Zavrieť

Porady

tehotna zamestnankyna

ahojte,vie mi prosim niekto poradit ? cakam babatko,test som si robila prvy v nedelu a druhy v stredu,oba pozitivne lekar mi povedal,ze mam dojst najskor v polke decembra.mam problem a to,ze sa bojim,ze ma vyhodia z prace akonahle sa prevali moje tehotenstvo.robim dost tazku pracu co sa dvihania tyka,cca 14-15kilove veci. knizku este nebudem mat hodnu chvilu...asi az v 12.tt. pocula som o moznosti dostat od lekara dake potvrdenie o gravidite ktore mam odovzdat zamestnavatelovi a vraj od toho dna som chranena.mate s tym skusenost? pomoze mi to,nemozu ma v tom pripade uz prepustit? dakujem za kazdu radu suzi
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
suzika1979 Pozri príspevok
ahojte,vie mi prosim niekto poradit ? cakam babatko,test som si robila prvy v nedelu a druhy v stredu,oba pozitivne lekar mi povedal,ze mam dojst najskor v polke decembra.mam problem a to,ze sa bojim,ze ma vyhodia z prace akonahle sa prevali moje tehotenstvo.robim dost tazku pracu co sa dvihania tyka,cca 14-15kilove veci. knizku este nebudem mat hodnu chvilu...asi az v 12.tt. pocula som o moznosti dostat od lekara dake potvrdenie o gravidite ktore mam odovzdat zamestnavatelovi a vraj od toho dna som chranena.mate s tym skusenost? pomoze mi to,nemozu ma v tom pripade uz prepustit? dakujem za kazdu radu suzi
Zákonník práce

Zákaz výpovede
§ 64


(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

Čo z uvedeného vyplýva?
Ak oznámiš zamestnávateľovi, že si tehotná a predložíš doklad od lekára, ktorý potvrdzuje tvoje tehotenstvo, nemôže ti dať zamestnávateľ výpoveď, nakoľko sa na teba vzťahuje zákaz výpovede.
Ak ti dá zamestnávateľ výpoveď ešte predtým, než mu oznámiš, že si tehotná, a počas výpovednej doby otehotnieš, tvoja výpovedná doba bude končiť posledným dňom ochrannej doby.
No a nakoniec - ak aj budeš tehotná, tak len v jednom prípade sa na teba nevzťahuje ochranná doba, a to v tom prípade, ak dostaneš výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) - teda ak sa bude rušiť alebo premiestňovať zamestnávateľ alebo jeho časť.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suzika1979 Pozri príspevok
ahojte,vie mi prosim niekto poradit ? cakam babatko,test som si robila prvy v nedelu a druhy v stredu,oba pozitivne lekar mi povedal,ze mam dojst najskor v polke decembra.mam problem a to,ze sa bojim,ze ma vyhodia z prace akonahle sa prevali moje tehotenstvo.robim dost tazku pracu co sa dvihania tyka,cca 14-15kilove veci. knizku este nebudem mat hodnu chvilu...asi az v 12.tt. pocula som o moznosti dostat od lekara dake potvrdenie o gravidite ktore mam odovzdat zamestnavatelovi a vraj od toho dna som chranena.mate s tym skusenost? pomoze mi to,nemozu ma v tom pripade uz prepustit? dakujem za kazdu radu suzi
kedy si nastúpila do práce ? Skončila ti už skúšobná doba ? Nemáš pracovný pomer na dobu určitú ?
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem hned som kludnejsia. myslim,ze nemaju dovod ma prepustit...takze sa musim poponahlat s tym potvrdenim od lekara,ale som este len v nejakom 4.-5. tyzdni. da mi uz lekar papier?
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

veronikasad Pozri príspevok
kedy si nastúpila do práce ? Skončila ti už skúšobná doba ? Nemáš pracovný pomer na dobu určitú ?
ahoj, pracujem od 1.8.2009, skusobna doba davno uplynula,mam dobu neurcitu...a som pracant,akurat s velkou hubou ) takze dovod na vyhadzov by bol... nepaci sa im moje komentovanie,inak urobim vsetko co mi nakazu,len frflem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suzika1979 Pozri príspevok
ahoj, pracujem od 1.8.2009, skusobna doba davno uplynula,mam dobu neurcitu...a som pracant,akurat s velkou hubou ) takze dovod na vyhadzov by bol... nepaci sa im moje komentovanie,inak urobim vsetko co mi nakazu,len frflem
tak sa potom ponáhlaj s tým potvrdením o tehotenstve, lebo kým ho nepredložíš v zmysle ZP tehotná nie si a neplatí na teba žiadny zákaz výpovede.
2 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

no ja by som sa rada ponahlala,ale da mi uz to potvrdenie gynekolog teraz v cca 5.tt ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suzika1979 Pozri príspevok
no ja by som sa rada ponahlala,ale da mi uz to potvrdenie gynekolog teraz v cca 5.tt ?
To sa musíš spýtať jeho - ak ide o rizikové tehotenstvo, na základe ktorého by si mala byť preradená na inú prácu, alebo dokonca na PN-ke, nemá dôvod čakať, ak je tehotenstvo potvrdené.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

super,no zatial to mam potvrdene len tehu testami, menila som gynekologa,zatial ma novy nevysetril,len vyziadal kartu od starej,ktora mi ju nevydala do ruky,ale vraj posle postou,postovne som uz uhradila a mam potvrdenie o vyradeni z jej evidencie pacientiek
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Poštovné platia pacientky ? To sú mi novinky ...
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

no veru,u tej mojej zial ano...1 euro
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

suzika1979 Pozri príspevok
super,no zatial to mam potvrdene len tehu testami, menila som gynekologa,zatial ma novy nevysetril,len vyziadal kartu od starej,ktora mi ju nevydala do ruky,ale vraj posle postou,postovne som uz uhradila a mam potvrdenie o vyradeni z jej evidencie pacientiek
"Starý" lekár je povinný poslať dokumentáciu "novému" do týždňa. Tak skús tomu novému zavolať, či sa už môžeš dovaliť kvôli potvrdeniu tehotenstva. Možno pomôže, ak mu vysvetlíš situáciu, že máš rizikovú prácu.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

K tomu preradeniu na inú prácu viď Zákonník práce

§ 55
(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,

§ 161 Zákonníka práce
(1) Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len „nariadenie vlády“).
(2) Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe. To platí rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene.

§ 162 Zákonníka práce
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.
(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.
(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.

a ešte nariadenie vlády - zoznam prác zakázaných tehotným ženám a matkám - viď
http://www.bezpo.sk/files/04_272%20N...ce%20zenam.pdf
Naposledy upravil vieraaaa : 27.11.10 at 19:39 Dôvod: doplnenie
6 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ErinErin Pozri príspevok
"Starý" lekár je povinný poslať dokumentáciu "novému" do týždňa. Tak skús tomu novému zavolať, či sa už môžeš dovaliť kvôli potvrdeniu tehotenstva. Možno pomôže, ak mu vysvetlíš situáciu, že máš rizikovú prácu.
presne to mam v plane urobit dufam,ze uz v stredu bude karta na svojom mieste a mna vysetria konecne.potom dam vediet,ako som pochodila.dik za rady a peknu nedelu prajem
suzi
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahojte, no zjavne nema velke pochopenie ten novy lekar,alebo fakt ma tak narvane terminy...ale objednal ma az na 10.12. to este v praci musim vydrzat tajit do buduceho piatku sa dovtedy zblaznim.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

suzika1979 Pozri príspevok
ahojte, no zjavne nema velke pochopenie ten novy lekar,alebo fakt ma tak narvane terminy...ale objednal ma az na 10.12. to este v praci musim vydrzat tajit do buduceho piatku sa dovtedy zblaznim.
Vela zien oznamuje tehotenstvo v praci az po 3 mesiaci.
Tehotenstvo nie je choroba, aby sa nedalo bez oznamenia este par dni pracovat. Tak sa radsej nezblazni .
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ivka70 Pozri príspevok
Vela zien oznamuje tehotenstvo v praci az po 3 mesiaci.
Tehotenstvo nie je choroba, aby sa nedalo bez oznamenia este par dni pracovat. Tak sa radsej nezblazni .
Keď neoznámi zamestnankyňa zamestnávateľovi, že je tehotná, tak nie je chránená Zákonníkom práce napr. pred skončením prac. pomeru zo strany zamestnávateľa.

§ 40 Zákonníka práce:
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
2 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

ivka70 Pozri príspevok
Vela zien oznamuje tehotenstvo v praci az po 3 mesiaci.
Tehotenstvo nie je choroba, aby sa nedalo bez oznamenia este par dni pracovat. Tak sa radsej nezblazni .
Nie je to choroba, ale jej práca je pre tehotné riziková.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ivka70 Pozri príspevok
Vela zien oznamuje tehotenstvo v praci az po 3 mesiaci.
Tehotenstvo nie je choroba, aby sa nedalo bez oznamenia este par dni pracovat. Tak sa radsej nezblazni .
ahoj,nejde o to,ze by som nemohla pracovat.ja aj chcem co najdlhsie a nemam v plane sa hadzat na marodku. lenze u nas sa to uz v podniku raz stalo,ze baba oznamila ustne,velkou radostou,ze je tehotna a o par dni ju vyrazili.daco si vymysleli...uz neviem co. ale zlakli sa,ze nebude fungovat ako kym tehu nebola. piatok idem konecne na gyndu,tak mi drzte palce,aby mi dal lekar to potvrdenie. dik,potom sa ozvem,pate a pekny den vsetkym suzi
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

suzika1979 Pozri príspevok
ahoj,nejde o to,ze by som nemohla pracovat.ja aj chcem co najdlhsie a nemam v plane sa hadzat na marodku. lenze u nas sa to uz v podniku raz stalo,ze baba oznamila ustne,velkou radostou,ze je tehotna a o par dni ju vyrazili.daco si vymysleli...uz neviem co. ale zlakli sa,ze nebude fungovat ako kym tehu nebola. piatok idem konecne na gyndu,tak mi drzte palce,aby mi dal lekar to potvrdenie. dik,potom sa ozvem,pate a pekny den vsetkym suzi
Llívia Pozri príspevok
Keď neoznámi zamestnankyňa zamestnávateľovi, že je tehotná, tak nie je chránená Zákonníkom práce napr. pred skončením prac. pomeru zo strany zamestnávateľa.

§ 40 Zákonníka práce:
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
Práve kvôli tomu, aby si bola chránená pred vyhadzovom, treba čo najskôr PÍSOMNE oznámiť + doložiť aj lekárske potvrdenie, že si tehotná. Tvoja ex-kolegyňa asi nevedela, že to musí dať písomne, a preto na to aj doplatila.
(Myslím si, že o tomto § v Zákonníku práce (písomné oznámenie + potvrdenie od gynekológa) vedia aj gynekológovia, tak mi je divné, že tvoj nový gynekológ ťa neobjednal na skorší termín.)
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

aj mne je to divne,no ale uz chvalabohu konecne zajtra tam idem a dufam,ze sa to vybavi.teraz som podla mojich vypoctov v 6.tt. pre istotu si urobim aj kopiu s datumom oznamenia sefovi a necham si to orazit u veduceho personalneho,aby som mala poistku,keby sa papier "nahodou" stratil cestou na centralu ako tomu bolo s mojim danovym priznanim minuly rok. ja asi pritahujem taketo problemy ako magnet stava sa mi to casto,ze mi urady alebo nadriadeni stracaju dokumenty.zajtra sa ozvem,ahojte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať