Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
boza1 boza1

boza1 je offline (nepripojený) boza1

uctovnicka
ĎAKUJEM, Kejka
urobím to východisko z núdze, nebudem si predsa hnoj prenášať do ďalšieho roka. A určite to bude pre mňa ponaučením... Prajem pekný deň
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dobrý den, prosím o radu v roku 2010 sme vystavili 2 zálohové faktúry 1000€ a 3000€ (teda konateľ ich vystavil, a on mi to potom posiela mailom k zaúčtovaniu), ku koncu roka som od neho žiadala originály faktúr k zálohovým - ale nič viac k tomu nespomenul. Tento rok mi posielal podklady k vykonaniu závierky za rok 2011 a medzi dokladmi som mala faktúru ešte z roku 2010 na sumu 12796€, kde boli odrátané zálohy, ktoré som vyššie uviedla. A faktúra je samozrejme z roku 2010. Neviem ako mám postupovať, tým pádom mám celú závierku za rok 2010 zlú, poradíte mi prosím, najradšej by som ho nakopala. Podľa mňa budem musieť prerobiť rok 2010 a podať opravné DP. Bez toho to asi nepôjde, však? Nič iné a jednoduchšie ma nenapadá. Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gong Pozri príspevok
Dobrý den, prosím o radu v roku 2010 sme vystavili 2 zálohové faktúry 1000€ a 3000€ (teda konateľ ich vystavil, a on mi to potom posiela mailom k zaúčtovaniu), ku koncu roka som od neho žiadala originály faktúr k zálohovým - ale nič viac k tomu nespomenul. Tento rok mi posielal podklady k vykonaniu závierky za rok 2011 a medzi dokladmi som mala faktúru ešte z roku 2010 na sumu 12796€, kde boli odrátané zálohy, ktoré som vyššie uviedla. A faktúra je samozrejme z roku 2010. Neviem ako mám postupovať, tým pádom mám celú závierku za rok 2010 zlú, poradíte mi prosím, najradšej by som ho nakopala. Podľa mňa budem musieť prerobiť rok 2010 a podať opravné DP. Bez toho to asi nepôjde, však? Nič iné a jednoduchšie ma nenapadá. Dakujem
Podľa mňa budem musieť prerobiť rok 2010 .................netreba prerábať uzavretý rok
a podať opravné DP.
....nie opravné ale dodatočné

zaúčtuješ v r. 2011 na nedaňové výnosy, usporiadaš tie zálohy, neviem ako máš s DPH, ak nie je platiteľ, aspoň tento problém odpadá.
výnosy pripočítaš k základu dane z príjmov na dodatočnom DPPO2010 /r.100 bez zmeny, ale výnosy na pripoč.položku - sumyktoré nie sú súčasťou r.100/
vypočítaš nanovo daň a rozdiel k DPPO2010 zaúčtuješ tiež v r. 2011 zápisom 595./341.2010
alebo
miesto výnosových účtov použiješ 429DAL a miesto 595 účet 429MD, postup pri DPPO je rovnaký.
Výhoda použiť účet 429 je v tom, že nemusíš upravovať o sumu výnosov základ dane v r.2011
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
Podľa mňa budem musieť prerobiť rok 2010 .................netreba prerábať uzavretý rok
a podať opravné DP.
....nie opravné ale dodatočné

zaúčtuješ v r. 2011 na nedaňové výnosy, usporiadaš tie zálohy, neviem ako máš s DPH, ak nie je platiteľ, aspoň tento problém odpadá - prosím neviem na aký účet to zaúčtovať, nechcem vyzerať ako blbá, ale ned.výnosy som ešte neúčtovala, až teraz, pozerala som v osnove tr.6 a neviem kam to zaradiť.
výnosy pripočítaš k základu dane z príjmov na dodatočnom DPPO2010 /r.100 bez zmeny, ale výnosy na pripoč.položku - sumyktoré nie sú súčasťou r.100/
vypočítaš nanovo daň a rozdiel k DPPO2010 zaúčtuješ tiež v r. 2011 zápisom 595./341.2010
alebo
miesto výnosových účtov použiješ 429DAL a miesto 595 účet 429MD, postup pri DPPO je rovnaký- tomuto celkom nerozumie :-(((, to sa týka len účtovanie toho rozdielu dane???
Výhoda použiť účet 429 je v tom, že nemusíš upravovať o sumu výnosov základ dane v r.2011
Dakujem za odpoved, len sa chcem uistiť, či som to správne pochopila: takže tú zabudnutú fa z r.2010 zaúčtujem na účet 429/311. Spravím dodatočné daň. +o sumu výnosov zvýšim ZD a vypočítam 19%dan. Rok 2010 nechám tak - neupravujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gong Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, len sa chcem uistiť, či som to správne pochopila: takže tú zabudnutú fa z r.2010 zaúčtujem na účet 429/311. Spravím dodatočné daň. +o sumu výnosov zvýšim ZD a vypočítam 19%dan. Rok 2010 nechám tak - neupravujem.
kedže fa účtuješ obvykle 311/6xx, tak predsa pri dodatočnom účtovaní zabudnutej faktúry 311/428, ak ste mali zisk.
nedaňové výnosy -proste si zvolíš 604AU a nazveš to tak.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dobrý večer, opäť sa vraciam k mojej otázke, začala som vypĺňať dodatočné daňové priznanie, kvôli tej faktúrke, vyplním nové DPPO za rok 2010, kde zaškrtnem dodatočné daňové priznanie, kde v r. 100 sumu ktorú som mala v pôvodnom DPPO, s tým rozdielom že do riadku 120 zadám sumu ktorá nebola súčasťou r. 100, riadok oba tieto riadky zrátam, r. 400 tá istá suma z riadka 310, do r. 410 zadám stratu a r. 500 základ dane ktorý mi vyjde po odrátaní straty. Do r. 600 vypočítam 19% daň, ktorú zadám i v r. 700,800. A následne vyplním kolónku dodatočné daňové priznanie: dátum zadám, kedy sme na to prišli, je tam nejaká lehota dokedy? a začnem vyplnať riadky 920 do tohoto riadku zadám, čo som mala v pôvodnom dań.priznaní, do r. 930 dám sumu z tohoto dodatočného daň. priznania, r. 940 čo mi vyjde (930-920).
môžu si spoločníci z roku 2010 rozdeliť zisk a schváliť a rozhodnúť o tom v tomto roku 2012?
a ked mám z roku 2010 fa za letenku, ktorú si ale spoločník-konateľ preplatil až v roku 2011, môže to v roku 2011 ostať? alebo čo s tým mám robiť, ... spoločník-konateľ mi zabudol oznámiť, že mal takýto výdaj - nie je zamestnancom
ak bol zisk pred zdanením 8500€, z toho sa odrátala strata z roku 2009 1000€ - zisk po zdanení sa bude rátať zo sumy od kt.sa odráta strata? toto som ešte nemala. stratu myslím.
dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gong Pozri príspevok
..........................
môžu si spoločníci z roku 2010 rozdeliť zisk a schváliť a rozhodnúť o tom v tomto roku 2012? ..........môžu,
a ked mám z roku 2010 fa za letenku, ktorú si ale spoločník-konateľ preplatil až v roku 2011, môže to v roku 2011 ostať? prečo? ved už opravuješ tak oprav všetko. Letenka je málo, treba vypísať ZSC, stravné, hlavne účel cesty, ved mohol letieť na dovolenku, či? Kedže mal v r. 2010 zisk, tak zostať to môže aj v r. 2011, aby som odpovedala na otázku.
alebo čo s tým mám robiť, ........ nie je zamestnancom, kedže je konateľom,tak to výdavok môže byť ale aj nemusí, závisí od účelu použitia letenky a tej cesty. ZSC - kedže opravuješ rok 2010, daj do r.2010, aspoň znížiš dodatočnú daň a sankciu z nej vyplývajúcu.
ak bol zisk pred zdanením 8500€, z toho sa odrátala strata z roku 2009 1000€ - zisk po zdanení sa bude rátať zo sumy od kt.sa odráta strata? toto som ešte nemala. stratu myslím.
dakujem
ak bol základ dane pred zdanením a umorením 8500, odrátaš stratu 1000, dostaneš základ po umorení straty 7500 a ten zdaňuješ. Samozrejme, ved na to tá strata je, aby si si znížila daňovú povinnosť.
nezabudni potom yplniť oddiel XXX-rozpis straty a jej umorenie podľa rokov v DPPO.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
ak bol základ dane pred zdanením a umorením 8500, odrátaš stratu 1000, dostaneš základ po umorení straty 7500 a ten zdaňuješ. Samozrejme, ved na to tá strata je, aby si si znížila daňovú povinnosť.
nezabudni potom yplniť oddiel XXX-rozpis straty a jej umorenie podľa rokov v DPPO.
Dakujem a tiež teda nemusím otvárať účtovníctvo spravím to dodatočným DP?
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Dobrý deň, na účte 461 zostalo ešte z roku 2007 800 eur ( bol tam účtovaný krátkodobý úver, ktorý ale bol splatený v roku 2008. Nedá sa mi zistiť akým spôsobom to bolo účtované a kde vznikla chyba. V podstate aj v roku 2009,2010 je tam vykazovaný zostatok 800 eur, (na 461 nebolo účtované), ktoré však boli splatené. Poradíte mi prosím ako to v roku 2011 uviesť do poriadku?Dakujem. Gabi
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž musíš zistiť, ako sa to uhradilo. Spýtaj sa konateľa.
ak nič nezistíš, tak potom 461/648 a zdaniť.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dakujem a tiež teda nemusím otvárať účtovníctvo spravím to dodatočným DP?
ZHRNUTIE:
mám z toho hlavu ako melon, takže po poriadku, či som to správne všetko pochopila:
1/ zabudnutá faktúrka z roku 2010, účtujem v roku 2011 inter.dokladom - 311/428 - lebo sme mali zisk, a protiúčet bude 604AU/311 - nedaňové výnosy - tiež zaúčt.v roku 2011 a tým pádom nebude tento výnos zahrnutý do roku 2011, však, lebo je nedaňový.
2/ zabudnutý výdavok z roku 2010, okrem letenky vystavím i ZSC, a tento výdavok zaúčt. v roku inter.dokladom na ? tak toto ma vôbec nenapadá, aby to nespadalo do výd.roku 2011, neviem
3/ vyplním si dodatočné DPPO za rok 2010, a zaplatím daň ktorá mi vyjde
4/ rok 2010 nemám vôbec otvárať opravovať a prerábať? správne som to pochopila z prísp. 84?
5/ vypočítanú daň zaúčtujem v r. 2011 zápisom 595/341.2010 (rozdiel dane sme nemali lebo v roku vyšiel síce zisk ale po odrátaní straty z min. rokov nám vyšla daň 0eur)
6/ mám si z tohoto celého spraviť nejaký zápis a priložiť k účt.zápisom, aby som v budúcnosti, hneď vedela o čo sa jednalo?
7/prosím ak si konateľ-spoločník, nie je zamestnancom, zakúpil letenku - jednalo sa o služ. cestu, nestačí len letenku dať do nákladov musím vystaviť cest.príkaz a čoho sa cesta týkala, konateľovi sa stravné nevyplácalo - zle?
8/ dúfam, že to dodatočne DPPO vyplním správne, všetko vyplňujem ako pri daŇ.priznaní, len okrem toho vyplním i tabuľku: dodatočne dan.priznanie,

Dufam, ze som na nic nezabudla. Dakujem za pomoc
Gong
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1/ zabudnutá faktúrka z roku 2010, účtujem v roku 2011 inter.dokladom - 311/428 - lebo sme mali zisk, ..........správne, môžeš aj 604 Dal miesto 428
a protiúčet bude 604AU/311 ????? toto nerozumieme, prečo? asi zle pochopené, vynechaj
2/ zabudnutý výdavok z roku 2010, okrem letenky vystavím i ZSC, áno 512.999/365, alebo 428/365
3/ áno
4/ správne
5/ vypočítanú daň zaúčtujem v r. 2011 zápisom 428/341, alebo 595/341.2010
(rozdiel dane ??? sme nemali lebo v roku vyšiel síce zisk ale po odrátaní straty z min. rokov nám vyšla daň 0eur..ak ešte zostala strata, môžeš doumorovať)
6/ mám si z tohoto celého spraviť nejaký zápis a priložiť k účt.zápisom, aby som v budúcnosti, hneď vedela o čo sa jednalo? bolo by fajn

7/ konateľ je zam-ec, má také postavenie, preto má nárok na cestovné náhrady. ZSC-účel a prípadne sráva zo ZSC dokladuje, že ZSC bola uskutočnená a pre dosiahnutie príjmu.

8/ áno

428 použiješ na všetky účtovné prípady 1, 2, 5, takže 428 ti neovplyvní HV 2011, a sumy dávaš len do DDP DPPO 2010
alebo
použiješ účty 604.999, 512.999 a 595, potom do DDP DPPO2010 je rovnaký postup
ale v DPPO2011 musíš 604-ku odpočítať, 512ku pripočítať
a 595 vôbec nikde neuvedieš, nie je súčasťou r.100
=============
použitie 428 je pohodlnejšie, skomentuješ len v Poznámkach.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
1/ zabudnutá faktúrka z roku 2010, účtujem v roku 2011 inter.dokladom - 311/428 - lebo sme mali zisk, ..........správne, môžeš aj 604 Dal miesto 428
a protiúčet bude 604AU/311 ????? toto nerozumieme, prečo? asi zle pochopené, vynechaj
2/ zabudnutý výdavok z roku 2010, okrem letenky vystavím i ZSC, áno 512.999/365, alebo 428/365
3/ áno
4/ správne
5/ vypočítanú daň zaúčtujem v r. 2011 zápisom 428/341, alebo 595/341.2010
(rozdiel dane ??? sme nemali lebo v roku vyšiel síce zisk ale po odrátaní straty z min. rokov nám vyšla daň 0eur..ak ešte zostala strata, môžeš doumorovať)
6/ mám si z tohoto celého spraviť nejaký zápis a priložiť k účt.zápisom, aby som v budúcnosti, hneď vedela o čo sa jednalo? bolo by fajn

7/ konateľ je zam-ec, má také postavenie, preto má nárok na cestovné náhrady. ZSC-účel a prípadne sráva zo ZSC dokladuje, že ZSC bola uskutočnená a pre dosiahnutie príjmu - čo sa tohoto týka, ak sme mu nevyplatili stravné, je to na pokutu? a ked má postavenie zamestnanca má byť prihlásený do poisťovní? teraz som na pochybách

8/ áno

428 použiješ na všetky účtovné prípady 1, 2, 5, takže 428 ti neovplyvní HV 2011, a sumy dávaš len do DDP DPPO 2010
alebo
použiješ účty 604.999, 512.999 a 595, potom do DDP DPPO2010 je rovnaký postup
ale v DPPO2011 musíš 604-ku odpočítať, 512ku pripočítať
a 595 vôbec nikde neuvedieš, nie je súčasťou r.100
=============
použitie 428 je pohodlnejšie, skomentuješ len v Poznámkach.
Dakujem za všetky rady KEJKA
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie, netreba prihlasovať, to som písala o štatúte z hľadiska Z o cest. náhradách.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
ak bol základ dane pred zdanením a umorením 8500, odrátaš stratu 1000, dostaneš základ po umorení straty 7500 a ten zdaňuješ. Samozrejme, ved na to tá strata je, aby si si znížila daňovú povinnosť.
nezabudni potom yplniť oddiel XXX-rozpis straty a jej umorenie podľa rokov v DPPO.
zisk po zdanení po uvedených hodnotách je 7215€ - správne však? - pýtam sa preto, lebo ešte som nemala stratu, zisk po zdanení viem ako sa ráta, ale či sa to ráta zo ZD a odrátanej straty
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
zisk po zdanení po uvedených hodnotách je 7215€ - správne však? - pýtam sa preto, lebo ešte som nemala stratu, zisk po zdanení viem ako sa ráta, ale či sa to ráta zo ZD a odrátanej straty
ta
zle som sa vyjadrila, či sa to ráta ked je zo ZD odrátaná strata?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gong Pozri príspevok
zisk po zdanení po uvedených hodnotách je 7215€ - správne však? - pýtam sa preto, lebo ešte som nemala stratu, zisk po zdanení viem ako sa ráta, ale či sa to ráta zo ZD a odrátanej straty
fakt neviem, čo máš na mysli.
zisk po zdanení uvidíš v účtovníctve.
neviem ako ty rátaš zisk po zdanení - ja tak, že zoberiem zisk pred zdanením a odpočítam daň.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
KEJKA Pozri príspevok
fakt neviem, čo máš na mysli.
zisk po zdanení uvidíš v účtovníctve.
neviem ako ty rátaš zisk po zdanení - ja tak, že zoberiem zisk pred zdanením a odpočítam daň.
aj ja tak, ale keď si umorujem stratu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gong Pozri príspevok
aj ja tak, ale keď si umorujem stratu?
Veď stratu si umoruješ zo zisku pred zdanením.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
strata ti iba znižuje DP,
už ju máš na 429 z predchádzajúcich rokov, takže neriešiš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať