Zavrieť

Porady

Dan a odvody z prijmu za prenajom v roku 2011

Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.


Vopred dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
ajobs Pozri príspevok
Odpovede v texte. Ak je nevládna, tak predpokladám, že je ZŤP, čiže jej zdravotné odvody by mali byť iba 23,03 €.
K bodu 2,
Ak by sa ale dal ten nájom rozdeliť
(t. j. 130,- penájom + 100,- náhrada výdavkov na energie a fond opráv)
a ako príjem podľa §6 - príjem z prenájmu by sa počítalo len tých 130€ mesačne, bolo by to:
130x12 = 1560 - 500 = 1060. Ako SD by v tomto prípade nemusela podávať DP . Keby sa dohodla na nulových preddavkoch, nepodávala by DP, nemusela by robiť RZZP tak by nič ani nemusela platiť? Mýlim sa?
Naposledy upravil dadasv : 27.12.10 at 21:47 Dôvod: chybný výpočet.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Zároveň netušíme či nám tie 0 preddavky schvália.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Jana Motyčková Pozri príspevok
onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená.
Do limitu 1779,65 Eur sa nebudú zaratávať oslobodené príjmy a ani príjmy zdanené zrážkovou daňou, pokiaľ si ich daňovník nezahrnie do DP.
To nezmenili.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dadasv Pozri príspevok
K bodu 2,
Ak by sa ale dal ten nájom rozdeliť
(t. j. 130,- penájom + 100,- náhrada výdavkov na energie a fond opráv)
a ako príjem podľa §6 - príjem z prenájmu by sa počítalo len tých 130€ mesačne, bolo by to:
130x12 = 1560 - 500 = 1060. Ako SD by v tomto prípade nemusela podávať DP . Keby sa dohodla na nulových preddavkoch, nepodávala by DP, nemusela by robiť RZZP tak by nič ani nemusela platiť? Mýlim sa?
Na túto otázku mi minulý rok odpovedali (na porade - pýtala som sa, lebo som o tom čítala v novinách), že aj keď energie, fond opráv a pod. si nájomníci platia sami, mojím príjmom je aj suma za tieto energie a fond opráv a a pod. - aj keď to ja neplatím, musím si to zahrnuť do príjmov ako nepeňažný príjem a potom si to zahrniem aj do výdavkov (ak si neuplatňujem 40%).
Čiže v uvedenom prípade je hrubý príjem 230 eur, aj keď 100 si oni platia sami.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Jana Motyčková Pozri príspevok
Na túto otázku mi minulý rok odpovedali (na porade - pýtala som sa, lebo som o tom čítala v novinách), že aj keď energie, fond opráv a pod. si nájomníci platia sami, mojím príjmom je aj suma za tieto energie a fond opráv a a pod. - aj keď to ja neplatím, musím si to zahrnuť do príjmov ako nepeňažný príjem a potom si to zahrniem aj do výdavkov (ak si neuplatňujem 40%).
Čiže v uvedenom prípade je hrubý príjem 230 eur, aj keď 100 si oni platia sami.
Tomuto nejak nerozumiem. Veď keď si energie platia nájomníci sami, tak ich neplatia mne, ale napr. elektrárňam a plynárom, preto to nie je môj príjem, či ? Potom mne platia len čistý nájom + fond opráv a mojimi výdavkami sú veci okrem energií.
Alebo tie energie platím ja za všetkých a nájomníkom ich rozpočítavam v mes.nájmoch+vyúčtovanie. Potom je mojim príjmom čistý prenájom+fond opráv+energie a skutočnými výdavkami sú aj energie.
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

jess Pozri príspevok
Tomuto nejak nerozumiem. Veď keď si energie platia nájomníci sami, tak ich neplatia mne, ale napr. elektrárňam a plynárom, preto to nie je môj príjem, či ? Potom mne platia len čistý nájom + fond opráv a mojimi výdavkami sú veci okrem energií.
Alebo tie energie platím ja za všetkých a nájomníkom ich rozpočítavam v mes.nájmoch+vyúčtovanie. Potom je mojim príjmom čistý prenájom+fond opráv+energie a skutočnými výdavkami sú aj energie.
Tiež sa mi to nepáči.Tam,kde mám nájomníka v samostatnej budove,ktorú má celú a zmluvy s SPP,SSE a vodárňami,tam mi to DÚ uznal,lebo budova môže stáť odpojená od všetkého.Pri prenájme nebyt.priestoru nad ktorým sú byty a budova má správcu,to brali ako nepeňažný príjem.
0 0
bompar bompar

bompar je offline (nepripojený) bompar

Dobrý deň,

som študent a chcel by som prenajímať 1-izbový byt rodine za výšku nákladov na bývanie - rôzne poplatky a fondy. Chcel by som si teda výšku výdakov a príjmov stanoviť na základe skutočnosti, pretože môj zisk z prejámnu by mal byť logicky 0 a nie 40 %.

Lenže tie náklady spojené s prevádzkou bytu bude platiť v mojom mene môj budúci nájomník (nedá sa to inak, pretože inštitúcie typu elektrárne a SPP žiadajú list vlastníctva) a ako mám ja viesť tieto účtovné položky, ktoré odchádzajú z cudzieho účtu. Ako mám tieto nepeňažné príjmy vykazovať v jednoduchom účtovníctve? Ako ich mám zapísať? Však ja nemám právo od nájomníka žiadať jeho výpis z účtu. A musím v takomto prípade, ked nebudem dosahovať zisk viesť evidenciu?

Ďakujem
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Pre istotu sa radšej opýtam, starobný dôchodca ak s ním bude k 1.1.2011 uzatvorený pracovný pomer na skrátený úväzok (dôvod príjmy z prenájmu), nepríde o svoj dôchodok ani mu nebude krátený?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nepríde o dôchodok.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ďakujem. Ak teda uzavriem PP na skrátený úväzok na 1 hod mesačne, vo výške minimálnej hodinovej sadzby bude to zároveň aj minimálny VZ pre SP a ZP?
0 0
mgogolova mgogolova

mgogolova je offline (nepripojený) mgogolova

ahojte, máme podobný problém - mama (dôchodkyňa) prenajíma byt za náklady(=energie), ktoré, samozrejme platí potom vo svojom mene - čistý príjem za rok bol cca 100 eur, teraz sa stala szčo - podá ročné zúčtovanie v marci 2012 a bude jej vymeraný nedoplatok na zp zo základu dane alebo z hrubého príjmu? Ja som volala na zdravotnú poisťovňu, kde mi povedali, že tomu vôbec nerozumejú a budú mať školenie, potom sa mám ohlásiť, že mi to vysvetlia. POremýšľame, že by sme prenájom zrušili, ale hneď sa to nedá. To je neuveriteľné, takéto zákony!!!
0 0
JTB JTB

JTB je offline (nepripojený) JTB

Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

mgogolova Pozri príspevok
ahojte, máme podobný problém - mama (dôchodkyňa) prenajíma byt za náklady(=energie), ktoré, samozrejme platí potom vo svojom mene - čistý príjem za rok bol cca 100 eur, teraz sa stala szčo - podá ročné zúčtovanie v marci 2012 a bude jej vymeraný nedoplatok na zp zo základu dane alebo z hrubého príjmu? Ja som volala na zdravotnú poisťovňu, kde mi povedali, že tomu vôbec nerozumejú a budú mať školenie, potom sa mám ohlásiť, že mi to vysvetlia. POremýšľame, že by sme prenájom zrušili, ale hneď sa to nedá. To je neuveriteľné, takéto zákony!!!
Pri RZZP sa vychádza zo základu dane t.j. P-V+preddavky na poistné/2,14 x 14%.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

JTB Pozri príspevok
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)
0 0
mgogolova mgogolova

mgogolova je offline (nepripojený) mgogolova

zavolala som na mz-tiež mi povedali, že je to podľa základu dane, na vzp bratislava ma presviedčali, že je to z hrubého príjmu, chaos. pani na mz mi ešte hovorila, že v to budú novelizovať, lebo nikto tomu nerozumie a rozhodne sa bude platiť zo základu dane, aby sa nestalo, že niekto má vyššie odvody do zp ako príjem z prenájmu _ zdá sa, že si neuvedomili, že je veľa takých, čo v dnešnej dobe prenajímajú iba za náklady - napr. kamarátke alebo rodine a nechcú to robiť na čierno.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ester plus Pozri príspevok
Ďakujem. Ak teda uzavriem PP na skrátený úväzok na 1 hod mesačne, vo výške minimálnej hodinovej sadzby bude to zároveň aj minimálny VZ pre SP a ZP?
Minimum pre zamestnancov od 1.1.2011 už neexistuje ani pre SP ani pre ZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

JTB Pozri príspevok
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.
§4 ods. 8 zákna o dani z príjmu.
Príjmy uvedené v §6 ods.3 (prenájom), §7 a 8, ktoréplynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie príjmov.
Takže môžu sa dohodnúť aj inak napr.90/10. Netreba, aby išla platba na dvakrát, stačí v daňovom priznaní si to rozdeliť.
0 0
lenpol lenpol

lenpol je offline (nepripojený) lenpol

dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže som zo všetkých týchto zmien veľmi nešťastná .... momentálne som na rodičovskej dovolenke, to znamená, že nemám žiadny príjem, od 15.1.2011 nastupujem na materskú dovolenku, lebo čakáme druhé dieťatko ... s bratom vlastníme na polovicu garáž a prenajímame ju za 33,- eur mesačne, príjem si delíme s bratom na polovicu, to znamená že za celý rok mám príjem z prenájmu cca. 198,- eur. Som registrovaná na DÚ a mám pridelené DIČ... to sa teraz musím nahlásiť na ZP ako SZČO a platiť mesačne odvody 46 eur????? veď to je pre mňa neprijateľné. Prosím Vás o radu
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lenpol Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keďže som zo všetkých týchto zmien veľmi nešťastná .... momentálne som na rodičovskej dovolenke, to znamená, že nemám žiadny príjem, od 15.1.2011 nastupujem na materskú dovolenku, lebo čakáme druhé dieťatko ... s bratom vlastníme na polovicu garáž a prenajímame ju za 33,- eur mesačne, príjem si delíme s bratom na polovicu, to znamená že za celý rok mám príjem z prenájmu cca. 198,- eur. Som registrovaná na DÚ a mám pridelené DIČ... to sa teraz musím nahlásiť na ZP ako SZČO a platiť mesačne odvody 46 eur????? veď to je pre mňa neprijateľné. Prosím Vás o radu
Netreba zatiaľ platiť preddavky, ak si na MD, tak podľa § 16 ods. 11 nemáš povinnosť odvádzať preddavky na poistné, ak platí za teba poistné štát.
1 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

JTB Pozri príspevok
Existuje nejaký predpis, keď prenajímatelia sú manželia, bezpodieloví vlastníci, akým pomerom si môžu dať vyúčtovať prenájom. Mám na mysli, že by napríklad čiastka z prenájmu 90% by bola fakturovaná manželke a 10% manželovi. Môže postačovať zmluva o prenájme, kde bude definovaná aká čiastka bude vyúčtovaná jednotlivo pre manželov. Alebo to musí byť presne napolovicu 50/50.
Ešte doplním.V BSM to mám overené, nemusí to byť dokonca ani presný pomer napr.10/90. Ja so už mal aj 2012,25/4800. Manželka mala presne toľko,aby nemusela podať DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať