Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
sile sile

sile je offline (nepripojený) sile

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom DPH dokladov, klient (štvrťročný platca DPH) mi až teraz dal doklady , ktoré patria do 4. kvartálu 2011. Je tam vyúčtovacia faktúra za el. energiu kde je preplatok, čiže Dph mal odviesť a štyri nákladové faktúry, kde si Dph mohol odrátať. Suma sumárum ak by som spravila opravné DP k DPH aj tak by mu Dú mal ešte doplatiť. Mám podať opravné DP alebo nemusím? Ďakujem za každú radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Robina Pozri príspevok
Poprosím vás o radu, lebo už dva dni pátram: keď si vytlačím evidenciu záväzkov ku koncu roka - tam mám číslo správne a v hlavnej knihe je 321 iná suma. Už som skúšala všetko možné a toto číslo sa nepohne. Veľmi pekne ďakujem za radu
pohneš tak, že zaúčtuješ interným dokladom rozdiel - podľa charakteru. To je však posledná možnosť. Ak je 321 nesprávna, tak niektorá platba bola zaúčtovaná, ale nepriradená do knihy faktúr. Skôr tipujem chybu v evidencii - ako vieš, že je správna?
Účtovanie musíš zvoliť podľa možností softu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
opravné už vzhľadom na dátum neprichádza do úvahy, jedine dodatočné a áno podaj DDP. Klient tie faktúry isto mal, iba ich "zabudol" predožiť. Ak je to inak a te doklady dostal až teraz - vie to aj dokázať, tak môžeš do I.Q. 2012
sile Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom DPH dokladov, klient (štvrťročný platca DPH) mi až teraz dal doklady , ktoré patria do 4. kvartálu 2011. Je tam vyúčtovacia faktúra za el. energiu kde je preplatok, čiže Dph mal odviesť a štyri nákladové faktúry, kde si Dph mohol odrátať. Suma sumárum ak by som spravila opravné DP k DPH aj tak by mu Dú mal ešte doplatiť. Mám podať opravné DP alebo nemusím? Ďakujem za každú radu.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Ďakujem za radu, myslím si že nastal problém pri prechode programu a úhrada nejakej faktúry /staršej/ bola nahratá nie tak ako má byť - asi sa nemala k čomu priradiť. Lebo už som skontrolovala všetky došlé FA, čiastočne úhrady /robí to iná kolegyňa/ a čo som zistila nesprávne priradenie všetko som po mesiacoch opravila. Už ma to nebaví, ale zase ma to trápi. Ten interný mi to upraví aj v hlavnej knihe? Ako to mám zaúčtovať, prosím ťa? Ja robím v Omege. Ďakujem
0 0
eevvaa eevvaa

eevvaa je offline (nepripojený) eevvaa

rozoberané...... máš poruke odkaz na tému, kde by sa dalo dozvedieť viac detailov. Resp. podľa čoho vyhľadávať. Vďaka
0 0
Marikaekonom Marikaekonom

Marikaekonom je offline (nepripojený) Marikaekonom

Ako mám zaúčtovať predpis dane PO za r.2010, ak daň bola uhradená a zaúčtovaná v roku 2011 341/221. V HK mám akože preplatok. Účtovníčka neurobila v roku 2010 predpis.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Marikaekonom Pozri príspevok
Ako mám zaúčtovať predpis dane PO za r.2010, ak daň bola uhradená a zaúčtovaná v roku 2011 341/221. V HK mám akože preplatok. Účtovníčka neurobila v roku 2010 predpis.
428/341......duplicitné zadanie
0 0
Marikaekonom Marikaekonom

Marikaekonom je offline (nepripojený) Marikaekonom

ďakujem pekne
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Dobrý deň, v roku 2007 sme si zabudli dať do nákladov úroky z pôžičky. Môžem ich naúčtovať v roku 2011 ako náklad 562.AE, ponížiť základ dane za rok 2011( v 2007 sme platili dane)? Potrebujem vyčistiť 461. Alebo je potrebné urobiť DDP za rok 2007. Viem, že teraz je veľa roboty, ďakujem za každú pomoc. Gabi
0 0
Kross Kross

Kross je offline (nepripojený) Kross

Dobrý deň, ja maám tiež problem ako vysporiadať 342 z minulých období:
Popis situacie:
r. 2009 úhrada dane z MV 342/221 ...100,-
r. 2010 poč. stav: 342/701 ...100,-
úhrada dane z MV 342/221 ...100,-

zároveň: predpis dane 2010: 531/345 ...100,-

r.2011 poč. stav: 342/701 ... 200,-

poč. stav: 701/345 ... 100,-
úhrada dane z MV 345/221 ...100
predpis dane 2011: 531/345 ...100,-

Ako vyčistiť 342 ? Dá sa to v roku 2011? Je potrebné opravovať predchádzajúce daň. priznania?
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Dobrý deň, prosím o radu:
Prebrala som účtovnícto, jednoosobová s.r.o vznikla v r. 2009, vklad spoločníka 5000,-. V účtovnom denníku som našla v r. 2009 nasledvné zápisy:
- vklad hotovosti ....221/411 alebo 211/411.
Nahadzovala som ZS z Hlavnej knihy za rok 2010 , účet 411 má ZS cca 70 000,- € (netuším, čo tam bolo účtovné v 2010, nemám k dispozícii účtovný denník).
Toto je len jedna z chýb a neviem, ako to mám opraviť. Účtovné závierky 2009 a 2010 boli schválené a zavkladované.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ekofan Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu:
Prebrala som účtovnícto, jednoosobová s.r.o vznikla v r. 2009, vklad spoločníka 5000,-. V účtovnom denníku som našla v r. 2009 nasledvné zápisy:
- vklad hotovosti ....221/411 alebo 211/411.
Nahadzovala som ZS z Hlavnej knihy za rok 2010 , účet 411 má ZS cca 70 000,- € (netuším, čo tam bolo účtovné v 2010, nemám k dispozícii účtovný denník).
Toto je len jedna z chýb a neviem, ako to mám opraviť. Účtovné závierky 2009 a 2010 boli schválené a zavkladované.
to boli zrejme vklady spoločníka. Pôžičky na činnosť.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
ale takéto vklady alebo pôžičky sa účtujú na
211,221/365
HV to neovplyvní (aspoň si myslím), ale nie je správna súvaha
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ekofan Pozri príspevok
ale takéto vklady alebo pôžičky sa účtujú na
211,221/365
HV to neovplyvní (aspoň si myslím), ale nie je správna súvaha
ano, tak nejak by sa to malo účtovať, takže asi bola urobená chyba. Možno treba prejst aj poznamky, či tam niečo k tomu nie je
0 0
Kross Kross

Kross je offline (nepripojený) Kross

prosím, naozaj ani jeden zdatný účtovník nevie rady na príspevok č. 131 ?
0 0
Kross Kross

Kross je offline (nepripojený) Kross

môžem to opraviť 429/342?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Kross Pozri príspevok
môžem to opraviť 429/342?
... môžeš.
ale sú i iné možnosti riešenia.
zo zadania mi vychádza, že v roku 2009 nie je p.s. ani predpis DzMV, iba úhrada...
Prečo účtujete DzMV na 342 i 345 ?
0 0
Kross Kross

Kross je offline (nepripojený) Kross

Už sa učtuje iba na 345, to bolo v minulosti. ta 342 uhrada r. 2010, mala byť vyrovnanie, len si nik nevsimol, ze to nepresiel predpis z minuleho roku. Tento rok je 345 OK, len nesedi 342 ten stary pozostatok, Ako inak sa to dá?
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím Vás mala by som prebrať účtovníctvo od pol roka, myslela som, že prvý polrok je v poriadku, včera mi doniesli doklady 1,2,3/2012 zatiaľ ešte ani júl nie k dph, začala som listovať a ostala som zhrozená. Takže pokladňa nabáchané bločky aj 30 na jednom vpd, vôbec nie je tlačená pokladničná kniha, neviem príjem, výdaj, zostatok, ani inventúra pokladne, na faktúra chýba zaúčtovanie a nie sú ani nejako očíslované ani kedy boli prijaté, a výpis z účtu, jjjjjjjjjjjaj vôbec tam nie je zaúčtovanie, chýba aj označenie a číslo hradenej faktúry a účtované majú nákladové účty veselo z výpisu, čo viem aj tak robím, že nákladový účet dávam len poplatky v banke , platba kartou veselo, že 518 vôbec nie 261 ani interné doklady..............len som mrkla a toto som tam našla, takže neviem, či prvý polrok nahádžem do programu tak jak je alebo to všetko opravovať? a ešte neviem ako účtovať júl keď nemám nahádzaný prvý polrok, nebude sedieť číslovanie alebo od pol roka dať svoje číslovanie, poradí niekto? díky moc
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dohodni sa na cene a začni účtovať od 1.1.. Nie opravovať, odznova, podľa seba. Rok budeš končiť Ty.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať