Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra

Mám jeden problém a potrebujem radu od všetkích,ktorí sa tomu rozumejú.
Platba tovaru je uskutočnená prevodom na účet pred dodaním tovaru.Treba vystavovať zálohovú faktúru, aj ked je suma na zálohovej faktúre rovnaká ako na ostrej faktúre?Suma je vždy uhrádzaná v plnej výške.Bude číslovanie tíchto faktúr rozdielne alebo rovnaké? Ďakujem za pomoc
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Eva99 Pozri príspevok
Ahojte, môže ma prosím niekto uistiť, či postupujem správne? Ide o účtovanie nájomného, neviem to spraviť v programe tak, aby mi to previazalo, takže:
Zálohová nedaňová faktúra - neúčtujem, len na jej základe zaplatím.
Daňový doklad k prijatej platbe - účtujem na /314
Úhrada v banke - účtované na 321/
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?
Ďakujem za radu.
Trebárs takto:
Úhrada v banke 314.1/221
Daňový doklad k úhrade 314.2/314.1
Vyúčtovacia faktúra 5.../321 a následne 321/314.2
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

nie sme platcovia DPH. Ďakujem krásne za odpoveď. krásny deň prajem :-)
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

KEJKA Pozri príspevok
a kde máš náklad?
Vyúčtovacia faktúra - účtované 314/321?...určite nie
518/321
321/314
Náklad mám v doklade o prijatej platbe. Myslela som 518,343/314...
Kejka, mohla by si mi to prosím Ťa konkrétne rozpísať? Asi mi to nepáli a tej predkontácii nerozumiem Doklad k prijatej platbe nie je v podstate zálohová daňová faktúra? To mám dať na 321? Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odpovedali sme ti dve a v podstate sme sa zhodli.
vyspi sa na to, ráno mudrejšie večera. Predsa nebuidem kopírovať vlastnú odpoveď
Nakresli si šibeničky a vyjasní sa ti.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Janinkaaa Pozri príspevok
Zaplatili sme v hotovosti zálohu 1000 EUR v 09/2010 za osobný automobil.
Predajca automobilu mi vystavil zálohovú faktúru, kde je len uvedená výška zálohy 1 000,00 EUR. Záloha tu nie je rozúčtovaná na základ a DPH. Žiadna iná faktúra mi neprišla.
V mesiaci 09/2010 som si neodpočítala DPH so zaplatenej zálohy.

V mes. 11/2010 pri dodaní auta mi vystavili ostrú faktúru. V tejto faktúre je odpočítaná záloha 1000,00 EUR aj rozpisom bez DPH a vyčílená DPH.

Chcem sa opýtať, či aj pri zálohových faktúrach postupujem podľa §51 ods.2 ?
Platiteľ vykoná odpočítanie dane najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na opdočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovoacom období kalendárneho roka ......
Ide mi o to, či si môžem odpočítať DPH zo zálohovej fa až v 11/2010, keď mi došla ostrá fa, alebo musím podať dodatočné DPH az 09/2010 (samozrejme musím si pýtať druhú zálohovú fa)?

Ďakujem.
KEJKA Pozri príspevok
píšeš
Záloha tu nie je rozúčtovaná na základ a DPH. Žiadna iná faktúra mi neprišla.
takže faktúru k platbe=zálohe nemáš, alebo máš?
podľa zadania nemáš, ale súčasne vieš preukázať podľa súpisu dokladov za 09/2009, prípadne 10/2009, že si si zo zaplatenej zálohy DPH neodpočítala. preto ignoruj rozpis zálohy na ostrej faktúre a odpočítaj si všetku DPH. prilož k faktúre kopiu potvrdenky o zaplatení zálohy, doplň poznámku, že DPH zo zálohy nebola odpočítaná, lebo nebol k dispozícii doklad. Ten nie je k dispozícii ani teraz.
tým by bol tento účtovný prípad uzavretý.
K tomu, aby si mohla uplatniť DPH zo zálohy nestačí kópia potvrdenky o zaplatení zálohy, vyžiadaj od dodávateľa kópiu daňového dokladu k prijatej zálohe a tento si pripoj k vyúčtovacej faktúre.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a to už načo? DPH eodpočítala, lebo nemala doklad ked to bolo aktuálne, tak teraz už ho nepotrebuje. Práve potvrdenka o zaplatení a žiadna faktúra k prijatej platbe potvrdzuje správnosť jej postupu, že si odpočíta DPH z ostrej faktúry.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lenže na ostrej faktúre je suma DPH už len na zvyšnú časť, na zálohu je mínusová!
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Aby som vysvetlila:
Zálohová faktúra je na celú sumu, teda aj s DPH. Na jej základe zaplatím, neúčtujem. Doklad k prijatej platbe je v podstate zálohová daňová faktúra, je to daňový doklad, na jej základe si uplatním DPH. Vyúčtovacia faktúra príde nulová, pretože záloha je vždy každý mesiac na celú sumu.
Kejka, ja som len nerozumela, prečo zálohu účtujem na 321 a nie na zálohy...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zálohu účtuješ na zálohy. vyúčtovaciu na 321 a do nákladov
a kedže je "nulová"-teda nula k úhrade, tak vyrovnáš 321/314
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

KEJKA Pozri príspevok
zálohu účtuješ na zálohy. vyúčtovaciu na 321 a do nákladov
a kedže je "nulová"-teda nula k úhrade, tak vyrovnáš 321/314
Kejka, ja viem, že je to nepochopiteľné, ale mne ani tie šibeničky nesedia... Ako môžem účtovať do nákladov až vyúčtovaciu faktúru, keď daňový doklad, pri ktorom si uplatňujem aj DPH je zálohová faktúra? Môžeš mi prosím Ťa predkontovať doklady, ktoré mám k dispozícii? (z toho to už hádam pochopím...)

Daňový doklad k prijatej platbe, zdan. plnenie 12.12.2010
??? 1000€, 343 190€ / 314 1190€
Úhrada v banke 12.12.2010
314 1190€ / 221 1190€ ?
Vyúčtovacia faktúra 31.12.2010 (výsledná suma je nulová)
??? 1190€ / 321 1190€
ID?
321 1190€ / 314 1190€
Takto mi to nesedí. Alebo som Ťa nepochopila správne? Prepáč, ešte to so mnou prosím Ťa vydrž
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
??????????????????
Ako môžem účtovať do nákladov až vyúčtovaciu faktúru,
VED VYúčTOVACIA FA JE DOKLAD O DODANí = NáKLAD
DOKLAD NA ZáKLADE PLATBY JE LEN DOKLAD PRE účELY ODPOčíTANIA dph.
prehodila som capslock....asi toto zmažem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Kejka, ja viem, že je to nepochopiteľné, ale mne ani tie šibeničky nesedia... Ako môžem účtovať do nákladov až vyúčtovaciu faktúru, keď daňový doklad, pri ktorom si uplatňujem aj DPH je zálohová faktúra? Môžeš mi prosím Ťa predkontovať doklady, ktoré mám k dispozícii? (z toho to už hádam pochopím...)

Daňový doklad k prijatej platbe, zdan. plnenie 12.12.2010
??? 1000€, 343 190€ / 314 1190€
Úhrada v banke 12.12.2010
314 1190€ / 221 1190€ ?
Vyúčtovacia faktúra 31.12.2010 (výsledná suma je nulová)
??? 1190€ / 321 1190€
ID?
321 1190€ / 314 1190€
Takto mi to nesedí. Alebo som Ťa nepochopila správne? Prepáč, ešte to so mnou prosím Ťa vydrž
Účtovanie:
314/221
príde doklad na daň:
tento krok záleží od softvéru, jedno z riešení:
343 - na uplatnenie/ 343 bez uplatnenia
"ostrá faktúra":
5xx/321
343 bez uplatnenia/321
ID: 321/314
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Rozalka Pozri príspevok
Účtovanie:
314/221
príde doklad na daň:
tento krok záleží od softvéru, jedno z riešení:
343 - na uplatnenie/ 343 bez uplatnenia
"ostrá faktúra":
5xx/321
343 bez uplatnenia/321
ID: 321/314
Rozalka, práveže v programe to neviem nahodiť tak, aby mi to previazalo. Musím to len nejako ručne, neviem ako nahodiť 343 bez uplatnenia Ešte ma napadlo účtovať, ale z DPH natvrdo vyhodiť...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ako by som mala zaúčtovať, mám zálohovú faktúru na prenájom park.priestorov suma 118,49, vyúčtovacia k nej je 78,99 a tak isto na 78,99 je aj príjmový doklad, čo s tým zvyškom? Ešte som sa s týmto nestretla.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

viete mi s tým poradiť
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Zdravím, i ja mám na vás otázku týkajúcu sa zálohovej faktúry - len taká začiatočnícka otázka - pri účtovaní v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH: AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?
keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra..... tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu, že ide o úhradu dodávateľskej FA i keď mi tá príde až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo? zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sybila3 Pozri príspevok
ako by som mala zaúčtovať, mám zálohovú faktúru na prenájom park.priestorov suma 118,49, vyúčtovacia k nej je 78,99 a tak isto na 78,99 je aj príjmový doklad, čo s tým zvyškom? Ešte som sa s týmto nestretla.
nie je zálohová ako zálohová.
Podľa popisu pôvodne žiadali sumu 118,49, ale firma zaplatila 78,99, tak dostali vyúčtovaciu /?/ na 78,99 EUR.
Možno ani tá vyúčtovacia nie je vyúčtovacia, ale je to doklad k prijatej platbe pre účely odpočítania DPH.
Možno sa dohodli na nižšej sume, na kratší čas............ ja nie som Sybilla
preštuduj si ešte raz doklady, doplň informácie......
pokiaľ konečná suma na dodanú službu je ozaj 78,99, čo bolo aj uhradené, tak zvyšok zo zálohy môžeš ignorovať. Klasická zálohová=výzva na platbu sa neúčtuje.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no asi to budem musieť ignorovať, lebo, szčo mi doniesol zál.fa na 118,49 z januára v septembri, stále som pýtala vyúčtovaciu, tak dnes bol vypýtať a dali mu tú čo mám zaúčtovanú v apríli ale tam nie je nič o vyúčtovaní zálohy, len text fakturujem Vám za prenájom.....78,99, čo bolo aj zaplatené, ale dnes mu povedali, že tá fa patrí k tej 118,49. No ešte som takéto niečo nemala.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

querying Pozri príspevok
Zdravím, i ja mám na vás otázku týkajúcu sa zálohovej faktúry - len taká začiatočnícka otázka - pri účtovaní v jednoduchom účtovníctve, neplatca DPH: AKO TO BUDE VYZERAŤ SO ZÁLOHOVOU FAKTÚROU V PEŇAŽNOM DENNÍKU?
keď v denníku sa účtuje chronologicky v časovom slede.... dostala som zálohovú faktúru na základe ktorej som vykonala platbu a až neskôr mi bol dodaný tovar a faktúra..... tak v denníku mám uviesť na základe výpisu z bankového účtu, že ide o úhradu dodávateľskej FA i keď mi tá príde až neskôr a teda pre správny zápis do denníka nepoznám ani jej poradové číslo? zálohová FA ostane bez zápisu v denníku? slúži len na vyčíslenie sumy?

prosim o radu
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Sme platcovia DPH, JÚ. V mes.12/2010 dodávateľ vystavil FA - daň.doklad na zálohovú platbu 2000 € s DPH na materiál. Faktúru sme uhradili v r.2010 a uplatnili sme si aj 19% DPH. Materiál bude dodaný vo februári 2011 a doúčtovaný ale už s 20% sadzbou. Počkáme si na to, ako bude vyúčtované DPH.
Teraz ale potrebujem poradiť, ako zálohu zaúčtovať v PD v r.2010. Používam program POHODA a zatiaľ ju mám s predkontáciou "neviem, zaúčtujem neskôr"
Bude to nákup materiálu, teda VOZD, alebo materiál na ceste??? Priznám sa, je to pre mňa veľká dilema

Teraz som zistila, že som na porade v PU, no keďže je tu táto téma, tak som si dovolila zapojiť sa a požiadať o radu. Sorry.
Ak to nebude vadiť, potešila by ma akákoľvek dobrá rada.
Naposledy upravil m.aj.a : 09.02.11 at 20:41
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať