Zavrieť

Porady

Dan a odvody z prijmu za prenajom v roku 2011

Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.


Vopred dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila .
Pekny den prajem
12 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sokrateska Pozri príspevok
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila .
Pekny den prajem
Tak to je super, Sokrateska, netreba vrátiť oprávnenie na prenájom, konečne sa MZ vyjadrilo.
Podľa § 16 ods. 10 Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.

Budú to riešiť cez dohodu medzi SZČO a ZP.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sokrateska Pozri príspevok
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila .
Pekny den prajem
Téma neunavila, je pred Vianocami, je menej času, ale vďaka ti za tie zistenia. Možno by si to mala z toho dokumentu vytiahnuť ako text a hodiť ho rovno na prečítanie. Určite ti budú všetci, ktorých sa to týka, vďační za túto informáciu.

Ten článok v pravde som tiež čítala, hneď ako vyšiel, ale tam to nebolo tak zrozumiteľné, ako toto, čo ti poslali z MZ.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Prišla aj odpoveď z Dôvery, prikladám

Vaša otázka:
FO prenajíma byt, je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ. V zmysle novely je povinná od 1.1.2011 registrovať sa v ZP ako szčo a platiť preddavky vo výške 46,06€ mesačne. Ak je na dôchodku a ročný príjem z prenájmu je 500€, zaplatila by za rok o 2€ viac ako vôbec dostane za prenájom. Pýtam sa Vás, či si správne vysvetľujem novelu a či to je skutočne pravda??

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobry den pani T...., dovolujeme si Vam odpovedat: Osoba, ktora ma prijem z prenajmu a ma pridelene danove identifikacne cislo z prislusneho danoveho uradu, sa povazuje za "samostatne zarobkovo cinnu osobu". Ako SZCO by sa mala do zdravotnej poistovne prihlasit do 31. januara 2011. Platit preddavky nemusi, pretoze ako dochodkyna a sucasne nova SZCO si urci vymeriavaci zaklad nulu. Do vymeriavacieho zakladu sa prijmy z prenajmu zapocitaju po vykonani rocneho zuctovania poistneho za rok 2011, ktore sa bude podavat do 31. marca 2012. Poistne z prijmov z prenajmu bude potom splatne do 30.6.2012. Od "odvodu" poistneho by mal byt oslobodeny prijem z prenajmu do 500 eur za rok. Podotykame vsak, ze novela zakona zatial nebola publikovana v zbierke zakonov. v pripade otazok nas mozete kontaktovat na bezplatnej zakaznickej linke 0800 150 150. S pozdravom Ing. Lenka Kovalinkova kontaktne centrum
10 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

sokrateska Pozri príspevok
Dnes mi podochadzali dalsie odpovede z ministerstva zdravotnictva a tak, ako som slubila, prikladam tu najcelistvejsiu sem, aj ked sa mi zda, ze tato tema uz diskutujucich dost unavila .
Pekny den prajem

No tak ja teda vôbec nerozumiem nasledovnej vete:
V prípade, že osoba nemá daňové registračné číslo, nepovažuje sa za samostatne zárobkovo činnú osobu. (napríklad prenájom, príjem z autorských zmlúv a iné)!!!!

Pri prenájme má FO predsa vždy pridelené DIČ.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. sa asi pomýlili ...
0 0
raver7 raver7

raver7 je offline (nepripojený) raver7

Môj názor na zdravotné odvody pri prenájme od 1.1.2011 v prípade:

ZAMESTNANEC + PRENAJíMATEĽ BEZ ŽIVNOSTI

Z novely vyplýva 580/2004 Z.z.:
1. zaregistrovať sa ako SZČO (podľa § 10 ods. 4) na zdravotnej poisťovni do 31.1.2011
2. určiť si zároveň preddavky, na základe § 16 ods. 8 je určený len max preddavok, nie minimálny, preto si ho môžme určiť aj ako 0 (nula)
3. podľa § 13 ods. 2 je vymeriavací základ ako SZČO (príjem-(mínus)500€ ako oslobodenie-výdavky/(delené)2,14)
4. Avšak podľa § 13 ods. 10 je minimálny vymeriavaci základ SZČO 44,2% z priemernej mesačnej mzdy, t.j. 46,06€ na rok 2011
5. podľa § 13 ods. 9 písm. a) je Vymeriavací základ najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 10 a 11 (bod 4. u mňa) za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné, to znamená, že ročne musíme odviesť min. 12x46,06=552,72€!!!

Dôsledky: v štandardnom prípade prenájmu budú zdravotné odvody približne 3x vyššie ako daň z príjmu! (odhad)

Riešenia:
1. zvýšiť nájom: porastú zdravotné odvody + daň z príjmu= celkový príjem takto zvýšením dosiahnutý však nie až taký markantný (v rámci reálnych limitov) - nájom sa určuje ponukou a dopytom, cena nemôže ísť donekonečna hore
2. prenajímať na čierno - odhlásiť sa z daň. úradu, tým pádom sa ma zdravotné odvody netýkajú (riziko komplikácií pri bondzákoch)
3. ukončiť prenajímanie (extrémne, ale pragmatické riešenie)
4. spísať nájomnú zmluvu na nižšie sumy (napr. i na 500€ ročne). Prenajímateľ sa však stáva rukojemníkom nájomcu - môže to kedykoľvek zneužiť (platiť menej) a v prípade nájmu na dobu neurčitú obrovské riziko nemožnosti s tým čokoľvek riešiť..
5. ústna nájomná zmluva, platba na ruku - vyžaduje ideálneho nájomcu, riziká podobné ako v bode 4.

Nejasnosti:
1. zdravotné odvody z príjmu zamestnanca sa nezarátavajú do ročného zúčtovania tiež pre príjem z prenájmu? pointa: 2x platím zdravotné odvody, ale nič z toho nemám. mám pripravené lôžko vedľa bezdomovca, štát mi za to NIČ nedá - nie je to v rozpore z princípom zdravého rozumu(protiústavné, sloboda vlastniť majetok a nakladať s ním v rámci normálnych pomerov bez živnosti takto obmedzená?),

2. bolo by postavenie prenajímateľa lepšie, ak by založil s.r.o.? (podvojné účtovníctvo a podobné pridružené povinnosti sú ok, toto nie je problém)
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mne sa zda hrozne, ze existuje minimalny vymeriavaci zaklad za prenajom... Malo by byt bez minimalneho VZ. Ludia prenajimaju aj iba jednu miestnost v byte, cca 100 €, z toho zaplati 46,06 € odvod do ZP? Mne sa to zda trosku chore...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

S bodom 4. a 5. v danom prípade zamestnanec + prenájom nesúhlasím :
§13 ods.10 len definuje pojem "minimálny základ szčo" a jeho výšku. Jeho použitie je v ods.8 a 9 - v ods.8 hovorí, že v období keď je len čistá szčo sa započíta najmenej minimálny základ a ods. 9 hovorí, že vymeriavací základ (v úhrne) je najmenej 329,06 za mesiac - toto minimum sa ale počíta iba za dobu szčo a samoplatiteľa. Pre objasnenie príklad:

1. celý rok zamestnanec príjem 400 eur mesačne, + celý rok prenájom (szčo) - VZ za rok 100 eur. Keďže szčo aj zamestnanec je celý rok, čistá szčo nebol (ods.8 sa na neho nevzťahuje). Ods. 9 - vymeriavací základ je 400x12+100 = 4900 eur a to je viac ako 329,06x12 (úhrn minimálnych základov za 12 mesiacov). ČiŽe z prenájmu zaplatí z VZ 100 eur.

2. Celý rok zamestnanec príjem 200 eur mesačne + celý rok prenájom (szčo) - VZ za rok 100 eur. Keďže szčo aj zamestnanec je celý rok, čistá szčo nebol (ods.8 sa na neho nevzťahuje). Ods. 9 - vymeriavací základ je 200x12+100 = 2500 eur, ale úhrn minimálnych základov (kôli 12 mesiacom szčo) mal byť 329,06x12 =3948,72 eur, čiže VZ bude 3948,72 pritom zo zamestnania bude VZ 2400, a zvyšok 1448,72 bude z VZ zo szčo (prenájmu).

Poznámka 1: K 2. príkladu - preddavky platiť nemusí, lebo je zamestnanec. Ak nie je zamestnanec, preddavky platiť musí, ale môže požiadať ZP o povolenie inej výšky preddavkov (napr. 0 eur, 10 eur...) podľa §16 ods.10 zákona o ZP.

Poznámka 2 : Podľa info z MZ pôjde novela zákona, ktorá prenájmy dorieši tak, aby sa na ne v ročnom zúčtovaní minimum nevzťahovalo.
6 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Sokrateska už pred Vianocami pripla odpoveď MZSZ na jej dotaz, v príspevku 162. Tam je už tá dohoda podľa § 16 ods. 10 uvedená, takže preddavky za prenájom treba riešiť iba dohodou medzi prenajímateľom a MZSR. Možno by malo vydať MZ nejaké usmernenie, podľa ktorého jednotne použije § 16 ods. 10 pre všetky SZČO, ktoré majú príjmy výlučne z prenájmu, a určí im, aby platili preddavok 0 eur. Osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosti, by nemuseli potom žiadať MZ o dohodu, ušetrila by sa administratíva. Na doriešenie ročného zúčtovania za rok 2011 je času dosť. Tam by to malo byť pri prenájmoch podľa skutočného VZ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

MZ nemôže vyadať rozhodnutie nad rámec zákona. V skutočnosti sa tak síce niekedy stáva, že ministerstvo vydá usmernenie nad rámec zákona, ale len pokiaľ ide o niečo, čo spadá priamo pod jeho pôsobnosť, myslím tým, že MF vydá niečo ohľadom dane alebo MPSVaR ohľadom socíálneho poistenia. Ale zdravotné poisťovne nie sú podriadené ministerstvu, takže MZ im nemôže nariadiť napr. "Aplikujte §16 ods.10 automaticky na prenájom" a teda nemôže dať ani usmernenie v tomto zmysle. Môže sa so ZP dohodnúť, že takéto žiadosti budú vybavovať kladne, ale to je všetko.
MZ môže novelizovať zákon a to sa chystá.
0 0
raver7 raver7

raver7 je offline (nepripojený) raver7

Jana Motyčková Pozri príspevok
....
Poznámka 2 : Podľa info z MZ pôjde novela zákona, ktorá prenájmy dorieši tak, aby sa na ne v ročnom zúčtovaní minimum nevzťahovalo.
Ak MZ pôjde do novely, bolo by to najrozumnejšie riešenie, pretože samotný zákon aj prvé reakcie sú značne rozporuplné. V médiach (dokonca aj MZ a poisťovne) sa s tým nikto nepára a ako príklady uvádzajú len hrubý príjem krát 14% a hotovo, ...to že na to musí prenajímateľ zarobiť v podobe niekoľkých (!!!) mesiacov, pričom odvody vychádzajú niekoľko krát vyššie ako samotná daň z príjmu je fakt nonsens.

Páni technokrati spravili veľkú chybu, pretože namiesto unifikácie odvodov a poistencov (rozumej zjednodušenie) vytvárajú ďalšie špecifické skupiny poistencov a takto opakovane dochádza k zneprehľadneniu systému. Dôvodové správy absolútne neriešia tieto situácie, jednoducho chýba akýkoľvek výklad od samotného začiatku legislatívneho procesu.

Okrem toho, logika samozrejme uniká od počiatku - aké odvody na príjem z nehnuteľnosti? Ak rekonštruujem byt zájdem na ZP po dávky, pretože byt nie je fit...?

Ďakujem inak za názor, v kútiku duše som veril, že niekto bude mať takýto názor, ale otázky som položil naschvál "natvrdo" ako najhoršiu alternatívu. Zatiaľ však platí táto novela a jej výklad môže byť ešte v mnohom úplne iný..
2 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Takže ak dôchodca len (SZČO na účely prenájmu) bude mať ročný hrubý príjem z prenájmu 1270 Eur z toho 500 Eur osolobodených a požiada ZP o stanovenie preddavkov na 0 a za rok 2011 nebude mať povinnosť podať DP už nebude musieť v rámci RZZP za rok 2011 doplatiť minimálne preddavky 46,06 x12? Alebo je podľa súčasného stavu zákona lepšie aby bol súčasne aj zamestnancom?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak mu ZP schváli 0 preddavky, a príjem bude taký, že nemusí robiť DP, tak nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať. Zamestnanie je v takom prípade zbytočné.
1 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Chcela by som vedieť váš názor. Nevládna teta - SD - prenajíma byt aby mala na zaplatenie prenájmu v domove v ktorom je ubytovaná. Prenájom je 230€ mesačne, ale z toho je cca 100€, ktoré platí do fondu opráv, za spotrebu e.e., plynu a vody. Mám otázky:
1, je VZ na ZP hrubý príjem znížený o 500,-€ za rok, alebo príjem znížený ešte aj o 40% paušálnych výdavkov (alebo skutočných výdavkov podľa účtovníctva)- teda zdaniteľný príjem? Lebo všade tu čítam ako by to bol príjem -500 a dosť.
2. mohla by rozdeliť príjem z prenájmu ako úhradu /refundáciu/ nákladov na byt, čo je 100,-€ a 130,- € ako príjmy z prenájmu? Bol by potom príjem z prenájmu len tých 130€ X 12 mes.
3. zmenilo sa niečo na tom, že nemusí podávať DP ak je príjem polovica NČZD? Ak nepodáva DP - doteraz ho nemusela podávať - platí aj tak odvody do ZP? (A tie sú aj pre SD minimálne 46,6€?)
Tie odvody sú pre ňu totiž likvidačné, nevychádza jej potom na zaplatenie nájmu v domove a na lieky...
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak mu ZP schváli 0 preddavky, a príjem bude taký, že nemusí robiť DP, tak nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať. Zamestnanie je v takom prípade zbytočné.
Asi sa pýtam hlúpo,ale predsa to napíšem.Môžem si toto,čo ste napísala vysvetliť aj takto?
Dôchodca,alebo dlhodobo nezamestnaná žena vedená na ÚP má hrubý príjem z prenájmu v roku 2011, 2279€. Odpočíta 500€ a dostane 1779€,čo je menej ako polovica z 3559,30€,nemusí robiť DP a nemusí robiť ani rzzp a potom nemusí ani nič doplácať v ZP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
dadasv Pozri príspevok
Chcela by som vedieť váš názor. Nevládna teta - SD - prenajíma byt aby mala na zaplatenie prenájmu v domove v ktorom je ubytovaná. Prenájom je 230€ mesačne, ale z toho je cca 100€, ktoré platí do fondu opráv, za spotrebu e.e., plynu a vody. Mám otázky:
1, je VZ na ZP hrubý príjem znížený o 500,-€ za rok, alebo príjem znížený ešte aj o 40% paušálnych výdavkov (alebo skutočných výdavkov podľa účtovníctva)- teda zdaniteľný príjem? Lebo všade tu čítam ako by to bol príjem -500 a dosť. Áno, je to príjem - 40% náklady - 500 €, ale to jej nepomôže, pretože minimálny VZ musí byť aspoň 329,06 € mesačne. Aspoň zatiaľ, kým sa niečo neudeje so zákonom.....
2. mohla by rozdeliť príjem z prenájmu ako úhradu /refundáciu/ nákladov na byt, čo je 100,-€ a 130,- € ako príjmy z prenájmu? Bol by potom príjem z prenájmu len tých 130€ X 12 mes. Platí to, čo je v bode 1.
3. zmenilo sa niečo na tom, že nemusí podávať DP ak je príjem polovica NČZD? Ak nepodáva DP - doteraz ho nemusela podávať - platí aj tak odvody do ZP? (A tie sú aj pre SD minimálne 46,6€?) No ale polovica nezdaniteľnej čiastky je 1779,65 € pre rok 2011-čiže musela by znížiť prenájom na 148 € mesačne.
Tie odvody sú pre ňu totiž likvidačné, nevychádza jej potom na zaplatenie nájmu v domove a na lieky...
Odpovede v texte. Ak je nevládna, tak predpokladám, že je ZŤP, čiže jej zdravotné odvody by mali byť iba 23,03 €.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená.
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Jana Motyčková Pozri príspevok
onical :
Podľa mňa, tá hranica 1779,65 musí byť splnená aj s tými 500 eurami - ale možno ma odborníci na daň opravia.
Takže dve podmienky (pri žene na ÚP, dôchodcovi a pod.):
- hrubý príjem z prenájmu do 1779,65 (ale aj vrátane prípadných iných zdaniteľných príjmov)
- súhlas ZP s výškou preddavkov 0 eur
a potom nemusí robiť DP ani rzzp ani nič doplácať.
A ešte tretia podmienka - uvidíme aká novela zákona bude schválená.
Ďakujem za váš názor,zrejme budeme čakať viacerí.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Katija Pozri príspevok
Janka, vďaka Vám za upozornenie ohľadne RZZP.
Toto je teda cesta len pre poistencov štátu, ktorých príjem z prenájmu bez oslobodených 500,- Eur + príjem zo závislej činnosti v roku 2011 neprekročí 1779,65 Eur (tak mi to vyšlo) a zároveň nebudú mať príjmy z dividend vyššie ako 329,06 Eur. Budú sa musieť akurát do 31.1.2010 zaregistrovať.
Príjem z prenájmu bez oslobodených 500,-€ a aj znížený o výdavky? Alebo hrubý príjem?
A SD musí mať aj príjem zo závislej činnosti? Ak má len príjem z prenájmu a ten neprekročí 1779,65 € tak tiež nemusí podávať DP, alebo áno? A potom nemusí robiť ani RZZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať