Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Kejka môžem ťa poprosiť o vyjadrenie sa k mojej nešťastnej súvahe?

Dorubok som účtovala v roku 2009 a HV mi program sám preklopil do ďalšieho roku teda r.2010. PS mi sedia k 1.1.. Grandtotal je nulový preto mi nejde do hlavy prečo mi nesedia r. 87 súvahy s výsledovkou r.61. Zeby to bolo nesprávnym zaokruhľovaním samotného programu? Mám "natvrdo" opraviť suvahu, aby r.87 a 61 sedeli? ďakujem Kejka
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Potrebujem sa poradiť.
Zamestnankyňa nabúrala 05/2009 firemné osobné auto, ktoré používala na služobné cesty. Firma jej dala k náhrade 3000,-E. Auto bolo v roku 2009 odlásené odpísané. V 2/2010 ho táto zamestnankyňa predala svojej kamarátke na náhradné diely.Firma ju na to splnomocnila. Dala mi peniaze a zaúčtoval som 211/604 a zabudol.... Mal som odviesť DPH, ale neodviedol. A teraz ako z toho von? Rozmýšľam že:
zaúčtujem platbu ako 211/315 ako poníženie pohľadávka voči tejto zamestnankyni.
Následne tento mesiac urobím predaj, teda zaúčtujem 211/604,343. Jej kamarátka je nepodnikateľ a existuje síce kúpnopredajná zmluva, kde sú podpísané oni dve (zamestnankyňa v mene našej firmy), na zmluve nie je žiadny dátum, tak dátum dopíšem tohtomesačný. A tým by bola DPH vysporiadaná.
Následne vyrovnám pokladňu a jej pohľadávku a zaučtujem 315/211.
Aby som to nerobil znovu cez pokladnu, môžem dať zápisy ako:
261/604,343
a 315/261 ???
Môžem niečo takéto urobiť????
Naposledy upravil psps : 17.03.11 at 12:55
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chrusťa Pozri príspevok
Kejka môžem ťa poprosiť o vyjadrenie sa k mojej nešťastnej súvahe?

Dorubok som účtovala v roku 2009 a HV mi program sám preklopil do ďalšieho roku teda r.2010. PS mi sedia k 1.1.. Grandtotal je nulový preto mi nejde do hlavy prečo mi nesedia r. 87 súvahy s výsledovkou r.61. Zeby to bolo nesprávnym zaokruhľovaním samotného programu? Mám "natvrdo" opraviť suvahu, aby r.87 a 61 sedeli? ďakujem Kejka
ak ti nesedia vykazy o nejkaé 1 euro, tak natvrdo. Je to len zaokrúhľovanie.
Väčší rozdiel musíš dohľadať - ale v nastaveniach výkazov, možno nejaký účet neprešiel do výkazu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
psps Pozri príspevok
Potrebujem sa poradiť.
Minulý rok v januári zamestnankyňa, ktorá nabúrala firemné auto, predala auto kamarátke na náhradné diely. ..predala firemné auto???

Dala mi peniaze a zaúčtoval som 211/601 a zabudol....211/641, ak to bolo auto v jej firme
Mal som odviesť DPH, neodviedol. .DPH z predaja auta? bolo úžitkové?
......................
chýbajú informácie
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
chýbajú informácie
Ano predala firemné auto, ktoré predtým nabúrala a používala ho na služobné cesty.mala splnomocnenie na predaj
Nebolo to auto v jej firme, ale v našej (obaja sme len zamestnanci)
Ano z predaja auta, bolo to osobné auto.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

psps Pozri príspevok
Potrebujem sa poradiť.
Zamestnankyňa nabúrala 05/2009 firemné osobné auto, ktoré používala na služobné cesty. Firma jej dala k náhrade 3000,-E. Auto bolo v roku 2009 odlásené odpísané. V 2/2010 ho táto zamestnankyňa predala svojej kamarátke na náhradné diely.Firma ju na to splnomocnila. Dala mi peniaze a zaúčtoval som 211/604 a zabudol.... Mal som odviesť DPH, ale neodviedol. A teraz ako z toho von? Rozmýšľam že:
zaúčtujem platbu ako 211/315 ako poníženie pohľadávka voči tejto zamestnankyni.
Následne tento mesiac urobím predaj, teda zaúčtujem 211/604,343. Jej kamarátka je nepodnikateľ a existuje síce kúpnopredajná zmluva, kde sú podpísané oni dve (zamestnankyňa v mene našej firmy), na zmluve nie je žiadny dátum, tak dátum dopíšem tohtomesačný. A tým by bola DPH vysporiadaná.
Následne vyrovnám pokladňu a jej pohľadávku a zaučtujem 315/211.
Aby som to nerobil znovu cez pokladnu, môžem dať zápisy ako:
261/604,343
a 315/261 ???
Môžem niečo takéto urobiť????
Prosím poradte, môžem takto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
psps Pozri príspevok
Potrebujem sa poradiť.
Zamestnankyňa nabúrala 05/2009 firemné osobné auto, ktoré používala na služobné cesty. Firma jej dala k náhrade 3000,-E. Auto bolo v roku 2009 odlásené odpísané. V 2/2010 ho táto zamestnankyňa predala svojej kamarátke na náhradné diely.Firma ju na to splnomocnila. Dala mi peniaze a zaúčtoval som 211/604 a zabudol.... Mal som odviesť DPH, ale neodviedol. A teraz ako z toho von? Rozmýšľam že:
zaúčtujem platbu ako 211/315 ako poníženie pohľadávka voči tejto zamestnankyni.
Následne tento mesiac urobím predaj, teda zaúčtujem 211/604,343. Jej kamarátka je nepodnikateľ a existuje síce kúpnopredajná zmluva, kde sú podpísané oni dve (zamestnankyňa v mene našej firmy), na zmluve nie je žiadny dátum, tak dátum dopíšem tohtomesačný. A tým by bola DPH vysporiadaná.
Následne vyrovnám pokladňu a jej pohľadávku a zaučtujem 315/211.
Aby som to nerobil znovu cez pokladnu, môžem dať zápisy ako:
261/604,343
a 315/261 ???
Môžem niečo takéto urobiť????
psps Pozri príspevok
Ano predala firemné auto, ktoré predtým nabúrala a používala ho na služobné cesty.mala splnomocnenie na predaj
Nebolo to auto v jej firme, ale v našej (obaja sme len zamestnanci)
Ano z predaja auta, bolo to osobné auto.
aj tak som z toho jeleň.
jednak z predaja osobného auta sa DPH neodvádza.
škodu si firma mala zaúčtovať ale aj zaúčtovať hodnotu ND z auta.
zaúčtovala asi len náhradu škody 3000 EUR, ktorú zosobnila, áno?
V r. 2010 sa asi predávali len ND, kedže auto už neexistovalo.
Potom áno, za ten materiál=ND sa mali tržby rozdeliť na ZD a daň.
Lenže to môže byť aj inak
predpis k náhrade škody bol 3000 EUR, firma prípad uzavrela. Splnomocnila zam-ca, nech sa pokúsi predať auto na ND /ale neoficiálne/. Potom za ten predaj doniesla 3000 EUR aby spnila svoju náhradu, ktorú dostala od firmy.
takže ako to vlastne je?

treba písať zreteľne, nie ja, kamarátka, kamaratka, kamaratky, ale postavenie SRO a konanie sro
a kto vlastne predával a kupoval.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
aj tak som z toho jeleň.
jednak z predaja osobného auta sa DPH neodvádza.
škodu si firma mala zaúčtovať ale aj zaúčtovať hodnotu ND z auta.
zaúčtovala asi len náhradu škody 3000 EUR, ktorú zosobnila, áno?
V r. 2010 sa asi predávali len ND, kedže auto už neexistovalo.
Potom áno, za ten materiál=ND sa mali tržby rozdeliť na ZD a daň.
Lenže to môže byť aj inak
predpis k náhrade škody bol 3000 EUR, firma prípad uzavrela. Splnomocnila zam-ca, nech sa pokúsi predať auto na ND /ale neoficiálne/. Potom za ten predaj doniesla 3000 EUR aby spnila svoju náhradu, ktorú dostala od firmy.
takže ako to vlastne je?

treba písať zreteľne, nie ja, kamarátka, kamaratka, kamaratky, ale postavenie SRO a konanie sro
a kto vlastne predával a kupoval.
Ozaj sa DPH z osobného auta neodvádza? To by vyriešilo celý môj problém. Ale to asi nie je náš prípad, lebo v kúpno-predajnej zmluve je napísané predaj na náhradné diely. Ono nejde ani o to ako to celé zaúčtovať, myslím, že to mám dobre, všetko som zúčtoval v roku 2009. Ide o to, že vrak firma predala v 2/2010 a ja som z toho neodviedol DPH. Neviem prečo, ale asi som si vtedy myslel, že netreba. A teraz sa snažím z toho vycúvať, lebo sa obávam penál z DÚ. Myslím, že za ten rok zo sumy okolo 300,-E (nedoplatok DPH) by vyšli poriadne vysoké. Tak som teda myslel, že tú platbu nedám ako príjem z predaja ale príjem od zamestankyne ako uhradu časti pohľadávky. A tento rok akože predám a zdaním.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Mala si pravdu Kejka neprechádzali mi rezervy. Ďakujem Ti veľmi pekne
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

psps Pozri príspevok
Ozaj sa DPH z osobného auta neodvádza? To by vyriešilo celý môj problém. Ale to asi nie je náš prípad, lebo v kúpno-predajnej zmluve je napísané predaj na náhradné diely. Ono nejde ani o to ako to celé zaúčtovať, myslím, že to mám dobre, všetko som zúčtoval v roku 2009. Ide o to, že vrak firma predala v 2/2010 a ja som z toho neodviedol DPH. Neviem prečo, ale asi som si vtedy myslel, že netreba. A teraz sa snažím z toho vycúvať, lebo sa obávam penál z DÚ. Myslím, že za ten rok zo sumy okolo 300,-E (nedoplatok DPH) by vyšli poriadne vysoké. Tak som teda myslel, že tú platbu nedám ako príjem z predaja ale príjem od zamestankyne ako uhradu časti pohľadávky. A tento rok akože predám a zdaním.
Kejka nie ste na príjme? Skúsite sa ,,pohrať" s mojím prípadom?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
aj tak som z toho jeleň.
jednak z predaja osobného auta sa DPH neodvádza.
škodu si firma mala zaúčtovať ale aj zaúčtovať hodnotu ND z auta.
zaúčtovala asi len náhradu škody 3000 EUR, ktorú zosobnila, áno?
V r. 2010 sa asi predávali len ND, kedže auto už neexistovalo.
Potom áno, za ten materiál=ND sa mali tržby rozdeliť na ZD a daň.
Lenže to môže byť aj inak
predpis k náhrade škody bol 3000 EUR, firma prípad uzavrela. Splnomocnila zam-ca, nech sa pokúsi predať auto na ND /ale neoficiálne/. Potom za ten predaj doniesla 3000 EUR aby spnila svoju náhradu, ktorú dostala od firmy.
takže ako to vlastne je?

treba písať zreteľne, nie ja, kamarátka, kamaratka, kamaratky, ale postavenie SRO a konanie sro
a kto vlastne predával a kupoval.
psps Pozri príspevok
Kejka nie ste na príjme? Skúsite sa ,,pohrať" s mojím prípadom?
myslíš že mám v tomto obdobíí čas sa hrať? Veeeeľky omyl.
nebolo dosť info, nie sú doplnené info, tak odpoved je taká aká je.............
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
myslíš že mám v tomto obdobíí čas sa hrať? Veeeeľky omyl.
nebolo dosť info, nie sú doplnené info, tak odpoved je taká aká je.............
Určite som nechcel nikoho uraziť, preto som dal slovo pohrať do uvodzoviek. Skúsite mi na toto odpovedať? Ako napraviť chybu:
Ozaj sa DPH z osobného auta neodvádza? To by vyriešilo celý môj problém. Ale to asi nie je náš prípad, lebo v kúpno-predajnej zmluve je napísané predaj na náhradné diely. Ono nejde ani o to ako to celé zaúčtovať, myslím, že to mám dobre, všetko som zúčtoval v roku 2009. Ide o to, že vrak firma predala v 2/2010 a ja som z toho neodviedol DPH. Neviem prečo, ale asi som si vtedy myslel, že netreba. A teraz sa snažím z toho vycúvať, lebo sa obávam penál z DÚ. Myslím, že za ten rok zo sumy okolo 300,-E (nedoplatok DPH) by vyšli poriadne vysoké. Tak som teda myslel, že tú platbu nedám ako príjem z predaja ale príjem od zamestankyne ako uhradu časti pohľadávky. A tento rok akože predám a zdaním. Na zmluve nie je dátum, tak by som ho tam doplnil, ale nie skutočný dátum predaja (2/2010) ale tohtoročný (3/2011). Vrak firma predala nepodnikateľovi.
Celá moja otázka je, či som z toho predaja mal minulý rok odviesť DPH alebo nie. Mne sa zdá, že mi ktosi minulý rok tvrdil, že nie a až teraz som sa dozvedel, že ano. Tak chcem DPH odviesť až teraz a nie opravovať za minulý rok a teda robiť dodatočné DPH a platiť penále. Dá sa to, tak ako som písal, že by som platbu prehodil z účtu 6.. na 315 ? A tento rok by som dal 315/211 ako vrátenie a 311/6..,343 ako predaj vraku a 211/311 ako platbu za predaj. Dá sa to? Ak by som podal za 2/2010 dodatočné DPH koľko by vyšlo penále?
Ešte raz moc vopred ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil psps : 19.03.11 at 10:35
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
napr. si nenapísal, či dotyčná svoj dlho zaplatila
stále dokola cituješ svoj príspevok, skôr svoje špekulácie,
ale jasne vecne stručne na otázky neodpovedáš.........
ak druhá strana ten vrak - nákup zaúčtovala, využila ND, tak môže byť problém z tohto dôvodu..........
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
napr. si nenapísal, či dotyčná svoj dlho zaplatila
stále dokola cituješ svoj príspevok, skôr svoje špekulácie,
ale jasne vecne stručne na otázky neodpovedáš.........
ak druhá strana ten vrak - nákup zaúčtovala, využila ND, tak môže byť problém z tohto dôvodu..........
Dotyčná svoj dlh spláca, ale po minimálnych čiastkach, vychádza jej to na 12 rokov.
Ano sú to špekulácie, spravil som chybu, chcem sa vyhnúť plateniu penál, ak by to bolo nejakých 200-300 eur, zaplatím to firme ale určite za 12 mesiacov pri nedoplatku DPH 300E to bude určite moc. Vieš mi to vypočíť? aspoň orientačne?
Ta druhá strana zrejme nezaúčtovala, bola nepodnikateľ, ale zrejme použila na ND, veď na to to kupovala.
Neviem, bojím sa, neviem čo mám robiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
už sa nechcem vracať na začiatok, ale tuším si spomínal, že ten vrak sa predal prostredníctvom tej, čo škodu spôsobila. peniaze za predaj si teda dostal od nej?
Ak áno, blok je snád na jej meno "prijaté od", tak by som asi postupovala rovnako, dala to v dobrej viere na splátku dlhu, žiadna DPH.
vrak by som aktivovala na ND 112/648, aj ked to malo byť ešte v tom roku 2009 zaúčtované............... ale dajme tomu, že to zaúčtuješ ako inventarizačný rozdiel - prebytok.
a v r.2011 predáš ten vrak, na základe K-P zmluvy, kedže je nedatovaný, doplníš dátum..........čistá špekulácia........
cenu rozdelíš na ZD a DPH - avšak teraz už 20%.
501/112 - ak máš alebo urobíš zápis príjmu materiálu-ND na sklad.
================
no a modli sa, aby to kontrola miestnym zisťovaním neobjavila......
veľa šťastia.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

KEJKA Pozri príspevok
už sa nechcem vracať na začiatok, ale tuším si spomínal, že ten vrak sa predal prostredníctvom tej, čo škodu spôsobila. peniaze za predaj si teda dostal od nej?
Ak áno, blok je snád na jej meno "prijaté od", tak by som asi postupovala rovnako, dala to v dobrej viere na splátku dlhu, žiadna DPH.
vrak by som aktivovala na ND 112/648, aj ked to malo byť ešte v tom roku 2009 zaúčtované............... ale dajme tomu, že to zaúčtuješ ako inventarizačný rozdiel - prebytok.
a v r.2011 predáš ten vrak, na základe K-P zmluvy, kedže je nedatovaný, doplníš dátum..........čistá špekulácia........
cenu rozdelíš na ZD a DPH - avšak teraz už 20%.
501/112 - ak máš alebo urobíš zápis príjmu materiálu-ND na sklad.
================
no a modli sa, aby to kontrola miestnym zisťovaním neobjavila......
veľa šťastia.
Ďakujem fakt veľmi pekne za odpoveď. Ani nevieš ako som rád, že sa to nejako predsa len dá, aj keď to trochu smrdí. Idem to všetko pozaútovavať, aby to bolo čo najčistejšie.
Ešte raz díky.
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Prosím o radu. Prevzala som firmu, ktorá má rozdiel skoro na všetkých súvahových účtoch. Urobila som inventarizáciu, rozdiely som preúčtovala cez 395, kde mi zostal zostatok zhruba -13000 eur.
Tento rozdiel som zaúčtovala 395/648. Vie mi niekto poradiť, či som postupovala správne? Ďakujem za každý názor.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako krok zúfalca - je to správne.
Správne ako východisko z núdze.
Správnejšie by bolo to analyzovať a nekumulovať A a P.
0 0
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
Neviem Kejka, či som to dobre pochopila. To znamená, že urobiť to isté, ale osobitne s aktívami a pasívami? Tie rozdiely sa ťahajú od roku 2007. Neviem ako inak by som to analyzovala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no to okrem teba ozaj nevie nikto.
Čokoľvek urobíš, je len východisko z núdze.
Nepreukazné účtovníctvo netreba brať......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať