Zavrieť

Porady

Zimný čas

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zmeny času na našom území

Na území SR, resp. ČR je platný takzvaný stredoeurópsky čas (SEČ). Dvakrát ročne dochádza k posunu času. Čas sa posúva vždy v poslednú marcovú nedeľu o 2:00 SEČ o jednu hodinu dopredu. Naspäť, o jednu hodinu späť sa čas posúva vždy v poslednú októbrovú nedeľu o 3:00 SELČ. Hovoríme, že v období medzi týmito dvoma dátumami platí takzvaný stredoeurópsky letný čas (SELČ).

Na prelome rokov 1946 a 1947 bol navyše zavedený takzvaný stredoeurópsky zimný čas (SEZČ). Tento čas bol platný len od 1.12.1946 2:00 SEČ do 23.2.1947 2:00 SEZČ.

V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Súhlasím, akurát to nasrdí, však?
V aute mi teda stále svieti letný čas, však na tých 5 mesiacov sa mi to veľmi neoplatí meniť, navyše "dozadu" to je veľa práce (to by ses musel vohnot) ...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
buchač Pozri príspevok
...oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú ....
... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
Stefan2005 Pozri príspevok
... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...
Teraz neviem, chces pocuvat radio alebo sledovat cas ?
Ale kto vie preco to tak je ze lacne veci niekedy maju viac funkcii ako tie drahe. Mozne preto nie je v radiu automaicke nastavovanie casu lebo malokto pouziva radio ako hodinky a naco zbytocne predrazovat. Na lacnu meteostanicu je to jednoduchsie hodit ako na drahje autoradio, ktoremu by sa tym navrsila cena. Ja som si to rozdeli tak, ze na pocuvanie pouzivam radio, na pozernie televizor, na telefonovanie mobil, na fotografovanie fotoaparat, atd... no a nemam problem s automatickym nastavovanim casu, malym displejom pri sledovani filmu, a co ja viem co. Jedine co pouzivam su hodinky s kontolou tepu...
Videl si film klik ... ??? ja tak nechcem dopadnut
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ivantt Pozri príspevok
...Ja som si to rozdeli tak, ze na pocuvanie pouzivam radio, na pozernie televizor, na telefonovanie mobil, na fotografovanie fotoaparat, atd...
len malá pripomienka - v súčasných autách je multifukčný panel, a ak nie je nič zapnuté, tak sa zobrazuje (veľkými písmenami) teplota, čas,...
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
NO vidis, mne sa to ukazuje v okienku na tachometri.. palubny pocitac sa tomu hovori. Aj teplota aj cas, spotreba a co ja viem co. A ked je radio zapnute, ukazuje sa cas a ten je automaticky správny a aktualizovany kazdu hodinu. Vlastne spravny ani nie, niekedy to ten beep posunie o nejaku minutku... a co sa tyka multifunkcneho panelu, az tak pohodlny nie som, dokazem si nastavit hodinky... dokonca bez navodu To sú ozaj drobnosti ktorymi sa nezatazujem.
A este malickost.. keby si chcel skusit meranie tepu na hodinkach, mas k tomu pas na hrudnik ale v aute neodmerias. Auto ma palubny pocitac, rôzne elektronické riadenia a mozno prave to automaticke nastavenie casu by mohlo pocas jazdy spôsobit nejake nestastie. Kerby si stal tak nie ale za jazdy... To je ako pouzivanie mobilu v lietadle... môze narusit elektronicky riadiaci system a nestastie je nasvete
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
...za veľa peňazí málo muziky ...

Moja mašinka pri každom vypnutí a potom nahodení motora vždy inakší čas ukazuje ...

Vážne teraz , bude to tým , že oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú , tým pádom sa aj automaticky nastavujú ...
Stefan2005 Pozri príspevok
... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...
Štefan ...

Add 1. - svoj príspevok som podal humorne , aspoň snaha bola ...
Add 2. - u mňa pre zmenu neobstojí zasa to vysvetlenie , že oné ...niečo očakávať .

Osobne mám najradšej svoje náramkové hodinky , stará klasika ...aj napriek tým "dlhým rukám" na ne dovidím ...
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
buchač Pozri príspevok
Štefan ...


Osobne mám najradšej svoje náramkové hodinky , stará klasika ...aj napriek tým "dlhým rukám" na ne dovidím ...
ty brrrdo... ja uz svoje stare dobre naramkove primky nemam, ale dostal som ich na prijimanie a boli najlepsie ake som mal.. boli presne a tiez mi nevadilo ze ich musim natahovat. a fungovali dobrych 20 rokov. pokial sa nezapacili niektoremu spoluobcanovi mierne tmavsej pleti :-)) Odvtedy som menil hodinky kazde dva roky a nakoniec uz nepouzívam ziadne. A nechybaju mi potvory, aspon sa nikam nezeniem. Ale na rozdiel od hodiniek, mne vadi zmena zimneho a letneho casu...
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
bubkoch Pozri príspevok
posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00
?????to kde bývaš, keď v lete je u vás tma o 18-tej
U nás na záhrade ešte praží slnko a príjemne.
Skôr je blbosť, keď ideme na kupko a o desiatej cvakáme zubami od chladu, bo tá hodina je ráno cítiť a keď ideme domov, tak sa veselo pečieme.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať