Zavrieť

Porady

Oprava chýb v účtovníctve

Ahojte poradáci!
Prečítal som témy k oprave účtovníctva predchádzajúcich rokov. Nenašiel som riešenie na svoj problém.
Prebral som účtovníctvo v ktorom boli nasledovné chyby:
V roku 2008 sa účtovalo zle na účtoch 321,311,325,461, atd. Chyby sa týkali hlavne zlých úhrad. Previedli sa zlé zostatky do roku 2009. V 2009 sa účtovalo ďalej so zlými začiatočnými zostatkami inak 2009 už bol správne nahratý..
Účtovné závierky boli schválené čiže musím opravovať v aktuálnom roku.
Nahral som nanovo rok 2008, 2009 na inom počítači (len informatívne). Takže poznám rozdiely. Po oprave som zistil, že sa mi mení súvaha. Chyby nemali vplyv na výnosy a pri nákladoch jedna faktúra nebola zaevidovaná.
Otázky:
Ktorý rok mám opravovať 2008 alebo 2009
Akými zápismi môžem opraviť napríklad 321 keď mám PS 500 000 Eur ...................... a správne to malo byť 200 000 Eur.
Môžem použiť techniky riešenia : úplné storno, zaúčtovania rovnakej sumy na opačnú stranu účtu , čiastočné storno? ( tento spôsob je podla mňa logický)
Alebo musím vykázané rozdiely preúčtovať na príslušný nákladový a výnosový účet 588 a 688. (nechápem na základe čoho)

Dakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bud to odriekni, alebo si vykalkuluj cenu tak, ako by si robila celý rok ty. A pekne si to nahádž do svojho programu podľa seba, aspoň budeš vedieť čo tam máš.
Ak nepristúpia na cenu tak od toho daj ruky preč. Ver, viem o čom hovorím.
Mne tiež "pindali", že už platili za účto 3/4 roka a rovnakú cenu pýtam ja, ale presadila som si svoje.
Stačilo upozorniť na chyby, ktoré si objavila - rozumný človek pochopí.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

no veď práve, že otočila som pár stránok a hneď som videla, ten výpis z účtu ma šokoval keď je platba kartou cez 518 a nie na 261, a majú v jednom božstve faktúry prijaté, vystavené, pokladňu, tá je kastrofálna a listovala som si len tak pokladňu a poštovné dávajú na 538 ja dávam 518, iba kolky na 538, na 518 som našla klince, zámok, kľúč - no neviem aj keď si dajú urobiť kľúč je to spotr. mat na 501? nie? a to som nevidela mzdy ale asi ich neevidujú ani do záväzkov, ani interné doklady som nevidela a na faktúrach ani na vpd a ppd-tie by nemali používať nie je zaúčtovanie iba dole napísané ceruzkou a aj to zle? lenže ako začnem účtovať od 1.1. keď je mesačný platca a kým nemám nahádzaný celý polrok tak nemôžem urobiť dph za júl-ale nemám za júl ani jeden doklad. vôbec neviem akú cenu by som tam mala dať on to má v jednom božstve predaj tovaru-sklad, kamionovú dopravu, prenájom budov, niekoľko účtov, aj českú pokladňu, nejaké odpisy som tam videla, zatiaľ mám šanony len 1,2,3/12 ale nikde nevidím zoznam na dph ani daňové DPH, aby som vedela okontrolovať či je to dobre? zajtra mu zavolám a uvidím čo povie. pozerala som v obch.registri ani uzávierku nemajú od r. 2009 odovzdanú na súd. dík
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

DPH vypočítaš aj v Exceli - spočítaj len DPH : na výstupe, DPH na vstupe, ak máš samozdanenie, nezabudni ani na to. Daňové priznanie urobíš cez e-Dane. Potom si dáš do poriadku 1-6, nahodíš 7 a urobíš daňové priznanie v programe. Porovnáš s "ručnou prácou" a ak bude treba, podáš dodatočné DP. Keby si si nahodila 1-6 zostatky, už teraz vieš, že v účtovníctve sú chyby. Pri uzatváraní roka budeš musieť aj tak opraviť účtovanie - to znamená vypisovať interné doklady s odvolávkou na chybný zápis,najlepšie aj fotokópiou pôvodného zaúčtovania. Oveľa jednoduchšie je začať robiť všetko odznova, ako kontrolovať všetky zápisy a opravovať chyby. Namiesto predkontácií priamo na výpis si vytlač obratovku 221 AE podľa dátumu a tú prilož, aby bolo jasné,ako si účtovala, k faktúram vytlač krycie listy (košieľky), aby si nemusela toľko písať. Vymysli si zjednodušenie Pokladne, napr. súhrnne raz za mesiac najčastejšie sa opakujúce doklady- poštovné, PHM a podobne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, ale to je otročina aj tak, pochybujem že ti aj mesačne spätne zaplatí 800-1000 EUR za ten binec, čo tam má. Nezávidím ti, ja by som to nebrala.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

no a to som ešte nevidela mzdy, nemajú ich evidované ani v záväzkoch a videla som z pokladne len výdaj ale v celkovej sume a priloženú výplatnicu, ja dávam každú mzdu zvlášť na vpd. a suma za účto-opravy by mala byť ako hore píšeš, neviem si to nejako zrátať okolo 800 mesačne? a to by som mala robiť už mzdy za júl do 10.8 ešte ani podklady ani údaje zamestnancov, pani, ktorá to robí doteraz mi nedala nič len tri šanony jan,feb,marec, ako som vyššie písala nie je tam nič len fa vystavené, prijaté, nahádzaná pokladňa ani pokladničná kniha ani zaúčtovanie faktúr.....a to som v šoku ostala videla som zahraničné faktúry zaúčtované v pokladni ako výdaj za tovar a nevidím žiadne samozdanenie.....vypisujem si tie nedostatky na papier aby som mu vedela povedať čo a ako, to mi tvrdil, že účtovníctvo má v poriadku.
bolo by správne ak by som to zobrala začať si nahadzovať júl so svojím číslovaním dokladov s tým, že by som ich číslovanie ponechala len vo vystavených faktúrach a po ukončení dph by som si nahádzala do programu prvý polrok s ich číslami dokladov?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Mzdy môžeš účtovať aj úhrnom na jednom VPD a priložiť výplatnicu, to nie je chyba. Číslovanie vystavených faktúr je dobré ponechať - to by potom musela byť komplikovaná dokladová inventúra a preukazovanie, že všetky vyšlé faktúry sú zaúčtované.Úhrada zahraničnej faktúry za tovar v hotovosti z pokladne 504, resp 131/211 nie je až taká chyba, hlavne ak ide o pomerne nízke sumy.Daj si do smernice, do akej sumy budeš účtovať priamo 5xx/211, a od akej sumy na 321 AE. Samozdanenie je väčší problém, aj účtovanie zahraničnej DPH, ak bola zaplatená - to musíš opraviť a prípadne podať DDP k DPH. V akom programe pracuješ? Môžeš začať s júlom, tak ako píšeš, ale je lepšie, keď sa dá prečíslovať Denník, aby šli zápisy za sebou podľa dátumov. Ak ťa nepustí program, tak potom zdôvodňovať v dokladovej inventúre. Budeš pokračovať v ich programe? Dostaneš aj nejakú zostavu - Denník, Hlavnú knihu za 1-6?
Ak je veľa dokladov v pokladni, môžu byť aj súhrnné doklady,aj 30 bločkov na jednom VPD. Dôležité je správne vypracovať prílohu - aby bolo zrejmé, ktorý bloček je ako zaúčtovaný.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

mám svoj program, zostavu by som mala dostať ale neviem kedy, ešte nemám uzávierku 2011 aby som si nahodila PS ani hlavnú knihu, nič, čakám na konateľa mal prísť ešte zatiaľ neprišiel, dohodnem sa asi tak že ak to zoberiem, tak júl nestíham ani mzdy do 10.8. nakoľko nemám údaje o zamestnancoch ani prac.zmluvy nič, nech si pani účtovníčka, ktorá mi mala odovzdať celý polrok ešte urobí júl, keď nemám z čoho vychádzať, upozorním ho na chyby, ktoré som len tak zbežne našla uvidím čo nato povie. zatiaľ dík určite sa ozvem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
berieš na seba ťažké bremeno - len aby si o tri mesiace tu neplakala, ako s tým nevieš pohnúť.
Ale držím ti palce.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ja mám taký prípad, že v roku 2010 sme mali v účtovníctve významný nárok na vráteni dane z príjmov za predchádzajúce roky, účtovala som to na 341/428 a teraz by ma zujímalo, či to môžem preúčtovať napr 428/419. Alebo to musím stále evidovať na účte 428. Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak chcceš zvyšovať ZI, musíš mať o tom rozhodnutie VZ, návrh na zápis atd.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Zle som sa vyjadrila, jedná sa o živnosť, takže by to bolo zaúčtované na 491. Je to v poriadku?
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

lenka_bodorova Pozri príspevok
Zle som sa vyjadrila, jedná sa o živnosť, takže by to bolo zaúčtované na 491. Je to v poriadku?
Len neviem, či sa to musí evidovať na účte 428, alebo sa to môže z tohto účtu aj preúčtovať. Ďakujem za radu
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

prebrala som účtovníctvo a zistila som, že v roku 2012 bola 2 x nahodená faktúra /na sumu 101 €/za nákup služieb, jedna bola uhradená no a samozrejme mi druhá ostala visieť. Firma si neoprávnene uplatnila v roku 2012 z tejto duplicitnej faktúry aj dph /16,80€/. Som povinná podať opravné DP z dph a tiež opravné DP z príjmov PO? Nemôže sa to dať na pripočítateľné položky v tomto roku? Minulý rok dosiahol zisk, takže si ho neoprávnene ponížil a podľa toho, čo som sa tu dočítala treba podať opravné, len neviem, či aj pri takej malej sume.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Mala by si podať dodatočné daňové priznanie DPH za mesiac, v ktorom si si neoprávnene uplatnila odpočítanie dane aj dodatočné daňové priznanie dane z príjmov PO za rok 2012. Sú to pomerne malé sumy, takže je na tvojom zvážení, či tak urobíš.
1 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ďakujem a keby som to dodatočné DP z pr.PO nepodala, mám v roku 2013 dať tú sumu na pripočítateľnú položku, alebo to radšej nechať tak?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Buď podaj dodatočné daňové priznanie alebo to nechaj tak a nič neopravuj.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ďakujem ešte raz...
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

V predchádzajúcom roku som účtovala nárok na vráteni dane z príjmov 341/428 môžem to preúčtovať 428/491, alebo to musím evidovať na účte 428. Ďakujem
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

lenka_bodorova Pozri príspevok
V predchádzajúcom roku som účtovala nárok na vráteni dane z príjmov 341/428 môžem to preúčtovať 428/491, alebo to musím evidovať na účte 428. Ďakujem
Prosím poradí mi niekto, vôbec si nie som v tejto vecí istá a dosť súrne by som to potrebovala doriešiť. Ďakujem
0 0
RenataGat RenataGat

RenataGat je offline (nepripojený) RenataGat

Prosím o radu pri oprave chyby v účtovníctve roku 2011.
V roku 2011 predošlá účtovníčka nesprávne zaúčtovala vystavenú faktúru - zaúčtovala ju ako dobropis (nesprávnou interpretáciou textu vystavenej faktúry - z textu vyznievalo, že sa jedná o dobropisovanie výkonov, v skutočnosti to ale bolo doúčtovanie výkonov). Za rok 2011 vykázala firma stratu. Správnym zaúčtovaním by bola firma vykázala zisk. Ako správne vykonať opravu - jedná sa o sumu 1153€ - tak bol zaúčtovaný dobropis, to zn. že do výnosov treba pripočítať 2*1153€. Účtovná závierka za rok 2011 bola schválená.
Ja som uvedenú chybu zistila pri kontrole zostatkov pohľadávok.
Bude potrebné podať dodatočné DP za rok 2011 - tam by sa mohla ešte umoriť strata z predošlých rokov, uplatniť DV, ktoré uplatnené neboli a výsledkom by bola malá strata.
Ako sa to premietne do roku 2012?
Nemám s takouto opravou skúsenosť, preto bude vďačná za každú vašu radu. Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať