Zavrieť

Porady

Zimný čas

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zmeny času na našom území

Na území SR, resp. ČR je platný takzvaný stredoeurópsky čas (SEČ). Dvakrát ročne dochádza k posunu času. Čas sa posúva vždy v poslednú marcovú nedeľu o 2:00 SEČ o jednu hodinu dopredu. Naspäť, o jednu hodinu späť sa čas posúva vždy v poslednú októbrovú nedeľu o 3:00 SELČ. Hovoríme, že v období medzi týmito dvoma dátumami platí takzvaný stredoeurópsky letný čas (SELČ).

Na prelome rokov 1946 a 1947 bol navyše zavedený takzvaný stredoeurópsky zimný čas (SEZČ). Tento čas bol platný len od 1.12.1946 2:00 SEČ do 23.2.1947 2:00 SEZČ.

V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00
Usporiadat
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
marleau Pozri príspevok
Práve preto obhajujem letný čas,lebo ak máme niečo strpieť dvakrát ročne,tak nám to vadí,ale ostatných nami zapríčinených 50-krát nám nevadí.taká sme my,ľudská rasa.
No ale ked si to vezmes ze 50x porusis uz porusene co len o hodinu tak uz su to v podstate 2 hodiny :-D ked clovek nikdy nevie co je dobre a co nie, obycajný smrtelnik sa to nikdy nedozvie a ten co o tom rozhoduje, tomu je to ukradnute....
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ja to vidím aj na mojom psíkovi, že je chudák popletený. teraz, keď si budem môcť hodinu pospať, tak ma bude samozrejme budiť.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

verkaz Pozri príspevok
Ja to vidím aj na mojom psíkovi, že je chudák popletený. teraz, keď si budem môcť hodinu pospať, tak ma bude samozrejme budiť.
moj pes sa skor orientuje podla svetla, v lete ma uz o siestej rano vyzeral, ze kde sa flakam, teraz na mna o siedmej rano zazera, ze preco ho budim na vencenie, ked je takmer este tma Asi aj psi su na tom rovnako ako ludia - niektorym to vyhovuje, inym nie
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

náš pes sa orientuje podľa nás keď spíme my spí aj on
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

marleau Pozri príspevok
To je síce pravda,ale ruku na srdce:nedá sa dá hodina "navyše" nájsť aj vo všednú nedeľu?
nájsť hodinu navyše v nedeľu?u mňa určite nie, nedeľu vyslovene neznášam mám pocit, že je to deň, ktorý z celého týždňa ubieha najrýchlejšie
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Náš papagáj nemá hodinky a jeho biorytmus funguje podľa ročných období a tak keď ho teraz idem ráno o pol ôsmej zobudiť, tak sa jeduje a fučí, má pravdu, veď je to ešte len pol siedmej.
Že by mal viac rozumu ako ľudia?
Naposledy upravil Gapo : 29.10.10 at 19:08
Ťapka008.jpg  
Ťapka 014.jpg  
1/1
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nie, len jeho "hodiny" idú presnejšie
0 0
miroslavala miroslavala

miroslavala je offline (nepripojený) miroslavala

Zmena času mi pripadá strašne umelé sci-fi. Čo tak si zmeniť od zajtra teplotu? Dohodneme sa, že 0°C bude od zajtra -1°C. Aby nás tak netrápili mrazy...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00
1 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Zmena času je využitie bieleho dňa.Nemusel by sa meniť,keby ľudia automaticky posunuli o hodinu svoje aktivity.Ale koľko je to grafikonov a iných rozpisov v časových jednotkách,preto je kvoli "vidnu" a tme lepšie posunúť hodiny.
Akurát nechápem (aspoň dnes som v rádiu počul),prečo musia tri rýchliky hodinu stáť.To je problém si uvedomiť na ostatných staniciach čas odchodu?To ako na jar tú hodinu doženie?280 km/h rýchlosťou? ?????????
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Moje prístroje v domácnosti: tf za 10€, rádiobudík za 25€, DVD prehrávač za 60€, satelitný prijímač za 90€ ... všetky budú mať zajtra ráno prehodený čas.
Prečo môj automobil (na displeji svieti správny dátum) za 15000€ to nevie?
3 0
piggos piggos

piggos je offline (nepripojený) piggos

som kto som,..človek čo má rád humor ...viac
mňa na tom všetkom štve len to že, keď sa zmení čas a človek si už na to ako tak zvykne.... ten čas tak rýchlo letí, že sa ani nezbadám a čas sa mení znova..no čo už z tým ..radšej by sa mali ľudia meniť a nie čas...
Naposledy upravil piggos : 30.10.10 at 18:39
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

bubkoch Pozri príspevok
posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00
a kedy v lete bola o 18:00 tma ? alebo o 19:00?
mne sa posun času nepáči , ťažko si na to zvykám, a nielen ja, aj moja rodina
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj mne to dlhšie trvá, kým sa preladím, ale tak, ako je to v lete, by mi vyhovovalo navždy, hoci viem, že "podľa slnka" je čas iný ...
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Budeme dnes spať o hodinu dlhšie, teoreticky
aspoň si spomeňme na ľudí, ktorí majú dnes nočnú službu -
dlhšiu o hodinu
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Rozalka Pozri príspevok
Aj mne to dlhšie trvá, kým sa preladím, ale tak, ako je to v lete, by mi vyhovovalo navždy, hoci viem, že "podľa slnka" je čas iný ...
už keď si zvyknem - či už na letný alebo zimný čas - je mi jedno, ktorý by natrvalo platil, len nech sa už nemení!
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Ivana Š Pozri príspevok
Budeme dnes spať o hodinu dlhšie, teoreticky
aspoň si spomeňme na ľudí, ktorí majú dnes nočnú službu -
dlhšiu o hodinu
No ja na nich intenzivne myslim, po 4 rokoch konecne nemam sluzbu ked sa meni cas
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Gapo Pozri príspevok
Náš papagáj nemá hodinky a jeho biorytmus funguje podľa ročných období a tak keď ho teraz idem ráno o pol ôsmej zobudiť, tak sa jeduje a fučí, má pravdu, veď je to ešte len pol siedmej.
Že by mal viac rozumu ako ľudia?
ja som myslela, že máš nejakého mega vtáka, teda papoucha, ale veď to je korela, aj ja som mala takého, žila u brata umrela minulý rok a mala asi "100"rokov inak pekný samček
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

...mne zmena času nevadí,akurát na jar ma nemal kto na ňu upozorniť a prišla som o hodinu neskôr do práce. a ešte som sa aj čudovala, čo tam tak skoro robí kolega, ktorému začína pracovný čas o hodinu neskôr ako mne ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Moje prístroje v domácnosti: tf za 10€, rádiobudík za 25€, DVD prehrávač za 60€, satelitný prijímač za 90€ ... všetky budú mať zajtra ráno prehodený čas.
Prečo môj automobil (na displeji svieti správny dátum) za 15000€ to nevie?
...za veľa peňazí málo muziky ...

Moja mašinka pri každom vypnutí a potom nahodení motora vždy inakší čas ukazuje ...

Vážne teraz , bude to tým , že oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú , tým pádom sa aj automaticky nastavujú ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať