Zavrieť

Porady

Predaj bytu - zdanenie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ahojte všetci,

chcela by som sa opýtať na zdanenie predaja bytu v osobnom vlastníctve. Byt bol predaný, resp. prepis v katastri bol v 07-2004.
- kto platí daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (kupujúci alebo predávajúci)? - a v akom termíne?
- platí tu oslobodenie od dane z príjmu, ak byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 10 rokov, ale majitelia bytu tesne pred prepisom v katastri sa vysťahovali (vypratali byt) a zmenili si aj trvalé bydlisko (kataster bol pomalejší ako obecný úrad, čiže trvalé bydlisko mali zmenené skôr ako došlo k prepisu) - pred prepisom bola uzatvorená zmluva o budúcej zmluve k predaju bytu
- počas tých 10 rokov, mali v byte aj trvalý pobyt
- aké daňové priznanie treba podať predávajúcemu, resp. oznámenie daňovému úradu

vopred ďakujem za radu :-)))
Pekný deň
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Sadzba dane z príjmov je 19 %.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ella Pozri príspevok
Ahojte, poraďte mi prosím, aká je aktutálne sadzba dane pri predaji nehnuteľnosti.
Johanka Pozri príspevok
Sadzba dane z príjmov je 19 %.
Zaujímavé je, že včera som dostal tú istú otázku. Ľudia majú zafixované nejako v hlave 3%, ktoré bolo volakedy za prevod nehnuteľnosti, čo už je dobrých pár rokov zrušené.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

dobrý večer
študujem, študujem , ale pre istotu sa radšej opýtam
- trvalý pobyt v predanom byte 10 rokov - družstevnom
-- Zmluva o prevode vlastníctva družstevného bytu podpísaná
1.6.2007
kataster -právne účinky vkladu 8.8.2007, vklad povolený
7.9.2007
následne byt predaný 29.10.2007 za 570.000,-
- družstevný byt bol odkúpený 1.6.2007 od OSBD za 8.456,- následne predaný
je potrebné podať DP a zdaniť ? 570.000 - 8.456=561.544,-
daň by potom bola 106.693 dúfam že to nie je pravda, ale každopádne potrebujem pomoc lebo to musí byť urobené dobre
-mätie ma ten trvalý pobyt v tom byte
za promtnú a hlavne fundovanú odpoveď veľmi pekne ďakujem, lebo to musím poriešiť
príjemný večer
Anik
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

posúvam a ďakujem
Anik
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anik Pozri príspevok
dobrý večer
študujem, študujem , ale pre istotu sa radšej opýtam
- trvalý pobyt v predanom byte 10 rokov - družstevnom
-- Zmluva o prevode vlastníctva družstevného bytu podpísaná
1.6.2007
kataster -právne účinky vkladu 8.8.2007, vklad povolený
7.9.2007
následne byt predaný 29.10.2007 za 570.000,-
- družstevný byt bol odkúpený 1.6.2007 od OSBD za 8.456,- následne predaný
je potrebné podať DP a zdaniť ? 570.000 - 8.456=561.544,-
daň by potom bola 106.693 dúfam že to nie je pravda, ale každopádne potrebujem pomoc lebo to musí byť urobené dobre
-mätie ma ten trvalý pobyt v tom byte
za promtnú a hlavne fundovanú odpoveď veľmi pekne ďakujem, lebo to musím poriešiť
príjemný večer
Anik
Zákon o dani z príjmov
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

Podmienka je splnená.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Zolee vrelá vďaka čítala som to tu dnes najmenej 5 x len som mala obavy v tom že v podstate bol byt odkúpený v roku 2007
a predaný vlastne tiež ak by som to urobila zle tak tá pokuta by bola veľmi vysoká
Anik
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anik Pozri príspevok
Zolee vrelá vďaka čítala som to tu dnes najmenej 5 x len som mala obavy v tom že v podstate bol byt odkúpený v roku 2007
a predaný vlastne tiež ak by som to urobila zle tak tá pokuta by bola veľmi vysoká
Anik
§9 ods.1 písm. a) hovorí len o trvalom pobyte a nie o majetkových pomeroch.
0 0
Kamila.k Kamila.k

Kamila.k je offline (nepripojený) Kamila.k

kupila som byt na uver v maji 2006, v decembri 2007 som ho predala,ale nie za hotovost,ale novy majitel prebral aj uver.
prosim poradit ci mam podat DPa ci budem platit dan s prijmu ked som ziadne peniaze nedostala.dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kamila.k Pozri príspevok
kupila som byt na uver v maji 2006, v decembri 2007 som ho predala,ale nie za hotovost,ale novy majitel prebral aj uver.
prosim poradit ci mam podat DPa ci budem platit dan s prijmu ked som ziadne peniaze nedostala.dakujem
čo máš uvedené v kúpnej zmluve? Aká cena tam bola dohodnutá? Alebo ako ste dohodli odplatu za byt v zmluve?
0 0
Kamila.k Kamila.k

Kamila.k je offline (nepripojený) Kamila.k

cena zostatku uveru 360000 nic viac.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kamila.k Pozri príspevok
cena zostatku uveru 360000 nic viac.
Tak v zmysle daňovej povinnosti je pre teba príjem 360.000 SKK. Z toho si môžeš odpočítať sumu, za ktorú si si byt kúpila.
0 0
juluca juluca

juluca je offline (nepripojený) juluca

Dobrý deň!
Chystám sa predať byt, som 1. majiteľ, na kúpu bytu som uzavrela zmluvu v roku 1998, kolaudácia bola len v roku 2001. Tvalý pobyt tu mám od januára 2002. Ak byt teraz predám, čo treba robiť z daňového hľadiska? Podať nejaké priznanie, .... som úplne neskúsená čo sa týka tejto témy.
Ďakujem pekne!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
juluca Pozri príspevok
Dobrý deň!
Chystám sa predať byt, som 1. majiteľ, na kúpu bytu som uzavrela zmluvu v roku 1998, kolaudácia bola len v roku 2001. Tvalý pobyt tu mám od januára 2002. Ak byt teraz predám, čo treba robiť z daňového hľadiska? Podať nejaké priznanie, .... som úplne neskúsená čo sa týka tejto témy.
Ďakujem pekne!
Podľa uvedených info príjem z predaja bude oslobodený od dane z príjmu. Takže nebude treba podávať z titulu predaja daňvé priznanie.

Len na mestskom, resp. obecnom úrade oznámiť, že už nie si vlastníkom, aby v nasledujúcom roku výmer dane z nehnuteľnosti bol vystavený na nového majiteľa.
0 0
juluca juluca

juluca je offline (nepripojený) juluca

Moc krát ďakujem!
J.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať