Zavrieť

Porady

splnomocnenie pre mamu

Prosim o radu k pozostalom majetku po mojom otcovi.
Mam este zijucu mamu a surodencov.Ja zijem v zahranici.
Mama mi poslala papier,co sa tyka splnomocnenia pre mamu,ale je to len prazny formular
v ktorom sa vobec neuvadzaju ziadne podrobne informacie o pozostalom majetku.
Ani nie je podpisany notarom a peciatkou.Formular ma meno notara a adresu.
Neviem co si mam o tom mysliet.Potrebujem radu ako dalej.
Dakujem do predu.
Na konci tlaciva je len tato sprava:
najma aby toto dedictvo odmietol alebo neodmietol,vyjadril sa o stave majetku,
dojednal dohodu o vyporiadani dedictva a vykonal vsetky ukony potrebne
na ukoncenie konania.Suhlasim,aby tento zastupca uzavrel v mojom mene dohodu o vyporiadani dedictva.
Medzi sebou sme sa dohodli a nase zaujmy nie su vo vzajomnom rozpore.
Naposledy upravil arizona : 16.11.10 at 07:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Choco Pozri príspevok
    Prosim o radu k pozostalom majetku po mojom otcovi.
    Mam este zijucu mamu a surodencov.Ja zijem v zahranici.
    Mama mi poslala papier,co sa tyka splnomocnenia pre mamu,ale je to len prazny formular
    v ktorom sa vobec neuvadzaju ziadne podrobne informacie o pozostalom majetku.
    Ani nie je podpisany notarom a peciatkou.Formular ma meno notara a adresu.
    Neviem co si mam o tom mysliet.Potrebujem radu ako dalej.
    Dakujem do predu.
    Na konci tlaciva je len tato sprava:
    najma aby toto dedictvo odmietol alebo neodmietol,vyjadril sa o stave majetku,
    dojednal dohodu o vyporiadani dedictva a vykonal vsetky ukony potrebne
    na ukoncenie konania.Suhlasim,aby tento zastupca uzavrel v mojom mene dohodu o vyporiadani dedictva.

    Medzi sebou sme sa dohodli a nase zaujmy nie su vo vzajomnom rozpore.
    S predvolaním na pojednávanie sa zasiela aj to štandardné tlačivo splnomocnenia s 5 bodmi v dolnej časti. Ak notár prevodláva na pojednávanie, predvolanie zamestnanec potvrdzuje podpisom a pečiatkou. Vtedy už býva ja orientačne napísané, čo je predmetom dedičského konania, napr. role, dom (aktíva), úver (pasíva).

    Notár pravdepodbne nemá ešte urobené predbežné zistenie majetku, resp. dal tlačivo splnomocenia mame, aby ti to mohla zaslať vopred. Notár by ťa však aj tak mal úradne vyzvať, minimálne na to, aby si mohol dedičstvo odmietnuť alebo neodmietnuť. To by si sa mal rozhodnúť až vtedy, keď vieš, napr. že dlhy nie sú väčšie ako aktíva. Ak však dáš splnomocnenie, tým dáš najavo, že dedičstvo neodmietaš.

    Dobre si urobil, že si napísal notárovi. Máš právo poznať aktíva a pasíva. Ak budeš dávať splnomocnenie, zakrúžkuj len prvé tri body - na predbežné vyšetrenia a robenia návrhov; splnomocnenie na dedičskú dohodu a iné rozhodnutia môžeš dať až po oboznámení sa s aktívami a návrhmi - potom presne sformuluj svoj návrh/ súhlas s návrhom ostatných. Je veľa takých, čo podpíšu všeobecné splnomocnenie a potom plaču. Postupuješ rozumne.

    Pokiaľ nedáš nikomu splnomocnenie (a nezúčastníš sa osobne), dedičské konanie sa neuzatvorí dohodou. Môžeš trvať aj na svojich zákonných podieloch, vtedy dostane každý to, čo mu zo zákona patrí. Dohody sa dajú urobiť aj neskôr.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Danielle369, arizona, Lubaba, Chobot, Flinstone, terezamaria, zdenka131
    7

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Prázdne tlačivo Ti poslali preto, že to musíš vyplniť Ty. najlepšie o notára.
    Text : Splnomocňujem (osobu, ktorej dávaš splnomocnenie) konať vo veci dedičného konania po mojom otcovi ...............................
    To čo je uvedené na tlačive je formulka potrebná pre vykonanie vyporiadanie dedičstva. Môžeš tam uviesť, či sa vzdávaš dedičstva a v prospech koho.
    O aký majetok ide by tam malo byť tiež uvedené, aby sa nemuselo dodatočne niečo dokazovať. Ale ak by sa ti dalo, tak by bolo najlepšie prísť na toto konanie domov a zúčastniť sa ho. Aj keď sa sami dohodnete, časom môžu nastať problémy.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak si chceš svoj podiel ponechať a nechceš sa ho zrieknuť, bolo by najlepšie, keby si na pojednávanie prišiel. Môžeš samozrejme splnomocniť niekoho, aby ťa na deidčskom konaní zastupoval, ale najlepšie sa zastupuje človek sám.
    Ak naozaj prísť nemôžeš, splnomocni niekoho, komu najviac dôveruješ, aby ťa jednaní zastupoval. Tlačivko vyplň a uveď tam, ako ťa má osoba zastupovať. Uveď, či dedičstvo prijímaš alebo neprijímaš.
    No celé rozdelenie dedičstva je zložitejšie a to už bude na dobrej vôli zastupujúceho. Ak môžeš, choď tam.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Možno nemáš presnú predstavu o rozsahu dedičstva, ale najhodnotnejšie veci sú nehnuteľnosti. Je čudné, že mama Ti nevie povedať, čo je predmetom dedičstva. Tada by si si mala zistiť na katasterportáli, aké nehnuteľnosti mal otec vo výlučnom vlastníctve a v BSM spolu s matkou. Získaš tak aspoň orientačnú predstavu o tom, čo hodnotné je v dedičstve.

    Ja by som napísala pre matku alebo súrodenca, ktorému najviac dôverujem splnomocnenie, kde by som mu vymedzila spôsob, akým ma má v dedičskom konaní zastupovať. Naštylizovala by som to asi tak, že splnomocnenec je oprávnený uzavrieť v mojom mene len takú dedičskú dohodu, podľa ktorej môj dedičský podiel zo všetkých aktív dedičstva nebude menší než podiel, ktorý by predstavoval dedičský podiel podľa zákona. Aj to by som tam napísala, že splnomocnenec nie je oprávnený prevziať rozhodnutie o dedičstva, ale žiadaš, aby Ti bolo doručené na Tvoju adresu do USA. To je dôležité na to, ak by si nesúhlasila s rozhodnutím o dedičstve, ktoré vydá notár, potom môžeš do 15 dní od jeho doručenia podať návrh na pokračovanie v dedičskom konaní na súde. V ňom by súd dedičom rozdelil dedičstvo podľa ich zákonných podielov.

    Vzorov na splnomocnenie je na Porade dosť, tak si nejaký nájdi a napíš aspoň 3x. Jedno pošli tomu, koho splnomocníš, druhé pošli notárovi a tretie si nechaj pre seba.
    Naposledy upravil Petra Nová : 12.12.10 at 19:34

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Podla vsetkeho ide o splnomocnenie - splnomocnujes osobu, ktora ta bude v dedicskom konani zastupovat.

    Osobne sa mi to zda dost nebezpecne (napr. odmietnutie dedicstva), aj ked tvrdis, ze ste sa dohodli a nie su medzi Vami rozpory.

    Choco je offline (nepripojený) Choco

    Choco
    Lianka
    Dakujem za odved.
    Musim dodat,ze ja som sa snikim nedohol o nicom,mama mi raz hovorila ze notar posle papiere.To bolo vsetko.
    O aky majetok ide alebo majetky ide neviem,nema ziadne informacie co nakoho doma je prepisane alebo sa planuje.

    Choco je offline (nepripojený) Choco

    Choco
    Verkaz
    dik za odpoved
    Ako hovoris a aky majetok ide...
    Mozem ja poziadat notara aby mi posla zoznam o aky majetok sa jedna?

    Choco je offline (nepripojený) Choco

    Choco
    Dakujem za pomoc.

    Posla som dopuruceny dopis notarovi,poziadal som ho slusne abi mi poslal list o aky majetok ide.Moja mam sa z notarom rozpraval a mama mi hovorila,ze nebude posielat mne ziadny zoznam.
    Ake su moje moznosti alebo co mozem urobit?
    Ja som v USA.

    Dakujem

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Mala by si sa Ty spojiť s notárom a dohodnúť sa. Ak nikoho nesplnomocníš, tak nebude môcť dedické konanie prebehnúť.
    Notár potrebuje mať všetkých pozostalých.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja si myslím, že mamka sa dohodla s notárom, že ti sama doručí splnomocnenie - aby ušetrila na poplatkoch
    Však sa s ňou porozprávaj, o aký majetok ide - ona určite vie, aké sú plány rodiny - samozrejme povedz si svoje požiadavky. Ak máte dobré vzťahy, tak problém nevidím.
    Ak jej veríš, že ťa riadne zastúpi - tak to splnomocnenie podpíš.
    Ak nie - tak príď na dedičské konanie. .. prípadne nájdi si na Slovensku "dôveryhodnú osobu" a spnomocni ju ..
    Naposledy upravil Katy a R : 12.12.10 at 18:39

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.