Zavrieť

Porady

Trestnoprávna zodpovednosť konateľa v s.r.o.

Dobrý deň,

mal som kontrolu z DU v čase ked už už firma pre krízu vykonávala minimálnu činnosť.Požiadal som okresný súd o zrušenie firmy bez likvidácie a ten mi vyhovel a aj firmu vymazal z obchodného registra.kontrolu mi urobili za rok 2007,kde našli že som si neoprávnene odpočítal DPH na vstupe z osobných motor.vozidiel.Mám autopožičovnu.Kedže som ich kúpil na leasing vraj to nie nie je podla vtedy platných zákonov kúpa a vyrubili mi doplatiť dan.Písal som voči tomu odvolania ale nepomohlo.Výrub dane som nezaplatil.Kedže firma už vtedy nemala žiadny majetok ,nemal som z čoho dan zaplatiť.Firma je zrušená a už neexistuje.Danový úrad podal na s.r.o. trestné oznámenie pre zločin krátenia dane a poistného.Chcem sa opýtať môžu mi siahnuť na majetok ked som bol aj spoločník a aj konateľ v jednej osobe? ZI som mal splatené.Alebo ma nedaj bože zavrieť ?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím s tým, že to väzenie a pod. až tak nehrozí. Úhrada dane však áno. Otázka je, či to má kto z právneho pohľadu vôbec zaplatiť, keďže spoločnosť neexistuje.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Z toho to pohladu rozmyslam dokonca nad tym, ze ci konatel z odborneho hladiska vedel posudit vznik povinnosti na uhradu dane.

ak by sa to bralo tak, ze mal od odborneho zamestnanca predlozene doklady , na zaklade ktorych sa on, ako "laik" domnieval, ze tuto povinnost spolocnost nema, tak sa mi zda ze ten umysel kratenia dane by bolo tazke preukazat
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

nomax Pozri príspevok
No ale v tom čase ked sa to akože stalo tak to bolo v roku 2007 a vtedy firma keby to vedela tak na to mala.Ale my sme boli utvrdení danovou kontrolou v roku 2005 že účtujeme správne o čom svedčí protokol z dan.kontroly.A teraz v roku 2010 ked firma krachovala tak urobili kontrolu na tie isté vozidla za rok 2007 ale iná kontrolorka a tá tvrdí že nemali sme pri kúpe na splátky nárok na odpočet dph aj ked to je hlavný a jedinný predmet podnikania.To že iný kontrolori v roku 2005 to vyhodnotili inak je len pochybenie kontrolora DU a bude pokarhaný alebo čo.Ale to že ja som bol utvrdení že postupujem správne danovým úradom a teraz jaokože sorry ale je to inak.Neviete či to budú brať do úvahy tieto okolnosti aj vyšetrovatelia alebo znalci?diky
To branie do úvahy je veľmi subjektívne, argumentom by mohlo byť, to čo píšeš, že firma po 1. daň. kontrole si myslela, že je všetko v poriadku a platobná schopnosť by sa mohla skúmať až od protokolu - výmeru 2. daňovej kontroly. Je mi ale divné, že spoločnosť je vymazaná z OR. Veď z OR je možné firmu vymazať len na základe potvrdenia z DÚ, že firma nemá záväzky voči DÚ...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

dalilada Pozri príspevok
To branie do úvahy je veľmi subjektívne, argumentom by mohlo byť, to čo píšeš, že firma po 1. daň. kontrole si myslela, že je všetko v poriadku a platobná schopnosť by sa mohla skúmať až od protokolu - výmeru 2. daňovej kontroly. Je mi ale divné, že spoločnosť je vymazaná z OR. Veď z OR je možné firmu vymazať len na základe potvrdenia z DÚ, že firma nemá záväzky voči DÚ...
Nedoplatok sa zistil pri daňovej kontrole. To by museli vždy pri rušení firmy asi robiť kontrolu ...
2 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Mária27 Pozri príspevok
Nedoplatok sa zistil pri daňovej kontrole. To by museli vždy pri rušení firmy asi robiť kontrolu ...
Veď práve mi nie je jasné, že dali potvrdenie, že spoločnosť nemá záväzky a umožnili ju vymazať - nemusí byť kontorla, potvrdenie vydajú podľa evidencie, rovnako ako pri žiadaní o úver, dotácie a pod. - a potom následne vykonávali kontrolu...
0 0
nomax nomax

nomax je offline (nepripojený) nomax

Hanbím sa že žijem na Slovensku.Toto je banánová republika.Prepáčte ale som vytočený a nechcem už ani podnikať.
0 0
nomax nomax

nomax je offline (nepripojený) nomax

KEJKA Pozri príspevok
súhlasím s tým, že to väzenie a pod. až tak nehrozí. Úhrada dane však áno. Otázka je, či to má kto z právneho pohľadu vôbec zaplatiť, keďže spoločnosť neexistuje.
Z právneho hľadiska nemá kto zaplatiť.Ibaže by som to zaplatil ako občan.A to je zase hlúposť.Stíhanie ma neminie aj ked im to zaplatím ak vyšetrovatelia vyhodnotia že som tým spáchal zločin krátenia dane.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

nomax Pozri príspevok
Z právneho hľadiska nemá kto zaplatiť.Ibaže by som to zaplatil ako občan.A to je zase hlúposť.Stíhanie ma neminie aj ked im to zaplatím ak vyšetrovatelia vyhodnotia že som tým spáchal zločin krátenia dane.
A neruci zakladatel s.r.o. do vysky svojho vkladu? Teda nemal by to platit on?
Neviem, teoretizujem ....
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
ivka70 Pozri príspevok
A neruci zakladatel s.r.o. do vysky svojho vkladu? Teda nemal by to platit on?
Neviem, teoretizujem ....
len do vysky nesplateneho vkladu
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
nomax Pozri príspevok
Z právneho hľadiska nemá kto zaplatiť.Ibaže by som to zaplatil ako občan.A to je zase hlúposť.Stíhanie ma neminie aj ked im to zaplatím ak vyšetrovatelia vyhodnotia že som tým spáchal zločin krátenia dane.
ahoj, ale prave v tomto by ti mohlo pomoct to co som pisala vyssie - zanik trestnosti cinu,
ak by si v tej lehote dan uhradil ,tak sa tvoj cin nepovazuje za trestny, lebo zanikne jeho trestnost
je to samozrejme az posledne riesienie, ak by ostatna argumentacia zlyhala
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať