Zavrieť

Porady

Výpoveď a odstupne v dobe určitej

km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

Dobry den,

Chcela by som sa poradit v nasledovnom pripade. Mam uzatvorenu prac. zmluvu na dobu urcitu, ktora konci buduci rok. Skusobnu dobu som nemala z dovodu prestupu z jednej firmy do druhej pricom majitel firmy ostal ten isty a zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu. Chcela by som sa opytat ci mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a taktiez ci mam narok na odstupne. Som pracovnom pomere od 15.9.2010. Moze mi dat ukoncenie pracovneho pomeru okamzite bez dovodu?
Dakujem velmi pekne
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

terezamaria Pozri príspevok
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to nie. Resp. by to nebolo, keby zamestnanci vedeli, ako sa majú brániť; keby sa nebáli ísť do súdneho sporu so zamestnávateľom; keby neboli celý do...í, keď sa im začne zamestnávateľ vyhrážať okamžitým skončením prac. pomeru a oni radšej podpíšu dohodu, aby v zápočtovom liste nemali "hodinovú výpoveď" - toto myslím na prípady, kedy sú si zamestnanci vedomí, že nič neporušili a "hodinová výpoveď" zo strany zamestnávateľa je neopodstatnená. Čo také by MK28 musela urobiť, aby s ňou zamestnávateľ mohol okamžite skončiť prac. pomer?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mzdarka renca Pozri príspevok
zrušenie prac. miesta = organizačná zmena
V ZP to nie je takto definované.

mzdarka renca Pozri príspevok
dá sa obísť, pokiaľ majú každá inú pracovnú náplň, ale to obídenie nie je jej zamestnávateľa prípad, on sa jej chce zbaviť hneď, bez výpovednej doby a odstupného. preto som písala o tých 2 platoch, aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

km28 Pozri príspevok
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni.no tak tu sa mení celá situácia, lebo ja osobne som bola v tom, že robíte 8 hod. cez deň obe na jednom mieste. Tu by prichádzalo do úvahy ten § 63 odst. 1 písm b) ZP, pokiaľ by sa na tom tvojom mieste prestalo pracovať v dvoch zmenách a robilo sa len na jednu zmenu, alebo preto nechcú uviesť § 63 odst. 1 písm b) ZP, lebo za teba majú už náhradu a ak by ho uviedli, tak by na to tvoje miesto nemohli prijať nikoho 3 mesiace. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. to, že nemáš prísť na nočné, ti oznámili písomne? lebo sa môže stať, ak ti to oznámili ústne, že ti na tie dni dajú absenciu a vtedy by už mali oni eso v rukáve Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
ako je to s tými zmenami? bude sa pracovať len na jednu? či?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

km28 Pozri príspevok
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
máš nárok na obidvoje, aj odstupné, aj výp. lehotu..

môžeš podpísať aj dohodu, len tam žiadaj mať napísané, že ti firma vyplatí odstupné..

s tým odkazovaním, že nemusíš prísť do roboty - na to si dávaj bacha, žiadaj to písomne od firmy, aby to nezneužili, že si neprišla do roboty a nedostala si okamžité skončenie PP..
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
km28 Pozri príspevok
cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
Takže musíte tam byť dve, lebo sa striedate denná a nočná smena.

Trvaj na tom, aby Ti dali Výpoveď z nadbytočnosti / čo je v tomto prípade sprostosť, pokiaľ chcú naďalej prevádzkovať dennú a nočnú smenu/.

Či budeš trvať na 2 mesačnej výpovednej dobe, teda podpíšeš Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, alebo podpíšeš Dohodu § 60 ZP s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP - to už je len na Tebe.

V prvom prípade by si chodila do práce počas výpovednej doby ešte 2 mesiace a dostala by si 2 mesačné odstupné, v druhom prípade by si ukončila hneď a tiež by si dostala 2 mesačné odstupné.

Je len a len na Tebe, ako sa rozhodneš, ako to máš premyslené.

Nezabudni sa zamestnávateľa opýtať, či naďalej sa bude na tejto pracovnej pozícii pracovať na smeny, pretože namiesto Teba, pokiaľ Ťa prepustia z nadbytočnosti, nemôžu 3 mesiace nikoho prijať.
6 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Llívia Pozri príspevok
V ZP to nie je takto definované.

si teraz robíš srandu?

Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?ale môže, ale pokiaľ KM28 neobjasnila súvislosti...... a písala o jednom prac. mieste, veď čítaj pozorne príspevky
.
1 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

co sa tyka tej prace oni zatial pracuje za mna na nocnej kolegyna a cez den nasa sefka. Chcu zrusit nocne a nechat len kolegynu na dennej. Co sa tyka toho nechodenia do prace bolo mi to oznamene vcera telefonicky. Mam papier od lekarky za vcerajsi aj dnesny den ze som bola u lekara nakolko dnes som si chcela ist dat potvrdit dovolenku a nikto nebol vo firme. Mozem mat dve potrvdenia od lekarov za dva dni? A plati to aj v tom pripade na nocne?
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

co si tyka prace. robili sme tu istu napln prace len s tym rozdielom ze jedna robila v noci a druha robila cez den. Takto sme sa striedali po tyzdni.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

km28 Pozri príspevok
co sa tyka tej prace oni zatial pracuje za mna na nocnej kolegyna a cez den nasa sefka. Chcu zrusit nocne a nechat len kolegynu na dennej. tak to je organizačná zmena a platí ten § 63 odst. 1 písm. b) a aj nárok na odstupnéCo sa tyka toho nechodenia do prace bolo mi to oznamene vcera telefonicky. toto môžu odtajiť Mam papier od lekarky za vcerajsi aj dnesny den ze som bola u lekara nakolko dnes som si chcela ist dat potvrdit dovolenku a nikto nebol vo firme. Mozem mat dve potrvdenia od lekarov za dva dni? A plati to aj v tom pripade na nocne?
joj dievča, ak si mala mať nočnú, tak ti uznajú len návštevu u lekára z pohotovosti, od takého, ktorý pracuje cez deň nie.
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mzdarka renca Pozri príspevok
Llívia Pozri príspevok
V ZP to nie je takto definované.
si teraz robíš srandu?

Llívia Pozri príspevok
Odkedy nemôže mať zamestnávateľ viacero zamestnancov, ktorí majú rovnakú pracovnú náplň?
ale môže, ale pokiaľ KM28 neobjasnila súvislosti...... a písala o jednom prac. mieste, veď čítaj pozorne príspevky.

Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.

Čítam pozorne, a keby si aj ty čítala pozorne, tak by si sa v mojom príspevku č. 19 dočítala, ako definuje pracovné miesto ZP (definuje ho len súhrnom pracovných činností a neobmedzuje počet ľudí na jednom pracovnom mieste). Pri viaczmennej prevádzke má každá pracovná zmena samostatné pracovné miesta? Alebo sa viac ľudí strieda na jednom pracovnom mieste?
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

takze z toho my vyplyva ze dnes mam ist riadne na nocnu aby nemali dovod na porucenie prac. discipliny. Co v takom pripade za vcerajsok. Mozu my dat okamzitu vypoved za jeden den aj ked viem ze som nemala prist. Je to porusenie prac. discipliny alebo ako to budu brat. Co v takom pripade ze pridem dnes na nocnu a bude tam aj kolegyna ktora mi oznami ze som nemala prist a nikto nadriadeny tam nebude ktory mi podpise papier ze nemusim chodit.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Llívia Pozri príspevok
Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.

Čítam pozorne, a keby si aj ty čítala pozorne, tak by si sa v mojom príspevku č. 19 dočítala, ako definuje pracovné miesto ZP (definuje ho len súhrnom pracovných činností a neobmedzuje počet ľudí na jednom pracovnom mieste). Pri viaczmennej prevádzke má každá pracovná zmena samostatné pracovné miesta? Alebo sa viac ľudí strieda na jednom pracovnom mieste?
ale nehovor, pýtajúca na začiatku nehovorila o viaczmennej prevádzke a teoretikov, ako si ty "milujem", ktorí ani nevedia, že zrušenie pracovného miesta je organizačná zmena, ale to by si musela vedieť čítať zákony a vedieť ich použiť v praxi, ale nechaj tak. ak si potrebuješ týmto spôsobom tu na porade zvyšovať svoje ego, nie si na správnej adrese, na to tu nikto nie je zvedavý. Jedy si vypúšťaj doma. A neželám si, aby si prekrúcala skutočnosti a láskavo si prečítaj celú tému od začiatku.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mzdarka renca Pozri príspevok
ale nehovor, pýtajúca na začiatku nehovorila o viaczmennej prevádzke a teoretikov, ako si ty "milujem", ktorí ani nevedia, že zrušenie pracovného miesta je organizačná zmena, ale to by si musela vedieť čítať zákony a vedieť ich použiť v praxi, ale nechaj tak. ak si potrebuješ týmto spôsobom tu na porade zvyšovať svoje ego, nie si na správnej adrese, na to tu nikto nie je zvedavý. Jedy si vypúšťaj doma. A neželám si, aby si prekrúcala skutočnosti a láskavo si prečítaj celú tému od začiatku.
Mojuš, zistila si, že nemáš pravdu, tak musíš vypustiť jed?
Tiež si neželám, aby si prekrúcala skutočnosti. Nepísala som, že zrušenie pracovného miesta nie je organizačnou zmenou,
Llívia Pozri príspevok
... v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta....
ale písala som, že Zákonník práce nedefinuje organizačnú zmenu ako zrušenie pracovného miesta.
Toto tam napísané nie je a môžeš si tu vypustiť jedov, koľko chceš, nič také v ZP nenájdeš. S tým čítaním zákonov by si mala začať u seba - dočítala si sa tam, že organizačná zmena = zrušenie pracovného miesta?
Taktiež - pracovné miesto. Kde v ZP je uvedené, že jedno pracovné miesto = jeden zamestnanec? Mimochodm, čítala si príspevok č. 3 od KM28? Písala v ňom, že na jednom pracovnom mieste pracujú dve. To ti nedošlo, že je to viaczmenná prevádzka, že sa striedajú?
Naposledy upravil Llívia : 10.11.10 at 10:48
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Llívia Pozri príspevok
Jediný, kto si tu robí srandu, si ty - dávaš zavádzajúce, nepravdivé informácie (že nemôže dostať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). A v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.
Nemas pravdu, oraganizacna zmena moze zahrnat zrusenie, premiestnenie, zlucenie a pod.pracovneho miesta.
Pri ktorejkolvek sa moze jeden alebo viac zamestnancov stat nadbytocnymi ...
3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Llívia Pozri príspevok
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to nie. Resp. by to nebolo, keby zamestnanci vedeli, ako sa majú brániť.... Čo také by MK28 musela urobiť, aby s ňou zamestnávateľ mohol okamžite skončiť prac. pomer?
Čo prosím Ťa je také veľmi jednoduché? Je zbytočné sa brániť zamestnancovi, že neporušil pracovnú disciplínu, keď ju porušil a zamestnávateľ má spísanú zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny, ktorá je podpísaná i 2-ma svedkami.

Čo by musela MK28 urobiť? Neviem čo robí, ale stačí vyrobiť zlý výrobok, pár minút meškať do práce, odbehnúť na cigaretu, keď to nemá v tom čase dovolené.........Jednoducho stačí pár zápisníc menej závažného porušenia pracovnej disciplíny.....a je z toho výpoveď Ale na to sa MK28 nepýtala, takže sme . Až si myslíš, že súd dá za pravdu zamestnancovi, keď zamestnávateľ má zdokladované, spísané a svedkami potvrdené na papieri viacnásobné porušenie pracovnej disciplíny,tak sa naozaj veľmi mýliš.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ivka70 Pozri príspevok
Nemas pravdu, oraganizacna zmena moze zahrnat zrusenie, premiestnenie, zlucenie a pod.pracovneho miesta.
Pri ktorejkolvek sa moze jeden alebo viac zamestnancov stat nadbytocnymi ...
Ivka70, potvrdzuješ moje slová:
Llívia Pozri príspevok
J...v ZP skutočne NIE je organizačná zmena definovaná ako zrušenie pracovného miesta.
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
- koniec, nič viac tu uvedené nie.
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

to znamena ze za vcerajsiu neucast na nocnej mi mozu dat len napomenutie ale ked dnes pridem na nocnu nemozu my nic. Max daju jednu absenciu za vcerajsok a mozu ma za jednu absenciu vyhodit okamzite. A co v takom pripade ze dnes pridem na nocnu a bude tam kolegina a ta mi povie aby som isla domov. Ok ja zavolam svojej nadriadenej a poviem jej ze som prisla a ta ma posle domov aby som nechodila. Ked jej poviem ze to nemam na papieri tak tam zostanem lenze v pripade ze ma vyzve aby som opustila pracovnisko co mam robit.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

terezamaria Pozri príspevok
Čo prosím Ťa je také veľmi jednoduché?Tejto otázke nerozumiem. Ty si písala, že:
Llívia Pozri príspevok
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.
terezamaria Pozri príspevok
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".

Je zbytočné sa brániť zamestnancovi, že neporušil pracovnú disciplínu, keď ju porušil a zamestnávateľ má spísanú zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny, ktorá je podpísaná i 2-ma svedkami.

Čo by musela MK28 urobiť? Neviem čo robí, ale stačí vyrobiť zlý výrobok, pár minút meškať do práce, odbehnúť na cigaretu, keď to nemá v tom čase dovolené.........Jednoducho stačí pár zápisníc menej závažného porušenia pracovnej disciplíny.....a je z toho výpoveď Ale na to sa MK28 nepýtala, takže sme . Až si myslíš, že súd dá za pravdu zamestnancovi, keď zamestnávateľ má zdokladované, spísané a svedkami potvrdené na papieri viacnásobné porušenie pracovnej disciplíny,tak sa naozaj veľmi mýliš.
Písala som o okamžitom skončení pracovného pomeru:
Llívia Pozri príspevok
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.
Ty už píšeš o VÝPOVEDI pre porušenie pracovnej disciplíny. Niektorí zamestnávatelia si pri VÝPOVEDI "vyrobili" "dôkazy" (aj sa to deje, niektorí sa už s tým stretli). Nemyslím si však, že by to bolo také jednoduché pri okamžitom skončení prac. pomeru, hlavne nájsť dostatočný dôvod, aby mohol byť prac. pomer takto skončený.
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

dobre takze situacia sa znemila. Volala som zo svojou nadriadenou ze dnes pridem na nocnu. citujem jej slova " nemusis prist do roboty tieto dva dni budes mat preplatene co si bola doma. Zajtra pridi do roboty a dohodneme sa" Ja na to dobre ale nemam podpisanu dovolenku a ked sa mi nieco stane tak chcem mat potvrdeni papier o tom ze mam volno. Ona na to: ty nemas narok na dovolenku.
Podla vyplatnej pasky za oktober som tam mala dva dni narok. Co by ste urobili na mojom mieste.
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

dnes pojdem k lekarovi aby som mala papier preco som dnes neprisla na nocnu. Ale co za vcera ked som neprisla moze byt z toho velky problem ked budem mat jednu absenciu podla nich aj ked viem ze som nemala prist ale je to tvrdenie proti trvdeniu. Za dnesok si to vybavim ale vcerajsok nemam je to problem a moze ma za to okamzite vyhodit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať