Zavrieť

Porady

Dioptrické okuliare - ako ochranné pomôcky

Zdravím všetkých ktorý mi pomôžu,

potrebujem zistiť, či zamestnávateľ môže poskytnuť svojim zamestnancom ochrannú pomôcku preplatenie dioptrických okuliarov. Ide o ludí, ktorý pracujú s počítačmi.
Sú a do akej výšky tieto pomôcky daňovo uznané? je niekde dané zákonom, že môže prispieť len dovýšky napr. 40 EUR?
V NV SR č.395/2006 Z.z. som sice našla ochranu tváre a očí, ale konkrétne dioptrické okuliare tam nespadajú.
Ako je to najlepšie ošetriť, ak zamestnávateľ chce preplatiť napr.vyšetrenie zraku a násladne kúpenie okuliarov?
Stačí čisto zmluva o poskytnutí služieb a následne "vybratie" tých služieb konkretnymi zamestnancami?
Asi tu mám v jedne otazke viacej "účtovných foriem" ale ďakujem všetkým za odpovede
Usporiadat
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

U nás vo firme je povinnosť nosenia ochrnných okuliarov vo výrobe. Ľudia vo výrobe, ktorý majú problémy so zrakom dostali dioptrické ochranné okuliare. Ale také isté dostali aj manažéri, ktorý do výroby chodia raz za čas. Všetkých vyšetril lekár a výdavky za vyšetrenie aj za okuliare sme si uplatnili ako daňový náklad. Daňový audit nám na to nepovedal nič. Schválil to.

Viem, že je to iný prípad, lebo ide o ochranné okuliare. Chcem tým povedať, že princíp je podobný. Ak zobrazovacia jednotka ohrozuje zrak, tak je prirodzené, že sa človek proti tomu musí nejak chrániť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Llívia Pozri príspevok
V čom sú špeciálne? Mám okuliare, tiež ich potrebujem viac-menej len kvôli PC a jediné, čo je na nich špeciálne, je antireflexná úprava, ktorá stála 5 EUR/1 sklo.
Podľa mňa, ak by zamestnávateľ uhradil zamestnancovi pracujúcemu s PC antireflexnú úpravu na okuliaroch (aj dioptrických), tak si to môže dať do nákladov. (Ale asi by mu v prípade kontroly z DÚ kontrolóri "otrieskavali" o hlavu, že takto upravené okuliare môže využívať zamestnanec aj doma - potom by to bolo už na zamestnávateľovi, aby ich "ukecal".)
V čom sú špeciálne - neviem to odborne posúdiť. Okuliare do dialky nosím dlhú dobu, používala som ich aj pri práci na PC. Videla som s nimi na obrazovku, ale zle na klávesnicu (na klávesnicu som lepšie videla bez nich).. Bolievala ma hlava. Tieto majú nejaký plynulý prechod (nie je v dolnej časti skla ten trojuholník. Majú odľahčené sklá a pri rozbití nejakú úpravu skla zabraňujúcu poranenie. Vybavovala som si ich pred pár rokmi a už vtedy bol doplatok za sklá vysoký. Ale to pohodlie pri práci s PC stojí za to ...

Na pozeranie televízie ich využiť nemôžem - nie sú "nastavené" na takú vzdialenosť ...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať