Zavrieť

Porady

Ako sa majetkovo vysporiadat s gamblerom?

Zdravím.
Prosím o odbornú radu v takejto situácii:
Moja mama bola vydatá za gameblera x rokov. To, že je gamebler, zistila neskôr.Zo začiatku išlo len o klasické stávkovanie (Niké atď), no neskôr zistila že sem-tam hráva na výherných automatoch. Stále sa to stupňovalo a dokázal prehrať nemalé peniaze. Mama zarábala beznu priemernu mzdu a otec nadpriemerne. Do spoločnej domácnosti prispieval spočiatku pravidelne cca rovnakou sumou ako zarobila mama. O zvyšku nikto nevedel, lebo jej zatajoval kolko zarába (že ju to nemá čo zaujímať).Ked spolu zacinali mama byvala v druzstevnom byte ktory nemala odkupeny, no pocas manzelstva bol na nu prepisany (vyvlastnenie). Otec si hral dalej a ked nemal na hranie dost penazi,bral si rozne pozicky. Bolo ich dost (kazda desaťtisic az dvadsattisic, pripadne viac ). Uz neprispieval pravidelne a rovnako do domacnosti.
Liecbu na gameblerstvo odmietol.Teraz maju po rozvode a prichadza na rad majetkove vysporiadanie. Od jedneho advokata som pocul,ze do spolocnej domactnosti su povinní prispievat obaja manzelia tym co zarobia (+-) a pokial ide o gameblerstvo otca (ma to potvrdene aj od lekara) a vie otcovi dokazat tie pôžičky a minuté peniaze (vybery z bankomatu a zmluvy o pozickach), ma pravo tieto sumy odratat z jeho podielu pri vysporiadani (ak to sud schvali). Vie mi niekto potvrdit tieto informacie (prip. vyvratit) ?
Alebo co ma mama urobit,aby neprisla napr. o ten byt ???
Vďaka za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najskôr ten byt: nebol vyvlastnený ale prevedený do jej vlastníctva. Ak je to tak, ten byt nemá s pôžičkami manžela nič spoločné, nemôže oň prísť. Nie je to bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), je to jej výhradné vlastníctvo.

    Pôžičky, ktoré vznikli počas manželstva a mama pri nich nebola účastníkom, sú len otcove. Ak sú pôžičky vymáhané výkonom rozhodnutia (exekučne), môžu byť uspokojené aj z BSM (§ 147 obč. zák.). Preto by mama mala čím skôr BSM vyporiadať.

    Ak boli otcove pôžičky vyrovnávané z BSM - či už za manželstva platené alebo vymožené exekútorom - išli spoločné peniaze na majetok/dlhy len jedného z manželov, potom ten druhý manžel môže pri vyporiadaní BSM žiadať, aby tá suma bola z jeho podielu odpočítaná (§ 150).

    § 147
    (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

    § 150
    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

    Ako sa majetkovo vysporiadat s gamblerom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.