Zavrieť

Porady

pojem bez zbytočného odkladu

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom pojmu bez zbytočného odkladu pri započítaní pohľadávok. Aká doba sa považuje bez zbytočného odkladu, nikde z zákonoch ani v rozhodnutiach súdov to neviem nájsť.

Prosím poradte mi

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bez zbytočného odkladu sa chápe ako poriadková lehota, ktorá sa v praxi obvykle považuje za lehotu v trvaní troch týžňov. Ale ako píše dana9, posudzuje sa v konkrétnej situácii.
    V niektorých paragrafoch je táto lehota ohraničená prekluzívou (objektívnou dobou), napr. § 675 obč.zák.:


    § 675 OZ

    Právo na odpustenie alebo na poskytnutie zľavy z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatní do šiestich mesiacov odo dňa, keď došlo ku skutočnostiam toto právo zakladajúcim.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ahoj

    tento pojem sa vykladá individuálne pre každú situáciu, v zásade by sa to malo brať "pri najbližšej možnej príležitosti".

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Mária27 Pozri príspevok
    Bez zbytočného odkladu sa chápe ako poriadková lehota, ktorá sa v praxi obvykle považuje za lehotu v trvaní troch týžňov. Ale ako píše dana9, posudzuje sa v konkrétnej situácii.
    V niektorých paragrafoch je táto lehota ohraničená prekluzívou (objektívnou dobou), napr. § 675 obč.zák.:
    Ahoj Maria uplne suhlasim , v komentari k Spravnemu poraidku som sa stretla s vykladom, ze bezodkladne znamena do 29 dni, kedze lehoty na vydanie rozhodnutia su: bezodkladne, viac ako 30 dni, viac ako 90 dni - (to je volna citacia )

    Tu som sa zamerala na to, ze som zo zadania otazky predpokladala, ze ide o zmluvny vztah,
    v kazdom priapde je tazko urcitelne, co sa rozumie pod pojmom bezodkladne, resp. kde je ta hranica, kedy sa to uz da posudzovat ako omeskanie s plnenim povinnosti.

    La_Dy je offline (nepripojený) La_Dy

    La_Dy
    možno považovať aj dobu 14 dní za dobu bez zbytočného odkladu, lebo mne sa zdá, že to už nie je bez zbytočného odkladu

    pojem bez zbytočného odkladu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.