Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok popri HPP a PN

Som zamestnaná a poberám rodičovský príspevok. Moja dcéra má 2 roky a stará sa o ňu moja matka.
Od minulého týždňa som PN a vyzerá to na dlhšie (1-2 mesiace). Mám nárok na rodičovský príspevok aj keď som doma práceneschopná?
Pracovný pomer mi trvá.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Samozrejme že platí varianta B.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Napíšem to znenie § 3a trošku zrozumiteľnejšie:

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na:
  • materské alebo
  • nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine = čiže nárok na materské v cudzine.
V tej druhej odrážke nejde o hocijakú dávku nemocenského poistenia v cudzine ale o takú dávku, ktorá je porovnateľná s našim materským.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
matusco Pozri príspevok
§3a, Zakon 280/2002 Z.z.

<BASEFONT>Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak.
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="90%" border=0><TBODY><TR><TD><DT>




</DT></TD></TR></TBODY></TABLE>Ktora interpretacia je spravna?

A.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov ma narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia
3. davku nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine

B.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov na narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia alebo nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine.

Ak je spravna interpretacia A ==> budeme platit. Ak je spravna interpretacia B ==> platit by sme nemali.


To je len moj nazor a moja interpretacia zakona . Co je podla vas spravne?
Ako som už vyššie písala, platí B.

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich
1. má nárok na materské 5f) alebo
2. nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine
(ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak.

Neviem ako to už inak vysvetliť, lebo tento § je naozaj napísaný dvojzmyselne, ale platí B .... takto nám to bolo vysvetlené aj z Ústredia PSVaR. Ešte aj v zátvorke je to súhrnne pomenované (ďalej len materské)... o nemocenskom vyplácanom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti sa tam nič nehovorí...
Ak nepochodíte, treba sa odvolať... dúfam, že ústredie svoj názor za ten čas nezmenilo.

Veľa šťastia a nedajte sa!

</BASEFONT>
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Súhlasím s Vami p. Mihál, napísali ste to veľmi výstižne, že "nejde o hocijakú dávku nemocenského poistenia v cudzine ale o takú dávku, ktorá je porovnateľná s našim materským.". A týmto by som sa na tom úrade aj bránila, prípadne v odvolaní.
0 0
matusco matusco

matusco je offline (nepripojený) matusco

Dakujem vsetkym za vysvetlenie.

Zajtra (5.6.) idem na urad prace vyjasnit si stanovisko moje a uradu. Som zvedavy co mi povedia, kazdopadne som rad, ze som vyzbrojeny patricnymi informaciami. O tom ako pochodim, samozrejme napisem.

Chcel by som este dodat:

Manzelka teda poberala od okt. 2007 aj PN aj rodicovsky. Naviac, 24. aprila nastupila na dalsiu matersku dovolenku, od toho dna uz nedostavala PN, ale klasicku matersku. Lenze urad prace nadalej posielal (a posiela) rodicovsky prispevok. Samozrejme (teraz som uz mudry :-) ), podla §3a Zak 280/2002 na to nema manzelka narok.
My sme si to neodsledovali a neviem, kto v tomto pripade spravil chybu. Predpokladam, ze manzelkin zamestnavatel, ktory mal nastupenie na matersku nahlasit uradu prace (naozaj len predpokladam, isto neviem nic).

Takze zajtra idem riesit:
1. sucasne poberanie PN a rodicovskeho prispevku od okt. 2007 do 24. apr. 2008
2. sucasne poberanie materskej aj rodic. prispevku od 24. aprila do dnesneho dna
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bendo Pozri príspevok
... tento § je naozaj napísaný dvojzmyselne...
</BASEFONT>
Pri všetkej úcte, aké dvozmyselne?? Sám by som to lepšie nenapísal, je to úplne ale úplne jasné... materská v cudzine, o nič iné nejde.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matusco Pozri príspevok
My sme si to neodsledovali a neviem, kto v tomto pripade spravil chybu. Predpokladam, ze manzelkin zamestnavatel, ktory mal nastupenie na matersku nahlasit uradu prace (naozaj len predpokladam, isto neviem nic).
V tomto prípade sa musím zastať zamestnávateľa.
On nemá vočí úradu práce žiadnu povinnosť, on nahlasuje nástup zamestnankyne na MD a RD ale len na SP.
Čo sa týka vyplácania rodičovského príspevku, a teda papierovačiek na OÚPSVaR, tak tie sú výlučne na samotnej mamičke. Úrad asi predpokladá, že každá mamička si je vedomá toho, že nemôže súčasne poberať materskú aj rodičovský príspevok. Takže tu určite došlo k chybe z Vašej strany.
0 0
matusco matusco

matusco je offline (nepripojený) matusco

jankasm Pozri príspevok
V tomto prípade sa musím zastať zamestnávateľa.
On nemá vočí úradu práce žiadnu povinnosť, on nahlasuje nástup zamestnankyne na MD a RD ale len na SP.
Čo sa týka vyplácania rodičovského príspevku, a teda papierovačiek na OÚPSVaR, tak tie sú výlučne na samotnej mamičke. Úrad asi predpokladá, že každá mamička si je vedomá toho, že nemôže súčasne poberať materskú aj rodičovský príspevok. Takže tu určite došlo k chybe z Vašej strany.
OK, beriem. Chybu sme v tomto pripade spravili my.
0 0
matusco matusco

matusco je offline (nepripojený) matusco

Dnes som bol na "konzultaciach" na urade prace.

Presne podla predpkladov, pracovnicka z uradu vytiahla zo suflika zakon a v nom zvyraznovacom podtrhnute:
"...neposkytuje ani jednemu rodicovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenskeho..."

Na zaklade toho uz stihli vydat aj rozhodnutie, ze musime vratit rod. prispevok od okt. 2007.

Trosku sme "konzultovali", presviedcali jeden druheho. Pani bola naozaj velmi mila, nemozem na nu povedat kriveho slova. Na moje naliehanie nakoniec zavolala na ustredie do BA a tam jej zodpovedna pracovnicka do telefonu povedala to, co som sa dozvedel tuto na fore.

Dopadlo to teda tak, ze rodicovsky vratit nemusime.

Dakujem vsetkym, ktori mi pomohli cennymi informaciami a zachranili nam tak cca 23 000 Sk.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tak to sme veľmi radi, že aj keď niekedy tetušky na našich úradoch v mestách majú na veci trošku iný názor, že ich má aspoň kto usmerniť. Že aspoň na tom ústredí sú riadne školení.

A zároveň sme zistili, že na porade máme odborníkov, ktorí sú informovaní lepšie, ako pani na Vašom úrade.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Jozef Mihál Pozri príspevok
Pri všetkej úcte, aké dvozmyselne?? Sám by som to lepšie nenapísal, je to úplne ale úplne jasné... materská v cudzine, o nič iné nejde.
To, že je to úplne jasné niektorým (čo sa tým zaoberajú), neznamená, že to musí byť jasné každému. Vychádzala som len z pohľadu laika, ktorý neprichádza bežne do styku s týmito pojmami a preto nemusí vedieť, že "dávka nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine" je vlastne iba jeden výraz pre materské v cudzine...
A ako vidím, ani niektoré moje "bývalé kolegyne" v tom stále nemajú ešte jasno ... a to je zákon novelizovaný už od roku 2005 (v starom znení sa používal iba jeden všeobecný pojem "dávka nemocenského poistenia", preto asi tie zmätky...)
Vôbec som sa tým nechcela nikoho dotknúť a už vôbec nie tvorcov zákona, pretože v novele je to naozaj formulované presnejšie s prihliadnutím na nové pojmy ako i súvislosť s koordináciou dávok v rámci EÚ. Dnes je úplne bežné, že matka poberá materské zo SR súčasne aj zo zahraničia a až po skončení oboch materských začne poberať RP zo SR ako 100% vyrovnávaciu dávku... Pre mňa jasné ako facka, pre potenciálnu poberateľku vôbec...

Takže ešte raz, nič zlé som tým nemyslela, len som sa vcítila do role klienta...
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
matusco Pozri príspevok
Dakujem vsetkym za vysvetlenie.

Chcel by som este dodat:

Manzelka teda poberala od okt. 2007 aj PN aj rodicovsky. Naviac, 24. aprila nastupila na dalsiu matersku dovolenku, od toho dna uz nedostavala PN, ale klasicku matersku. Lenze urad prace nadalej posielal (a posiela) rodicovsky prispevok. Samozrejme (teraz som uz mudry :-) ), podla §3a Zak 280/2002 na to nema manzelka narok.
My sme si to neodsledovali a neviem, kto v tomto pripade spravil chybu. Predpokladam, ze manzelkin zamestnavatel, ktory mal nastupenie na matersku nahlasit uradu prace (naozaj len predpokladam, isto neviem nic).
Ako ste sa už dozvedeli, v tomto prípade ste si nesplnili oznamovaciu povinnosť vy, ale k preplatku na RP by tam zrejme nemalo dôjsť. Nakoľko RP sa vypláca pozadu za predchádzajúci kalendárny mesiac, v máji Vám prišiel RP v plnej výške za mesiac apríl, čo je v poriadku, pretože RP sa vyplatí v plnej výške za celý kalendárny mesiac aj keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca. Od mája Vám bude výplata RP pravdepodobne už zastavená (jedine, že by výška materského nedosahovala výšku RP).
0 0
janka marenistakova janka marenistakova
Áno, máte nárok na PN / platí sa z nemocenského poistenia, ktoré riadne odvádzate ako zamestnanec / a popri tom normálne dostanete aj rodičovský, sú to 2 na sebe nezávislé veci. Ing. Janka, rovnaký prípad
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Chcela by som vas poprosit. K 01.10.2010 sme rozviazali pracovny pomer dohodou so zamestnankynou, ktorá do 01.10.2010 na materskej (teda poberala rodicovsky prispevok). Dnes prisla s tlacivom zo soc. poistovne na uplatnenie nemoc. davok. Na Pn bola od 19.07.2010. Pn je este neukoncena. Dna 03.08.10 podpisala dohodu o ukonceni pp, no pn neoznamila ani neposlala. Az dnes. Sme jej povinny preplatit prvych 10 dni PN? A vychádzať mam z pravdepodobneho zarobku?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
zuzanask Pozri príspevok
Chcela by som vas poprosit. K 01.10.2010 sme rozviazali pracovny pomer dohodou so zamestnankynou, ktorá do 01.10.2010 na materskej (teda poberala rodicovsky prispevok). Dnes prisla s tlacivom zo soc. poistovne na uplatnenie nemoc. davok. Na Pn bola od 19.07.2010. Pn je este neukoncena. Dna 03.08.10 podpisala dohodu o ukonceni pp, no pn neoznamila ani neposlala. Az dnes. Sme jej povinny preplatit prvych 10 dni PN? A vychádzať mam z pravdepodobneho zarobku?
Trošku ma tu pletú dátumy. Kedy nastúpila?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzanask Pozri príspevok
Chcela by som vas poprosit. K 01.10.2010 sme rozviazali pracovny pomer dohodou so zamestnankynou, ktorá do 01.10.2010 na materskej (teda poberala rodicovsky prispevok). Dnes prisla s tlacivom zo soc. poistovne na uplatnenie nemoc. davok. Na Pn bola od 19.07.2010. Pn je este neukoncena. Dna 03.08.10 podpisala dohodu o ukonceni pp, no pn neoznamila ani neposlala. Az dnes. Sme jej povinny preplatit prvych 10 dni PN? A vychádzať mam z pravdepodobneho zarobku?
...ani mne to nie je jasné. Ak bola na rodičovskej dovolenke, tak nemocenské poistenie jej neplynulo, takže PN mohla byť iba z DNP.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať