomenulo aj na tých potomkoch, ktorí žijú dlhé roky mimo domova, alebo v zahraničí. Preto každý zrod akéhokoľvek zákona, keď má byť dobrý, mal by ísť na pripomienkovanie i medzi obyčajných ľudí, aby každý sám za seba podal pripomienky k návrhu zákona, čo sa nedeje a potom je toľko zbytočnej roboty s naväzujúcimi doplnenia až sú potom schválené také zákony nečitateľné, že i právnici si ich vysvetľujú každý po svojom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať