Zavrieť

Porady

Príkazna zmluva

Ahojte poraďáci, prajem pekný dň. Poradí mi niekto?
Na buúci rok mám uzatvorené príkazné zmluvy, z ktorých budem mať príjem okolo 216 000,-SKK za vedenie účtovnictva. Popri tom som zamestnaná. Neviem či to je dobré riešenie mať príkazné zmluvy. Musím robiť potom na konci roka daňové? Určite áno. Nechcem živnosť.Je ešte niaka iná možnosť robiť účtovnictvo a mať aj zamestnanie? Ďakujem.
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Evanka
Nemáš ľahkú situáciu. Predpokladám, že činnosť bola vedená priebežne počas celého šk. roka. Vedenie vidí problém v prerobení zmluvy? Podľa mňa by toto bola schodná cesta, keď naviac boli mzdy vyplácané iba v dvoch mesiacoch. Myslím, že sa jedná o 5-6 ľudí.
Ja myslím, že z daňového hľadiska by mal dokonca väčší problém z-teľ ako z-nec.
Činnosť bola vykonávaná počas celého pol roka, výplata bola v júni. Keby sa prerobila zmluva, nastali by dva problémy:
1. Treba preukázať hospodárenie s peniazmi, ktoré poslalo MŠ na krúžky
2. Nie všetci zamestnanci pochopia, že treba niečo prerobiť. Mnohí v tom vidia machinácie zo strany zamestnávateľa, hoci v tomto prípade, dostali oni celú nezdanenú sumu. A bez ich vedomia by som zmluvy neprerábala. Človek nikdy nevie, ... Takže poradíte mi ešte niečo? Už veľa času nie je. Ďakujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

1919696
Dakujem Janka,
rozumiem tomu tak, ze za rok 2002 moze byt prikazna zmluva na studenta do vysky 3790x5=18 950 a na dôchodcu 3790x19.2=72768:2=36 384. Spravne?
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


podľa môjho názoru je jedno aký je to daňovník, študent či dôchodca
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Evanka
Otázka je asi zle formulovaná. Príkazná zmluva môže byť na neobmedzenú sumu. Ale s príkaznými zmluvami opatrne!!! V určitých prípadoch môže mať charakter závislej činnosti. Tiež pozor na povinnosť odvodov do ZP! Štát platil za študentov iba do určitej hodnoty príjmu.

Ja len doplním, že vo väčšine činnosť na príkaznú zmluvu je nutné zdaňovať preddavkami ako závislú činnosť podľa § 5 Zákona o dani z príjmov. Keďže vzťah príkazcu a príkazníka je vzťahom charakteristickým závislou činnosťou, pri zdaňovaní príjmov príkazníka je potrebné postupovať identicky ako pri príjmoch z pracovného pomeru.
Z pohľadu zákona o dani z príjmov je potrebné skonštatovať, že určitú skupinu príjmov zo závislej činnosti predstavujú príjmy plynúce z uzatvoreného súčasného alebo predchádzajúceho obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa. Zákon o dani z príjmov má teda obdobným vzťahom na mysli právny vzťah obdobný pracovnému pomeru, v ktorom je medzi platiteľom príjmu a daňovníkom pri výkone práce vzťah závislosti. Pri určení obdobného pomeru vychádza zákonodarca z predpokladu, že daňovník je pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dbať na jeho príkazy napriek tomu, že medzi uvedenými subjektmi nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Tento vzťah závislosti vyplýva buď z právneho predpisu, zmluvy alebo z inej právnej skutočnosti, v ktorom je jeden z účastníkov tohto vzťahu povinný pre druhého účastníka osobne konať práce určitého druhu, za ktoré je potom odmeňovaný. V praxi ide najčastejšie napr. o činnosť vykonávanú podľa príkazov platiteľa na základe zmluvy uzavretej podľa Občianskeho zákonníka (zmluva o dielo, príkazná zmluva alebo nepomenovaná zmluva uzavretá v zmysle § 51 Občianskeho zákonníka) alebo Obchodného zákonníka (napr. mandátna zmluva), pri ktorom predmetom zmluvy v skutočnosti nie je zhotovenie diela, obstaranie veci alebo vykonanie inej činnosti, ale druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a pod. Zároveň však musí byť splnená podmienka uvedená v zákone o dani z príjmov, t.j., že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
Činnosť bola vykonávaná počas celého pol roka, výplata bola v júni. Keby sa prerobila zmluva, nastali by dva problémy:
1. Treba preukázať hospodárenie s peniazmi, ktoré poslalo MŠ na krúžky
2. Nie všetci zamestnanci pochopia, že treba niečo prerobiť. Mnohí v tom vidia machinácie zo strany zamestnávateľa, hoci v tomto prípade, dostali oni celú nezdanenú sumu. A bez ich vedomia by som zmluvy neprerábala. Človek nikdy nevie, ... Takže poradíte mi ešte niečo? Už veľa času nie je. Ďakujem.
Tak Tonka, tu ozaj ťažko radiť. Jediná možnosť by bola dodaniť. Je mi jasné, že ti to riadne skomplikuje život. Ty im robíš aj priebežne mzdy?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Evanka
Tak Tonka, tu ozaj ťažko radiť. Jediná možnosť by bola dodaniť. Je mi jasné, že ti to riadne skomplikuje život. Ty im robíš aj priebežne mzdy?
Začala som od januára 06 a to som nevedela o tomto dedičstve. Ja som tiež toho názoru, že dodaniť, veď nejde ani o takú hroznú sumu . okolo 7 tis. Ale neviem, ako to mám prakticky urobiť. Potvrdenia o ZVP mi nebudú sedieť, ani mzdový list, jedine otvoriť jún 05 opraviť ho, len neviem, kde sa to zadá v programe, už som dala otázku aj do Olympu, ale zatiaľ žiadna odozva.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
Začala som od januára 06 a to som nevedela o tomto dedičstve. Ja som tiež toho názoru, že dodaniť, veď nejde ani o takú hroznú sumu . okolo 7 tis. Ale neviem, ako to mám prakticky urobiť. Potvrdenia o ZVP mi nebudú sedieť, ani mzdový list, jedine otvoriť jún 05 opraviť ho, len neviem, kde sa to zadá v programe, už som dala otázku aj do Olympu, ale zatiaľ žiadna odozva.
Tonka, ale keď to nie je tvoja záležitosť, tak im vysvetli aké máš s tým trable a aspoň nech ti to zaplatia. Ja ti neviem poradiť, čo sa týka programu, pretože robím všetko v Exceli. Ale podľa mňa sa musí dať otvoriť starý rok a opraviť potrebné položky a uložiť prípadne ako opravenú kópiu. Veď čo by to už len bol za program, keby sa nedali robiť opravy. Veď existujú opravné hlásenia, opravné DP,....Možno poradia kočky, ktoré robia s Olympom.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Evanka
Tonka, ale keď to nie je tvoja záležitosť, tak im vysvetli aké máš s tým trable a aspoň nech ti to zaplatia. Ja ti neviem poradiť, čo sa týka programu, pretože robím všetko v Exceli. Ale podľa mňa sa musí dať otvoriť starý rok a opraviť potrebné položky a uložiť prípadne ako opravenú kópiu. Veď čo by to už len bol za program, keby sa nedali robiť opravy. Veď existujú opravné hlásenia, opravné DP,....Možno poradia kočky, ktoré robia s Olympom.
Ďakujem ti, Evka za podporu, oni to už teraz vedia, že to robili zle, ale povedali mi, urobte to tak, aby to bolo dobre. Tak hľadám, čo sa dá, aby bolo s tým najmenej roboty. Nebolo mi to treba v tomto období, no čo už.
Pekný večer ti prajem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
Ďakujem ti, Evka za podporu, oni to už teraz vedia, že to robili zle, ale povedali mi, urobte to tak, aby to bolo dobre. Tak hľadám, čo sa dá, aby bolo s tým najmenej roboty. Nebolo mi to treba v tomto období, no čo už.
Pekný večer ti prajem.
Tonka aj tebe. Nech sa ti to podarí čím skôr vyriešiť.
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Evanka
Otázka je asi zle formulovaná. Príkazná zmluva môže byť na neobmedzenú sumu. Ale s príkaznými zmluvami opatrne!!! V určitých prípadoch môže mať charakter závislej činnosti. Tiež pozor na povinnosť odvodov do ZP! Štát platil za študentov iba do určitej hodnoty príjmu.
Uvediem to na pravú mieru. Pri kontrole účtovníctva 1 klientovi mi "lietajú" v každom roku nejaké sumy, napr. v roku 2002 cca 62.000,-Sk. Keďže nechceme podávať dodatočné DP, chcem túto sumu pokryť príkaznými zmluvami tak, aby som nemusela nikoho nahlasovať do ZP,SP a aby si dotyčná osoba, s ktorou zmluvu uzavriem, nemusela podávať DP. Preto som potreboval vedieť na akú max výšku mám zmluvy v daných rokoch uzavrieť. Bola som pochopená?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

1919696
Uvediem to na pravú mieru. Pri kontrole účtovníctva 1 klientovi mi "lietajú" v každom roku nejaké sumy, napr. v roku 2002 cca 62.000,-Sk. Keďže nechceme podávať dodatočné DP, chcem túto sumu pokryť príkaznými zmluvami tak, aby som nemusela nikoho nahlasovať do ZP,SP a aby si dotyčná osoba, s ktorou zmluvu uzavriem, nemusela podávať DP. Preto som potreboval vedieť na akú max výšku mám zmluvy v daných rokoch uzavrieť. Bola som pochopená?
Dalo sa to medzi riadkami vytušiť, tak už len zopakujem:
V určitých prípadoch môže byť PZ považovaná za závislú činnosť!!! V tom prípade by bolo treba zdaňovať, aj keď by príjem nepresiahol spomínanú sumu. Tiež netreba zabudnúť, že nad určitú sumu vzniká študentovi povinnosť platby do ZP, pretože v tom období platil štát do ZP za študenta myslím do sumy 3000,- Sk.<O:p</O:p
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

tonkat
Učitelia viedli záujmové krúžky na príkaznú zmluvu. Daň nebola zrážaná ani odvádzaná. Okrem toho si podali žiadosť o RZP. Podľa mňa ide o závislú činnosť, ako by ste to vyriešili najmenej bolestne? Podať dodatočné hlásenie kvôli dani a daň za nich zaplatiť, alebo sa tváriť že je to § 8? Sumy to neboli veľké max. 6-7 tis./osoba za rok v celkovej výške za firmu 40 tis. ročne. Ďakujem za každú radu.
Ak je uzavretá príkazná zmluva tak ako má byť tak sa musí odvolávať na Občiansky zákonník. Na vzťahy podľa Obč. zákonníka sa nevzťahuje a ani nemôže vzťahovať čokoľvek čo sa odvíja od Zákonníka práce teda na závislú činnosť. Nemôže na základe príkaznej zmluvy vzniknúť povinnost daňovo nejako riešiť tú FO, ktorej sa na základe príkaznej zmluvy vyplatila odmena.

Ten kto prijal odmenu sa riadi paragrafom 8 zákona o dani z príjmu a ak suma neprekročí limity nemusí sa nič dodańovať. všetko ja v rukách tej osoby ktorá prijala odmenu. ten čo vyplatil iba sleduje či v danom roku to na konkreétnu osobu nepresiahlo 100.000 Sk kôli žalobabe.

A to je všetko.

apo
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Evanka
Dalo sa to medzi riadkami vytušiť, tak už len zopakujem:
V určitých prípadoch môže byť PZ považovaná za závislú činnosť!!! V tom prípade by bolo treba zdaňovať, aj keď by príjem nepresiahol spomínanú sumu. Tiež netreba zabudnúť, že nad určitú sumu vzniká študentovi povinnosť platby do ZP, pretože v tom období platil štát do ZP za študenta myslím do sumy 3000,- Sk.<O:p</O:p
Evanka spytam sa priamo co by ste mi poradili.
Nejde o firmu ale o zivnostnika, ktory pracuje pre 1 firmu napr.: ako grafik-maka doma aj v tej firme. Co by mohlo byt predmetom prikaznych zmluv? Napr servis pocitaca, ktory vyuziva na podnikanie? Alebo napr uctovne poradenstvo?
Viem ze je takych zivnostnikov-co vykryju diery v ucto prave prik.zmluvami-dost a preto VAS prosim o rady.
Dakujem za kazdy tip
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

1919696
Evanka spytam sa priamo co by ste mi poradili.
Nejde o firmu ale o zivnostnika, ktory pracuje pre 1 firmu napr.: ako grafik-maka doma aj v tej firme. Co by mohlo byt predmetom prikaznych zmluv? Napr servis pocitaca, ktory vyuziva na podnikanie? Alebo napr uctovne poradenstvo?
Viem ze je takych zivnostnikov-co vykryju diery v ucto prave prik.zmluvami-dost a preto VAS prosim o rady.
Dakujem za kazdy tip
Na základe príkaznej zmluvz sa dá urobiť náklad na čokoľvek, čo je možné uznať ako daňový výdavok. Musí pritom ísť o poskytnutie služby, ktorá nie je hlavnou činnosťou podnikateľa. Napríklad pre autoservis nemôže trvalo pracovať formou príkaznej zmluvy na činnosť, ktprá súvisí s opravou automobilov, ale nevyličuje sa ak čas os času na základe návaalu zákaziek s niekým uzavrie autoservis príkaznú znluvu na činnosť súvisiacou s opravou automobilov.

Účtovná firma môže v čase podávania daňových priznaní tiež uzavrieť príkaznú zmluvu na napríklad vypisovanie hlavičiek daňových priznaní a príloh ku dańovým priznaniam, na kontrolu zaúčtovania všetkých dokladov na základe kontrolnej tlače ale nie na účtovanie.

Myslím, že na inšpiráciu by mohlo stačiť.

apo
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

apo
Na základe príkaznej zmluvz sa dá urobiť náklad na čokoľvek, čo je možné uznať ako daňový výdavok. Musí pritom ísť o poskytnutie služby, ktorá nie je hlavnou činnosťou podnikateľa. Napríklad pre autoservis nemôže trvalo pracovať formou príkaznej zmluvy na činnosť, ktprá súvisí s opravou automobilov, ale nevyličuje sa ak čas os času na základe návaalu zákaziek s niekým uzavrie autoservis príkaznú znluvu na činnosť súvisiacou s opravou automobilov.

Účtovná firma môže v čase podávania daňových priznaní tiež uzavrieť príkaznú zmluvu na napríklad vypisovanie hlavičiek daňových priznaní a príloh ku dańovým priznaniam, na kontrolu zaúčtovania všetkých dokladov na základe kontrolnej tlače ale nie na účtovanie.

Myslím, že na inšpiráciu by mohlo stačiť.

apo
Ahoj apo vdaka za rychlu reakciu. Pomohlo, ale mne ide skor o zivnostnika,nie o firmu, ale chapem co si mi tym chcel zdelit. Len som cakala konkretny typ pre zivnostn. Dik
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

somij
...v takom prípade (zdaňovanie príkaznej zmluvy podľa §5), je príkazca platiteľom príjmu zo závislej činnosti a pre daň sa na neho vzťahujú rovnaké povinnosti ako na zmestnávateľa - t.j. odvádzať preddavky na daň, vykazovať, dávať potvrdenie. Z hľadiska SP vzťah na základe príkaznej zmluvy nie je "poistným vzťahom" pre SP - t.j. žiadne prihlasovanie ani odvody. Z hľadiska ZP má príjem z príkaznej zmluvy (zdaňovaný podľa §5) podobný charakter ako príjem z dohody - t.j. u zamestnanca alebo SZČO sa z príjmu z príkaznej zmluvy poistné na ZP neplatí. U samoplatcu ide takýto príjem do VZ pre ZP. U dôchodcu, študenta a pod. sa príjem z príkaznej zmluvy posudzuje pre posúdenie na hranicu platenia (13000 za 9-12/2005). Ak túto hranicu prekročia (spolu s dohodami), platia ZP z tohoto príjmu za 9-12/2005.
k tomu zvýraznenému by som sa chcela opýtať: pre mňa ako zamestnávateľa (v prípade dohôd) a pre mňa ako príkazcu (v prípade príkaznej zmluvy) povinnosti nahlasovať do zdravotnej poisťovne a odvádzať poistné - to sa ma netýka? Dobre som pochopila, že to si musia dohodári a príkazníci sami usledovať ten príjem a sami odviesť celých 14 % ak ich príjem presiahne stanovenú hranicu? (1/2 min. mzdy za obdobie, kedy boli vo vzťahu, za ktorý poberali príjem)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Heni
k tomu zvýraznenému by som sa chcela opýtať: pre mňa ako zamestnávateľa (v prípade dohôd) a pre mňa ako príkazcu (v prípade príkaznej zmluvy) povinnosti nahlasovať do zdravotnej poisťovne a odvádzať poistné - to sa ma netýka? Dobre som pochopila, že to si musia dohodári a príkazníci sami usledovať ten príjem a sami odviesť celých 14 % ak ich príjem presiahne stanovenú hranicu? (1/2 min. mzdy za obdobie, kedy boli vo vzťahu, za ktorý poberali príjem)
Zamestnávateľa sa to netýka, neprihlasuje takýchto ľudí do ZP ani neplatí preddavky ani poistné. Musia si to sledovať a vykázať sami.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

somij
Zamestnávateľa sa to netýka, neprihlasuje takýchto ľudí do ZP ani neplatí preddavky ani poistné. Musia si to sledovať a vykázať sami.
áno, tak som to myslela. vdaka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať