Zavrieť

Porady

Zvolanie schodze vlastnikov bytov

Dobry vecer. Uz dlhsiu dobu studujem zakon o bytoch a ... a nejde mi do hlavy jedna vec: Schodzu vlastnikov bytov zvolava spravca a 1/4 vlastnikov bytov v bytovom dome. V pripade ak zvolavaju schodzu vlastnici bytov, musia schodzu /termin a cas+ body programu/ oznamit aj spravcovi, alebo si oznamia kedy,kde, co v lehote 5 dni pred schodzou a na spravcu sa vyprdnu??? Ide mi o to ci je mozne skratit 15 dnovu lehotu od dorucenia ziadosti podla § 11a Zakona o bytoch a ...... . Ide mi o uznesenie predmetom ktoreho je nadstavba byt. domu a chcem to riesit cim skor, lebo nikdy neviete kedy to moze padnut....
Za cenne rady dakujem.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Posuvam, prosim, surne.,
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

Zvyčajne na oznámení býva aj program, teda musí byť, ako by spoluvlastníci vedeli o čom majú rozhodovať? Ak nie je v programe uvedené o ktorých veciach sa bude rozhodovať, a hlasovať, ako môže niekto oznámiť výsledok hlasovania keď sa s ním v programe nepočítalo.

Ale, ak nikto nevyužije toto, tak je to v poriadku.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ak si bola na schôdzi. Kto nebol a nevie o tom, ten ma na to tri mesiace.

Toľko zákon!

A čo, nechceš, aby váš dom lepšie vypadal.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

alaya1 Pozri príspevok
Mam takyto problem- Mali sme schodzu vlastniko, ktoru zvolal spravca. Hlavnym bodom bolo podla pozvanky-
Navrh planu oprav
Prezentacia firmy........

Ide o to, ze na pozvanke nikde nie je uvedene, ze sa bude hlasovat o povereni tejto firmy na vykom dozoru a sprostredkovatela cinnosti pri rekonstrukcii domu, je tam napisana len prezentacia firmy.

je toto hlasovanie- verejne platne?

Dalej- uznesenia zo schodze cital zastupca prezentujucej sa fimy, nie spravca, ani zastupca vlastnikov bytov. je to napadnutelne?
Podľa mňa by ste mali požiadať správcu, aby na zateplenie zohnal viac firiem, potom aj so zástupcom od Vás urobil výber tej najvhodnejšej pre Vás a nie pre neho. Ale najlepšie by bolo keby ste mali (ak nie na výbere, tak aspoň pre radu) poradcu, ktorý pozná nielen materialy, ale aj ako a čo si treba všímať pri výbere dodávateľa.
Podľa vlastných skúseností viem, že nie každý správca je na to ochotný pristúpiť, ale nedajte sa dotôačiť do niečoho pre Vás vlastníkov nevýhodné.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Zitka, ide o to, ze- mame dovernikov. Ti, bez spravcu vybrali, neviem sa dopatrat, kto z nich, jednu firmu, na inziniersku cinnost na mandatnu zmluvu. tato firma je z druheho konca republiky.Ma 3 nasobne ceny, ako su ceny u nas. tato firma bude len "zastresovat" rekonstrukcne prace, bude vyberat firmy na rekonst.....vybavovat papiere, nosit ich na kataster- koli tomu prejdu celu republiku.

No na pozvanke nebolo napisane, ze sa bude o tejto firme hlasovat, bolo tam len, ze prezentacia firmy,co je len odprezentovanie cionnosti, ak to chapem dobre, dokonca konatel tejto firmy cital uznesenia zo schodze a daval hlasovat. Nastudovala som si, ze cudzi clovek na schodzi nema co robit. Schodzu uvoilava spravca, ale 1/4 vlastnikov- nic talke nebolo, schodzu ziadala tato firma a telefonicky jedna vlastnoicka bytu- dovernicka jedneho vchodu.Podla mna je to tlacenka ta firma, neexistovalo ziadne vyberove konanie, nic. Aj zvolat schodzu ziadal tento subjekt. Dokonca spravca robi tuto cinnost za tretinovu cenu a urcite vela inych firiem z nasho mesta. Ide tu len o serioznost pri postupe, nasi vlastnici hlasuju stadovito. Su to prevazne dochodcovia, vzdy za vsetko boli nauceni hlasovat, ako treba.Treba dvihnut ruku, dvihnu. Je toto napadnutelne? Takato schodza a ziadat anulovanie chodze? vyberove konanie, nove hlasovanie?
Naposledy upravil alaya1 : 28.01.13 at 12:43
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

na schodzi dnes vecer bolo rozhodnute castou vlastnikov, ze zaslu spravcovi ziadost o anulovanie schodze a zvolanie novej, podla pravidiel.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať