Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

Prepač, nie som taky zbehlý účtovnik. Fa je zaučtovana na 321 a ked si dam 518999/ 321 tak mi predsta nebude sediet 321.Alebo to je inak? Dam si do profilu Blbec
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kačer Pozri príspevok
Prepač, nie som taky zbehlý účtovnik. Fa je zaučtovana na 321 a ked si dam 518999/ 321 tak mi predsta nebude sediet 321.Alebo to je inak? Dam si do profilu Blbec
odpúšťam a prepáč, vytočilo ma to.

ak doúčtuješ 518.999/321, tak musíš ( logicky) odúčtovať -518.xx/-321
ale 321 zrejme robíš cez faktúry-knihu faktúr, tak len preúčtuj nákladové účty 518.99./518.xx
alebo podľa použitého programu a jeho možností vstúp do dokladu tej faktúry a pridaj riadok 518.999 a uprav sumy na 518.99.a 518.xx

518.xx - pôvodný účet nákladov
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

povodne bola fa zaučtovana 518100/321200. FA je z r.2009. bola uhradená v roku 09, keby som ju tam opravila a urobila prechod roka, zmeni sa mi suvaha v VZ a S.Uvažujem dobre? Opravu musim urobit interným dokladom v r.2010.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takže neodpúšťam, to je hrozné.......
nemôžeš kvôli takej prkotine a ani v princípe otvárať starý rok.
Účtuješ v r. 2010
napokon je problém inde - v r. 2009 máš celu sumu v nákladoch
teda vzniká dodatočná DP, alebo zníženie straty.
Ak nebudeš dávať dodatočné DPPO, tak v r.2010 nič neúčtuješ a ani neupravuješ ZD - mal by si to duplicitne.
Možno som hned na začiatku zle pochopila otázku, automaticky som riešila rok 2010, ty sa vlastne vraciaš až k chybe a dokladom z r.2009.
končím. Nech sa zapoja druhí.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

urobila som to tak ako si mi poradila tým preučotovaním 518999/518100.Malo by to byt OK, dakujem.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

KEJKA Pozri príspevok
takže neodpúšťam, to je hrozné.......
nemôžeš kvôli takej prkotine a ani v princípe otvárať starý rok.
Účtuješ v r. 2010
napokon je problém inde - v r. 2009 máš celu sumu v nákladoch
teda vzniká dodatočná DP, alebo zníženie straty.
Ak nebudeš dávať dodatočné DPPO, tak v r.2010 nič neúčtuješ a ani neupravuješ ZD - mal by si to duplicitne.
Možno som hned na začiatku zle pochopila otázku, automaticky som riešila rok 2010, ty sa vlastne vraciaš až k chybe a dokladom z r.2009.
končím. Nech sa zapoja druhí.

Oprava chýb v účtovníctve
Ahojte , potrebovala by som poradit. Zistila som, že v r.2009 som časovo nerozlišila dve faktury. Prosim o radu ako to v roku 2010 opravit , na AKE učty to zaúčtovať, tak aby to bolo v poriadku.Firma v minulom roku bola v strate. Opravit rok 2009 nemožem, ovplyvnilo by to vykazy a to nie je vraj pripustne

Od začiatku riešim 2009 a opravu v r.2010
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno máš pravdu, už som sa stratila v tých otázkach-podotázkach, prepáč. ja som to zadanie pochopila tak, že v r.2010 máš doklad-faktúru, ktorú si časovo v r.2009 nerozlíšila.
teda neúčtovala si v r.2009 ID 518/383 /napríklad/
alebo si netvorila rezervu. Skrátka, že ti v r.2009 chýbali náklady.
a moje rady smerovali k vyriešeniu tohto problému.
=======================
Ty máš opačný problém, že si zaúčtovaním faktúry v r.2009 zvýšila náklady, lebo si časť nezúčtovala na 381.
A teraz nemáš doklad, ktorým by si tie náklady doúčtovala.
Riešiť to môžeš len tak, že zaúčtuješ 518.999 náklad 2009
a doúčtuješ náklad 518.1 patriaci do r.2010.
Potom však treba podať DPPO 2009, kde vykážeš nižšiu daňovú stratu za rok 2009 tým, že 518.999 uvedieš do pripočitateľných položiek. Kedže si chybu zistila teraz, tak nemôžeš s tým DPPO čakať a otálať lebo ajna podanie DP DPPO sú termíny.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

Dakujem.
Presne tak, nezaučtovala som 381 a mam vyššie naklady v r.2009Viem že nemožem otvorit rok 2009.Možem teda len podat DDP.Strata sa znižila presne o tu sumu, už som to urobila.A teraz v roku 2010 urobim ID a..... Už som z toho popletená
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved tak, doplietla som sa aj ja, a ešte aj teba.
Ja by som v DPPO 2010 uviedla správnu vyšku straty na umorovanie do rozpisu strát -tuším str.6-7?
a osobne by som dod. DPPO tým pádom nepodala, ved dodatočná DP nevznikla.
Tým, že do DPPO uvedieš daňovú stratu 2009 upravenú o to časové rozlíšenie, vlastne zverejňuješ chybu a aj je nápravu - budeš umorovať stratu nižšiu ako bola pôvodne uvedená.
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

Dakujem Ti za ochotu a čas, ktorý venuješ mojmu problému.
Ked som zahrnula ten časovo nerozlísený náklad, tak sa mi ponižila strata. Píšeš, že by si nepodala Dodatočné DP za rok 2009 a v roku 2010 by si umorovala tu nižšiu stratu a teda tým zverejnujem chybu. Lenže nemože príst kontrola a zisti že ina strata bola vykazana a ina sa odpočitava? Je to takto korektné? Nemožu dat pokutu?
Strata je v sume-1244,41 a za rok 2010 je r. 400 +870, takže bude z čoho odpočitat
Dakujem a ked som povedala zase blblost,prepač, už mam hlavu ako melon.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ja..................s tým melonom.

najskor som ti odpovedala podľa zákona - zistila si chybu, podávaš DP DPPO
potom som len za seba povedala svoj postup - už sa mi to totiž stalo. takže to už je na zvážení, čo urobíš.
Pokuta nemôže byť, lebo nedošlo k daňovému úniku.
rozdiel je, ale ja by som to uviedla aj v osobitných záznamoch, aj v tom rozpise - napr. za rok 2009 by som uviedla skutočnú stratu, za rok 2010 by som do úhrnu umorovanýchstrát dala zúnižšiu - opravenú
a do osobitného záznamu by som to v krátkosti uviedla.
Do poznámok by som tiež viac tento prípad rozpísala a aj napísala dôvod pre nepodanie DP DPPO.
Skrátka, riešila by som to takto - všetko zverejníš, štát nepoškodíš, tak čo.
Ked sú poznámky povinnou súčasťou RUZ, tak nech DU láskavo používa a číta a berie do úvahy.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte. Tiež mam problém s chybami minulých rokov. Sro nebola platca DPH celý rok ale boli zaúčtované 2 faktúry aj s dph pred tým ako sa stali platcami. Na 343 je teda bol v 2009 zlý zostatok. Sro mala vlastne kôli tomu ponížené náklady v r2009.
Môžem to teraz opraviť 548/343? 548 bude ako nedaňová?
ďakujem
0 0
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

KEJKA Pozri príspevok
aj ja..................s tým melonom.

najskor som ti odpovedala podľa zákona - zistila si chybu, podávaš DP DPPO
potom som len za seba povedala svoj postup - už sa mi to totiž stalo. takže to už je na zvážení, čo urobíš.
Pokuta nemôže byť, lebo nedošlo k daňovému úniku.
rozdiel je, ale ja by som to uviedla aj v osobitných záznamoch, aj v tom rozpise - napr. za rok 2009 by som uviedla skutočnú stratu, za rok 2010 by som do úhrnu umorovanýchstrát dala zúnižšiu - opravenú
a do osobitného záznamu by som to v krátkosti uviedla.
Do poznámok by som tiež viac tento prípad rozpísala a aj napísala dôvod pre nepodanie DP DPPO.
Skrátka, riešila by som to takto - všetko zverejníš, štát nepoškodíš, tak čo.
Ked sú poznámky povinnou súčasťou RUZ, tak nech DU láskavo používa a číta a berie do úvahy.
Dakujem a prajem pekný víkend
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

alekna Pozri príspevok
Ahojte. Tiež mam problém s chybami minulých rokov. Sro nebola platca DPH celý rok ale boli zaúčtované 2 faktúry aj s dph pred tým ako sa stali platcami. Na 343 je teda bol v 2009 zlý zostatok. Sro mala vlastne kôli tomu ponížené náklady v r2009.
Môžem to teraz opraviť 548/343? 548 bude ako nedaňová?
ďakujem
Nestačilo by to opraviť 428/343? V 2009 bola vlastne zaplatená vyššia daň z príjmu.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Netuším či som v správnej tému, ale keďže je to téma oprava chýb v účtovníctve predostriem svoje "problémy". Opýtala by som sa na výkaz ziskov a strát, pričom od HV sa odvíja aj r.87 súvahy, čo znamená že. r.61 výsledovky musí sedieť s r.87suvahy. Teraz k môjmu problému za zdaň.obdobie 2009 mi vyšiel HV z účtovníctva strata -72000€ čo bolo na r.47výkazu zisku a strát, no DU mi dorubil daň 119, to som zaúčtovala 595/341 vo výkaze som to prirátla r.48 čím výsledok hospodárenia z b.činnosti mi vyšlo -72119€. Môj hospodársky výsledok, kt. som mala zaúčtovať do účtovníctva mal byť teda vo výške -72119€ al. iba -72000€? Samozrejme v roku 2010 som hosp.výsledok 431 preučtovala na neuhr. stratu . Ide o to, že teraz pri robení daň. priznania za rok 2010 mi nesedí súvaha s výsledovkou práve pre túto možnú chybu nesprávneho zaúčtovania HV za rok 2009. Ako sa teraz z toho vysomáriť? Teraz mi vychádza HV zisk. Dúfam, že som to napísala polopatične, ale už som zdivetá a neviem čo robiť, aby mi to sedelo ako má. Prosím o pomoc
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

môže sa niekto vyjadriť k môjmu problému?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alekna Pozri príspevok
Nestačilo by to opraviť 428/343? V 2009 bola vlastne zaplatená vyššia daň z príjmu.
ak máš na 343 nesprávnu DPH, ktora je síce zaúčtovaná, ale nemôžeš si ju uplatniť, tak áno 428/343 a nič s tým nemusíš robiť. /ked nechceš dodatočne znižovať daň z príjmu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chrusťa Pozri príspevok
Netuším či som v správnej tému, ale keďže je to téma oprava chýb v účtovníctve predostriem svoje "problémy". Opýtala by som sa na výkaz ziskov a strát, pričom od HV sa odvíja aj r.87 súvahy, čo znamená že. r.61 výsledovky musí sedieť s r.87suvahy. Teraz k môjmu problému za zdaň.obdobie 2009 mi vyšiel HV z účtovníctva strata -72000€ čo bolo na r.47výkazu zisku a strát, no DU mi dorubil daň 119, to som zaúčtovala 595/341 vo výkaze som to prirátla r.48 čím výsledok hospodárenia z b.činnosti mi vyšlo -72119€. Môj hospodársky výsledok, kt. som mala zaúčtovať do účtovníctva mal byť teda vo výške -72119€ al. iba -72000€? Samozrejme v roku 2010 som hosp.výsledok 431 preučtovala na neuhr. stratu . Ide o to, že teraz pri robení daň. priznania za rok 2010 mi nesedí súvaha s výsledovkou práve pre túto možnú chybu nesprávneho zaúčtovania HV za rok 2009. Ako sa teraz z toho vysomáriť? Teraz mi vychádza HV zisk. Dúfam, že som to napísala polopatične, ale už som zdivetá a neviem čo robiť, aby mi to sedelo ako má. Prosím o pomoc
HV predsa neúčtuješ, ten sa pri preklopení účtov dostáva na 431.
resp. ak to robíš inak, otvoríš účtovné knihy 431/701........72119.
nepíšeš, kedy si ten dorubok účtovala. Ak v r.2009, tak si mala mať 72119 aj v súvahe aj vo VZaS a žiaden rozdiel ti nemal vzniknúť. na neuhradenú stratu si mala preúčtovať sumu 72119.
Záver:
pozri počiatočné stavy, či grandtotal maš nulový, resp. A=P k 1.1.2010?
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

KEJKA Pozri príspevok
ak máš na 343 nesprávnu DPH, ktora je síce zaúčtovaná, ale nemôžeš si ju uplatniť, tak áno 428/343 a nič s tým nemusíš robiť. /ked nechceš dodatočne znižovať daň z príjmu.
ďakujem za radu Kejka
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Dorubok som účtovala v roku 2009 a HV mi program sám preklopil do ďalšieho roku teda r.2010. PS mi sedia k 1.1.. Grandtotal je nulový preto mi nejde do hlavy prečo mi nesedia r. 87 súvahy s výsledovkou r.61. Zeby to bolo nesprávnym zaokruhľovaním samotného programu? Mám "natvrdo" opraviť suvahu, aby r.87 a 61 sedeli? ďakujem Kejka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať