Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie v kocke

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravotné poistenie je upravené zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZZP").

Kto je poistenec - kto je poistený podľa ZZP.

Podľa ZZP sa za poistenca považujú v zásade všetky fyzické osoby (FO) s trvalým bydliskom na Slovensku, okrem FO pôsobiacich v cudzine a zdravotne poistených v cudzine (§ 3 ods.2 ZZP).

Poistencami sú i FO ktoré nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, ak sú ekonomicky aktívne na Slovensku a nie sú zdravotne poistené v inom členskom štáte EÚ (§ 3 ods.3 ZZP).

Platitelia poistného.

ZZP definuje ako platiteľov poistného:
1. Zamestnancov a ich zamestnávateľov
2. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
3. Štát
4. Osoby, ktoré nie sú ani zamestnancami ani SZČO a za ktorých neplatí poistné štát - tzv. "samoplatitelia".

Ak je FO súčasne zamestnancom i SZČO, platí poistné aj ako zamestnanec aj ako SZČO. Viď ďalej.

Zamestnanci a zamestnávatelia.

Za zamestnanca sa považuje FO v pracovnom pomere, služobnom pomere, štátny zamestnanec, spoločník s.r.o. - konateľ - člen družstva - člen štatutárneho, dozorného, samosprávneho orgánu právnickej osoby - ak za výkon funkcie poberá odmenu, atď - viď § 11 ods.3 ZZP.

Vymeriavací základ (VZ) zamestnanca a zamestnávateľa.

VZ je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca (§ 13 ods.1 až 3 ZZP), s niektorými výnimkami, uvedenými v § 13 ods.4 ZZP (odstupné, príjem zo sociálneho fondu, životné a pracovné jubileá, náhrada pri prac.pohotovosti atď.). Do VZ sa nezapočítavajú nezdaniteľné príjmy zamestnanca, napr. príjmy v rámci zákona o cestovných náhradách, stravné a pod. Do VZ sa nezapočítavajú príjmy plynúce zamestnancovi na základe iných právnych vzťahov ako vzťahov z ktorých je považovaný za zamestnanca - napr. nezapočítava sa príjem z dohôd o vykonaní práce a brigádnickej práci študentov.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO zamestnancom. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pozor, suma minimálneho základu sa nekráti pri neplatenom voľne zamestnanca.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné zamestnanca a zamestnávateľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Zamestnanec má určenú sadzbu 4%. Zamestnanec, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím, má sadzbu 2%. Zamestnávateľ má určenú sadzbu 10%, za zamestnanca so zdravotným postihnutím 5%.

Osoba so zdravotným postihnutím je:
- poberateľ invalidného dôchodku priznaného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení,
- poberateľ invalidného alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných do 31.12.2003,
- osoba, ktorá je podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne osobou so zníženou pracovnou schopnosťou od 20% do 39%
- držiteľ preukazu ŤZP.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní (RZ) poistného.

Preddavky zamestnanca a zamestnávateľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je daná určenou sadzbou zo započítateľného príjmu zamestnanca, najmenej však zo sumy minimálneho základu, najviac zo sumy základu 43095 Sk. Preddavky sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.

SZČO.

Za SZČO sa považuje samostatne hospodáriaci roľník, živnostník, osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov - notári, advokáti, znalci, zdravotnícki pracovníci, sprostredkovatelia, spoločníci V.O.S., komanditisti, profesionálni športovci, umelci a autori na základe ich vlastného vyhlásenia, atď. - viď § 11 ods.4 ZZP. Zjednodušene sa dá povedať, že za SZČO sa považuje každá FO, ktorá vykonáva činnosti z ktorých príjem je zdanený podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou príjmov z prenájmu, príjmov z činnosti osobného asistenta a umelcov-autorov, ktorí môžu ale nemusia byť prihlásení ako SZČO).

VZ SZČO.

VZ je daný ako podiel základu dane z činnosti SZČO (§ 6 zákona o dani z príjmov, ďalej ZDP) s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 ZDP) a príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 ZDP), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Viď § 13 ods.6 ZZP.

Inak povedané, VZ vypočítame ako základ dane z príjmu podľa § 6 ZDP, okrem príjmov podľa § 6 ods.3 ZDP a príjmov podľa § 43 ZDP, ku ktorému pripočítame poistné na zdravotné poistenie, účtované do nákladov a tento výsledok vydelíme 2,14.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za SZČO. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade SZČO ktorá má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade SZČO mladšej ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné SZČO.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). SZČO má určenú sadzbu 14%. SZČO, ktorá je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky SZČO.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je v čase od 1.7.2005 do 30.6.2006 daná ako sadzba krát jedna dvadsaťštvrtina základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2004. Viď § 31 ods.4 ZZP.

Od 1.7.2006 bude výška preddavku SZČO daná sadzbou z pomernej časti základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2005, deleného konštantou 2,14. Viď § 16 ods.2 písm. b) ZZP.

Pomerná časť sa pritom rozumie základ dane neznížený o poistné na zdravotné poistenie, deleno počet kalendárnych mesiacov prevádzkovania činnosti SZČO v roku 2005 (na mesiac, v ktorom sa začala činnosť po prvom dni, sa neprihliada).

Ak SZČO v predošlom roku základ dane z činnosti SZČO nemala, výšku preddavku si určí sama.

Suma preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu v prípade SZČO, ktorá súčasne nie je ani zamestnancom a nie je ani osobou podľa § 11 ods.8 písm.a) až i) a k) - to sú napr. študenti a dôchodcovia - musí byť najmenej vo výške sadzby krát minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 910 Sk, v roku 2006 to bude suma 966 Sk.

Suma preddavku môže byť v prípade akejkoľvek SZČO v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ak výška preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu je menšia ako 100 Sk, SZČO preddavok neplatí.

Preddavok SZČO sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

Poistenci štátu.

Štát platí poistné za niektoré skupiny osôb, vymenované v § 11 ods.8 ZZP. Sú to napr. nezaopatrené deti, dôchodcovia, osoby evidované na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi, práceneschopní zamestnanci a SZČO atď.

Výška poistného, ktoré platí štát, je v roku 2005 suma 575 Sk mesačne.

Za osoby, uvedené v § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) ZZP - sú to najmä nezaopatrené deti (študenti) a dôchodcovia, platí štát poistné aj v prípade, ak sú zamestnancami, ak sú SZČO alebo ak majú v čase, kedy nie sú ani zamestnancami ani SZČO príjmy podľa § 5 a 6 ZDP, ak výška ich VZ z týchto činností je maximálne do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd za obdobie, kedy sa v danom roku považuijú za takéto osoby. Suma minimálnej mzdy sa pritom berie vo výške 6500 Sk v roku 2005 - a vo výške 6900 Sk v roku 2006 pre každú takúto osobu bez rozdielu.

Napr. štát platí poistné za študenta za rok 2006 aj vtedy, ak študent zarobí v zamestnaní a v čase, kedy nie je zamestnaný, na dohody, v úhrne do 41400 Sk za rok 2006. Takýto študent sám poistné neplatí.

Štát platí poistné za dôchodcu - SZČO za rok 2006 aj vtedy, ak VZ tejto osoby dosiahne za rok 2006 maximálne sumu 41400 Sk. Takýto dôchodca napriek tomu že je súčasne SZČO, sám poistné neplatí.

Naopak to znamená, že ak VZ uvedených osôb presiahne hranicu polovice úhrnu minimálnych miezd, za takéto osoby štát poistné neplatí - takáto osoba si platí poistné ako každý iný zamestnanec alebo SZČO, prípadne sa stáva "samoplatiteľom" - poistencom podľa § 11 ods.2 ZZP.

Napr. študent za obdobie september až december nie je zamestancom a nie je ani SZČO a zarobí v tomto čase na dohody 20.000 Sk. Pretože je to viac ako 13.000 Sk = 1/2 z 4 x 6500), bude si musieť po skončení roka zaplatiť poistné sám, vo výške 14% z dosiahnutého príjmu 20.000 Sk.

Samoplatitelia.

Poistencami podľa § 11 ods.2 ZZP ("samoplatitelia") sú všetci poistenci, ktorí nie sú ani zamestnancami ani SZČO a ani za nich neplatí poistné štát. Typický príklad sú ženy (a muži) v domácnosti, osoby žijúce z úspor, z kapitálových príjmov, z náhodných príjmov atď. Sem patria aj osoby, za ktrorých inak platí poistné štát, ale prekročili hranicu príjmu danú ako polovica úhrnu minimálnych miezd - viď vyššie.

VZ samoplatiteľa.

VZ je daný ako dosiahnutý príjem podľa § 5 a § 6 ZDP. V praxi pôjde hlavne o príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v čase, kedy sa daná osoba nepovažuje za zamestnanca podľa ZZP (viď vyššie) - najmä príjmy z dohôd o vykonaní práce. Ďalej tu môže ísť o príjmy podľa § 6 dosahované z činnosti umelca a autora v prípade osoby, neprihlásenej ako SZČO. Viď § 13 ods.7 ZZP.

Ak samoplatiteľ takýto príjem nemá, VZ si určuje sám.

VZ je najmenej vo výške úhrnu súčinu "koeficientu" (= 0,6315) a minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za samoplatiteľa. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade samoplatiteľa ktorý má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade samoplatiteľa mladšieho ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

V roku 2005 sa takto posudzuje len obdobie a príjem od septembra do decembra 2005 (§ 31 ods.9 ZZP).

Za obdobie september až december 2005 je minimálny VZ samoplatiteľa (štandardne) suma 16419 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platí pre rok 2005).

Poistné samoplatiteľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Samoplatiteľ má určenú sadzbu 14%. Samoplatiteľ, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky samoplatiteľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výšku si samoplatiteľ určuje sám. Viď § 16 ods.2 písm. d) ZZP.

Suma preddavku musí byť najmenej vo výške sadzby z minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 575 Sk, v roku 2006 to bude suma 634 Sk.

Suma preddavku môže byť v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ročné zúčtovanie poistného.

Zmyslom ročného zúčtovania je vypočítať poistné z príjmov uplynulého roka - podobne, ako je to pri výpočte dane a daňových priznaniach.

Ročné zúčtovanie (RZ) sa robí po skončení roka v termíne do konca marca. RZ je povinné pre všetkých, ktorí boli počas uplynulého roka čo len deň SZČO.

Ostatní poistenci, teda poistenci, ktorí neboli SZČO, nemusia všetci podávať povinne RZ.

Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk. Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu).

Samoplatitelia musia podať RZ vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Poistenci štátu musia podať RZ rovnako len vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Koniec

Viac o zdravotnom poistení a ročnom zúčtovaní poistného sa dozviete na seminároch, termíny a miesta konania nájdete tu:
http://www.porada.sk/t14843-roene-zu...ako-na-to.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.12.05 at 22:07
Usporiadat
Sebinah Sebinah

Sebinah je offline (nepripojený) Sebinah

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kto platí zdravotné a sociálne poistenie študentovi v prípade, že študuje IUP (individuálny učebný plán), čiže školu nenavštevuje dennou formou a popri tom si zarobí dohodou (nemá pracovnú zmluvu). Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

IUP nie je zrejme externá forma štúdia, zdravotné poistenie platí štát (ak to študent oznámi ZP). Sociálne poistenie neplatí nikto - ako za všetkých ostatných študentov.
0 0
Sebinah Sebinah

Sebinah je offline (nepripojený) Sebinah

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
kytica111 kytica111

kytica111 je offline (nepripojený) kytica111

Pracujem dlhé roky v priamom pracovnom pomere a mám súčasne vydaný živnostenský list, avšak dlhé roky z podnikania mám 0,-euro príjem i napriek tomu mi Všeobecná zdravotná poisťovňa vykázala nedoplatky za posledných 8 rokov zo SZČO zamestnávateľ za mňa platí zdravotné poistenie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Treba kontaktovať ZP, tu to nevyriešime, pokiaľ nevieme, prečo vyčíslili nedoplatky.
0 0
kytica111 kytica111

kytica111 je offline (nepripojený) kytica111

Pracujem dlhé roky v priamom pracovnom pomere a mám súčasne vydaný živnostenský list, avšak dlhé roky z podnikania mám 0,-euro príjem i napriek tomu mi Všeobecná zdravotná poisťovňa vykázala
nedoplatky z SZČO, zamestnávateľ za mňa plati odvody.
0 0
kytica111 kytica111

kytica111 je offline (nepripojený) kytica111

Upresňujem otázku, keď mám z podnikania O príjem, treba odvádzať zdravotné poistenie? Súčasne mám hlavný pracovný úpomer.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kytica111 Pozri príspevok
Upresňujem otázku, keď mám z podnikania O príjem, treba odvádzať zdravotné poistenie? Súčasne mám hlavný pracovný úpomer.
A keď máš nulové príjmy, prečo nezrušíš alebo nepozastavíš živnosť?
0 0
kytica111 kytica111

kytica111 je offline (nepripojený) kytica111

Odpovie mi niekto na moju otázku ? Živnosť nezrušim preto.
0 0
kytica111 kytica111

kytica111 je offline (nepripojený) kytica111

Neodpovedala si mi na otázku!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak máš subeh zamestnania a podnikania, preddavky na ZP platíš podla ročného zúčtovania ZP. Ak máš základ dane nula, preddavky sú nula.
Neide v tvojom prípade o nedoplatok z RZZP, ktorý ti vyšiel z príjmu zo zamestnania ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kytica111 Pozri príspevok
Odpovie mi niekto na moju otázku ? Živnosť nezrušim preto.
Veď ti už odpovedali.
Choď sa spýtať do svojej zdravotnej poisťovne.
0 0
kapua kapua

kapua je offline (nepripojený) kapua

dobry vecer, zivnost som pozastavil v roku 2005 na 36 mesiacov, automaticky sa mi preto obnovila v 2008, ale nakolko som bol dlhodobo v zahranici tak zivnost trvala do 2010 kedy som ju bol opat pozastavit, vo VSZP mi povedali ze za obdobie 2008-2010 budem musiet spatne zaplatit poistne, je to korektna informacia? v tom obdobi som nemal ziadne prijmy zo zivnosti a bol som zamestnany mimo slovenska kde som aj odvadzal zdravotne poistenie, resp. moj zamestnavatel
dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak ste boli zdravotne poistený zo zamestnania v cudzine, bolo treba sa na Slovenksu odhlásiť do zdravotnej poisťovne. Zožeňte si potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí a doneste do ZP a urobte spätne odhlášku. (Dúfam, že žiadnu zdravotnú starostlivosť na Slovensku ste nečerpali).
0 0
kapua kapua

kapua je offline (nepripojený) kapua

dakujem, co sa rozumie pod "potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí" ?
stacia vyplatne pasky? tam su polozky NI (national insurance, kam spada aj zdravotne), islo o pracu v anglicku, na slovensku som starostlivost necerpal
chcem sa este spytat ze odkial mate info ze to mozem takto urobit? pani na prepazke mi povedala ze podla europskych smernic si musi clovek platit ZP aj v zahranici aj doma ak ma doma otvorenu zivnost (a to aj v pripade nulovych prijmov)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Moja chyba.
Keďže bola živnosť na Slovensku a zamestnanie v zahraničí v EÚ, tak si treba vybaviť formulár E101 (to bolo treba ešte v tom r.2008) a v tomto formulári vám urćia príslušnosť k právnym predpisom (buď z oboch činností k slovenským alebo anglickým, alebo zo živnosti k slovenským a zo zamestnania k anglickým). Podľa toho budete ďalej postupovať.
Bez tej E101 sa nepohnete.
E101 sa vybavuje na Ústredí SP.
0 0